III Etap modernizacji „u Karpińskiego"

Image

Budynek na Rozwadowskiej, siedziba dawnego sądu, a obecnie Muzeum Regionalnego wciąż jest remontowana. III etap modernizacji będzie możliwy dzięki pieniądzom z ministerstwa.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało niemal 615 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Infrastruktura Kultury i od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W czerwcu ubiegłego roku pisaliśmy o II etapie. Wówczas udało się pozyskać 310 tys. zł. Za te pieniądze, w ramach projektu, w pomieszczeniach na parterze została wykonana mi. in. instalacja centralnego ogrzewania oraz elektryczna, położono nową posadzkę, zrobiono malowanie i odnowiono elementy dekoracyjne. Zakupiono też meble do sklepiku muzealnego. Równolegle realizowany był też I etap modernizacji i prowadzony remont konserwatorski budynku, na które Muzeum otrzymało ponad 2,8 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za pieniądze uzyskane w ramach III etapu inwestycji wyremontowane będą kolejne pomieszczenia na parterze o łącznej powierzchni ponad 135 m2. Planuje się również wykonanie zewnętrznej iluminacji budynku.

Mimo prac w muzeum funkcjonuje od stycznia 2019 roku wyjątkowa, pierwsza w Polsce Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski. Zabytkowy gmach, w którym się mieści ma pięknie odnowioną elewację, na której odtworzono godło państwowe, wymieniono również na nowy dach muzeum. Galeria mieści się na poddaszu. Jest też tam również pracownia artystyczna. Przy wejściu, na dole, znajdują się szatnie, punkt informacyjny, sklepik i toalety. Na górę można wjechać windą. Zadbano również o wizerunek zewnętrzny. Pojawiły się ciągi piesze i nowa brama wjazdowa od ulicy Dąbrowskiego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
vjm

@lola
/.../ Czy w tym drugim budynku nie można byłoby otworzyć filii ZPO kierowanego przez przez p. dyr. Stańczak?

Tam bylo wiezienie i katownia niemiecko-ubecko-milicyjna wiec tylko znicze i miejsce pamieci!!!

@manukun
@bywalec
Ile osób odwiedza tygodniowo galerię Karpińskiego?

Manukun - nie bojmy sie tego slowa "Alfonsa" Karpinskiego lub "Pana Alfonsa" odwiedza tyle ile trzeba a nawet jak trzeba to wiecej!!

~emeryt 55

Jaki Karpinski,to jest budynek sądu i tak zostanie na zawsze.

manukun

@bywalec
Ile osób odwiedza tygodniowo galerię Karpińskiego?

~Bywalec

Super wystawy..piekny budynek..dzięki takim miejscom mamy się czym pochwalić w Stalowej więc przestańcie hejtowac i zacznijcie korzystać z kultury!

~emeryt 55

To jest budynek sądu i awsze bedzie a taka nazwa mi nie pasuje i nie wiem gdzie to jest.To jest budynek sądu i tak ma zostać,bo starsi ludzie beda ogłupieni przez ta nowa nazwe.

~kalamita

Te resztki żywopłotu od frontu wcale nie zdobią tego budynku a wręcz szpecą.

~lola

Dobrze, ale ja się pytam kiedy zostanie poddany remontowi drugi budynek stojący na zapleczu tego już wyremontowanego? Przecież w takiej kondycji to stanowi straszydło i nie godzi się by szpecił odnowiony obiekt. Więc są plany jego odnowienia czy tak będzie kisł aż popadnie w ruinę? Czy w tym drugim budynku nie można byłoby otworzyć filii ZPO kierowanego przez przez p. dyr. Stańczak?

~Karol

Domu spokojnej starości jak nie było tak nie ma.

~123

A tak z ciekawości czy za sprzedane bilety w miesiącu jest to muzeum wstanie chociaż opłacić rachunki za prąd?

~jasio

Na górę można wjechać windą. a potem obrazki trza zanieść na strych i do pustych pokoi wpuscic bezdomnych bo tak będzie po prostu po ludzku