25 kropli w morzu 160 potrzeb

Image

Miejsc w żłobkach nigdy nie było za wiele, ale tym razem samorząd przekonał się, że nasze dzieci naprawdę nie mają zapewnionego równego startu. Wielu maluchów nie ma szans na miejsce.

Sam prezydent przyznaje, że miejsc brakło bardzo dużo. Dwa żłobki to kropla w morzu potrzeb.

- To sytuacja bardzo trudna, również taka, która ze strony rodziców kieruje w stosunku do Miasta Stalowej Woli krytyczne uwagi dotyczące tego, jak wygląda sytuacja żłobkowa na terenie miasta. Jako prezydent miasta nie mam zamiaru być głuchy na te krytyczne i ważne uwagi ze strony mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy chcą wracać na rynek pracy po pierwszym okresie macierzyństwa- mówi Lucjusz Nadbereżny.

W związku z trudną sytuacją podjęto decyzję o rozszerzeniu funkcjonowania żłobka miejskiego przy ulicy Poniatowskiego. Z tej okazji zorganizowano konferencję prasową. Obszerna sala, w której się odbywała zostanie przerobiona na oddział żłobkowy, tym samym 25 kolejnych maluszków będzie miało zapewniony pobyt w nowoczesnej placówce. Obecnie miejsce jest to wykorzystywane do zajęć rytmiki i jako sala rehabilitacyjna, a także podczas niepogody jako miejsce integracji wszystkich grup. Odbywają się w niej także przedstawienia z udziałem dzieci. Ściana jest rozsuwana, więc jak zapewnia dyrektor żłobka Agata Maciurzyńska, wciąż będzie można wykorzystywać ten obszar do wspólnych zajęć. Przeróbki mają kosztować ok. 100 tys. zł. Do tego dojdą koszty zatrudnienia opiekunów dzieci. Obecnie koszt utrzymania 2 żłobków to około 3 mln zł. Dziecko „kosztuje” miasto około 1100 zł.

- Będziemy prowadzić prace tak intensywnie, aby od września była możliwość uruchomienia dodatkowych miejsc żłobkowych w tym żłobku. Wiemy, że oczekiwania są dużo większe. Na chwilę obecną na liście rezerwowych jest blisko 160 dzieci, które nie otrzymały miejsca w pierwszej rekrutacji- mówi prezydent.

Rodzice tych maluszków będą musieli skorzystać z prywatnych placówek lub wynająć nianię, albo zrezygnować z pracy zawodowej aż do ukończenia przez dziecko wieku, w którym będzie mogło ono pójść do przedszkola.

Prezydent zapewnia, że polityka miasta w tym zakresie prowadzona jest w ten sposób, by była jak najbardziej przyjazna rodzinom. Wkrótce ma rozpocząć się budowa kolejnego żłobka, które połączone będzie z przedszkolem. Będzie to placówka integracyjna. Liczba miejsc żłobkowych, pierwotnie miała wynosić 45, obecnie planuje się przyjęcie do najnowszego żłobkach 95 maluszków i 100 do oddziałów przedszkolnych. Jeśli dotacja marszałka zostanie przydzielona w czerwcu, miasto rozpisze przetarg na zadanie jak najszybciej będzie to możliwe.

Prezydent zapewnia o uruchomieniu dotacji celowych dla żłobków niepublicznych i klubów malucha.

- Obecnie w budżecie miasta jest kwota ponad 175 tys. zł na wsparcie dla żłobków prywatnych. Każde dziecko, które jest w takim żłobku niepublicznym otrzymuje wsparcie w wysokości 250 zł, natomiast w klubie malucha jest to 100 zł- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent złożył propozycję, by kwota dotacji od 1 września na każdego malucha, które zamieszkuje na terenie Stalowej Woli, a jego rodzice płaca podatek dochodowy PIT w Urzędzie Skarbowym Stalowa Wola na rzecz miasta, wyniosła 300 zł na jedno dziecko. Zachęci do otwierania prywatnych żłobków na terenie Stalowej Woli.

- Tak to jakoś jest, że wszyscy podkreślają, że liczba mieszkańców spada, a chociażby liczba osób, które składają podania do żłobka rośnie, stąd te przepisy, które będą podkreślały zamieszkiwanie i płacenie swoich podatków na rzecz budżetu będzie tutaj- mówi włodarz Stalowej Woli.

W związku ze zmianami przepisów, na mocy których będzie można zwiększyć środki na rzecz dzieci (dotacja celowa), prywatne żłobki będą musiały do 30 września poprzedzającego rok budżetowy zgłosić liczbę swoich podopiecznych. W tym roku dzieci z listy rezerwowej również będą mogły być objęte dotacją.

Prezydent chce również rozbudować tzw. „stary żłobek” aby można było otworzyć w nim jeszcze jedną, dodatkową grupę. Miasto podjęłoby działania w 2020 roku. Łącznie więc za kilka lat w mieście byłoby 300 miejsc dla dzieci w samych tylko żłobkach publicznych (teraz dotacja celowa wypłacana jest na rzecz ok. 50 dzieci). Obecnie miejsc w żłobkach publicznych jest: 65 w nowym i 90 w starym. Prywatnych placówek mamy: 3 żłobki (plus jeden stara się o status żłobka) i 1 klub malucha.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
manukun

@inżynier
Edziu, złożyłeś już donos do prokuratury za chęć budowy mostu na Sanie obok Vivo? Bo napinałeś się na forum, że to zrobisz. Od konferencji, na której lokalna śmietanka partyjna obiecywała powstanie mostu do 2025 już minęło wystarczająco długo.

~inżynier

Do manekina, hejterze o czym ty wypociłś jaki most na SANIE buduje obecny prezydent, gwarantuje ci to że przez najbliższe 100 lat żaden nowy most w naszym mieście nie powstanie.

~inżynier

Do manekina, hejterze o czym ty wypociłś jaki most na SANIE buduje obecny prezydent, gwarantuje ci to że przez najbliższe 100 lat żaden nowy most w naszym mieście nie powstanie.

~Basik

Pomyśli może ten prezydent o emerycie może pochyli głowę nad osobami które go ksztalcily nie po co my juz darmozjady

manukun

@lucjano
Wiem, wiem. To ten sam, który pisał brednie o zagrożeniu integralności gminy Pysznica po zbudowaniu mostu na Sanie obok Vivo. Ale to było dawno, kiedy rządził Szlęzak, który nie chciał dać mu etatu. Po kilku latach ten sam most, budowany przez partię Nadbereżny, już jest cacy.

~lucjano

@manukun

jarodonald to prezes mzk, dostal polecenie od pierwszego klamcy stalowej woli i nadaje. to samo co robil ze szlezakiem w 2014. to jak nadberezny sklocil mieszkancow miasta przy pomocy usluznych mu ludzi ktorym placi z miejskiej kasy to beda o tym mowic latami. robi to co jego wodz z warszawki. oszust i klamca.

~Olo

Ta pani nie ma miłego wyrazu twarzy stąd nie powinna pracować z dziecmi

manukun

nadchodzą wybory i jarodonald odświeżył bloga

Ciekawe, co jeszcze wymyśli

~????????

Tty game over-to jest ciocia Nadbereżnego? Czy to prawda, że została dyrektorką bez konkursu?

~Afgan

meter za kasę to i d... też dałbyś umiech taka moralność pisdowska umiech

meter

Głos Nadziei już jutro.

meter

Opozycja nie ma nic do powiedzenia. 100% Prawa i Sprawiedliwości w Stalowej Woli. Optuję za tym.

~Bibb

Opozycja ujada bo kolejna inwestycja i dobry pomysł prezydenta.
Im tylko hejt pozostał!
Wstyd.!
Kiedy wreszcie opozycyjni radni zaczną działać!?

~Game over

Do kolegi poniżej za oskarżanie fałszywe pana prezydenta i pani dyrektor zgłaszam cię na policję zobaczymy jak dostaniesz wyrok i będziesz musiał zapłacić odszkodowanie na cele żłobkowe

~misu

kochanka Nadbereżnego się lansuje na wizji

~Mieszkaniec

~Dziękujemy - masz rację pisząc, że: (cytat " będąc na rozmowie u prezydenta zaimponował mi ludzkością i podejściem do tematu ") - Przecież to nic nowego w administracji publicznej w okresie panowania pisu jak i popisu ( bo o rodzinny biznes trzeba umieć dbać ).

~jasio

wpadem tera na pomysła ze by tak stadion co mu niedawno dołożono 3. 5 miliona na kafelki w tyybie polnym przerobić na sportowy złobek i będziemy mieć dwie pieczenie upieczone na jednym jedynie 60 milionie

manukun

Przez 5 lat zadłużenie wzrosło trzykrotnie, ale powstał aż jeden żłobek. Zgodnie z niechlubna tradycją zbudowano bubel, więc obecnie trzeba go znowu przebudować. Tak rządzą!

~jasio

jeśli miasto placi za jednego gówniarza 1100 zł za 8 godz to 24 godz kosztuje 3300 zł plusz soboty i niedziele to wychodzi 4999 zł a raflarska placi tylko pincet i daje plusa wiec wychodzi na to ze rodzice za tygo plusa muszą dopłacić jakies 4499 i gdzie tu sprawiedliwisc i prawo

~ivan

Zatroskany nadberezny i jego zlozone raczki. Ladnie to tak zatrudniac po linii rodzinnej pania maciurzynska? Osoby startujace wraz z nia w konkursie byly duzo bardziej doswiadczone ale to oczywiscie bylo jedno wielkie klamstwo. Trzeba bylo wcisnac swoja osobe na stolek. Trzeba przyznac ze piekna sobie sitwe zbudowales w miescie. Przebiles szlezaka ty hipokryto.

~Iwona

~Dziękujemy pisowski spamerze za kasę, niewystarczająco pisze się razem, kuzynka dalej zapłakana?

~Dziękujemy

Po pierwsze sytuacja żłobkową jest z tego że poprzednik nie wystarczajaco dbał o tą sprawę można krytykować LN ale jako rodzic będąc na rozmowie u prezydenta zaimponował mi ludzkością i podejściem do tematu jak by się zachował inny prezydent w tym temacie popatrzmy na Warszawę gdzie Trzaskowski obiecuje żłobki a potem ich nie buduje zasłaniając się brakiem kasy na tramwaj różnorodności pieniądze są i na kartę LGBT ale na dzieci nie Trzaskowski i inne Dulkiewuczowie mogą tylko buty czyścić naszemu panu prezydentowi nie wiem czy nawet na to zasługują

~Olo

czym de facto zajmują media nasi drodzy pisowcy a tym, że wpadli na pomysła, że kilka lat po wybudowaniu cos przebudują zwiększając koszty, zacne to rzeczywiście umiech ludzie stąd uciekają a lans nawet przy takiej okazji jest dobry umiech a dlaczegóż to nie zaprojektowali tak od początku tylko wywalają kasę nasi pisowcy bez zadnej refleksji...

~Bronek M.

do ~trener tak nie brakuje przedszkoli ale chyba tych prywatnych...

~@ trzeźwy

Tylko że Pani Butryn mówiła.
I to tyle, słowami się nie buduje, a mówić sobie można...

~trzeźwy

A p. Butryn mówiła na sesji, że można zbudować 4 w miejsce jednego żłobko- przedszkola z basenem.To prezydent pokrzykiwał,że nie ma racji.Najpierw normalność, a potem drogie pomysły.

kruger

Inteligent nie siej jakiejś propagadny tylko popatrz na demografie w nie tak dawnych latach 80. Zobaczysz ile wtedy dzieci sie rodziło. Nie przeczę ze takich działań pro społecznych nam nie trzeba ale gdyby ludzie mieli tutaj prace to i stać by ich bylo na opiekunkę czy prywatne przedszkole.

~mieszkaniec

Odsetki od długów miasta , potrojone przez pisowską zmianę w czasie jednej kadencji, to generacja odsetek na poziomie 4 milionów rocznie. Stadion jeszcze nie zapłacony. Wtedy koszty długu przekroczą 5milionów z pewnością. Przypominam, że żłobek , w którym bez konkursu kierownictwo objęła , widoczna na zdjęciach podobno ciocia Nadbereżnego, kosztował tylko 3,5mln. Zamiast spłacać odsetki moglibyśmy mieć co roku taki nowy żłobek.
Teraz możemy się pobujać w małpim gaju na grobach ofiar gestapo.
Gratulacje

~Do ponizej

Bierzesz jakieś narkotyki ,ty który nazwałeś się inteligentCzy może jesteś teraz Jezus?
Dzieci urodziło się mniej.
Zlobkównsanma pl o za to są zjeżdżalnie

~inteligent

Przecież 2 lata temu oddaliśmy żlobek na ulicy PONIATOWSKIEGO który był bardzo atakowany przez hejterów że po co PAN PRZYDENT L.N. ten żłobek wybudował. Teraz potwirdziło się że to że w mieście u nas coraz mniej mieszkańców mieszka bo dawniej miejsc w żłobkach nie brakowało. Okazało się też że ci co pisali i produkowali wypociny że dzieci nie przybywa tylko bez przerwy kłamią i piszą pirmidalne brednie. Bo nigdy w POLSCE tak dużo dzieci się nie rodziło jak w ostatnich 4 latach kiedy PIS wprowadził programmy 500 plus, 300 plus ,emeytura plus.