Kara 333, 8 mln zł z odsetkami dla Elektrociepłowni

Image

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie wydał wyrok w sprawie z powództwa Abener Energia przeciwko Elektrociepłowni Stalowa Wola. ECSW ma zapłacić gigantyczną karę.

W komunikatach podano: "Na mocy wyroku Sądu Arbitrażowego ECSW została zobowiązana do zapłaty na rzecz Abener Energia kwoty 333 793 359,31 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego".

Chodzi o rozwiązany kontrakt zawarty pomiędzy hiszpańską firmą Abener Energia (generalny wykonawca) i Elektrociepłownią Stalowa Wola na budowę bloku gazowo- parowego o mocy ok. 400 MW z członem ciepłowniczym. O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie na łamach portalu.

Od wyroku Sądu Arbitrażowego przysługuje odwołanie do sądu powszechnego.

Budowa bloku gazowo – parowego o mocy elektrycznej 450 MW oraz 240 MW mocy cieplnej miała zostać oddany do użytku pod koniec 2015 roku lub na początku 2016 roku. Blokiem zarządzać miała spółka celowa Elektrociepłownia Stalowa Wola, w której PGNiG TERMIKA i TAURON Wytwarzanie posiadają po 50 procent udziałów. PGNiG i Tauron podpisały umowę z firmą Abener na budowę bloku gazowo-parowego w kwietniu 2012 roku. W styczniu 2016 roku Elektorciepłownia odstąpiła od kontraktu z Abener Energia uzasadniając to naruszeniem harmonogramu i istotnych warunków technicznych kontraktu mających wpływ na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku, a także efektywność i koszty jego pracy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Ilo

Na wyrok sadu polubownego (potocznie zwanego arbitrazem) nie przysluguje odwolanie.. przysluguje skarga o jego uchylenie (jedynie) w przypadku uchybien formalnych.. takich jak np. 1) brak było zapisu na sąd polubowny, 2) strona nie była należycie zawiadomiona o wyznaczeniu arbitra, ) wyrok sądu polubownego dotyczy sporu nieobjętego zapisem, 4) nie zachowano wymagań co do składu sądu polubownego, 5) wyrok uzyskano za pomocą przestępstwa etc. zaden sad nie bedzie teraz od nowa rozpatrywal sprawy... nie wprowadzajmy ludzi w blad. Wyroki sadow polubownych co do zasady sa ostateczne.

~johny brawo

Może istotne jest kto niby bronił w tej sprawie i jakie miał kompetencje. Czy ktoś tu się nie podłożył? Nie wiem, ale ktoś powinien to sprawdzić.

~pracownik

Wyprowadzono sporo kasy i zobaczymy co na to Prawo i Sprawiedliwość. W sumie nic bo to oni powołali nowy Zarząd, który odstąpił od Kontraktu, następnie powołali drugi Zarząd, który pozbył się dyrektorów i kancelarii prawnej co bronili ECSW w Arbitrażu. Trzeci Zarząd prowadził sprawę w Arbitrażu aż do feralnego wyniku. Zrobiono wszystko aby ECSW była bezbronna w tym Arbitrażu i rozmyć odpowiedzialność po kilku Zarządach, po raz kolejny Polak pokazał że prywata jest ważniejsza od Państwa. Łącznie zapłacimy około 500 mln, napisałem zapłacimy bo przecież zapłacą spółki państwowe czyli my podatnicy.

vjm

Jak sobie lokalna sitwa radzi w zyciu:

Ponizej lista lokalnych miernot z Rady Miejskiej w Elektrowni Stalowa Wola.

Od 1 stycznia 2017 roku w TAURON - Wytwarzanie wprowadzony zostal nowy schemat organizacyjny.
Jedna ze zmian, jakie zostaly dokonane, bylo wprowadzenie funkcji:

Dyrektora - Glownego Inzyniera ds. Wytwarzania, ktory odpowiada za wszystkie funkcje oddzialu.

Zostal nim: Stanislaw Cisek mieszkaniec Stalowej Woli. W latach 1998 - 2002 pelnil funkcje zastepcy prezydenta.
Byl tez wieloletnim radnym miejskim oraz przewodniczacym Rady. Jest osoba o wysokiej kulturze osobistej,

dalej mamy:

Maria Chojnacka, Prawo i Sprawiedliwosc, Rada Miejska - specjalista do spraw kadr w Elektrowni Stalowa Wola.

zrodlo: media internetowe Stalowej Woli

~toto

Mówicie Państwo ciekawe rzeczy. Może w takim razie nasz rodowity minister Jerzy Kwieciński nam udzieli odpowiedzi w tym temacie na jakiejś konferencji? Gdyby nie miał czasu lub mu było niewygodnie to mamy znowu drugiego ministra Rafała Webera(posła równocześnie!) może on by nam to wyjaśnił co z tą elektrociepłownią się dzieje i kto za to ponosi winę? Ludzi z miasta jest w Warszawie może nawet za dużo a odpowiedzi mamy się domyślać? Ktory z panów pierwszy weźmie się za ten gorący kartofel?

vjm

@OBserwator
Przecież ten wyrok nie jest logiczny:
"Na mocy wyroku Sądu Arbitrażowego ECSW została zobowiązana do zapłaty na rzecz Abener Energia kwoty 333 793 359,31 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego".
Ale przecież to Abener Energia miała opóźnienia względem ECSW a nie odwrotnie...

Wszystko jest logiczne - jest tutaj drugie dno o ktorym wie "ambasador" Kwiecinski z Ministerstwa Gospodarki tzn. Inwestycji i Rozwoju , ECSW - zaczela krecic podajac powod zerwania kontraktu jako enigmatyczne:

"naruszenie harmonogramu oraz istotnych warunków technicznych kontraktu", ktore maja wplyw na bezpieczenstwo, bezawaryjnosc, przyszla efektywnosc i koszty pracy bloku" czyli - CHGW.

Abener Energia - podawala opoznienia z powodow czynnikow losowych - opoznienie z powodow problemow transportowych - niski stan wody w Sanie i Wisle i zapadniecie sie kanalu doprowadzajacego wode chlodzaca. (Kanal ten przygotowywala ECSW przed podjeciem prac przez Abener - sprawa niskiego poziomu wody w rzekach to papranina MGMiZS jak wiemy San zostal wykluczony jako droga wodna w rozporzadzeniu z 7 maja 2002 r w/s klasyfikacji srodladowych drog wodnych)

Na co nie mieli wplywu - wyrok jest logiczny i sprawiedliwy - teraz czekamy na wywalenie z ECSW calego zarzadu rwoniez z PGNiG i Tauronu nowe niewyczerpane zastepy miernot czekaja na swoja sznse zyciowa.

Druga rzecz to kwestia wyludzenia pozyczki na slupa jakim stala sie ECSW, ktora ta pozyczke "przekazala" do PGNiG i Tauron - ciekawe jakie byly podloza tego przekretu - CBA, CBS, Prokuratura zachowuja sie tutaj jak te trzy malpy - "nie mowi", "nie slyszy", nie widzi" ale za to "bierze"!!!
Tauron i PGNiG maja po 50% udzialow w ECSW czy to znaczy, ze pozyczke same sobie udzielily??? powinni sprzedac udzialy i by mieli kase!!!

Jest jeszcze bardzo ciekawy fakt dlaczego juz w roku 2011 wiedziano, ze inwestycja bedzie warta 1,9 mld zl. A gdy wygrala przetarg na realizacje inwestycji firma hiszpanska Iberdola za 1,6 mld zl z najwyzsza punktacja 99,48 pkt oceny odwolala sie do KIO druga hiszpanska firma czyli Abener.

Jak widac przetarg byl juz wczesniej ustawiony i miala wygrac Abener Energia.

Abener Eneria odwolala sie do Krajowej Izby Odwolawczej rzecznik Izby Malgorzata Streciwilk ( nazwisko zwiazane ze Stalowa Wola prezesa KIO wybiera Minister Gospodarki - M.S.zostala w 2016 prezesem Urzedu Zamowien Publicznych).
KIO uniewaznilo wynik przetargu i nakazalo ponowna ocene ofert z pominieciem juz teraz Iberdroli.
Iberdroli dano szanse, ze moze zaskarzyc ta decyzje do sadu okregowego, ale jak podkreslila rzecznik KIO, nawet jesli sie to stanie, zamawiajacy moze podpisac umowe z wybranym w przetargu wykonawca.

Dlaczego ECSW nie podpisala zaraz kontraktu z wygrana firma czyli Iberdola - powinna to sprawdzic w/w malpa.

~HETMAN

obecna wladza ma już plan na te tereny przeciez w planach jest elektrownia fotowoltaiczna najwieksza w Polsce

~jp2

Ciekawe jest to, że obecna władza nie podejmie odpowiednich działań i nie wyjaśni tej nieszczęsnej inwestycji?

~mieszkaniec

każdy kto piszę, że termy są lepsze od bezpośredniej ciepłej wody w kranie, nie wie o czym mówi....niższe rachunki, większe bezpieczeństwo, brak konieczności corocznej konserwacji termy. Same zalety. Mieszkałem 15 lat w bloku z termą, a od 8 lat mieszkam w bloku bez termy. Komfort mieszkania bez termy jest bez porównania lepszy- polecam ! ! ! A odnośnie wyroku sądu, to proszę zauważyć, że dopóki mamy takiego prezydenta jak p. Nadbereżny, to niestety takie sytuacje będą miały miejsce- dlaczego??? Miasto potrzebuje fachowca z doświadczeniem, a nie osoby partyjnej....Przykład: budowa stadionu..ups zabrakło 3 miliony złoty-trzeba dobrać kredyt, budowa drogi przy KUL-u- ups...zabrakło 1,5 miliona--trzeba dobrać kredyt, budowa żłobka koło szkoły nr 12-ups....zabrakło 600tys żł- trzeba dobrać kredyt.....budowa słynnej plaży nad Sanem...ups.. koszt aż 19 milionów złotych i co....skarpa się obniża...ludzi przebywających tam coraz mniej, jakichkolwiek deszcz to woda stoi na znaczniej części terenu...masakra.... 10 lat temu miasto miało 60 milionów długu, władze przejmuje młody, niedoświadczony prezydent i co...mamy obecnie ponad 220 milionów długu.....szok.....Sztuką jest zarobić a potem wydawać, natomiast robić wszystko na kredyt to nie sztuka tylko brak pomysłu jak zarobić pieniądze, jak ściągnąć inwestorów do miasta....czyli brak myślenia perspektywicznego wobec miasta....tylko kredyt i kredyt i kredyt....to przykre....

~OBserwator

Przecież ten wyrok nie jest logiczny:
"Na mocy wyroku Sądu Arbitrażowego ECSW została zobowiązana do zapłaty na rzecz Abener Energia kwoty 333 793 359,31 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego".
Ale przecież to Abener Energia miała opóźnienia względem ECSW a nie odwrotnie...

~Misto

Wyrazy współczucia dla mądrali, którzy dali się namówić na centralną ciepłą wodę i likwidacje term. Ciekawe czy PEC nie straci dostawcy ciepłej wody jak elektrociepłownia padnie i wtedy zacznie się problem.

vjm

@lola
Faktycznie, czy to jest sprawa aferowa nie do rozwikłania przez nasze spec. służby? Może by do tej aferowej, gigantycznej sprawy powołać Komisję Śledczą w parlamencie? Ktoś musiał spartolić robotę i co teraz szary obywatel ma za to beknąć? Jak w lusterku odbija się stare porzekadło, że sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą! Nie mogł tego w 2018 roku podczas pobytu w mieście wyjaśnić wszystko wiedzący Mateusz Morawiecki? Przecież o tym wie co jest z tą budową. Dlaczego on też milczy?

Te mirrnoty doskonale wiedza jakie problemy ma elektrownia "ambasador" Stalowej Woli Kwiecinski tak siedzi cicho a przeciez jego koles Kaminski z CBA moglby zajac sie ta sprawa bo przynajmniej takie byly zrodla tej afery. Morawiecki nic nie wie musial by klamac w czym zreszta ma talent.
Blok parowo-gazowy ma byc oddany po koniec tego roku - zobaczymy - czy pozyczka 900 milionow no prawie miliard zlotych jaka udzielil jej BGK, ktorej wieksza czesc poszla na dlugi elektrowni do jej wlascicieli czyli Tauron i PGNiG a te marne 300 mln zamiast na inwestycje pojdzie na arbitraz - tak sie gowniarzernia bawi w biznes!!!
Chcieli wine zlego zarzadzania zgonic na Hiszpanow teraz wkoncu Elektrobudowa otrzyma zasadzone na arbitrazu w Paryzu swoje 2 mln zl ktore uroslo do 5 mln zlotych, ktorych odmowil jej zaplaty Abener gdyz Tauron i PGNiG wypowiedzieli jej kontrakt.
Takie sobie naczynia polaczone.

~lola

Faktycznie, czy to jest sprawa aferowa nie do rozwikłania przez nasze spec. służby? Może by do tej aferowej, gigantycznej sprawy powołać Komisję Śledczą w parlamencie? Ktoś musiał spartolić robotę i co teraz szary obywatel ma za to beknąć? Jak w lusterku odbija się stare porzekadło, że sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą! Nie mogł tego w 2018 roku podczas pobytu w mieście wyjaśnić wszystko wiedzący Mateusz Morawiecki? Przecież o tym wie co jest z tą budową. Dlaczego on też milczy?

~podatnik

hiszpan na "hiszpana" gwałci elektrociepłownię a MY zapłacimy

~Marek

Pisałem już kilkakrotnie, dziwnym jest fakt, że budowa stoi, wykonawca uciekł z polskiego rynku, a winnych jak nie było tak nie ma. Kiedy wreszcie zajmie się tym ABW ,Prokuratura CBA??????

~szwajor

HY HY HY ciemnota z PEŁESELU co żeruje na stalowowolskiej elektrowni od lat może wreszcie nareszcie poleci w .... smiech2smiech2smiech2

~RST

Jeżeli będziemy mieć źródło ciepła dla PEC-u. Nie jest to takie pewne, wręcz przeciwnie. O tym też się mieszkańców nie informuje. Propaganda wymiany term na centralną ciepłą wodę jest korzystna tylko dla spółdzielni i zarządców nieruchomości, którzy nie radzą sobie z prawidłowym odprowadzaniem spalin w budynkach po termomodernizacji. Dokąd nas Misiewicze prowadzą?

~stalowiak

Takim partaczom i nierobom jeszcze płacić karę. Od początku było wiadomo że oni znają się tylko na piłce i plażowaniu. Kto do tego dopuścił powinien ponieść karę. Od początku było wiadomo że to dziadostwo. Przecież mamy dobre Polskie firmy. Teraz za to dziadostwo zapłacą mieszkańcy w cenach ciepła.

vjm

To moze zamknac ta elektrownie - tania energie mozna sprowadzac z Ukrainy nie daleko i z czystych ekologicznie elektrowni jadrowych.

Prawdopodobnie ta elektrownia nigdy juz nie ruszy dlatego przerabiaja ja na hybrydowa.

Pracownik firmy handluajcej oknami w Rynku Rozwadowskim juz pare lat temu informowal mnie, ze nowa gazowa turbina jest uszkodzona - tzn wal z lopatkami nie byl obracany i sie wypaczyl - naprawa musiala by polegac na wyslaniu tej turbiny z powrotem do producenta a koszt naparwy nie obejmuje gwarancja wiec bylby ogromny no i transport rzeczny odpada bo Scieki Polskie nie uregulowaly Sanu i Wisly.
O ile sie nie myle trzeba by bylo to betonowe poieszczenie w ktorym znajduje sie turbina burzyc.
Moze ta nie jest prawda ale jak slysze, ciagle problemy z uruchomieniem tej elektrowni, o tym, ze buduje sie w elektrowni jakies nowe bloki konwencjonalne to wydaje mi sie to zasadne.
Juz kiedys mieli oglosic katastrofe budowlana ale pewnie synekury by potracily miernoty i radni a czasy ciezkie!!!

~RST

Dopóty będzie rządzić POstkomuna to tak będzie. Tauron pogrążą do cna.

~Realista

Nieźle, ktoś w sądzie wziął w łapę żeby wydać wyrok na ich korzyść.

~kris35

Skutkiem będą podwyżki cen prądu. Kara + zamrożone miliardy. To te sukcesy o których nam bredził matołuszek.

~bbbbb

macie co chcieliście, OTAKE Płoslkie walczylyście. Głosowaliście 30 lat temu na faceta, co nie umiał dobrze z kartki przeczytać? Byliście jak papuasi, którzy od kapitana brytyjskiego statku dostali szklane paciorki i butelkę wody ognistej.

~bbbb

tu mamy odpowiedź na pytanie, czym jest unia, po co istnieje i komu służy?

~pepitong

A może by to kupił na kłedyt? Centłum senioła 2.0 jak znalazł

~Lucci gorri

Rachunek do Janka Burego, w złocie zapłaci

~kiszony

czy płezydęt będzie łatował sytuację i zaciągnie jakiś nowy kłedyt? Możnaby też ich tłochę udobłuchać ływala organizując jakiś pokaz lasełow i poczęstunek z tołcikiem jak na otwałciu palmy.

~Francuz

Ja nie lubię Hiszpana

~lapa w lape

hiszpan miliony musiał podsunąć w Arbitrażowym, że mu aż tyle naliczyli

~inzynier

Ci hispanie myśleli że przyjechali do afrykańskiego kraju i że będą kręcic lody, firma degenerat która jest w stanie upadłości i jeszcze podskakują bo co im zostało a na końcu dostaną środkowy palec do góry.