Przedterminowa spłata pożyczki – czy to się opłaca?

Image

Jakiś czas temu zaciągnąłeś pożyczkę z uwagi na brak środków niezbędnych do sfinansowania jakiegoś ważnego wydatku. Jednak obecnie Twoja sytuacja materialna jest znacznie lepsza i dysponujesz na tyle dużymi pieniędzmi, że możesz spłacić pożyczkę przed czasem. Pytanie tylko, czy to się opłaca? Spróbujmy na nie odpowiedzieć.

Możliwe opłaty za wcześniejszą spłatę

Obowiązujące w Polsce przepisy przyznają pożyczkobiorcom prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązania. Ale czy jest to darmowe? Nie zawsze, ponieważ przepisy pozwalają firmie pożyczkowej na pobranie od klienta opłaty za przedterminowe uregulowanie zobowiązania w dwóch przypadkach, a mianowicie:

• jeżeli spłata odbywa się w czasie, w którym stopa oprocentowania pożyczki jest stała,
• wartość spłaconej w ciągu roku pożyczki przekracza równowartość trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Jeśli więc zaciągnąłeś pożyczkę o stałej stopie oprocentowania na kwotę – przykładowo – 20 000 zł, wcześniejsza spłata prawdopodobnie będzie wiązała się z dodatkowym kosztem. Z kolei w przypadku, gdy pożyczka opiewa na kwotę np. 3000 zł albo jej oprocentowanie jest zmienne, opłata za przedterminowy zwrot zadłużenia nie może zostać pobrana.

Szansa na odzyskanie części opłat

Wcześniejsza spłata pożyczki jest pod względem finansowym bardzo korzystnym rozwiązaniem dla pożyczkobiorcy, o ile nie powoduje naliczenia dodatkowych opłat. Dlaczego? Przyczyna jest prosta: ponieważ niezależnie od tego, czy chodzi o ofertę ze strony http://madrzepozyczaj.pl/, czy jakąkolwiek inną pożyczkę, firma, która jej udzieliła, jest zobowiązania do oddania wszystkich poniesionych kosztów proporcjonalnie do czasu spłaty.

Przykładowo, jeżeli wcześniejsza spłata 24-miesięcznej pożyczki nastąpiła po 12 miesiącach, klient nie tylko nie zapłaci odsetek za pozostałe 12 miesięcy, ale również będzie miał prawo do ubiega się o zwrot połowy opłaconej prowizji oraz połowy wszelkich innych poniesionych opłat. Proporcjonalny zwrot kosztów nie jest gestem dobrej woli ze strony firmy pożyczkowej wobec klienta, lecz jej obowiązkiem wynikającym z polskiego prawa.

Czy w takim razie wcześniejsza spłata pożyczki jest zawsze opłacalna? Praktyka pokazuje, że zdecydowanie tak, i to nawet w sytuacji, gdy wiąże się ona z pobraniem dodatkowych opłat z tego tytułu. Koszt przedterminowego zwrócenia długu najczęściej wyraża się w procentach i wynosi przeważnie kilka procent, np. 5% spłacanej kwoty. Sytuacja wygląda inaczej wyłącznie w przypadku darmowych chwilówek, ponieważ z samego założenia są one bezpłatne, więc w praktyce wcześniejsza spłata nie daje żadnych oszczędności. Tego rodzaju pożyczki można znaleźć na stronie http://madrzepozyczaj.pl/darmowe-pozyczki/

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.