Prawne aspekty pierwszej pomocy

Image

Gdy dochodzi do sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu, należy niezwłocznie pomóc poszkodowanemu. Wiele osób w takim momencie obawia się popełnienia błędów, przez które zostaną pociągnięci do odpowiedzialności prawnej. Przechodząc kurs pierwszej pomocy, dowiecie się wielu istotnych informacji przydatnych w zachowaniu trzeźwego myślenia, gdy poziom adrenaliny jest wysoki.

Dzięki szkoleniom będziecie wiedzieć, jak zachować się podczas niebezpieczeństwa, lecz warto bliżej poznać prawne aspekty związane z czynnościami ratowniczymi. Podejmowanie decyzji dostosowanych do Waszych możliwości (np. o użyciu AED) będzie znacznie prostsze.

Co Wam grozi, gdy nie udzielicie pomocy?

Jesteście świadkami wypadku lub sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu? Musicie więc podjąć działania ratownicze. Jeżeli jest to możliwe, niech druga osoba wezwie ratowników lub wybierzcie połączenie w trybie głośnomówiący i zacznijcie sprawdzać oddech, puls oraz odruchy. Kiedy w pobliżu wciąż znajduje się źródło zagrożenia, powinniście przetransportować ofiarę w bezpieczne miejsce, np. wyciągnąć ją z płonącego lub dymiącego się auta.

Brak podjęcia próby czynności ratunkowych grozi odpowiedzialnością karną za nieudzielenie pomocy z tytułu art. 162 § 1 K.K. Maksymalny wymiar kary wynosi 3 lata pozbawienia wolności.

Co się stanie, gdy ofiara dozna uszczerbku na zdrowiu podczas próby ratowania?

Jest to wyjątkowo delikatny temat, ponieważ do sądów regularnie wpływają sprawy o odszkodowanie. Połamanie żeber przy próbie resuscytacji to powszechny problem. Podobnych sytuacji może być wiele, dlatego każdy ruch powinien być przemyślany. Pamiętajcie, że podczas wypadków, w których w pobliżu nie ma źródła zagrożenia, nie możecie ruszać ofiary. Nie macie pewności, że nie doznała urazu kręgosłupa, a każdy ruch jest w stanie pogorszyć stan organizmu.

Poszkodowany może mieć roszczenia jedynie wtedy, gdy dojdzie do działania rozmyślnego lub wyraźnego niedbalstwa. Nie trzeba więc obawiać się pomocy, gdy dysponujecie podstawową wiedzą na temat pierwszej pomocy.

Kto może wykorzystywać AED?

Chociaż wyróżniamy trzy zakresy wykorzystania urządzeń AED, które są podzielone ze względu na kompetencje użytkowników, to automatyczne defibrylatory zewnętrzne mogą być użyte przez każdego świadka zagrożenia.

Dowiedz się więcej: www.centrumratownictwa.com/kursy/jednodniowy-kurs-pierwszej-pomocy-dla-firm-bls-aed

W rozumieniu art. 162 K.K. – Każdy świadek może wykorzystać do ratowania zdrowia lub życia „wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych” pod warunkiem ich dopuszczenia do powszechnego obrotu. Biorąc pod uwagę, że defibrylatory AED są uproszczonym i zautomatyzowanym systemem, spełniają wszystkie kryteria.

Reasumując. Jesteś świadkiem utraty przytomności lub wypadku? Puls poszkodowanego nie jest wyczuwalny, a w najbliższej okolicy znajdujesz defibrylator AED? Możesz zgodnie z prawem go wykorzystać.

Pamiętajcie, że ratowanie ludzkiego życia jest ważniejsze od odpowiedzialności karnej lub sprawy o odszkodowanie. Jeśli zrobicie w sytuacji zagrożenia wszystko, co w Waszej mocy, by pomóc drugiej osobie, nie musicie obawiać się konsekwencji. Sądy zawsze wyrokują na rzecz ratownika – nawet jeśli nie posiadacie oficjalnie tego tytułu. Korzystajcie z dostępnych narzędzi, by maksymalizować efekty – dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa, defibrylatory AED są dostępne w coraz większej ilości miejsc. Zawsze możesz też przejść szkolenie z pierwszej pomocy, np. w Centrum Ratownictwa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.