Odpady z Niska trafią do Stalowej Woli

Image

Można by powiedzieć, że w Nisku po serii kłopotów z odbiorcą śmieci, poszli po rozum do głowy. Od sierpnia 2019 roku będą swoje odpady składować w naszym nowoczesnym ZMBPOK.

Podczas sesji Rady Miasta ustalono, że od sierpnia 2019 roku odpady z terenu Niska będą trafiać do Zakładu Mechaniczno- Biologicznego Przetwarzania Odpadów w Stalowej Woli w cenie 250 zł za tonę (cena obowiązuje do końca roku 2019). Obecnie również wożone są do nas, ale przez zewnętrzną firmę, co wychodzi drożej. Nowy burmistrz miasta ma zapewne dość kłopotów ze śmieciami. Jak wiemy w sąsiedniej gminie mieli niezłe zawirowania w tym temacie po tym jak firma FCC zerwała umowę i zmusiła gminę do zawarcia nowej, mniej korzystnej. Stała współpraca ze stalowowolskim ZMBPOK zapewni nie tylko niższe opłaty mieszkańcom Niska, ale również da gwarancję, że nie dojdzie do takich sytuacji, jakie już miały u nich miejsce, że zewnętrzna firma odmówi dalszej w współpracy nagle pozostawiając mieszkańców z górą odpadów na podwórkach.

Bez wątpienia Gmina Nisko sześć lat temu miała okazję przystąpić do porozumienia międzygminnego, na mocy którego miałaby zagwarantowaną usługę „śmieciową” w niższej cenie, ale wołała zbratać się z innymi wychodząc na tym jak Zabłocki na mydle. Do porozumienia weszli wówczas, oprócz Stalowej Woli: Baranów Sandomierski, Bojanów, Gorzyce, Grębów, Nowa Dęba, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, Zaleszany. Budując nowoczesny zakład Stalowa Wola potrzebowała zapewnień, że nie zniknie strumień odpadów. Można więc powiedzieć, że nisko wówczas odwróciło się od nas. Teraz my moglibyśmy zrobić to samo, o czym mówili sami radni.

Burmistrz Niska, który był obecny na sesji w Stalowej Woli wyraził wdzięczność za odważą decyzję radnych, którzy zgodzili się dołączyć sąsiada do porozumienia. Jak oświadczył Waldemar Ślusarczyk zapewne współpraca będzie rozwijać się i w innych kierunkach.

Dla Niska wejście do porozumienia to czysta korzyść, dla mieszkańców sąsiedniej gminy najatrakcyjniejsze ceny za wywóz odpadów w regionie i pewność dobrej usługi. Stalowa Wola będzie mieć zapewniony strumień odpadów zmieszanych, ale jeśli chodzi o zyski ekonomiczne, tych za wiele nie będzie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~set

Stalowa powinna wchłonąć Nisko w swoje granice

~lekarz

Zauważyłem już od ponad pół roku temu że mieszkańcy naszego miasta wszyscy się drapią wszędzi i nie wiem czy przez tą spalarnie śmieci ludzie nie ciepią. Może lekarze się wypowiedzą w tym temacie bo musi byc jakaś przyczyna że większośc mieszkanców bez przerwy się drapie, skąd ten swąd.

vjm

~wstyd
Do JM, /.../wszystko się zgadza tylko nie napisałeś że to SZLEZAK zrobił z naszego miasta największy śmietnik w EUROPIE

Ja pisze o dwoch kadencjach b. radnym i b. prezydencie - nie rozrozniam przynaleznosci partyjnej.
Wydzieraja sobie ten sukces "inwestycyjny" dlatego przy otwarciu ZBUK-a b. radny przemlczal zaslugi b. prezydenta "walczyli" o to skad zgniatarke kupic jeden chcial lokalna polska drugi niemiecka.
Smieci sa sprowadzane z Nigerii a nawet tez z Australi. Niemcy i inne kraje UE to juz standard niedlugo dojdzie Ukraina.
Najniebezpieczniejsze sa te z Afryki i Australi gotowi sa jakiegos syfa zaimportowac!

~wstyd

Do JM, powtarzasz moje komentarze chocby o tym że za czasów jak przy korycie siedziało PEŁO to śmieci do POLSKI były zwożone z całej EUROPY zachodniej. A oprócz POLSKI wywożono te śmieci do AFRYKI , wszystko się zgadza tylko nie napisałeś że to SZLEZAK zrobił z naszego miasta największy śmietnik w EUROPIE .

vjm

To historyczna chwila - powiedzial b. radny nie wspominajac b. prezydenta przy otwarciu nowoczesnego najwiekszego w Polsce ZMBPOK czytaj ZBUK-u za 110 milionow zl. w 2015r.

Tak dzieki "rzadzacej" Stalowa Wola "gowniarzerni", ktora nie ma pojecie o "biznesie" stalismy sie najwiekszym w Polsce centrum smieciarstwa - wygonilismy takich inwestorow, ktorzy chcieli budowac najnowoczesniejsza w swiecie Hute Aluminum zatrudniajca 250 pracownikow a dalej z powodu smrodu, ktory zglaszal juz kiedys LiuGong stracimy jeszcze tego inwestora i 1000 miejsc pracy.

Zaklad ma obslugiwac docelowo 210 tys mieszkancow a jak dobrze pojdzie to przy takiej fatalnej sieci drog wlacznie z Via Carpatia - smieci trafia do Stalowej Woli z calej Europy. Ze wszystkich stron beda jezdzic smieciarki. Staniemy sie smieciarska potega. Kto zostanie w St - Woli poza segregujacymi odpady?

Z czego sie ta Rada Miejska cieszy, ze stalismy sie najwkszym w COP-ie smieciarzem a zdaje sobie sprawe, ze ten zaklad nie bedzie korzystal z energii dostarczanej z ESW bo wytwarza wlasna i co mialo byc wymogiem jednej z Uchwal RM.
Ten strumien odpadow nie zanikinie bez obaw - inne gminy pozbywaja sie syfu u siebie z Afryki juz sie do Polski zwozi rowniez odpady.

A to na koniec najbardziej zabawne:

/.../ ale jeśli chodzi o zyski ekonomiczne, tych za wiele nie będzie. - niech robia za miske "ryzu".

~dziadek

Wszystko pięknie ..a co z tego tytułu dla pracowników ZMBPOK....bo chętnych nie widać a praca jednym słowem przej....Pozdrawiam mieszkańców Stalowej woli w święto Flagi !!!

~aaaa

"Bez wątpienia Gmina Nisko sześć lat temu miała okazję przystąpić do porozumienia międzygminnego, na mocy którego miałaby zagwarantowaną usługę „śmieciową” w niższej cenie, ale wołała zbratać się z innymi wychodząc na tym jak Zabłocki na mydle"
W d... byliscie g.... widzieliscie.
Chyba ktoś wygrał ten przetarg?? naprawdę nie wiadomo o co chodzi? czy tak udajecie?