Najlepsze ułożenie monitora dla komfortowej pracy przy komputerze

Image

Ergonomia stanowiska pracy jest niezwykle istotna, aby móc zachować przez cały dzień wysoki komfort, pomimo ciągłego siedzenia przed komputerem. Dlatego też ważne jest nie tylko odpowiednie dobranie krzesła i ustawienie wysokości stołu, ale i ułożenie monitora komputera w taki sposób, by można było wygodnie patrzeć na ekran, zachowując właściwą pozycję ciała.

Dlaczego odpowiednie ustawienie monitora jest ważne?

Kiedy siedzisz przy biurku, Twoja głowa powinna być wyprostowana lub pochylona maksymalnie o 5 stopni do przodu. Wówczas dbasz o swój kręgosłup, a w szczególności o kręgi szyjne. Co więcej, pozycja wyprostowana sprzyja również koncentracji – dzięki temu do klatki piersiowej możesz swobodnie pompować powietrze, dostarczając tym samym odpowiednią ilość tlenu do mózgu. Zachowanie takiego ułożenia ciała będzie jednak możliwe tylko wtedy, gdy ustawisz monitor na właściwej wysokości. Jak to zrobić oraz jak wybrać podstawkę pod monitor?

Obrazek

Jak ustawić monitor?

Monitor komputera powinien znajdować się na wysokości twarzy – tylko wtedy nie będzie wymuszał nienaturalnego pochylenia głowy. Ekran należy odchylić do tyłu o około 5-10 stopni. Jak blisko oczu powinien znajdować się monitor? To proste – odsuń go na tyle, byś mógł objąć wzrokiem całą jego powierzchnię bez konieczności kręcenia głową. Jeśli to niemożliwe, postaraj się odsunąć go nieco dalej. Osiągnięcie wszystkich celów w tym przypadku będzie możliwe, jeśli zdecydujesz się na kupno podstawki pod monitor. Koniecznie zadbaj, aby był to model z możliwością regulacji wysokości. Co więcej, kształt takich półek często jest wyprofilowany, by zapewniać jak najwięcej powierzchni roboczej na blacie – z podstawką zyskasz więc miejsce na swoje dokumenty lub inne przedmioty, które warto mieć pod ręką. Dostępne są także specjalne ramiona, do których mocuje się monitor tak, by wcale nie zajmował miejsca na biurku!

Co, jeśli do pracy używa się laptopa?

Odpowiednie ustawienie monitora do pracy jest dość proste, jeśli korzysta się z komputera stacjonarnego, natomiast nieco się komplikuje, jeśli korzysta się z laptopa. Połączenie ekranu i klawiatury wymusza patrzenie na pulpit i własne dłonie z pochyloną głową, co na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem – po niedługim czasie możesz zacząć odczuwać ból pleców, spięcie mięśni i ogólne rozdrażnienie. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Obrazek

Dobrym rozwiązaniem może się okazać potraktowanie laptopa jako samego monitora lub samej klawiatury. Możesz bowiem podpiąć do urządzenia dodatkowy ekran i ustawić go tak, jak w przypadku komputera stacjonarnego, a laptopa używać tylko do pisania – lub na odwrót. Podłącz do komputera klawiaturę, a laptopa odłóż na podstawkę na monitor. Jeśli pracujesz na laptopie poza biurkiem – w wygodnym fotelu czy na leżaku – również zwracaj uwagę na ułożenie ciała. W tym mogą CI pomóc specjalne podstawki pod laptopa, które możesz ułożyć na kolanach.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.