Czym jest i jak działa Zielona Karta?

Image

Nie wiesz, czym jest Zielona Karta? Jeżeli wybierasz się w podróż autem po Europie lub dalej, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Bez Zielonej Karty nie uda Ci się wjechać po niektórych państw bądź stracisz pieniądze na zakupie droższego ubezpieczenia granicznego. Czym wobec tego jest Zielona Karta i dlaczego jest taka ważna? Przekonaj się!

W Polsce OC, a za granicą…?

Nabywane i honorowane w Polsce ubezpieczenie komunikacyjne OC ma zastosowanie w razie spowodowania przez Ciebie kolizji, wypadku samochodowego lub innej szkody drogowej. Dzięki tej polisie jesteś chroniony od odpowiedzialności cywilnej i nie musisz wypłacać ofiarom odszkodowania z własnej kieszeni. Jednocześnie poszkodowani zyskują pieniądze niezbędne na leczenie bądź naprawę szkód od Twojego ubezpieczyciela.

W większości państw Europy – należących do Unii Europejskiej oraz przyjmujących Porozumienie Wielostronne – wystarczy Ci ubezpieczenie OC, które już masz. Za nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z krajami UE odpowiada Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dbają m.in. o to, byś uzyskał odszkodowanie, gdy padniesz ofiarą wypadku za granicą lub w Polsce, ale spowodowanego przez obcokrajowca. Poznaj inne funkcje tej instytucji: https://kioskpolis.pl/na-jakich-zasadach-dziala-polskie-biuro-ubezpieczycieli-komunikacyjnych/.

Obrazek

Czym jest Zielona Karta?

Jak wyjaśniliśmy, w większości państw Europy wystarczy Ci ubezpieczenie OC wykupione w rodzimym kraju. Ale nie we wszystkich! Wyjątki stanowią: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina. To właśnie tam będziesz potrzebował Zielonej Karty, czyli dokumentu przejmującego funkcję OC.

Czym Zielona Karta różni się od OC? Praktycznie niczym – działa jedynie na innym terytorium. Chroni Cię w dokładnie tych samych przypadkach, czyli gdy staniesz się sprawcą szkody drogowej. Taką kartę wyrabia się za darmo lub wykupuje u ubezpieczyciela. Jest czasowa – może posłużyć na 7 bądź 15 dni, ale także miesiąc lub pół roku. Sprawdź w ofercie swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, jakie warunki oferuje. Wyrób ją odpowiednio wcześnie, by w trakcie podróży nie musieć nabywać ubezpieczenia granicznego.

Czym jest ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne to alternatywa dla Zielonej Karty. Jeśli nie zdążysz lub zapomnisz ją wyrobić, pozostanie Ci nabycie ubezpieczenia podczas wjeżdżania do danego kraju. To rozwiązanie mniej korzystne, z racji iż z reguły polisa jest droższa i działa krócej. Dodatkowo tracisz czas na dokonanie formalności.

Uwaga jednak! Są przypadki, w których wykupienie ubezpieczenia granicznego będzie konieczne, z racji iż dany kraj nie honoruje ani OC, ani Zielonej Karty. Nie zdarza się to jednak często. Z taką sytuacją spotkasz się np. w Kosowie.

Obrazek

Zielna Karta – darmowa czy płatna?

Powróćmy jeszcze na chwilę do Zielonej Karty. Od czego zależy jej cena? Wyłącznie od ustaleń towarzystwa ubezpieczeniowego. Często stanowi darmowy dodatek do OC. Rzadziej trzeba za nią zapłacić – wówczas koszt ustalany jest indywidualnie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.