Śniadanie Wielkanocne w Słomianej

Image

W Domu Ludowym w Słomianej miało miejsce zorganizowane przez Stowarzyszenie Kobiet Słomianej spotkanie związane z lokalnymi kulinarnymi zwyczajami wielkanocnymi.

Do tradycyjnego śniadania w niedzielę wielkanocną zasiadają wszyscy Polacy. To, co znajdzie się na stole zależy od lokalnych zwyczajów i tradycji. Jakie zwyczaje kultywowane są w Słomianej? Stowarzyszenie, które i nas ugościło, promuje te największe i najstarsze wartości. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie dzięki temu utrwala się i nie zaniknie.

Corocznie odbywa się również konkurs na najpiękniejszy stół wielkanocny. W tym roku wzięły w nim udział panie z: Kół Gospodyń Wiejskich z Witkowic, Dąbrówki Pniowskiej, Koziarni, Leokadia Gugała z Chwałowic i Stowarzyszenie Kobiet Słomianej. Tuż przed konkursem ks. Stanisław Kuraś, proboszcz parafii w Krzakach, poświęcił pokarmy. Uznano, że w tym roku przyznanych zostanie 5 równorzędnych nagród.

Później, przy wspólnym stole zasiadli wszyscy do wielkanocnego śniadania. Co znalazło się w menu? Oczywiście tradycyjny żurek na żeberkach, jajka pod różną postacią, babki wielkanocne i mazurki. Wszystko to na pięknie ustrojonym stole.

Czym dawniej farbowano jaja, jakie tajemnice skrywają gospodynie, jaki wymiar duchowy powinno zachować się przeżywając radosne Alleluja? Zapraszamy do obejrzenia materiału video. Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy smacznego jajka!

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Boss_STF

co to za płatne ogłoszenia zrobilo stalowemiasto

~edziopedzio

Mi się podoba ten 3;46 ale ciacho,też się zakochałem

~Dionizy79

3:40 Ktoś wie co to za dziewczyna? zakochałem się!!!

JVM

cyt. "Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie dzięki temu utrwala się i nie zaniknie."

Poganstwo czy jak kto woli Slowianszczyzna nie zaginie to sa slowa prawdy - katolicyzm i chezescijanstwo przeminie - nie pozmoze temu nawet uswiecanie "poganskich" obrzedow.

...... slowa sw. Pawla z I listu do Koryntian (13.1-8) o milosci i jej znaczeniu w zyciu czlowieka:

Gdybym mowil jezykami ludzi i aniolow, a milosci bym nie mial, "stalbym sie jak miedz brzeczaca albo cymbal brzmiacy"

Wyrazenia "miedz brzeczaca i cymbal brzmiacy", ktorymi posluzyl sie sw. Pawel, staly sie potem metafora biblijna czegos, co jest jalowe, puste, bezsensowne.

Jakie by bylo chrzescijanstwo i religia katolicka na terenach Slowianskich gdyby nie te piekne obrzedy Poganskie dotyczace plodnosci jak chocby te :

Swiecenia jajek - symbol plodnosci budzeniem sie przyrody i powstawania nowego zycia.

Byly by parafrazujac slowa sw. Pawla - "jalowe, puste, bezsensowne" !!!

~Sześć 6 7

Manekin, hejtuj!