Przedświątecznie ze złodziejami

Image

Wzmożony ruch w sklepach, na targach, jarmarkach, to wymarzone wprost warunki dla złodziei.

Gorączka zakupów, pośpiech i roztargnienie to najczęstsze powody, dla których z naszych toreb, plecaków i kieszeni giną dokumenty, karty płatnicze, telefony czy pieniądze. Już w sobotę na targu można było zaobserwować ścisk, gwar, a niejednokrotnie usłyszeć: gdzie moje pieniądze?

- Chciałam zapłacić za koszulkę, gdy nagle zauważyłam, że w mojej torebce nie ma portfela- opowiada nam jedna z kupujących.

Wystarczył moment, by ktoś wyjął jej z torebki gotówkę. Kobieta nie zdecydowała się zgłosić kradzieży policji, gdyż uznała, że stary portfel i 40 zł nie są warte zachodu. W sobotę, jak co tydzień, na targu znajdowali się funkcjonariusze. Nie powstrzymało to jednak złodziei przez „wzmożoną pracą”. Przed świętami „zarabiają” oni naprawdę dobrze. Wiele osób przyjeżdża do miasta z ościennych miejscowości na duże zakupy świąteczne. Zabierają więc ze sobą więcej niż zwykle gotówki.

Policja apeluje, że w miejscach zatłoczonych, takich jak centra handlowe, sklepy, targi, dworce czy przystanki, częściej jesteśmy narażeni na kradzież. Kieszonkowcy wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie, co znacznie ułatwia im „pracę”. Gdy jesteśmy czymś zajęci, choćby płaceniem w kasie, oglądaniem towaru lub wsiadaniem do zatłoczonego autobusu, łatwiej nas okraść.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowca, zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy:

- Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki,

- Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki,

- Kobiety powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska lub trzymać torebkę z przodu, zamknięciem do siebie,

- Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela,

- Wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN,

- Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu,

- Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto by towarzyszył nam ktoś zaufany,

- Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je.

Zachowajmy czujność, jeśli np. na przystanku autobusowym zauważymy grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Złodzieje często w ten sposób maskują moment kradzieży kieszonkowych.

W okresie przedświątecznym wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, szczególnie na dworcach czy w centrach handlowych, pojawi się więcej policjantów. Oprócz tych umundurowanych, nad bezpieczeństwem czuwać będą także funkcjonariusze nieumundurowani.

Pamiętajmy, że gdy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić osobiście lub telefonicznie pod numer 112.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.