Targi Ekonomii Społecznej w Stalowej Woli

Image

10 kwietnia w Bibliotece Międzyuczelnianej rozmawiano o tym, czym jest ekonomia społeczna, w jaki sposób można skorzystać z możliwości, które daje ta forma rozwoju.

- Dla mnie Ekonomia społeczna to obszar szukania środków własnymi zasobami, własnymi źródłami po to, żeby realizować cele społeczne, zaspokajać potrzeby, rozwiązywać problemy. Jednym z problemów, który dotyka naszej społeczności jest brak miejsc pracy, ale też odpowiednich miejsc pracy. Ekonomia społeczna to nie tylko kreowanie miejsc pracy dla osób, które jej nie mają, którzy nie mogą się znaleźć na rynku pracy. Ekonomia społeczna to coś zupełnie nowego, elastycznego, ale też wspólnotowościowego. O ile biznes jest nastawiony stricte na zarobkowanie, na osiąganie zysku, to w ekonomii społecznej mówimy o ludziach, o relacja, o tym jakie mają potrzeby, jakie mają problemy- mówi Elżbieta Tomczak z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Elżbieta Tomczak, jako animator, podkreśla, że wchodząc w jakieś środowisko nie zawsze od razu można stworzyć przedsiębiorstwo. Wyjaśnia, że można to porównać do żeglarstwa, najpierw ludzi trzeba oswoić z wodą, a przecież niektórzy panicznie się jej boją. Nie można więc od razu wsadzić ich do żaglówki, by żeglowali. Najpierw trzeba ich nauczyć jak w niej pływać, a dopiero potem, po pewnym czasie umieścić ich w jachtach- przedsiębiorstwach, które działają na trudnym rynku.

- Najważniejszą rzeczą w ekonomii społecznej jest to, żeby znaleźć lidera, człowieka, który jest w stanie pociągnąć grupę. Czasami mogą to być osoby mocno defaworyzowane, czasami mogą być to osoby znajdujące się w III profilu, ale wszyscy oni chcą pracować i osiągać sukcesy- mówi Piotr Zawada z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Podczas spotkania odbył się panel dyskusyjny, gdzie poruszano tematy dotyczące m.in. czym jest ekonomia społeczna, gdzie szukać pomocy. Wskazywano różne rozwiązania dotyczące wykorzystania ekonomii społecznej w praktyce.

- Ekonomia społeczna robi w naszym środowisku dosyć dużą karierę. Polega ona m.in. na tym, żeby inicjatywa społeczna realizowała się oddolnie dla potrzeb społeczeństwa. Ta inicjatywa przerosła moje oczekiwania. Stworzono w naszym powiecie masę organizacji pozarządowych, rozwija się to bardzo prężnie. Ludzie dzisiaj są aktywni, co jeszcze parę lat temu było nie do pomyślenia. To ważne, bo każdy najlepiej na swoim terenie widzi, jakie są potrzeby i jakie inicjatywy podejmować, żeby aktywizować innych do życia społecznego- mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

W czasie targów Ekonomii społecznej nie zabrakło części wystawienniczej, odbył się też kiermasz wielkanocny, gdzie zeprezentowały się m.in. warsztaty terapii zajęciowej, koła gospodyń wiejskich, spółdzielnie socjalne.

Przewiń do komentarzy



















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =

W dniu 27 marca br. Rada Powiatu na wniosek Zarządu podjęła uchwałę(jak w tytule) dotyczącą dofinansowania w roku bieżącym w turnusach rehabilitacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w wysokości tylko 350 tys. złotych. Wnioski zainteresowanych rodziców wpływały do starostwa na przełomie grudnia 2018/stycznia 2019 i płynęło ich łącznie 349 na kwotę 611 457.00 złotych. W międzyczasie pan starosta znalazł kasę na podwyżki diet dla radnych oraz na nagrody dla różnych działaczy z całego powiatu po 3 tys. zł/osobę. Wśród wyróżnionych działaczy z nagrodą finansową znalazł się... członek Zarządu powiatu Alfred Rzegocki(sam dla siebie przyznał honorarium?) plus samochody służbowe dla powiatu. Widać lekceważący stosunek starosty do niepełnosprawnych, który jest odzwierciedleniem ubiegłorocznej sytuacji z okupacją sejmu przez niepełnosprawnych ktorzy nic nie otrzymali od rząd

Troska starosty Zarzecznego o rehabilitację dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów :

W dniu 27 marca br. Rada Powiatu na wniosek Zarządu podjęła uchwałę(jak w tytule) dotyczącą dofinansowania w roku bieżącym w turnusach rehabilitacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w wysokości tylko 350 tys. złotych. Wnioski zainteresowanych rodziców wpływały do starostwa na przełomie grudnia 2018/stycznia 2019 i płynęło ich łącznie 349 na kwotę 611 457.00 złotych. W międzyczasie pan starosta znalazł kasę na podwyżki diet dla radnych oraz na nagrody dla różnych działaczy z całego powiatu po 3 tys. zł/osobę. Wśród wyróżnionych działaczy z nagrodą finansową znalazł się... członek Zarządu powiatu Alfred Rzegocki(sam dla siebie przyznał honorarium?) plus samochody służbowe dla powiatu. Widać lekceważący stosunek starosty do niepełnosprawnych, który jest odzwierciedleniem ubiegłorocznej sytuacji z okupacją sejmu przez niepełnosprawnych ktorzy nic nie otrzymali od rządu..

Troska starosty Zarzecznego o rehabilitację dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów :

W dniu 27 marca br. Rada Powiatu na wniosek Zarządu podjęła uchwałę(jak w tytule) dotyczącą dofinansowania w roku bieżącym w turnusach rehabilitacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w wysokości tylko 350 tys. złotych. Wnioski zainteresowanych rodziców wpływały do starostwa na przełomie grudnia 2018/stycznia 2019 i płynęło ich łącznie 349 na kwotę 611 457.00 złotych. W międzyczasie pan starosta znalazł kasę na podwyżki diet dla radnych oraz na nagrody dla różnych działaczy z całego powiatu po 3 tys. zł/osobę. Wśród wyróżnionych działaczy z nagrodą finansową znalazł się... członek Zarządu powiatu Alfred Rzegocki(sam dla siebie przyznał honorarium?) plus samochody służbowe dla powiatu. Widać lekceważący stosunek starosty do niepełnosprawnych, który jest odzwierciedleniem ubiegłorocznej sytuacji z okupacją sejmu przez niepełnosprawnych ktorzy nic nie otrzymali od rządu.

~maxio

Ekonomia społeczna to brzmi tak samo jak wypowiedź marszałka senatu Karczewski o pracy dla idei, którą on nawet teraz uprawia. O wielkim zakłamaniu p. Zarzecznego może świadczyć jeszcze uchwała rady powiatu z dnia 27 marca nr(VI/44/2019) w sprawie dofinansowania w turnusach rehabilitacyjnych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Starosta zaplanował w tej uchwale tylko kwotę 350 tys. złotych wiedząc po złożonych wnioskach(349), że potrzeby w tym zakresie to 611 tys. złotych. O tym wiedział znacznie wcześniej ale to nie przeszkodziło mu w wydatkowaniu nagród dla działaczy z terenu powiatu czy ostatniej decyzji o podwyższeniu sobie diet przez radnych od 1-go kwietnia br. Widzicie państwo jak wygląda troska o los niepełnosprawnych. W minionym roku w sejmie zostali zlekceważeni a nie inaczej jest w powiecie o czym zaświadczają dokumenty. Członek zarządu musiał dostać nagrodę bo mu się należało? Ileś kalekich dzieci będzie tylko mogło pomarzyć o rehabilitacji bo priorytety u Zarzecznego są inne od ich potrzeb. Wstyd i hańba!

~yuhu

Panie prezesie MZB, nie masz pan nic innego do roboty? Prezydent panu kazal wypisywac te brednie? Za malo pan "zarabia"? Jaka pan ma wiedze do pelnienia takiej funkcji? Zrobiles pan uprawnienia? Nie, to rob pan. Pomyje pan wylewaj na to co narobil Nadberezny. Jeden drugiego wart. Chodorka chcesz wcisnac? Dzieciaka, ktory pojecia nie ma? Gdyby nie Nadberezny to dalej zbieralby owoce w Szkocji. Przyjechal i wielki pan radny.

~lola

Pan starosta znany praktyk chyba wykład strzelił z ekonomii socjalizmu. Mocno się zaangażował w tematykę wykładu co widać na załączonej fotce. Najlepiej panu wychodzą imprezy z nagrodami w różnych specjalnościach i nie ze swoich a dla swoich!

~jasio

a premier ma wlasnie MA wyklaD W TV JAK przezyc na prowincji za 888zł i 20 groszy gdzy minimum socjalne wynosi 700 zl a koszty 1700 zl nie wspominaJAC O PIERSZENSTWIE DO APTEKI kina teatru parku i lekarza

JVM

- Ekonomia społeczna robi w naszym środowisku dosyć dużą karierę. Polega ona m.in. na tym, żeby inicjatywa społeczna realizowała się oddolnie dla potrzeb społeczeństwa. Ta inicjatywa przerosła moje oczekiwania.

Nie tylko, ..... wszystko was poprzerastalo juz nie nadazacie za rzeczywistosca panie Zarzeczny.

INSTYTUT KUCHNI STAROPOLSKIEJ - mowi to panu cos?

I o ktorym z panem dyskutowalem a na ktory obiecal pan przeznaczyc budynek przy Jagiellonskiej nie tylko przerosl pana wyobraznie ale rowniez MInisterstwa Rolnictwa jak i dyrektora J III Sobieskiego nie wspominajac o MKiDN

Nikt z was nie byl w stanie pojac na czym polega idea INSTYTUTU, i swiadomosc, ze podstawa Kuchni Europejskiej jest Kuchnia Staropolska (szerzej Slowianska ) Francja, Niemcy nie przyznaja sie do tego ze ich kuchnia to podstawy staropolszczyzny. Francuzi wpisali swoja kuchnie do UNESCO, a to przeciez Burgundczycy mieszkali na terenach Polski zachodniej zanim osiedlili sie na terenach Alesii (poludniowa Francja). A Niemcy ucza nas robic kielbase i piwo !!!

Taki INSTYTUT wlasnie zajmowal by sie dziedzictwem kulinarnym slowianszczyzny, odklamywaniem histori - nie bylo lepszego miejsca w Polsce zwazywszy ze pierwsza ksiazke kucharska w Rzeczypospolitej napisal kuchmistrz z dworu Lubomirskich tych z Charzewic.
Nie musze tutaj pisac, ze INSTYTUT KUCHNI STAROPOLSKIEJ zalozony w Rozwadowie wplynal by niewymiernie na rozwoj tej zapyzialej dzielnicy i skupil by swiatowych kucharzy w takiej placowce naukowej.

Skad sie biora takie miernoty jak wy?

~Pawełek

Pani w różowym płaszczyku powinna stronić od tego stołu , później będzie ,że płaszczyk się pokurczył......

~Do ptaku

Może zje.. ny ryj to mąż ty nierobie pisząc taki komentarz za dużo wolnego czasu i brak jakiegokolwiek wykształcenia. Byłeś widziałeś to co się łosiu odzywasz. Super impreza jak co roku . Cudowne pracę .

~Do ptaku

Może zje.. ny ryj to mąż ty nierobie pisząc taki komentarz za dużo wolnego czasu i brak jakiegokolwiek wykształcenia

~hero

Zarzeczny ty tłusty kłamco. Karma wraca...

~ptaku

Ale zjeba e ryje nierobow

~Podatniczka

Pojedli, popili za publiczne pieniądze a ja się pytam komu oprócz uczestników tej biesiady jest lepiej po tej imprezie?

~jasio

ekonomia będzie wtedy spoleczna jak wprowadzi siem pozyczjem bocznom bo wtedy nik nikogo nie uciska