Ku pamięci ppor. Jana Olechowskiego.

Image

W Nisku na pomniku Orląt Lwowskich została odsłonięta tablica ku pamięci podporucznika Jana Olechowskiego.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej wzięło udział wiele osób w m.in.: przedstawiciele samorządu niżańskiego z burmistrzem Waldemarem Ślusarczykiem na czele, młodzież szkolna, harcerze, członkowie Towarzystwa Ziemi Niżańskiej.

Zgromadzeni usłyszeli, że planty w historii Niska zapisały się szczególnie, bo właśnie na nich 31 października 1918 roku został powołany pierwszy starosta niżański Stanisław Ćwikowski. To on tworzył zręby niepodległości Polskiej. 10 lat później, 11 listopada 1928 roku, w rocznicę odzyskania niepodległości, postanowiono uczcić pamięć stawiając pomnik Orląt Lwowskich. 9 kwietnia na tymże pomniku została odsłonięta tablica pamiątkowa ku pamięci podporucznika Jana Olechowskiego.

Jan Olechowski urodził się 15 lutego 1890 roku w Nisku. Był oficerem Legionów Polskich, obrońcą Lwowa w larach 1918- 1919. Pośmiertnie został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Został pochowany w katakumbach cmentarza obrońców Lwowa.

- Cieszę się niezmiernie, że możemy dzisiaj pokazać na nowo naszych mieszkańców, którzy zasłużyli się swoją odwagą, męstwem, walecznością, zasłużyli na uznanie, na nasze podziękowanie, na to, abyśmy mogli ich na wzór pokazywać i nie bez kozery są tu nasi młodzi przyjaciele, mieszkańcy Niska. Podporucznik Jan Olechowski swoim męstwem, odwagą bronił Rzeczpospolitej Polskiej. Ta nasza dzisiejsza uroczystość bardzo znamiennie wpisuje się w stulecie odzyskanie niepodległości- mówił burmistrz Niska.

Waldemar Ślusarczyk podziękował grupie pasjonatów z Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, którzy zabiegali o upamiętnienie znakomitego żołnierza pochodzącego z ziemi niżańskiej.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.