Szykujesz eleganckie przyjęcie? Nie zapomnij o podstawowych zasadach dotyczących poczęstunku!

Image

Uroczyste spotkania w gronie rodziny czy przyjaciół stanowią bardzo wymagające wyzwania. Nikt nie chce wyjść na totalnie nieobytego w towarzystwie, a już zwłaszcza gospodarze. Od udanej imprezy niejednokrotnie zależy opinia wśród nowych znajomych, czasem nawet kariera zawodowa. Dlatego trzeba zawczasu poznać wszystkie reguły savoir-vivre'u: zarówno te dotyczące ubioru czy zachowania, jak też podawanych potraw. Eleganckie przyjęcia przy stole muszą toczyć się wedle ściśle określonego scenariusza. Można z niektórych punktów zrezygnować, ale za nic w świecie nie wolno zmienić ich kolejności.

Na początek aperitif i zakąski

Przystawki mają dwa główne zadania. Po pierwsze: zapewnić gościom poczęstunek w oczekiwaniu, aż zjawią się wszystkie zaproszone osoby. Po drugie: zaostrzyć wszystkim apetyty przed najważniejszymi daniami. Dlatego jedzenie musi być delikatne i lekkostrawne, na ciepło lub na zimno. Grillowane bądź surowe warzywa, małe kanapki, szaszłyki, koreczki etc. Napoje powinny być chłodne, serwowane w szklankach albo kieliszkach. Najczęściej podaje się wodę mineralną, soki owocowe lub słabsze alkohole, takie jak wermut, fito, gin z tonikiem, fino czy domowe nalewki. Przyjęło się, że dobry wstęp do przyjęcia nie trwa dłużej niż 20-30 minut.

Pierwsze danie główne: zupy, sałatki oraz makarony

[p]Potrawy które zaspokoją pierwszy głód, a jednocześnie nie spowodują przesycenia. Polska klasyka to rosół, pomidorówka oraz barszcz biały. Jednak dobrych przepisów na zupy jest znacznie więcej. Podobnie zresztą jak w przypadku sałatek oraz lekkich dań z makaronem. Kluczowy jest dobór składników i sposób przygotowania. Warto mieć świadomość iż latem, kiedy upał mocno doskwiera, najlepiej sprawdzają się chłodniki.

Ryby i mięsa zawsze jako gwóźdź programu

Drugie danie ma być prawdziwym popisem kulinarnych umiejętności i rozkoszą podniebienia. A nic nie smakuje tak dobrze, jak spektakularnie przyrządzone i przyprawione mięso. Obowiązkowo z dodatkami: ryżem, kaszą, ziemniakami sosem czy warzywami na ciepło. Do popicia stosowne alkohole oraz obowiązkowo woda. Rzecz jasna wszystko wywraca się do góry nogami, jeżeli zaproszeni goście praktykują wegetarianizm, albo ze względów zdrowotnych ktoś musi przestrzegać rygorystycznej diety. O takich rzeczach trzeba wiedzieć wcześniej, aby nie zaliczyć spektakularnej wpadki. I jeszcze jedna kwestia: jeśli druga potrawa główna wymaga nieco więcej czasu na przygotowanie, to po zakończeniu pierwszego dania należy podać drobne przystawki. Goście nigdy nie mogą siedzieć przy pustym stole.

Koniec wieńczy dzieło, czyli (de)sery

Jedzenie dla czystej przyjemności smaku. Prym wiodą słodkości – ciasta, torty, lody, owoce z bitą śmietaną itd. Do tego ciepłe napoje, przede wszystkim kawa i herbata. Przed zasadniczym deserem niektórzy serwują jeszcze sery. Podawane w kawałku razem ze specjalnym nożykiem do krojenia. To czytelny sygnał dla zgromadzonych gości, że przyjęcie powoli, acz nieuchronnie zbliża się do końca.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.