Naprawa samochodu to nie wszystko. Co może pokryć polisa OC sprawcy wypadku?

Image

Ubezpieczenie samochodu za pomocą polisy OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. To z niej pokrywane są szkody wyrządzone przez kierowcę auta. Zazwyczaj bywa rozumiana jako pomoc w likwidacji zniszczeń samochodu osoby pokrzywdzonej. Tymczasem, wbrew pozorom, na tym aspekcie nie kończą się zastosowania polisy ubezpieczeniowej. Sprawdź, w jakich przypadkach możesz uzyskać rekompensatę za poniesione straty.

Naprawienie samochodu? Tylko na Twoich warunkach

Istotną kwestią jest fakt, że ubezpieczyciel zobowiązuje się zapewnić naprawę pojazdu z wykorzystaniem oryginalnych, nowych części; z wyjątkiem sytuacji, kiedy zniszczone elementy miały charakter zastępczy. Nie wchodzą w grę także podzespoły używane, nawet, jeśli naprawiany samochód ma kilkanaście lat. Likwidator szkód może też uznać, że wartość poniesionej straty jest porównywalna lub nieco niższa od wartości auta i wypłacić większość sumy, ale nie będzie ona nigdy równa kwocie, jaka otrzymalibyśmy za samochód przed wypadkiem. Jeżeli chcemy mieć pewność, że w takim przypadku dostaniemy oczekiwaną sumę, warto poprosić o pomoc rzeczoznawcę. Pamiętajmy też, że odszkodowanie z OC nie uprawnia ubezpieczyciela do decydowania o sposobie naprawy auta. Jeśli wolimy przyjąć rekompensatę w formie gotówki, nie może on wskazać warsztatu do bezpłatnego zreperowania samochodu. Asekurator jest także obowiązany ponieść koszty wszelkich niedogodności wynikających z wypadku: przewiezienia samochodu do domu albo miejsca naprawy czy opłat manipulacyjnych za przechowywanie auta w warsztacie.

Aby mieć czym jeździć, czyli auto zastępcze

W czasie, gdy nasz samochód jest naprawiany, ubezpieczyciel powinien zapłacić za wynajem auta zamiennego. Nawet kiedy mieszkamy w dużym mieście, a infrastruktura pozwala na bezproblemowe dotarcie do pracy, likwidator szkód ma obowiązek zapewnić nam zwrot kosztów za samochód z wypożyczalni aż do wypłaty odszkodowania. Pamiętajmy, że jeśli w domu mamy drugie auto, z którego nikt nie korzysta, nie będziemy mogli ubiegać się o sfinansowanie wynajmu, a jeśli zniszczony został miejski samochód, nie mamy możliwości wynajęcia crossovera.

Co ciekawe, ubezpieczeniu podlegają także przedmioty znajdujące się w samochodzie w chwili wypadku. Możemy więc żądać rekompensaty za zniszczony telefon, bagażnik dachowy lub dziecięcy fotelik. Również za obecne w aucie, poszkodowane zwierzę domowe należy nam się odszkodowanie.

Krzywda też boli. Zadośćuczynienie z OC sprawcy

W ramach polisy OC można się też ubiegać o zadośćuczynienie za poniesione straty niematerialne. Jeśli nawet nie wypadek, ale zwykła kolizja spowodowała rany psychiczne i strach przed prowadzeniem auta, warto złożyć wniosek o rekompensatę. Oczywiście nie jest powiedziane, że w każdym przypadku ją dostaniemy, ale gdy wysuniemy dobre argumenty wsparte rozsądną kwotą zadośćuczynienia, nasze szanse znacznie wzrastają. Aby jeszcze je zwiększyć, można poprosić o pomoc specjalistów w tym zakresie, takich jak firma Codex zajmująca się pomocą w uzyskiwaniu odszkodowań. Z OC sprawcy pokrywane są koszty leczenia, rehabilitacji, leków, a także przekwalifikowania zawodowego czy wyrównania zarobków do kwoty sprzed wypadku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Michał

Wszyscy twierdzą że składki za OC rosną przez odszkodowania a ja twierdzę ubezpieczenia tanieją dzięki porównywarką np aplikacja Kupdirect z Google Play skanujesz kod z dowodu i w 5 sek widzisz różnicę w składce pomiędzy towarzystwami i to bez wpisywania danych, a polisę masz w 40 sek czasem to jest ponad 100% a ryzyko takie samo dla każdego towarzystwa