Sokół odarty z piórek

Image

Budynek Sokoła przechodzi właśnie remont. Mieszkańcy sami mogą przekonać się o tym, że praca wre, bo zmiany widać już na zewnątrz.

Remont wykonuje firma z Niska. Obecnie skuto już tynk z połowy elewacji odsłaniając ceglany mur. Realizacja tej inwestycji będzie kosztować niemal 2,6 mln zł. Na wykonanie wszystkich prac wykonawca będzie miał czas do 31 sierpnia 2020 roku. Remont będzie kosztował 2,59 mln zł.

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Stalowej Woli wzniesiony został ze składek społecznych w 1906 roku. Na przełomie lat 20- tych i 30- tych XX wieku część obiektu podnajmowała Szkoła Handlowa Towarzystwa Szkół Zawodowych. W 1936 roku na osi środkowej nadbudowano szczyt zwieńczony rzeźbą sokoła. Po II wojnie światowej budynek przez dłuższy czas nie był użytkowany. W latach 1958- 1960 przeznaczono go na Dom Harcerza. W 1960 roku, po przeprowadzeniu prac remontowych został zaadaptowano na potrzeby Międzyspółdzielczego Klubu „Ronita”. W 1980 roku część pomieszczeń użytkował Sąd Rejonowy w Stalowej Woli, który w 1986 roku przejął cały gmach i miał go w posiadaniu do początku lat 90- tych XX wieku. Później, aż do teraz, obiekt stał pusty.

Na parterze Sokoła będzie znajdowała się sala widowiskowa, magazyn sprzętu, instrumentów, biura, szatnie, toalety. Na pierwszym piętrze powstanie sala muzyczna i sala teatralna. Na balkonie znajdować się będzie stanowisko multimedialne dla akustyka, oświetleniowca, kinooperatora. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków na strychu zaproponowano otwarcie galerii, bądź sali historycznej z gablotami na miejsca upamiętnienia historii "Sokoła". W dobudowanej części powstanie sala fitness lub bawialnia dla dzieci. Na dziedzińcu znajdować się będzie parking rowerowy, ogródek letni i parking samochodowy (tylko dla zaopatrzenia). Wykonawca będzie musiał uwzględnić w swoim planie pracy remont kamiennej figury Sokoła na szczycie budynku oraz figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej umieszczonej na zewnątrz w narożniku obiektu.

Za Sokół odpowiedzialny będzie Miejski Dom Kultury, dla którego będzie on stanowił kolejną siedzibę. Dzięki pracownikom MDK w budynku po remoncie będzie można prowadzić szereg działalności społeczno- kulturalnych na rzecz mieszkańców Rozwadowa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny.

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
termin

drabina nie spełnia standardów bhp

termin

drabina nie spełnia standardów bhp

termin

drabina nie spełnia standardów bhp

termin

drabina nie spełnia standardów bhp

termin

drabina nie spełnia standardów bhp

termin

drabina nie spełnia standardów bhp

termin

drabina nie spełnia standardów bhp

termin

drabina nie spełnia standardów bhp

termin

wydaje mi się że projekt mówił o wyskrobaniu fugi na 2 cm z pomiędzy cegieł na zewnątrz i wewnątrz budynku, dlaczego tego nie zrobiono na zewnątrz? co na to konserwator i inspektor?

JVM

@Mariusz77
Kto wymyśla tak debilne tytuły ??
Oby po remoncie naprawdę się tam coś działo a nie tylko od święta .


W 2017 roku udzielilem wywiadu TVP - Reszow przed budynkiem "Sokola" temat dotyczyl przyszlosci budynku i co z remontem. Jedyne co moglem odpowiedziec to to, ze Sokol to przedwojenna tradycja i etos. To Mieszkancy, ktorzy swoim patriotyzmem budowali go i tworzyli, ktorych juz nie ma. Pozniej przyszla radna Rehorowska i nie chciala nic powiedziec dopoki nie odejde.
Zle wspominam ten wywiad bo wtedy zgubilem czapke.
Zgadza sie co do tytulu - powinien byc Sokol stracil skrzydla i honor. Nic nie odbuduje tego przedwojennego etosu i honoru Sokol to juz tylko fasada, za ktora cwaniactwo i przebierance patriotyczne.

~darek.k.

Ktos napisał ze nie mozna tego budynku obłozyc styropianem.A raczej mozna ,bo takie sa głupie przepisy i konserwator zabytkow tez sie zgodzi jak dostanie jakis prezent w gotówce.A my zobaczymy cały budynek w styropianie i co wtedy zrobimy?policja pewnie nas wygoni jak bedziemy chcieli zawiadomic o zniszczeniu zabytku.

~terawio

Z troską dobrego gospodarza pochyla się nad działalnością p. Nadbereżnego p. "Marta". Ja także troskam się o stan finansów miasta bowiem zbliża się dużymi krokami kryzys. Prezydent miasta Kielce p. Bogdan Wenta po objęciu sterów miasta zlecić audyt finansowy budżety specjalistycznej firmie ratingowej "Fitch". Obraz finansów przedstawił na konferencji prasowej. Katastrofa, można rzecz jednym słowem. Program naprawczy zaczyna od... redukcji zatrudnienia! Podobne zlecenie powinno nastąpić także w naszym magistracie bo zatrudnienie ponad 100 urzędników w ciągu kadencji to jest olbrzymi wydatek bieżący i groźba załamania się finansów miasta. Zatem prosimy o rzetelny audyt np. przez tą sama firmę Fitch by można spokojnie spać w tym mieście.

~Marta

Parki linowe, akweniki, sadzawki, piaskownice, sąd, dyrekcja huty, centrum piłkarskie. teraz Sokół itd. koszty i nic więcej, ze nie wspomnę o utrzymaniu tego wszystkiego z naszych pieniędzy. A kiedy coś co przyniesie dochody? Rozdawnictwo i brak orientacji finansowej !!!

~Stefan

Murarz to jest zabytek i nie można go styropianem ocieplać ma być tak jak dawniej okna drewniane wszystko tak jak po staremu .jak nie wiesz to się nie udzielaj 😀😀

~Kicia+

A kto (chyba Lucek?) takie idiotyczne pomysły by w otrzymanych budynkach lokować na siłę jakieś placówki na które brak pomysłu co z nimi zrobić. Budynek dyrekcji HSW, Sądu czy teraz Sokoła. Totalny brak pomysłu na inwestycje które przynosiły by zyski.

Mariusz77

Kto wymyśla tak debilne tytuły ??
Oby po remoncie naprawdę się tam coś działo a nie tylko od święta .

~RĘCE OPADAJA

No to macie Rozwadowianie magazyn dla MDK Stalowej Woli , chciało wam się placówki kulturalnej dla szerszej społeczności to ignoranci głusi na na potrzebę ożywienia i rozwoju obszaru zdegenerowanego znalezli miejsce w Rozwadowie. Czy w Stalowej Woli mimo iż miasto zakupiło tylu budynków ,/dodatkowo budynek KULu , to muszą się pchać do malutkiego Rozwadowa ? Co na to radni z Rozwadowa czy to też dyletanci w dziedzinie powszechnej kultury ? Czy jedyną stałą rozrywką mają być nieszpory, pogrzeby ?

~arturo

tylko żeby nie było tak ze po remoncie znajdzie się własciciel bo w tym kraju wszystko możliwe

~.....

Murarz, Sokół jest wpisany do rejestru zabytków

art2deco

Teatralny,,, Sokół Towarzystwa Gimnastycznego. Nie przewidziano siedziby i działalności środowisk rekonstruktorów?

~murarz28

Teraz chyba kazdy widzi ze najładniejszy budynek to same cegły sa .Według mnie trzeba oczyscic te cegły z tynku ,dodac spoiny i bedzie lux.Ale nie przeciez u nas jest moda na styropianowanie i budynek bedzie wygladał jak nowy czyli nie warto na to patrzeć i fotografowac.Mozna dac ocieplenie wewnatrz budynku ale jak nie jest to zabytek to zrobia z niego styropianowe straszydło.A jak wy uwazacie oszpecic styropianem ten budynek plus plastik fantastik okna czy nie dawać?