W Stalowej Woli składane są wnioski o przyznanie świadczenia Mama+

Image

Do ZUS-u i KURS-u trafiają pierwsze wnioski o przyznanie nowego świadczenia Mama+. Sprawdziliśmy ile ich już złożono w Stalowej Woli.

Od 1 marca 2019 roku osoby, które wychowały co najmniej 4 dzieci mogą ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Ma ono zapewnić niezbędne środki utrzymania tym osobom, które nie pracowały zajmując się opieką i wychowaniem dzieci. [/p]

Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dotychczas nie miały prawa do emerytury lub renty, jak również 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. Jak dowiedzieliśmy się na dzień 14 marca br. w stalowowolskim ZUS-ie zarejestrowano 293 wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, w KRUS-ie zostały złożone tylko 2. Na wypłatę świadczeń w budżecie państwa na 2019 roku zabezpieczono kwotę około 801 mln złotych.

W sytuacji, gdy osoba starająca się o pozyskanie świadczenia ma niższą emeryturę niż 1100 zł będzie ona uzupełniana do założonej kwoty. Te osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń uzyskają dochód równy najniższej emeryturze krajowej w wysokości 1100 zł.

Wniosek o przyznanie świadczenia mogą składać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i które nie posiadają niezbędnych środków utrzymania. W przypadku kobiet, kwalifikujący wiek to 60 lat, w przypadku mężczyzn- 65 lat (mężczyźni mogą starać się oświadczenia wówczas, gdy matka dzieci zmarła, bądź porzuciła co najmniej czwórkę z nich zostawiając je pod opieką ojca).

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć stosowny wniosek do ZUS-u lub KRUS-u. Można go pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawidłowo wypełniony wniosek musi zawierać:

- Dane osobowe: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL (lub w przypadku braku należy podać serię i numer dowodu osobistego albo paszportu),

- Adres zamieszkania (jeśli nie ma, adres pobytu lub ostatniego miejsca zamieszkania),

- Adres do korespondencji (jeśli jest inny niż adres zamieszkania),

- Informację o sposobie otrzymywania świadczenia (dane lub nazwę banku i numer konta bankowego),

- Podpis.

.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty uzupełniające, takie jak:

- Akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi,

- Informację o numerach PESEL dzieci,

- Oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,

- Inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Prawo do świadczenia powstaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję, nie wcześniej niż od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

olek, twój wpissmiech2o e2rds, wzystko niby wiesz a nic nie wiesz bo piszac o tyh dlugach dlaczego nie apisales z to TOALNA OPOZYCJA te dlugi zrobila . Ty myslisz ze dyskutujesz z idiotami a rozmawiasz z ludzmi ktorzy duzo wiecej wiedza niz ty.
Szczególnie zwracam uwagę na drugie zdanie o treści:"Ty myslisz ze dyskutujesz z idiotami", otóż nie całkowicie. Bardzo wielu dyskutantów są mądrymi ludźmi i całkowicie się z nimi zgadzam jeśli chodzi o zadłużenie i mama+, no niestety ty do tej grupy nie należysz, natomiast uważam, że należysz do tej części zdania w cudzysłowie. Zresztą, to jest jałowa dyskusja i tak tego nie zrozumiesz.

~Odi

Olek znalazłam na GUS te dane o których pisze Eduardo, a Ty niby mówisz że czerpiesz wiedzę z GUS i EUROSTATU, a jednak cytujesz polityka, i tym próbujesz argumentować swoje racje.Coraz bardziej rozmowa z Tobą sprowadza się do cytatu sprawiedliwość sprawiedliwością ale racja musi być po Twojej stronie.

~olek

Do eduardo, twoje dane to kompromitacja TOTALNEJ TARGOWICY bo san Schetyna powiedzial ze zostawili PISowi 1 bilion dlugu a ty podajesz sieszne zmanipulowane dane. Powiem wiecj naczelny ekonomista TOTALNYCH powidzial ze PIS zadluzy POLAKOW w 2018 roku na 100 miliardow zlotych a PIS zadluzyl POLAKOW na 10 miliardow jak sobie pomysle jakich TOTALNI maja ekspertow to az strach bierze co by bylo jak by TOTALNI do koryta sie dostali. Od 2015 roku jak PIS sie wzial za zlodzieji VATu to deficyt jest prawie zerowy i jeszcze polskie dzieci bardzo duzo skorzystaly. Ty czytasz te swoje dany w pelowskiej interii i sie tylko osmieszasz a ja za swoje wpisy gwarantuje bo sprawdzam wszystko w EUROSTAT i GUS.

~Odi

A poza tym jeżeli dzisiejsze dziewczynki (a jak wiemy rodzi się więcej dziewczynek niż chłopców) zdecydują się na posiadanie w przyszłości 4 dzieci i nie podejmowanie pracy, to kto będzie pracował na emerytury ich rodziców i na pokrycie innych wydatków państwa? Czy to nie jest błędne koło? A może sprawiedliwej by było (choć to nie jest idealne rozwiązanie) odprowadzać składki kobietom na wychowawczym. Wtedy te które posiadają dzieci i pracują miałyby prawo do większej emerytury, a te które nie pracują byłyby pewne że nabeda prawo do emerytury najniższej która jest im teraz proponowana. No nie wiem czy moje myślenie jest poprawne, ale może na tę chwilę byłoby bardziej kompromisową i bezpieczną dla matek propozycją?

~Eduardo

~olek, na przyszłość najpierw sprawdź dane, którymi chcesz udowadniać swoje tezy. W 2005 roku, kiedy to PiS przejmował władzę dług publiczny już wynosił 463 mld zł (po 16 latach licząc od 1989 r.). Po dwóch latach rządów PiS dług urósł do 530 mld zł. Fakt, że w następnych latach dług publiczny rósł w jeszcze szybszym tempie, ale za obecnych rządów PiSu też urósł i to sporo, bo na koniec 2015 roku wynosił on 877 mld zł, a już w grudniu 2016 roku 965 mld zł. Zatem podczas jednej kadencji rządów PiSu dług urósł o ponad 100 mld zł.
Polsce i polskim obywatelom brakuje mądrości jaką mają np. Szwajcarzy, którzy w ogólnokrajowym referendum zapytani o to czy chcą dostawać stały dochód od Państwa odpowiedzieli zdecydowaną większością, że nie. To się nazywa odpowiedzialność za kraj, a nie tak jak jest w Polsce, większość widzi tylko czubek własnego nosa i martwi się tylko o własny tyłek. Tylko daj i daj. Ale takie są efekty wieloletniego socjalizmu, który ponownie zaczyna kwitnąć.

~olek

Do e2rds, wzystko niby wiesz a nic nie wiesz bo piszac o tyh dlugach dlaczego nie apisales z to TOALNA OPOZYCJA te dlugi zrobila . Ty myslisz ze dyskutujesz z idiotami a rozmawiasz z ludzmi ktorzy duzo wiecej wiedza niz ty. Ale wrocmy do tego dlugu jak piszesz 1 bilion 57 miliardow zlotych to dlaczego nie dodales ze 1 bilion zlotych to ta TOTALNA OPOZCJA zostawila po 8 latach swego nierzadu PISowi. A PIS zostawil P O okolo 200 miliardow zlotych dlugu ktory odziedziczyl po SLD w latach ich nierzadu 2000 DO 2004. Co do ukrytego dlugu to piszesz o dlugach samorzadow i co ciekawe te dlugi sa najwieksze w wielkich miastach a kto tam siedzi przy korycie kazdy wie ludzie z TATALNEJ OPOZYCJI. A w przyszlosci to PLATFORMA OBYWATELSKA wszystkie te dlugi odda ze swojej kieszeni bo zaden POLAK zlotowki nie da na ich fanaberie [przezydentow wielkich miast]. Wlasnie przez te dlugi [prezydentow wielkich miast] w przyszlosci bedziesz emerycie pobieral emeryture o 50 procent mniejsza masz to zagwarantowane jak pies bude. Ja znam wielu ludzi ktorzy odziedziczyli majatek po swich rodzicach a nastepnie odrzucili ten majatek bo sie okazalo ze dlugi odzidziczyli po rodzicach jeszcze wieksze niz ten majatek. A na koniec podaj mi jeden kraj na swiecie co nie ma dlugow , powiem jeszcze wiecej im bardziej bogaty kraj tym wiecej ma dlugow, przykladem STANY ZEDNOCZONE.

~Jasnowidz

W 2021 będzie w Polsce jak w Grecji.Kurs euro 6zl.

~Odi

e2rds z jednej strony się nie dziwię,ze są ludzie którzy błędnie to interpretują, bo przecież nikomu na rękę nie jest to tłumaczyć. Olek, właśnie dla moich dzieci i wnuków uważam że lepiej by było wprowadzać mądry socjal (bo nie jestem za pozostawianiem samym sobie tych mniej poradnych życiowo z różnych powodów, lub tych którzy stracili dorobek życia z powodu nieszczęścia, bo inne przysłowie mówi że jesteśmy tak silni jak nasze najsłabsze ogniwo), ale nie popre bezmyślnego rozdawnictwa,tym bardziej jeżeli u jego podłoża leżą słowa :"raz zdobytej władzy nie oddamy nigdy". Tak jak napisałam, należy uczyć się na cudzych błędach.

~Eduardo

I dlatego stworzono banknoty o nominale 500 zl żeby tą odległość skrócić do 200km, czyli jak ze Stalowej do Krakowa wiec jak to mawia olek jest dużo lepiej niż wcześniej bo PiS spłaca długi Tuska. Ironia oczywiście.

e2rds

Odi dług publiczny jest podawany na bieżąco i wynosi z przed paru minut:
Dług publiczny Polski
1 057 693 047 999PLN

Ukryty dług publiczny
4 807 982 632 565PLN i rośnie z każdą sekundą. Dług 1 bulion 57 miliardów obrazowo jak by ułożył jeden przy drugim z banknotów 100 zł to miał by długość 1057 km, tj Polska od krańców południowych do Bałtyku i więcej niż połowa z powrotem. olek nie ma zielonego pojęcia o tym przywołując 10 miliardów deficytu, bo to jest kropla, ale cały dług składa się właśnie z takich kropli.

~olek

Do odi , gdyby twoja corka czy syn mieli 4 dzieci to tez te programy socjalne bys krytykowala bo ja mysle ze nie bo przeslowie polskie mowi ze punkt widzenia zmienia sie od miejsca siedzenia.

~Odi

Olek i z tą GRecją nie chodzi o to żeby straszyć, tylko żeby wyciągać wnioski i uczyć się na błędach inncyh, ale cóż czasem trzeba sparzyć się samemu.

~Odi

Olek umiech no to widzisz, czyli nadal zamknęliśmy rok 2018 deficytem? czyli dług rośnie (bo to przecież nie znaczy że mamy dług 10 mliardów, tylko znaczy, że na potrzeby pańtwa tę kwotę brakło w tym roku, a skadś ją trzeba była wziąć, żeby pokryć wydatki, w związku z czym zadłużenie kraju wzrosło).
a co do Grecji to też tam bywamumiech tak się składa, i nie tylko na pięknych turystycznych wyspach, ale również na kontynencie... i co do wprowadzenia Euro to nie wiem, ale sami Grecy już zdają sobie sprawę z tego że nadmierny socjal doprowadził ich do upadku.Ale kiedy machina ruszyła to nie dało się tego zatrzymać. Ta sama machina ruszała u nas jedni dają w jednych wyborach 500+, to w następnych żeby wygrać muszą dać wiecęj, następnie jeszcze wiecej i tak bez opamiętania, ale jak widać na przykładzie Grecji do czasu.

~rodzic

Gdzie jest artykuł o metodach wychowawczych wiceprezydent Stalowej Woli???????????????????

~olek

Do odi, wlasnie ja telewizji zadnej nie ogladam dlatego mam trzezwe spojrzenie na to co dzieje sie w POLSCE.Co do finansow panstwa to kazdy wie ze mielismy w 208 roku najnizszy deficyt po 1989 roku na poziomie 10 miliardow a dlug 10 miliardow to dlug jak by dla mnie 10 tysiecy a to jest smieszny dlug. Ja slucham co mowi EUROSTAT czy GUS u nas bo to sa wiarygodne dane. Ten EUROSTAT poinformowal ze POLSKA ma najwieksze PKB na swiecie , najnizsze bezrobocie, najnizsze wykradanie VATu i najlepiej zarzadzana gospodarke dlatego mamy pieniadze na wszystkie programy PIS. Gdyby do koryta wrocilo PLATFORMA OBYWATELSJA to bedzie kamieni kupa bo im sie robic nie chce a zawsze sie tylko tlumacza ze jest kryzys na swiecie. A prawda jest taka ze moze byc na swiecie najlepiej ale jak sie komus robic nie chce to zawsze bedzie mial kryzys. [pisze tu tez o normalnych ludziach]. Jeszcze wroce do GRECJI zadne straszenie GRECJA nikogo nie przestraszycie bo GRECJA wpadla w kryzys tylko dlatego ze przyjeli EURO [pieniadz]. Bylem tam wielokrotnie i jeszcze duzo POLAKOM brakuje do poziomu ich zycia a jak nie daj BOZE PO by wrocilo do koryta to nigdy nie osiagniemy poziomu GRECJI.

~Odi

Olek umiech nadwyżka budżetowa o której mówi PIS oznacza że mają więcej kasy niż myśleli tylko póżniej okazuje się że na koniec roku ostatecznie budżet zamykany jest z deficytem (deficyt oznacza brak, czyli kolejny wzrost zadłużenia kraju). Więc o jakiej poprawie finansowej mówisz, jak dla mnie nic się nie zmienia. Mrzonki z początku roku, nie znajdują odzwierciedlenia po podsumowaniu roku.

No ale jak powiedział Prezes Was nie przekonają ,że "czarne jest czarne, a białe jest białe"
No niewolnikiem TVN nie jesteś, ale też przeoczyłeś moment kiedy stałeś się niewolnikiem TVP. Proponuję Ci stanąć z boku obu telewizji, poczytać troszeczkę sprawozdania finansowe państwowych firm, oraz rozliczenia roczne budżetu państwa oraz, a może przede wszystkim naszego miasta. Dokumenty to najlepsze źródło wiedzy, a nie jakieś medialne okrojone doniesienia (dotyczy obu stacji, bo wszystko można przedstawić w tv jak się chce).

I ja też nie mam czasu na takie rozmowy już (podkerślam, że nie mam zamiaru nikogo przekonywać do zmiany poglądów), mam nadzieję Olek, że kiedyś zaczniesz się tym interesować na poważnie, a nie tylko wierzyć w to co słyszysz w telewizji.

e2rds

olek, więcej z nawiedzonymi i głupimi nie dyskutuję, cześć.

~olek

Do e2rds, jesli reforme sadow nazywasz zniszczeniem o ja ci gratuluje inteligencji a i tak sie nie udalo sadow zreformowac za sprawa P.E. PAN PREMIER JAROSLAW KACZYNSKI jest zwyklym poslem tylko dla TVN bo kazdy madry wie ze jest przywodca najwiekszej i najlepszej partii PIS w POLSCE . O jakiej ruinie finansow ty mi mowisz , polskie finanse nigdy nie mialy sie lepiej po 2 wojnie swiatowej. Na koniec powiedz czy kiedykolwik jakikolwiek polityk odpowiadal za rzadzenie swoim krajem jedyne co moze polityk dostac to wyborcy mu podziekuja w nastepnych wyborach ale to sie nie stanie[mam na mysli PIS]. A o logice to ty mi nie pisz bo chyba dobrze wiesz ze kto jak kto ale to ja moge kazdego uczyc myslenia logicznego.[ bo nie jestem niewolnikiem TVN].

e2rds

olek, może po wyborach ci rozum wróci. Czy nigdy cię nie zastanawiało, że Kaczyński jest zwykłym posłem i wszystkim rządzi, a za nic nie odpowiada i jeśli ktokolwiek za zrujnowanie finansów Polski, sądów, prokuratur będzie odpowiadał w przyszłości to na pewno nie on, zastanów się troszeczkę, pomyśl logicznie.

~olek

Do wiechu, nie zrozumiales slow PANA PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO bo kiedy mowil ze te wszystkie dobroci od partii P[IS sa uzaleznione od wyborow. To chcial powiedziec ze gdyby PIS przegral jesienne wybory to wszystke przywileje od partii PIS dla POLAKOW to zwyciezca im wszystko zabierze. Ja ci to juz dzis gwarantue ze gdyby do koryta wrocilo pelo to POLACY dostana zero, masz to jako emeryt zagwarntowne ze zadnych 13 dla emerytow nigdy nie bedze.

~wiechu

olek - Kolejny z klapkami na oczach.Wypisujesz dyrdymały,jaki to PiS hojny.Te wszystkie plusy,trzynasta emerytura to rządzący z własnych oszczędności rozdają.Premier wyraźnie powiedział,że te + oraz 13 w następnych latach będzie uzależnione od wyników wyborów.Typowe przekupstwo wyborcze,do tego straszenie LGBT.W poprzednich wyborach byli to uchodźcy.Co do emerytur-pracując 40 lat płaciłem składki.Od roku jestem emerytem i nie interesuje mnie jak ZUS zarządza funduszami.Zarówno ja,jak też tysiące innych mamy emerytury wypracowane.Oby to rozdawnictwo nie sprowadziło nas do poziomu Grecji.

~dsdsa

Do Tarnobrzega przybędzie Lech Wałęsa. Czy pisoski odłam Solidarności będzie nosił swojego szefa na rękach?

~olek

Do e2rds, po co to chamstwo i ujadanie nie mam nic przeciwko temu ze ty zyjesz ze skladek ludzi ktorzy placa skladki na ZUS ale dla siebie bo to nie ty za decydowales o tym ze obecni pracownicy placa emeryture tobie. A dlaczego bo w przyszlosci to na ich emerytury beda pracowac mlodsi. Ty sie o mnie nie martw bo ja i pisze to szczerze martwie sie o ciebie z takim mysleniem jak ty myslisz. Ty widzisz tylko koniec wlasnego nosa dlatego kazdego kto szanuje najlepsza patie w POLSCE PIS masz za glupka i ja o tym dobrze wiem b takich jak ty znam wielu. Nie martw sie o mnie bo nigdy nie bedziesz mial tak dobrze jak ja , uwierz mi.

e2rds

Odi, przyszłość winna należeć do takich ludzi jak ty i proszę, usilnie was proszę, nie zmarnujcie tego potencjału który jest w was, wybierzcie rozsądek i zdrowe myślenie.

~Odi

e2rds dokładnie, nawet jeżeli jesteś emerytem to uważam, że o Twojej emeryturze i pozostałych nie mam prawa dyskutować, a co do 13 emerytury to jestem całą sobą za. Wolę pracować na 13 emeryturę dla Ciebie i moich rodziców niż na 13 pensję pracownika budżetówki, który po 13 emeryturę też nie zapomni ręki wyciągnąć.

~Odi

dodam jeszcze, że uważam, że emerytura dla matek wychowujących tak dużo dzieci jest dobrym pomysłem, no ciężko się nie zgodzić z tym że kiedy ma ta kobieta pracować jeśli ma dzieci np. w zbliżonym wieku rok po roku czy dwa lata po sobie, a w końcu za coś żyć też musi.(ale te duże rodziny, które znam utrzymywane są kosztem ojca pracującego za granicą, nie znającego swoich dzieci, nie mogącego pomagać w wychowaniu i opiece na codzień, a co za tym idzie kobieta,która chce iść do pracy, będąć suma sumarą samotną matką też nie ma jak, czy to nie jest posiadanie dużej rodziny kosztem wszystkich? według mnie to zbyt wysoka cena,za którą płacą dzieci wychowywane bez ojca, sam ojciec tęskniący za dziećmi i matka która musi poświęcić swoją ambicję nie zawsze tego chcąc.).
Ale z drugiej strony krzywdzące jest to dla matek, które tak zaplanowały swoje macierzyństwo tak, że jednak potrafią łączyć dom z pracą.
Więc zamiast się burzyć warto spojrzeć na to ze strony drugiego człowieka, który może czuć się pokrzywdzony, i dlaczego ktoś ma odebrać mu prawo do wyrażenia swojego uczucia?

e2rds

olek, na co ja swoją emeryturę przeznaczam, podkreślam swoją a nie odiego to ciebie g... obchodzi, a o odiego to ty górnolotny się nie martw, martw się o swoją emeryturę i swoje składki , lub jeśli pracujesz w co wątpię, bo z takim rozumkiem to nawet do łopaty było by trudno cie zatrudnić możesz przekazywać w przyszłości np. redemptoryście żebyś poszedł w butach do nieba. I jeszcze jedno, w przyszłości to lepiej nie miej dzieci, bo to dla nich było by wielkie nieszczęście mieć takiego porąbanego ojca.

~Odi

o widzisz Olek i taką rozmowę lubieumiech wiesz właśnie dlatego już dziś myśląc o moich istniejących dzieciach wolę odkładać pieniążki dla nich na przyszłość lub jeśli życie mnie zaskoczy utratą pracy, chorobą czy nie daj Bóg inną tragedią, żeby mieć jakąś możliwość poradzenia sobie w trudnej sytuacji. Oczywiście nikt z nas wszystkiego nie przewidzi, ale można choć troszeczkę porzygotować się na trudne chwile, które prędzej czy później, ale spotykają każdego. Można też żyć od pierwszego do pierwszego, mięć dużą rodzinę i nie mieć żadnego zaplecza finansowego. No sam sobie odpowiedz co jest rozsądniejsze. Ale tak jak napisałam, nie mam nic przeciwko dużym rodzinom wszystko zależy od sytuacji życiowej. A co do emerytów to oni już sobie wypracowali emeryturę i nie mam zamiaru im wypominać tego na co pracowali po 30-40 lat.A weź pod uwagę ile jest osób którzy nie doczekali emerytury, bądź nie zdążą odebrać odłożonych składek? to gdzie te pieniądze? A co do mentaloności to różnica w mojej a tej o której mowa jest taka, że ja wypracowuję sobie emeryturę sama, a nie oglądam się, że moje dzieci mają na nią pracować. Moim zdaniem skoro odprawadzam składki emerytalne i dodatkowo mój pracowadca musi rówznież odprowadzać drugie tyle to na starość będe korzystać ze swoich zasobów, a przynajmniej w teorii założenia ZUSu tak to miało wyglądać (no ale wszyscy wiemy że tak nie jest nie? tylko czy tu nie trzeba by było czegoś naprawić?tylko wiesz jestem w stanie uwierzyć, że ani poprzednicy, ani obecni ani następni mogą niestety nie znależć na to dobrego pomysłu). Nie mniej w tym kontekscie argument,że nasze dzieci mają pracować na nasze emerytury, to kolejny egoizm.Ja bym wolała mieć mozliwość pomocy moim dzieciom, a nie oglądać się na pomoc z ich strony, kiedy sami będą na dorobku. No ale niestety my sami świata nie naprawimy, możemy tylko wspólnie rozmawiać, słuchać siebie nawzajem i jakoś wspólnie dochodzić do najlepszego rozwiązania.

~olek

Do odi, wlasnie emeryt e2rds przejada twoje skladki emerytalne i nie tylko on.

~olek

Do e2rds, emerycie probujesz byc smieszny ale nie bardzo ci sie to udaje a takie filozofowanie to jak bys to powiedzial muzulmanowi to by ci glowe odcial bo oni na temat rodzenia maja calkiem inny poglad , moze wlasnie taki jak zwierzeta. Jesli dla ciebie wiara to bajki to o czym a mam z toba dyskutowac, nie chce byc dla ciebie nie mily ale ja mam inna filozofie zycia co nie znaczy ze zbraniam tobie miec swoja.