Waloryzacja emerytur i rent

Image

W 2019 roku waloryzacji w województwie podkarpackim podlegać będzie ponad 285 tys. emerytur, 44,5 tys. rent z tytułu niezdolności do pracy i prawie 64 tys. rent rodzinnych oraz inne świadczenia i dodatki do świadczeń.

Waloryzacji podlegają świadczenia (tj. emerytury i renty), przyznane przed dniem 1 marca 2019 r., jeżeli prawo do świadczenia powstało przed tym dniem.

Tegoroczna waloryzacja zostanie zrealizowana w myśl przepisów ustawy z 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 9 stycznia 2019 r. poz. 39).

Zgodnie z zapisami tej ustawy, waloryzacja polegać będzie na pomnożeniu kwoty świadczenia przysługującego w dniu 28 lutego 2019 r. przez wskaźnik waloryzacji wynoszący 102,86%.

Kwota wzrostu wysokości świadczenia nie może być niższa niż 70 zł (lub 52,50 zł - w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy), ale z pewnymi wyjątkami. Mechanizm tego działania będzie następujący:

• kwota świadczenia przysługującego w dniu 28 lutego 2019 r. mnożona jest przez wskaźnik waloryzacji 102,86% , a następnie badane jest, czy kwota wyliczonej w ten sposób podwyżki nie jest niższa niż kwota określona w ustawie tj. 70 zł. Jeżeli kwota podwyżki jest niższa niż 70 zł, to do kwoty świadczenia obowiązującego w dniu 28 lutego 2019 r. dodaje się kwotę 70 zł. Powyższe rozwiązanie oznacza to, że w świadczeniach, w których w ramach waloryzacji zostanie zagwarantowana kwota minimalnej podwyżki tj. 70 zł, stosuje się zasady waloryzacji „kwotowej”.

• w przypadku emerytur, do których nie ma zastosowania gwarancja wysokości najniższego świadczenia lub które zostały przyznane osobom, które nie mają stażu wymaganego do podwyższenia do kwoty świadczenia najniższego, a świadczenie z wyliczenia przysługiwało w dniu 28 lutego 2019 r. w kwocie niższej od kwoty najniższej emerytury, waloryzacja polega na podwyższeniu świadczenia wskaźnikiem waloryzacji wynoszącym 102,86%.

Kwoty najniższych świadczeń od 1 marca 2019

(dla osób, które udowodniły wymagany staż pracy)

1100,00 zł - emerytura, renta rodzinna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalne.

825,00 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

1320,00 zł - renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa.

990,00 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową.

1140,99 zł - kwota ryczałtowa świadczeń przedemerytalnych

222,01 zł - dodatek pielęgnacyjny

Przykład 1:

Emerytura przysługuje w dniu 28 lutego 2019 r. w kwocie 1040 zł. Waloryzacji dokonuje się poprzez pomnożenie kwoty 1040 zł przez wskaźnik waloryzacji. Po waloryzacji kwota podwyżki wynosi 29,74 zł i jest niższa niż 70 zł. Do kwoty emerytury dodaje się zatem 70 zł. Po waloryzacji emerytura wyniesie 1110 zł.

Przykład 2

Emerytura przysługuje w dniu 28 lutego 2019 r. w kwocie 2450 zł Waloryzacji dokonuje się poprzez pomnożenie kwoty 2450 zł przez wskaźnik waloryzacji. Po waloryzacji kwota podwyżki wynosi 70,07 zł i jest wyższa od kwoty 70 zł. Po waloryzacji emerytura wyniesie 2520,07 zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny.

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~emeryt

Jeszcze nie slyszalem zeby zarobki czy emerytury ktos podawal netto bo od zarabianych pieniedzy trzeba placic podatki, skladki na sluzbe zdrowia czy na ZUS [emeryture].

~Jan

Ktos zapomnial ze jest emerytura brutto i netto prosze pisac i wyrazac sie scisle i profesjonalnie O.K.

~Jan

Ktos zapomnial ze jest emerytura brutto i netto prosze pisac i wyrazac sie scisle i profesjonalnie O.K.

~komentator

Do www, hejterze mowisz o prezesie partii PIS a nazywasz PANA JAROSLAWA KACZYNSKIEGO PREMIERA POLSKI w latach 2005 do 2007 zwyklym poslem to ja ci powiem ze ty jstes oslem bo powiedzieli ci tak w TVN a ty jak pajac powtarzasz ta propagande. A jaka jest prwda to ja ci wytlumaczylem moim pierwszym zdaniu. Do aaa, lemingu przeczytalem i uwazam moj komentarz za jeden z najbardziej inteligentnych komentarzy na tym portalu co ci sie hejterze w moim komentarzu nie podoba oswiec mnie bo ja za kazdy wyraz recze.

~aaa

"komentator" ty jesteś jak... rycerz średniowieczny ale nie ze względu na męstwo, odwagę i waleczność a zakuty łeb! Przeczytaj to ze zrozumieniem, ok?

~komentator

Do www, hejterze dlaczego o tym nie wypociles jak pelo siedzialo przy korycie a teraz bakasz cos pod nosem. Gdybysmy nie pobierali podatku od twojej emerytuy to zaraz inni hejterzy ktorzy jeszcze nie maja emerytur zaatakowali by PIS ze to czysta dyskryminacja. A dlaczego bo co to za panstwo gdzie jedni placa podatki a inni nie nie ma kraju na swiecie zeby emeryci nie placili podatkow. Od pieniedzy [dochodow] na calym swiecie placi sie podatki bo to mamy zagwarantowane do konca zycia . Ze trzeba umrzec i placic podatki do smierci to nawet mowi nasza konstytucja a ty namawiasz rzad partii PIS aby zlamal konstytucje.

~www

Niech mi nie robią łaski z tzw. waloryzacją tylko proszę by mi drugi raz nie zabierali podatku z tego co już raz było opodatkowane. Moim zdaniem mamy do czynienia ze zwykłym złodziejstwem moich, twoich pieniędzy. A taki poseł stanie przed planszą i mowi, że do tej pory nigdy nikt nie otrzymał podwyżki aż 70 złotych! Taki dobry to jest zwykły poseł z Nowogrodzkiej?

~mariani

Z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych ustaleniem kwoty emerytury netto byłoby
podanie przez ZUS do ogólnej wiadomości sposobu obliczenia tej emerytury od przyznanej kwoty brutto - obejmujący wyliczenia krok po kroku.