Zieleń w mieście do poprawy?

Image

Są takie miejsca, które aż proszą się o upiększenie, ale gmina nie może nic zrobić. Okazuje się, że miasto czasem ma związane ręce. Dlaczego?

Radny Leszek Brzeziński, podczas sesji Rady Miasta, zwrócił uwagę na problem zieleni miejskiej. W niektórych częściach Stalowej Woli przydałyby się zmiany. Radny poprosił o uporządkowanie trawnika przy ZUS-ie. Ten sporej wielkości teren zielony, znajdujący się w centrum powinien być wizytówka miasta. Radny zasugerował, że na obszarze między Biblioteką Międzyuczelnianą a ZUS-em, powinno się postawić ławki. Obecnie tamtędy przechodzą ludzie robiąc sobie skrót. Trawa jest wydeptana, a po bokach utworzyły się nawet ścieżki.

Drugim obszarem zieleni, w tej chwili pozostawionym samemu sobie, jest pas trawy przy Patriocie, wzdłuż ulicy Komisji Edukacji Narodowej.

- Tam były kiedyś piękne drzewa niskopienne. Wszystko to zostało wycięte i tak zostawione, a to jest piękny pas zieleni, w miejscu które podkreśla wizerunek miasta- mówił Leszek Brzeziński.

Radny podkreślił, że opieki wymaga także park na ulicy Wolności, nieopodal urzędu miasta. Po pracach ziemnych tamtejsze trawniki pozostały nieuporządkowane.

- Jeżeli chodzi o tę przestrzeń obok ZUS-u i biblioteki, do kościoła św. Floriana, to tam były już propozycje Muzeum Regionalnego pod względem zagospodarowania tej przestrzeni na wystawy stałe, plenerowe, ale m.in. ze względów budżetowych one nie były przekazywane do realizacji, dlatego również nie inwestujemy w tą przestrzeń, bo w pewnym momencie to centrum miasta musi być w sposób przemyślany dobrze zaprojektowane i wykonane. Duża przestrzeń, która tam jest należy do działki ZUS. Działka ta nie jest tylko po obrysie budynku, ale tak naprawdę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy przestrzeń dojazdowa do ulicy Floriańskiej- mówił prezydent.

Włodarz miasta przyznał, że cały parking przed Florianem jest w złym stanie i że w przyszłości trzeba będzie otworzyć dyskusję na tym, jak ten cały obszar powinien wyglądać. W mieście ogólnie jest problem zarządzania zielenią, bo wiele ulic nie należy do gminy. W Stalowej Woli są drogi: wojewódzkie, krajowe, miejskie, powiatowe, spółdzielcze i prywatne. Na terenach, które nie należą do miasta nie można niczego robić wbrew woli zarządcy. Czasem więc jedna część ulicy jest zagospodarowana, a inna nie i wychodzi z tego niezły galimatias, a mieszkańcy domagają się remontów, nasadzenia kwiatów i krzewów przez miasto.

- Nasze duże rondo jest tego najlepszym przykładem. Pas środkowy należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak patrzymy w stronę Niska, po lewej stronie jest Zarząd Powiatowy (w stronę ulicy Poniatowskiego), od miejsca gdzie się zaczyna wysepka jest droga powiatowa, a jak patrzymy w stronę Tarnobrzega (jak jest Patriota) jest droga wojewódzka KEN. To jest centrum miasta, gdzie miasto de facto nie włada przestrzenią, która się tam znajduje- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Dodatkowo Aleje Jana Pawła II to droga krajowa (DK77). Przy tak skomplikowanej sytuacji trudno ujednolicić wygląd tego miejsca. Niemniej jednak, jak zapewnił prezydent, miasto pracuje nad kompromisem wizualnym tego miejsca. Efektów należy spodziewać się po „zimnej Zośce”. Dopielęgnowana ma zostać także ulica Wolności, choć miasto dostaje sprzeczne wnioski od mieszkańców co do ich oczekiwań. Jedni by chcieli radykalnego przycięcia drzewostanu, na co nie chce się zgodzić magistrat, inni chcieliby zachować jak najwięcej drzew.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny.

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~bubel

Jest artykuł o Stowarzyszeniu Przyjazna Dłoń lecz nie można go komentować rodzice uważajcie bo koło dzieci kręcą się faceci w sukienkach.

~he hee

a może tak znawca drzewostanu i ten co sadził drzewa z tesciami bedac teraz na emeryturze i majac nadmiar wolnego czasu coś posadzi dla dobra ogółu i polepszenia wizerunku miasta.Tak tak to o tobie pisze e2rds..daj cynk a pomorzemy...umiech)))

~Jaja

mieszkaniec - dobry jesteś. Ciekawe co będziesz zeznawać.

~mieszkaniec

Do toz to szok przez ta biblioteke miasto zostalo pograzone w wielkich dlugach ktore bedziemy splacac przez kilka pokolen. A trawe przed tymi budynkami oplacal SZLEZAK bo dzis jak sie cos buduje to z cala otoczka.

~toż to szok

mieszkaniec - masz trochę racji. Szlęzak wybudował piękny budynek za miliony, który służy wszystkim, a Twój guru przez dwie kadencje nawet trawy nie potrafił zasiać.

~Karol

Kiedyś malowano krawężniki i trawę na zielono , teraz ci sami co z tego kpili, nawet zrywają nawierzchnię i kładą nową. Igrzyska się zbliżają co widać, słychać i czuć.

~mieszkaniec

Za kazdym razem kiedy przechodze kolo ZUS czy tej nowej biblioteki to nie moge uwierzyc ze SZLEZAK wpakowal miliony podatnikow w ta bibliotke a nie potrafil zrobic porzadniewjszej murawy kolo tych budynkow. Tam po prostu rosna same chwasty i przydalo by sie od nowa zrobic tam porzadny trawnik bo to budynki reprezentatywne.

~sasiadskarpa

Drzew było dużo w mieście dopóki pis się za nie nie wziął ze swoja wycinko rewitalizacją.Proponuje nie głosowac na pis i platforme .

~elle

To jeszcze przydałoby się zatroszczyć o trawę i drzewa w parku miejskim, to teren należący do miasta mam nadzieję. Jakie są przeszkody , żeby wyciąć suche drzewa i zasiać trawę ? Nic nie pomoże ładny park linowy i wodny , jak wśród drzew goła ziemia i śmiecie .

mamut0

Jak podają brytyjskie media Jarosław Kaczyński jest gejem, Kaczyński to jest pedał, oszust, kłamca, który nawet nie uzyskał promocji do 4 klasy liceum miał pare ocen niedostatecznych na końiec 3 klasy liceum a mimo to wujek wiceminister załatwił mu nauke w 4 klasie w innej szkole reasumując całe wykształcenie Jarosław K ma nielegalne i jest nieważne ponieważ nie uzyskał promocji do 4 klasy liceum

~tadek,skarpa

Drzew było dużo w mieście dopóki pis się za nie nie wziął .Lucek sam pokazywał na zdjeciu co maja wyciac na skarpie,bo chciał wydać kase z kredytow plus dostac dofinansowanie.Miał przy tym promowac siebie i pisiorow to tak wypromował ze skarpa zaczeła sie szybciej osuwać.Te bloki przy skarpie trzeba bedzie opuscic bo pojda w dół skarpy.

~wolter

Między blokami na Skoczyńskiego i Wolności jest park lipowy-(bardzo zaniedbany)Niegdyś bylo to miejsce zabaw dla dzieci z wypozyczalnią gier planszowych .Obecnie jest to teren opanowany przez okolicznych ,,kloszardów,,Myśle ,ze mozna tam zrobić piękne miejsce spacerowe z klombami i laweczkami.,altanką do wypoczynku lub zagospodarować ten obszar w inny sposob.

~Ahonen

Gdzie ty tu Stanisław widzisz drzewko na zdjęciu? Ja widzę stojak z pomalowanych rurek pcv używanych do kibla. Drzew było dużo w mieście dopóki pis się za nie nie wziął .

~Twój login

Na razie był tołcik i laseły i jakieś gaworzenie o wielkich mieszkańcach. To powinno suwerenowi wystarczyć na lata.

~Stanisław

Czy tam aby nie piasek rozsypany?
To jak ma tam trawa rosnąć?
Ziemi trzeba nawieź.. :-)

~xyz

Zabrać natychmiast te paskudne donice z Wojska Polskiego!

~DaREK

Ten opozycjonista co hasła na chodnikach pomalował, może w końcu się wziąć za coś pożytecznego i trawę pomalować smiech2

~Abc

Wiedziałem że na tym portalu usuwane są nieprzechylne dla władzy komentarze. Nie wiedziałem natomiast, że gry takich komentarzy jest 90% usuwają cały artykuł. A tak było w przypadku artykułu o asfaltowaniu ulicy parkowej, każdy zauważył ze jest to planowane dla wygody jednego z radnych i dla jego biznesu, pojawiło się mnóstwo komentarzy na ten temat, więc artykuł znikną. Żenada.

~rudy102

Chyba nadszedł już czas, aby ojcowie miasta pochylili się nad całym tym galimatiasem z ulicami. Powiatowe, spółdzielcze, krajówka, prywatne. Może w mieście zrobić gminne a poza miastem dać staroście, niech ma o czym myśleć.

~mieszkaniec

Dziwi mnie, że ludzie nie rozumieją, że po zimie miasto tak bez zieleni zawsze wyglądało, prawa przyrody.
Wam już całkiem te seriale "Dlaczego ja" i "Ukryta prawda" mózgi zlasowały?

~RST

No i co Nadbereżny? NIE DA SIĘ?

~Stanisław

Super wygląda to drzewko z góry.
Ale dookoła faktycznie brakuje zieleni.

~papa

ja tam nie wierzę, że tak ludzie chcą tych wycinek, zwłaszcza na tej opisywane Wolności, przecież tam juz nie ma co wycinać, a jeśli nawet jeden dziad z drugim chcą, to spitalać na wiś jak się nie podoba a nie niszczyć WSPÓLNE dobro, bo paru bałwanów tak chce!, to nie powinno być w ogóle brane pod uwagę!, ze ktoś tam chce, to nie prywatne podwórko!, a zieleń służy wszystkim!!!

tomik

Jakims dziwnym trafem jedna i ta sama firma wygrywa przetargi na opieke zieleni, od bodajże 20 lat.
A powinna jakaś nowa nawet ze wzgledu na podejście z czasów PRL

~parki6

Co za małpy chca wyciecia drzew przy blokach ?to nie sa ludzie ,tylko małpy.I jeszcze pisza listy do urzedu zeby ktos to zrobił.Jak chca powdychac spalinami to polecam posiedziec przy zakładzie produkujacym felgi ,smierdzi na kilkaset metrow w zaleznosci od wiatru.Kto lubi oddychac spalinami z aut to wziasc krzesełko i siasc sobie przy przejsciu dla pieszych .Dodatkowo m,ozna palic papierosy zeby bardziej odleciec.

~aaaaa

Czyli znów wycinka i sadzenie jakiś marnych krzoczków!, Nie wycinajcie żadnych drzew!!!!!

~jasio

ten radny to ma ostro zielono w glowie jest tyle potrzeb np. szpital i klimatyzacja na salach chorych , miejsca pracy , dziurawe drogi i chodniki a temu tylko zielonego brakuje / wystarczy trawe ze 2 razy w roku wykosić i sama się zazieleni/

~cenzura

Abc - dzięki. Większość przeczytała. Może nie doczyta CBA, ale to kwestia czasu. Zawsze mówili o niezależnych mediach. To chyba nie tutaj. Nie wstyd im.

~kibic

Całe centrum Stalowej Woli to jeden wielki syf, poczawszy od przystanku bus-ów, dworca PKS , otoczenia poczty, itd. itd. Ale widać z artykułu, ze nic się nie da zrobić. Prezydent jest bezradny. Proponuję pojechać na szkolenie do Rzeszowa ,tam wszystko się dało.