Oczyszczacz powietrza idealny do sypialni

Image

Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy znaczną część dnia, dlatego ważne jest, aby wypełniające ją powietrze było wolne od chorobotwórczych zanieczyszczeń. W znacznej części polskich miast i wsi jest to możliwe tylko wtedy, gdy w pokoju zostanie umieszczony dobry oczyszczacz powietrza z technologią HEPA i węglem aktywnym. Oto kilka wskazówek, które ułatwią znalezienie idealnego sprzętu do sypialni.

Odpowiedni CADR

Wybór oczyszczacza do sypialni najlepiej rozpocząć od zmierzenia pomieszczenia, ponieważ pozwoli to wyselekcjonować urządzenia o odpowiedniej wydajności. Najlepiej skoncentrować się na modelach, które na każdy 1 m² zapewnią wydajność nie niższą niż 8 m3/h. Wydajność prezentowana jest za pomocą wartości CADR albo przepływu powietrza.

W sklepie homespot.pl oczyszczacze powietrza dostosowane do metrażu sypialni można wyszukać poprzez tagi, wybierając ten, który wskazuje na taką samą lub większą powierzchnię. Dla przykładu, jeśli pokój ma 28 m², wystarczy zaznaczyć opcję „Pokój 30 m²”, aby otrzymać listę modeli, które będą w nim wysoce skuteczne.

Tryb automatyczny

Wiele oczyszczaczy powietrza wyposażonych jest w czujniki zanieczyszczeń, które pozwalają na bieżąco kontrolować jakość powietrza i umożliwiają działanie w trybie automatycznym. Wbrew pozorom nie przekłada się to wyłącznie na komfort użytkowania oczyszczacza powietrza, lecz wpływa również na efektywność urządzenia.

W przypadku wzrostu stężenia zanieczyszczeń sprzęt z trybem auto samodzielnie zwiększa intensywność filtracji, a w rezultacie często eliminuje zagrożenie jeszcze zanim użytkownik zdąży dostrzec pogorszenie jakości powietrza. Po redukcji smogu prędkość oczyszczania zostaje obniżona, a wraz z nią maleją pobór energii elektrycznej i głośność pracy. Najlepiej, jeśli oczyszczacz powietrza w trybie automatycznym bazuje na stężeniu pyłu zawieszonego PM2,5.

Niezbyt głośna praca

Urządzenia przeznaczone do sypialni nie mogą być zbyt głośne, ponieważ w przeciwnym razie utrudniają sen i wypoczynek. Większość oczyszczaczy pracuje w kilku prędkościach, a poziom emitowanego hałasu uzależniony jest od tempa filtracji. Do pracy ciągłej przeznaczone są najwolniejsze tryby, tak więc to na ich hałaśliwość warto zwrócić szczególną uwagę. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo niska głośność na wolnych obrotach nie zawsze stanowi zaletę. Często jest ona oznaką niskiej wydajności, a w konsekwencji oznacza, iż sprzęt będzie miał problem z utrzymaniem czystego powietrza, zwłaszcza w zasmogowanej okolicy albo w większym pokoju.

Jeśli pomieszczenie jest na tyle duże, że oczyszczacz można ustawić w odległości przynajmniej 4 metrów od łóżka, to głośność na poziomie 35 dB nie powinna stanowić problemu, gdyż jest to hałas tykającego zegara. Małe sypialnie, w których oczyszczacz musi stać tuż obok łóżka, wymagają cichszych urządzeń, które można polecić również osobom szczególnie wrażliwym na hałasy.

Tryb nawilżania

Trzecim obok czystości i temperatury ważnym parametrem powietrza jest jego wilgotność. Skutkiem ubocznym ogrzewania bywa spadek nawilżenia, dlatego w sezonie jesienno-zimowym wilgotność w wielu budynkach jest znacznie niższa niż zalecane 40-60%. O przesuszaniu powietrza mogą świadczyć np. suchy kaszel, drapanie w gardle lub podrażnienie oczu. Nawilżacz elektryczny można zakupić jako oddzielne urządzenie, lecz dostępne są oczyszczacze wyposażone w funkcję nawilżania. Warto zatem rozważyć, czy zamiast dwóch sprzętów nie lepiej wybrać sprzęt zdolny zarówno do usuwania zanieczyszczeń, jak i utrzymywania optymalnej wilgotności. Osobom zainteresowanym skorzystaniem z takiego rozwiązania polecamy np. oczyszczacz powietrza Sharp.

Niski koszt użytkowania

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza niemal każdy bierze pod uwagę jego cenę, ale znacznie mniej osób uwzględnia koszty eksploatacji. Są one uzależnione od żywotności i ceny filtrów wymiennych oraz od ilości pobieranej energii elektrycznej. O wytrzymałości filtrów węglowego i HEPA decyduje głównie ich powierzchnia chłonna. Bardzo dobrze pod tym względem prezentują się filtry wykorzystywane np. przez oczyszczacz LIFAair LA502 i LA352.

Na pobór mocy, tak samo jak na głośność oczyszczania, wpływa między innymi tempo filtracji. Oznacza to, że dwa oczyszczacze tego samego modelu, pracując w miejscach o różnym stopniu zanieczyszczenia, mogą zużywać inną ilość prądu (zakładając, iż prędkość obrotów wentylatora będzie dostosowywana do jakości powietrza). Darmowy ranking oczyszczaczy wybierzoczyszczacz.pl pomoże Ci dokonać wyboru odpowiedniego produktu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.