Bieg Pamięci Tropem Wilczym

Image

Wieczorem, 3 marca 2019 roku, ku czci Żołnierzy Wyklętych odbył się bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Bieg rozpoczął się o godzinie 19:44 dystansem symbolicznym (tj. 1963 m). O godzinie 20:00 rozpoczął się drugi bieg na dystansie 5000 metrów. Oba dystanse przebiegały przez las. Chodziło o przybliżenie i popularyzację wiedzy na temat Wyklętych oraz oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944– 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Bieg nazwany został „wilczym”, ponieważ bohaterowie, którzy walczyli o wolność żyli jak dzikie wilki w lasach. Godzina startu symbolizuje datę rozpoczęcia prześladowań żołnierzy walczących z sowietyzacją powojennej Polski. Trasa 1963 metrów przypomina nam rok śmierci ostatniego żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka, ps. Lalek.

W biegu udział wzięło około 200 biegaczy.

Materiał videoKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~wiechu

1 sierpnia przypada 75 rocznica wyzwolenia Stalowej Woli.Są przewidywane jakieś uroczystości?

~Slash

Mała korekta - bieg na 5 km rozpoczął się z 20 minutowym opóźnieniem około 20.25. Ale brawo za pomysł rozgrywania tego biegu nocą, niepowtarzalny klimat.

~Alik

Płezydęt biegł w lakiełkach i płochowcu? Bławo