Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich

Image

Wiking – krwiożerczy wojownik w hełmie z rogami? Nic bardziej mylnego. Wikingowie nie nosili takich nakryć głowy, a ich sposób walki i dążenie do podbijania kolejnych ziem wynikały z żywotnych potrzeb społeczności. Co więcej, nie ograniczały się tylko do sztuki wojennej. To temat, który od dawna emocjonuje i budzi duże zainteresowanie pasjonatów, szczególnie w aspekcie sztuki wojennej i podbojów ludów europejskich. Niezwykle bogata mitologia wikińska pobudza wyobraźnię pisarzy i twórców filmowych. Bliższe jej poznanie, a szczególnie śladów związanych ze znaleziskami odkrytymi na terenie współczesnej Polski umożliwi wystawa czasowa pod przewrotnym tytułem „Wikingowie w Polsce?”.

Ekspozycja przygotowana we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Ośrodkiem Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich IAE PAN w Szczecinie, opowiada nie o samych wikingach, ale także o mieszkańcach takich krajów jak Dania, Norwegia oraz Szwecja, z których owi budzący trwogę wojownicy się wywodzili. Opowiada o przybyszach docierających przed wiekami na ziemie dzisiejszej Polski bezpośrednio z Półwyspu Skandynawskiego. Prócz samych „niemych” artefaktów wystawa stara się przedstawić odpowiedzi na niektóre istotne pytania dotyczące skali i charakteru obecności Skandynawów na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza.

Na ekspozycji znajduje się około 100 oryginalnych zabytków związanych z kulturą wczesnośredniowiecznej Skandynawii, w tym miecze, topory, groty włóczni, ale też ozdoby i przedmioty codziennego użytku.Jest to duża część zbioru przedmiotów, uznawanych za skandynawskie lub bardzo wyraźnie na nich wzorowanych, które znajdują się w polskich muzeach i placówkach naukowych. Ekspozycja opowiada także o tym, co działo się na terenach dzisiejszej Polski w okresie od IX do XII w., a więc w okresie kształtowania się polskiego państwa. Będzie to też próba znalezienia związków wikingów z polskimi władcami tamtej epoki.

Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny oraz różnorodne działania popularyzatorskie skierowane do odbiorców w różnym wieku, zainteresowanych tematem obecności wikingów i początkami państwa polskiego.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

www.muzeum.stalowawola.pl

Termin wystawy: od 1 marca do 5 maja 2019 roku

Nowe godziny otwarcia muzeum:

pon., wt., śr.: 8–15, czw.: 8–18, pt.: 8–15, niedz.: 14–18, sob.: nieczynne

Kuratorzy wystawy: dr Michał Bogacki, dr hab. prof. PAN Andrzej Janowski, Tomasz Sawicki

Koordynacja ze strony Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli: Monika Kuraś



Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =