Wynajem lokalu pod sklep - jakie warunki powinien spełniać?

Image

Lokal handlowy do wynajęcia może być bardzo korzystną inwestycją dla jego właściciela. Jakie lokale cieszą się szczególnym zainteresowaniem ze strony dużych sieci sklepów spożywczych?

Sieć poszukuje lokali do wynajęcia – dlaczego i po co?

Właściciele lokali, w których można prowadzić różnego typu działalność, są w bardzo komfortowej sytuacji, podobnie jak i osoby będące użytkownikami wieczystymi tego rodzaju miejsc. Otóż mogą np. założyć własny biznes w wybranym segmencie rynku, a już na starcie odchodzi im bardzo istotny koszt związany z wynajmem lub kupnem lokalu. Część przedsiębiorców wybiera jednak odmienną drogę i oferuje swój lokal handlowy do wynajęcia innym podmiotom. Nierzadko najemcą okazuje się partycypant umowy franczyzowej, włączając w to samego franczyzodawcę.

Firmy tego typu bardzo szybko i intensywnie się rozwijają, co jest efektem m.in. zastosowanego modelu biznesowego, czyli franczyzy. Aby wciąż otwierać nowe punkty i zwiększać rentowność marki, konieczne jest najmowanie kolejnych lokali. Gdy duża sieć poszukuje lokali do wynajęcia, pojawia się możliwość zawarcia atrakcyjnej i długoterminowej umowy wynajmu.

Wynajem lokalu pod sklep – jakie są istotne czynniki?

Nie każdy lokal handlowy do wynajęcia cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony np. sieci sklepów spożywczych. W przypadku wynajmu lokalu pod sklep miejsce to powinno spełniać określone warunki. Wiele zależy oczywiście od preferencji najemcy czy specyfiki danego biznesu, niektóre czynniki są jednak dość częste i powszechne, gdyż w dużej mierze zwiększają one szanse na korzystną inwestycję. W przypadku takich sklepów jak Żabka sieć poszukuje lokali do wynajęcia w miejscowościach liczących sobie co najmniej 10 000 mieszkańców. Dzięki temu punkt ma dostęp do odpowiednio dużego rynku zbytu. Ponadto lokal handlowy do wynajęcia powinien znajdować się w miejscu gęstej i dość zwartej zabudowy, która jest otoczona obiektami mieszkalnymi. To także gwarantuje odpowiedni ruch w pobliżu sklepu, a tym samym zmniejsza ryzyko nietrafionej inwestycji.

Często spotykane są też inne warunki dotyczące wynajmu lokalu pod sklep. Preferowane są punkty umieszczone w ciągach handlowych, gdzie ma miejsce wzmożony ruch pieszych. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się również lokale handlowe do wynajęcia na parterze. Przykładowo sieć sklepów Żabka sieć zainteresowana jest przestrzenią o powierzchni co najmniej ok. 70 m2, z której sala sprzedaży wynosi co najmniej 45 m2. Wiele marek zaznacza także preferowany kształt sali sprzedaży oraz osobne wejście do lokalu.

Warto zauważyć, że w przypadku wynajmu lokalu pod sklep możliwa jest negocjacja bardzo atrakcyjnych warunków. Szczególnie istotny jest w tym miejscu czas trwania umowy najmu, który może wynosić nawet 10 lat. Rozpoczęcie tak długotrwałej współpracy jest dla właściciela i użytkownika wieczystego lokalu bardzo korzystnym rozwiązaniem. Ponadto to najemca pokrywa koszty związane z adaptacją lokalu do prowadzenia danej działalności.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.