Miasto przystępuje do realizacji Centrum Aktywności Seniora

Image

Koncepcja stalowowolskiego Centrum Aktywności Seniora była głównym tematem sesji Miejskiej Rady Seniorów, która odbyła się 6 lutego 2019 r. w Urzędzie Miasta.

Plany z nim związane przedstawił Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

– Wspólnie stworzymy piękne, funkcjonalne i nowoczesne miejsce– mówił włodarz miasta.

Radni podczas sesji dowiedzieli się o szczegółach Centrum Aktywności Seniora. Po czym jednogłośnie dali zielone światło, iż można przystąpić do realizacji projektu, a następnie całej inwestycji.

Stalowowolskie Centrum Aktywności Seniora powstanie w Stalowej Woli pod koniec 2020 roku. Jednak najpierw musi zostać wykonany projekt. Całość zadania zostanie zrealizowana w ramach systemu „Zaprojektuj i wybuduj”. Profesjonalne miejsce dla działalności seniorów będzie zlokalizowane na pierwszym piętrze budynku „Centrum 4” mieszczącego się przy Al. Jana Pawła II 10.

Dostosowanie pomieszczeń do użytku, czyli prace budowlane kosztować będą ponad 3 mln zł, natomiast wyposażenie – 800 tys. zł. Całość prac to koszt 4 mln 200 tys. zł.

– Może wydawać się, że kwota ta jest duża, lecz jest to obiekt posiadający blisko 1000 metrów kwadratowych. Musi być zaadaptowany dla osób niepełnoprawnych, będą również windy. Wyposażenie pokazuje, że zaproponowane rozwiązania są najwyższej jakości, praktyczne w użytkowaniu. Chcielibyśmy to wykonać w sposób, który gwarantuje wysoką jakość i wieloletnie użytkowanie– mówił prezydent.

Centrum aktywności seniora ma już swojego pełnomocnika

Podczas sesji Miejskiej Rady Seniorów wybrany został pełnomocnik Centrum Aktywności Seniora. Kandydaturę Bogny Latawiec, którą jednogłośnie poparli wszyscy obecni radni, zaproponował prezydent Lucjusz Nadbereżny. CAS będzie autonomiczną instytucją miejską, posiadającą program, statut, natomiast pełnomocnik nadzorować będzie całą inwestycję.

– Od lat rozmawialiśmy na temat powołania Centrum Aktywności Seniora. Pan prezydent usłyszał potrzebę, że takie centrum powinno powstać w Stalowej Woli, gdyż jest tu dużo seniorów. Myślimy też o seniorach, którzy niekoniecznie chcą być członkami stowarzyszeń, jest mnóstwo osób, dla których to miejsce również będzie przeznaczone. W chwili obecnej seniorzy nie mają miejsca, gdzie mogliby w sympatycznym gronie spędzić czas. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy przyczyniać się do rozwoju tego obiektu – zaznaczyła Bogna Latawiec.

Na prawie 1000 m kw. powstanie powierzchnia o mobilnym charakterze, dostosowana do aktualnych potrzeb seniorów. Zamiast schodów na pierwsze piętro wjedziemy windą. W części lokalu powstanie duża sala widowiskowo – artystyczna na 65 miejsc z modułową, składaną sceną. Ponadto w budynku pojawią się: kawiarenka, sala do nauki języków obcych, sala komputerowa, która w razie potrzeby będzie pełniła rolę sali bankietowej, sala kuchenna, sala prac ręcznych, sala fitness, sala do zajęć wokalnych oraz sala do obsługi prawnej i działań medycznych. Ciekawym pomysłem zaproponowanym przez architektów jest możliwość stworzenia tarasu letniego jako „zielonego dachu”. W lokalu będzie też wydzielona powierzchnia administracyjna dla osoby odpowiedzialnej za obiekt, jak i na potrzeby stowarzyszeń. Całość projektu została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Teresa

odwazylam się napisac czytając wpisy na temat opieki nad ludzmi ciężko chorymi i jestem zszokowana. Te wpisy to sa od ludzi, którzy nie sprawowali opieki nad tak chorym człowiekiem ale może wierząc w ich zapewnienia wspanialej opieki to się przekonają jak to wyglada. Żaden szpital w obecnych czasach nie godzi się na trzymanie człowieka w ciężkim już stanie na oddziale. Sam zalatwia wyjazd najczęściej do hospicjum w Gornie lub jeżeli jest miejsce to w Rozwadowie. Dlatego radze tym tak górnolotnie zapewniającym ze nigdy nie oddadzą bliskich do takich placowek aby te placówki odwiedzili. Podczas odwiedzin aby mieli odwage i warunki tak chorego z ogromnym cierpieniem zabrać do domu i co ? dalej. Rodziny borykają się z tym czasowo z dojazdem, to jest tragedia dla osob, którzy musza codziennie dojechać do chorych a praca i obowiązki rodzinne musza się toczyc. Dlatego jak czytam sprzeciw o budowie hospicjum w naszym miescie i o durnych przeciwskazaniach to faktycznie tych ludzi nie dotknela taka sytuacja opieki nad bliskim odchodzącym w cierpieniu. To jest znieczulica rzadzacych od lat, miasto się starzeje w galopującym tempie, choroby onkologiczne atakują dzięki obecnej niby cywilizacji i truciu się nawzajem. Przyke, ze niby taka wladza kosciolkowa w pierwszej kolejności swoich rzadow nie pomyslala o takiej inwestycji. No coz nie ma tez lekarzy i obsługi pielęgniarek i może o to chodzi aby nie generować kosztów. Jeżeli tak to nadal mamy 99 % katolikow? Dzisiaj podano, ze to chyba w Gliwicach człowiek zmarl przed swoim blokiem, lezal 4 godz. w worku bo żaden lekarz z tych wszystkich niby instytucji medycznych nie przyjechal aby stwierdzić zgon, wszyscy liczyli ze za ta usluge placowka nie otrzyma forsy.Tak wygląda sluzba zdrowia a UMIERANIE JEST W TYM WSZYSTKIM NA SZARYM KONCU, czy jest nadzieja aby w naszym MIESCIE LUDZIE ODCHODZILI Z GODNOSCIA A NIE POZA SWOIM MIEJSCEM ZAMIESZKANIA bez biskich im osob w ich ostatniej godzinie?

manukun

@jan
Szpital kliniczny nie gwarantuje opieki paliatywnej. W Tarnobrzegu i Brzozowie są oddziały onkologiczne. Nie rozróżniasz oddziału onkologicznego, paliatywnego i geriatrycznego. Jak zwykle wypowiadasz się na tematy, o których nie masz bladego pojęcia. Dodatek o Szlęzaku to już dowód obsesji. Gościa nie ma od 2014, mamy 2019,a Ty dalej o nim nawijasz.

Zamiast narzekać na opozycję, doucz się, czym jest hospicjum. To jeden z nielicznych sensownych pomysłów. Poważne samorządy wiedzą, że starzejące się społeczeństwo będzie wymagało coraz bardziej rozbudowango systemu opieki z naciskiem na emerytów. Co robi Nadbereżny? Nic. Jednocześnie wydaje setki milionów złotych na festyny, dekoracje i ozdoby. Nie waha się również finansować swoich fanaberii z kredytu. Dokładnie tak samo jak robił Szlęzak.

art2deco

Czy wiecie jak rozwiązano spór właścicielski i prywatnych inwestorów w budowę kompleksu Centrum4 ?

e2rds

jan, czy ty nie masz jakiejś obsesji na punkcie Szlęzaka. To musi być zakodowane w twojej psychice, bo przywołujesz go w prawie każdym poście.

~Sanowa

Spoko,niech buduja przeciez tu tylko starcy zostana,blokow nie trzeba budowac

~Pytia

Centrum Aktywności Seniority i Seniora powstanie akurat gdy Pan Prezydent będzie zasilał grono Emerytów

~jan

Do mnekin, i znowu sie kompromitujesz piszac ze szpitale sa zainteresowane w jak najszybszym wypisaniu chorego do domu. Owszem jesli ktos tam trafia z mniej powazna choroba bo jesli szital by wypisal bardzo chorego czlowieka do domu to bierze pelna odpowiedzialnosc za jego zycie. Ale ty hejterze nie masz zielonego pojecia jak dziala sluzba zdrowia wiec wypisujesz brednie. Ludzie ciezko chorzy na nowotwor nie leza w naszym szpitalu bo sa tylko 3 szpitale ktore zajmuja sie onkologia. W tym szpital kliniczny w RZESZOWIE,szpital onkologiczny w BRZOZOWIE a takze szpital w TARNOBRZEGU. Ale jak ja moge dyskutowac z taki ignorantem ktory nawet z przegladarka internetowa nie ma zadnej wiedzy. To ze SZLEZAKA nie ma w urzedzie miasta to nie znaczy ze dzis za nic nie odpowiada.

~ALE

Na ul. Dmowskiego nie ma hospicjum, tam jest Dom Pomocy Społecznej natomiast w Rozwadowie znajduje się ZPO Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny, który też nie jest hospicjum. Def. hospicjum
"Hospicjum (łac. hospitium) – instytucja funkcjonująca w ramach systemu opieki zdrowotnej, stosująca metody opieki paliatywnej i dedykowana pacjentom przewlekle oraz nieuleczalnie chorym. Pomoc medyczna udzielana przez hospicjum skoncentrowana jest na leczeniu objawowym, mającym na celu łagodzenie skutków choroby, a nie usuwanie jej przyczyn." (źródło wikipedia). Hospicjum to nie uzdrowisko i nie musi być umiejscowione na terenie ekologicznie czystym, przykładem są hospicja w Krakowie i innych zanieczyszczonych miastach.

manukun

@jan
Każdy szpital jest zainteresowany szybkim wypisem chorego z nowotworowem, bo tacy pacjenci generują tylko koszty. Oddziały paliatywne w okolicy nie istnieją. Nie ma nawet geriatrii, ale Ty wiesz lepiej, bo byłeś kiedyś w hospicjum. Genialne doświadczenie pozwalające na pełną ocenę systemu opieki zdrowotnej i analizę błędów. Nie masz o tym pojęcia, jak zwykle zresztą, ale głupoty piszesz.

Brak pamięci nie jest chorobą psychiczną. Nie jest nawet chorobą zgodnie z ICD 10. Ale skąd możesz o tym wiedzieć, skoro masz pisać idiotyczne komentarze? Na przykład o Szlęzaku, którego nie ma w magistracie od kilku lat. Za to jest partykniak Nadbereżny, a Ty go ciągle chwalisz bez względu na jego głupoty. Opisana przeze mnie filozofia dotyczy szczególnie 2 partii politycznych. Przeczytaj i przemysl sprawę raz jeszcze...

art2deco

Ile miejsc pracy powstanie?

~jan

Do emeryt i manekin, ludzie ciezko chorzy na nowotwory to leza w szpitalu i nikt tak chorego czlowieka ze szpitala nie wypisze. Zadne hospicjum w POLSCE czy na swiecie takiego chorego nigdy nie przyjmie do hospicjum bo hospicjum to nie szpital. Takie bajki to opowiadajcie malutkim dzieciom owszem hospicja opiekuja sie ludzmi chorymi ale w ramach ich mozliwosci. Widac ze nigdy nie byliscie w zadnym hospicjum ale ja akurat mialem kogos z rodziny w hospicjum i dobrze wiem jak oni dzialaja. W hospicjum najwiecej chorych mieszka z chorobmi wieku starszego jak calkowity brak pamieci i inne choroby psychiczne. Jesli hospicjum w STALOWEJ potzebne na wczoraj to dlaczego SZLEZAK przez 12 lat teg hospicjum nie zbudowal oto jest pytanie?. Manekin z tymi filozofiami ze schorowani nie glosuja to sie nie kompromituj bo wiekszosc emerytow na cos choruje a oni najwiecej glosuja bo im zlezy na POLSCE i POLAKACH.

manukun

@emeryt
Dzwon głośny, bo pusty. Proszę nie przejmować się klakiera partyjnego, któremu wazelina zasłoniła oczy. Nawet jakby przedstawiciel jego partii prowadził samochód po pijaku, ten będzie go bronił i zrzucał winę na potrąconego.

Hospicjum w Stalowej Woli to potrzeba na wczoraj. Niestety, starsi i schorowani ludzie źle wyglądają w folderach wyborczych, więc nimi partia się nie przejmuje. W dodatku schorowani nie głosują w wyborach, więc po co się nimi przejmować?

~lalka

coś dla tych emerytów się należy pracowali całe zyci

~Emeryt

Czytajac te wpisy dotyczące mojego wpisu, to wobec tego emeryt powinien tak zachorować aby na początku choroby umrzec. Hospicjum to koszty, zatrute powietrze w naszym miescie nie nadaje się do budowania takiej placówki (wladza o tym wie, ze truje ),wiec należy wywies chorego tam gdzie może umierać w nieskazonym powietrzu, zapewnienia, ze kogos bliskiego nie oddaje się do osrodkow tylko opiekuje się nim do końca jest podloscia. Czlowiek z choroba jakim jest rak z przerzutami, z ogromnym cierpieniem gdzie nie ma szans aby medycznie się tym zajac trzeba to przezyc a później zapewniać o takiej opiece. Nie wolno nikomu tego zyczyc ale zdarzenie się z rzeczywistoscia weryfikuje piękne postanowienia. Dom na Dmowskiego nie spelnia roli hospicjum i po co pisać takie bzdury. Jeżeli podaje się kwoty ile to "UMIERANIE" by kosztowalo w hospicjium w naszym miescie to faktycznie przy takim mysleniu dyskusje należy zamknąć. Wobec tego rodzice młodzi zakładajcie duże rodziny a czy to gwarant na takie obiecanki dla ciężko chorych bliskich to się sami przekonacie.

~bloki

gązo - wiesz ze nie wszystkie bloki są spółdzielni? Dużo jest komunalnych czyli miejskich....

~emeryt

Do emeryt, twoj wpis to typowe bajdurzenie lemingow piszesz ze nie masz samochodu i nie jestes w stanie do brata dojechac do GORNA. Wiec jaki problem pojechac busem albo autobusem te busy co godzine jada do RZESZOWA przez GORNO i tam sie zatrzymuja . Wiem bo tam czesto jezdze w roznych waznych sprawach. Problem z hospicjum jest taki ze w naszym miescie sa potezne zanieczyszczenia srodowiska i zaden urzad w nasym miescie nie wyda zgody na budowe takiego hospicjum. Ale z tego co sie dowiedzialem SANDOMIERZ juz zaczyna budowe takiego hospicjum a do SANDOMIERZA ze STALOWEJ bardzo blisko bo tylko 30 kilometrow. Nastepna sprawa koszt utrzymania takiego hospicjum to w skali roku przy 50 emerytach to mowimy przynajmniej 10 milionow rocznie czy masz take pieniadze aby sie tam zalapac. Bo wiadomo ze koszty tam mieszkania i leczenia sa niebotyczne. A przecietny emeryt ktory dostaje ponad tysiac zlotych emerytury nie ma zadnych szans dostac sie do hospicjum. Chyba ze reszta jego rodziny duzo doplaci do jego opieki w takim hospicjum. Przeciez mamy w naszym miescie taki dom opieki starszych ludzi na ulicy DMOWSKIEGO gdzie obecnie przebywa ponad 30 emerytow. Powiem ci jeszcze wiecej bo wiem ze nie wiesz ze obecnie tam panuje epidemia bardzo groznej choroby. Tak ze przebywanie w takich placowkach jest bardzo niebezpieczne bo jedni od drugich zarazaja sie bardzo nie bezpiecznymi chorobami. A jesli mi nie wierzysz to przejdz sie tam i sie dowiesz co sie dzieje w naszym domu starosci. Na koniec jak wazne jest na starosc zeby za mlodu miec duza rodzine [dzieci] bo zawsze jest wieksza szansa na opieke kiedy czlowiek sam sobie nie daje rady.

~tezemeryt

Do emeryt, hejterze takie wypocny to do lemingow ylko trafiaja ale do rzeczy. Czy pamietasz obiecanki ,cacanki SZLEZAKA ze za AMBULATORIU kolo huty wybuduje hospicjum za norweskie srodki. Co dzis z tych obietnic mamy a sama lokalizacja tego hospicjum to postradanie ostatniego rozumu. Bo nigdy ojca czy matki nie oddal bym w najgorsze srodowisko gdzie HSJ codziennie najwiecej zanieczyszcza nasze miasto. Ale SZLEZAK ja to SZLEZAK wszystko tylko planowal a nic nie robil. Traz gdy mamy prezydenta ktory wszystko robi dla emertow ty odwazyles sie takie wypociny i brednie wypisac. Czy te miasto musi byc miastem najwiekszych oszolomow w POLSCE gdzie ja sie musze wstydzic bo co sobie pomysla o mnie ludzie z innych miast po przeczytaniu twoich lemingowych wypocin.

manukun

Cieszy troska o emerytów, ale projekt ma na celu wykorzystanie dotacji i wzbogadzenie folderu wyborczego lokalnych gwiazdek partyjnych. Nie ma planów ani pomysłów na samofinansowanie tej instytucji, chociaż potencjał jest duży. Ciekawi mnie, komu zabiorą, żeby zapłacić za działalność tego centrum. Przecież jego dyrektor będzie zaufanym człowiekiem władz, a to daje duże ryzyko nieudolnego, ale wiernego partii zarządcy. Skąd zatem będą pieniądze na jego utrzymanie? Przecież na ten cel dotacji nie dostaną.

Drodzy hejterzy, piszę też na forach mieleckich, przemyskich i krośnieńskich. Jesteście cienkie bolki, bo tego nie sprawdziliście. Hejtować trzeba umić, hahaha.

~Emeryt

Jak czytam o tym rozmachu tej inwestycji dla seniorow to mnie cos trafia. Nadberezny ! miasto się starzeje, dzięki takiej sluzbie zdrowia gdzie ludzi starszych traktuje się jak niepotrzebny balast, gdzie dzieci szukają pracy wyjezdzajac z tego miasta za granice tez. Czy pana interesuje co robi się ze starymi chorymi ludzmi gdzie rodzina nie jest w stanie zapewnić im pomocy fachowej, medycznej w ich krytycznym stanie zdrowia? co? ano zabiera się ich ze szpitala i zawozi gdzie? najbliżej do Gorna. Mnie ta tragedia dotknela z moim ciężko chorym bratem. Jego dzieci pracują tylko weekend mogly przyjechać, stan zdrowia kwalifikowal się tylko do takiej placówki, i jak ja mam go teraz odwiedzać? nie mam auta i sily aby taki kawal drogi tam jezdzic. Tyle roznych budynkow w tym miescie, żeby od lat nie można było wygospodarować na hospicjium to jest skandal. Duze miasto, miasto mocno się starzejące ale wladza uważa, ze dba się jedynie o ludzi młodych, pięknych i bogatych. Tyle się mowi nie tylko z ambon o dobroci, milosci wobec drugiego człowieka ale o tym odchodzeniu to tylko szept.Czytam te wpisy gdzie każdy ma jakies zyczenia osobiste, administracyjne, słusznie ale tez w tych wymaganiach należy uwzglednic emerytow jako ludzi ciężko chorych czekających na pewnym etapie swojej choroby na pomoc tez urzędu. Tak to się dzieje w cywilizowanych krajach.Jest czas na zabawe ale powinien być tez czas na zadume i odpowiedzialność pomocy w tym ziemskim odchodzeniu, odchodzeniu ale godnym. Tyle apeli i obiecanek każdej władzy o gwarancji powstania hospicjium i na tych obiecankach się zawsze konczy. Wy tez będziecie starzy gdzie rodzina nie będzie w stanie zapewnić wam opieki w cierpieniu stad tez pytam,czy sa szanse, ze znow nam to obiecacie?

~Wega

Gązo "czeba" wrocic sie di podstawówki to po pierwsze ,po drugie jak prezydent (bez tego pan)ma mieszkania komunalne to psim obowiązkiem jest odrobaczyc je i dac ludziom.Z tych mieszkań robactwo idzie na caly blok.

~Hiohiohio

Manukun już nie nadąża. Widzieliscie na ilu forach trolluje? W Tarnobrzegu nawet wpisy usuwa. Zadna praca nie hańbai ? Tu się nie zgodzę.

art2deco

To 10 stumetrowych mieszkań.

~mama

nie Biedron jezdzi rowerem a ty masz samochód

~gązo

Do P.Jagi prezydent nie jest do czyszczenia blodów z robaków po pierwsze czeba spszątać a po drugie to sprawa spółdzielni droga pani

naxxos

Trawnik najważniejszy.... A miasto całe w piachu

~emerytka

A kiedy wreszcie ktoś w mieście zajmie się trawnikami stale niszczonymi przez parkujące na nich samochody -vide trawnik wzdłuż uliczki osiedlowej między blokami Poniatowskiego 19 i 21, trawnik wzdłuż deptaka obok domu katechetycznego i Bazyliki, trawnik pomiędzy Centrum 4 i sklepem FRAC itp...

~Profesor KUL

[b]Haloooo PANIE NADBEREŻNY OBIECAŁEŚ PREZES FUNDACJI UNIWERSYTECKIEJ KUL M.KOBYLARZOWEJ, KS BISKUPOWI ORAZ WICEPREZESOWI FUNDACJI O. PROF.O. JUSIAKOWI ŻE POWSTANĄ UNIWERSYTETY III WIEKU, GDZIE JEGO KOLEDZY Z UCZELNI W CHEŁMIE I W RZESZOWIE ORAZ Z KUL Z LUBLINA BĘDA MOGLI WYKŁADAMI DLA EMERYTÓW DOROBIĆ SOBIE DO PENCJI NAUKOWYCH ZA KASĘ ZE WSTRĘTNEJ I NIEMORALNEJ UNII EUROPEJSKIEJ. I GDZIE TE CHAŁTURY DLA NICH SĄ W FORMIE WYKŁADÓW O TEOLOGII. MORALNOŚCI I ALLELUJA!!

~Janek

Jaga ma rację !
Bylem rok temu na rozmowie u prezydenta w sprawie mieszkania to powiedzial ze sa mieszkania ale zapluskwione.

e2rds

jeje, próbujesz być dowcipny, a jesteś tylko wulgarny i śmieszny. Nie wiem czy wiesz, że za takie głupie wpisy może cię ktoś ścignąć, bo używanie czyjegoś nazwiska w takim kontekście może być podstawą do ścigania, zdajesz sobie z tego sprawę, wbrew pozorom nie jesteś w internecie bezimienny.

~Jaga

Moze wreszcie Prezydencik zajmie się odrobaczeniem blokow w miescie ! bo pluskwy i karaluchy nas zjedzą.Ciagly lans w radiu i wydawanie naszej kasy na PIERDOLY !Smog najgorszy w wojewodztwie ,a tu laweczki sraweczki,centra seniorow,wyrzucona kada na blonia i skarpe,wycinka drzew i...... inne duperele ktore robi sie wtedy jak kasy zbywa ,a nie za pozyczki.