Tryumfująca "Witryna" i wciąż poetyckie Jeżowe

Image

To już ćwierćwiecze Międzynarodowych Spotkań Poetów "Wrzeciono" w Nowej Sarzynie. Zaczęło się w 1994 roku od Spotkań Poetów Ludowych, potem konkurs osiągnął status ogólnopolskiego, wkrótce międzynarodowego.

W tej jubileuszowej edycji śmiało można mówić o tryumfie poetów ze Stowarzyszenia Literackiego "Witryna" w Stalowej Woli. Była prezes "Witryny", Agnieszka Bulicz zdobyła I nagrodę w konkursie, zaś nagroda III przypadła Beacie Sudoł-Kochan. Witrynowi twórcy zdobyli dwa wyróżnienia: Marta Herdzik-Męcińska i Grzegorz J. Męciński (obecny prezes).

Wyróżnienie honorowe zdobyła zaś Agata Linek. Ponadto Kazimierz Linda przewodniczył konkursowemu jury, zaś Ryszard Mścisz (wielokrotny laureat Konkursu i zdobywca tytułu Mistrza Poetyckiego Wrzeciona) wręczał nagrody w Konkursie Jednego Wiersza. Trzy konkursowe wyróżnienia po raz kolejny przypadły poetom z Jeżowego. Wyróżnienia otrzymał duet rodzinny Jacek Dąbek (ojciec) i Katarzyna Dąbek (córka), zaś wyróżnienie honorowe zdobył Tadeusz Matyka. Jubileuszową edycję "Wrzeciona" uświetniły swoimi występami dwa znakomite zespoły folklorystyczne: kapela "Graboszczanie" z Grabownicy Starzeńskiej z niezłomną Zofią Olejko oraz "Sarzynioki" z Sarzyny. Całość poprowadził sprawca i wodzirej "Wrzeciona" od samego początku - Roman Kostyra, którego wspierał po raz kolejny wierny druh Jerzy Charysz, a wsparcie lokalnych władz i instytucji umożliwiło zorganizowanie Spotkań, którym towarzyszy wyjątkowa atmosfera i niepowtarzalny wdzięk. Międzynarodowe Spotkania Poetów "Wrzeciono 2019" nosiły imię niedawno zmarłej poetki ludowej Stanisławy Pudełkiewicz z Krzeszowa - zwyciężczyni dwóch edycji najdawniejszych Spotkań. Impreza odbyła się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Nowej Sarzynie, którego dyrektor Bogusław Rup powitał wraz z Romanem Kostyrą uczestników "Wrzeciona 2019" i zainaugurował imprezę. Władze reprezentowali między innymi wicestarosta leżajski Lucjan Czenczek oraz senator Janina Sagatowska (która nie mogła jednak przybyć osobiście), ze strony instytucji kultury zaś Danuta Pado z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Stalowowolskie laureatki na konkursowym podium przedzielił Andrzej Ziobrowski z Nowej Huty, wielokrotny laureat "Wrzeciona" i jego zwycięzca z roku 2011. Wśród wyróżnionych znaleźli się także: Anna Piliszewska z Wieliczki (laureatka wielu ogólnopolskich konkursów), Marek Szczerbiński z Krakowa i Stanisława Bylica z Rzeszowa (zwyciężczyni z roku 2017).

Wyróżnienia honorowe przypadły - poza już wymienionymi laureatami - Jolancie Michnie z Wysokiej koło Łańcuta, Piotrowi Zawadzkiemu z Leżajska, Renacie Giży z Rakszawy, Jadwidze Kupiszewskiej z Rzeszowa i Ewie Kazak z Jelnej. Ostatnia z nich otrzymała także Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Literackiego "Witryna" w Stalowej Woli - jako najmłodsza uczestniczka Konkursu. W Konkursie Jednego Wiersza, rozstrzyganym przez jury składające się z laureatów tegorocznego i poprzednich edycji Konkursu, zwyciężyła Jadwiga Kupiszewska, nagrodę drugą otrzymała Anna Piliszewska, zaś trzecią - Marek Szczerbiński.Specjalne wystąpienia w ramach jubileuszowych Spotkań mieli Anna Gajda z Jarosławia (w towarzystwie męża) - będąca z konkursem od jego początku, laureatka wielu jego edycji i zdobywczyni tytułu Mistrza Poetyckiego Wrzeciona, oraz Józef Cupak (zwycięzca "Wrzeciona" w roku 2018). W czasie wspaniałego poczęstunku na zakończenie Spotkań była okazja do wieku kuluarowych rozmów, pogawędek i chwil wspomnień.

Po raz kolejny poeci z Jeżowego odegrali sporą rolę w konkursie. Od kilku lat rodzinny duet Jacek i Katarzyna Dąbek zdobywa konkursowe laury. Tak było i tym razem - oboje otrzymali wyróżnienia, przy czym Jacek znalazł się w punktacji konkursowej tuż za nagrodzoną trójką laureatów. Po raz drugi wyróżnienie honorowe przypadło Tadeuszowi Matyce, którego cechuje wyjątkowa wszechstronność. Z zawodu organista, jako muzyk występujący w zespołach muzycznych, szachista, który prowadzi sekcję i współorganizuje ogólnopolski konkurs w Jeżowem, amator kolarstwa i prawdziwy rowerowy ekspert - ostatnio objawił także talent poetycki. Towarzyszył jeżowskim laureatom Ryszard Mścisz, od lat dwudziestu związany z "Wrzecionem", który odnosił tu liczne sukcesy i właściwie debiutował "wrzecionową" książką.

Ryszard Mścisz

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~mia

Brawa dla Witryny. Pozdrowienia umiech

~jolka

Brawo Poeci - gratulacje umiech

~jolka

Brawo Poeci - gratujacje umiech