Otwarcie Galerii Karpińskiego w Rozwadowie

Image

W niedzielę 27.01.2019 r. otwarto pierwszą w kraju galerię malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski. Galeria mieści się w Rozwadowie, w dawnym budynku sądu.

Alfons Karpiński urodził się i spędził lata dzieciństwa w dawnym miasteczku, które teraz jest dzielnicą Stalowej Woli. Nic więc dziwnego, że to właśnie u nas będzie mieścić się galeria, w której będzie można zobaczyć dzieła artysty.

- Alfons Karpiński to jeden z najważniejszych malarzy Młodej Polski. Urodził się w Rozwadowie, studiował w Wiedniu, Monachium i Krakowie. Dla niego najważniejszymi miastami były Paryż i Kraków. Był malarzem pięknych kobiet i martwych natur. Inspirował się również sztuką japońską. Malował znakomite kompozycje pod wpływem drzeworytów japońskich, ale także absolutnie fenomenalne obrazy ukazujące np. park w Bronowicach czy fascynujący, dynamiczny folklor krakowski- mówi Anna Król, kurar wystawy.

Pomysł na muzeum pojawił się w 2016 roku. Dwa lata później przystąpiono do remontu zabytkowego gmachu. Inwestycja realizowana była w II etapach i została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 4 mln 300 tys. zł. Modernizacja budynku została zakończona pod koniec 2018 roku.

- Galerię otwieramy w szczególnym momencie dla naszego muzeum. Dokładnie 20 lat temu, bo 3 lutego 1999 roku powstało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. W jubileusz swojego 20-lecia muzeum przekazuje społeczeństwu Stalowej Woli zmodernizowany budynek byłego sądu wraz ze stałą ekspozycją prac Alfonsa Karpińskiego. To było wielkie dążenie, aby ocalić nie tylko pamięć o artyście urodzonym w Rozwadowie, ale także ten zabytkowy i ważny dla naszego miasta budynek. Nie byłoby to możliwe bez dofinansowania, jakie muzeum otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta i Gminy Stalowa Wola- mówi Lucyna Mizera, dyrektor muzeum.

Prezydent miasta podziękował dyrektor Lucynie Mizerze za kreację nowego muzeum oraz determinację przy jego tworzeniu. Wyrazy wdzięczności skierował również w stronę pracowników i osób, które przyczyniły się do otwarcia tej nowej placówki kulturalnej w mieście.

- Muzeum Regionalne rozpoczynając swój rok jubileuszowy w Stalowej Woli otwiera taką perełkę, udostępnia dla naszych mieszkańców, dla wszystkich gości Rozwadowa, Stalowej Woli miejsce wyjątkowe. To miejsce z jezdnej strony nawiązuje do pięknej historii Karpińskiego, który urodził się tutaj, w Rozwadowie. (...) To pokazanie talentów, które rodzą się na naszej ziemi. W budynku wykorzystano najlepsze metody dzisiejszej pracy muzeów, najnowocześniejsze technologie i trendy, by muzeum było żywe i zaszczepiało tą kulturę u naszych najmłodszych. Sala na pierwszym piętrze najlepiej pokazuje jak Muzeum Regionalna chce prowadzić nowoczesne lekcje muzealne- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Podczas uroczystego otwarcia w symboliczny sposób doceniono osoby, które przyczyniły się do powstania Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.

- Dla osób wyjątkowo zaangażowanych i wspierających inicjatywę muzeum przyznało honorowe medale, które zaprojektował i wykonał znany rzeźbiarz Andrzej Pityński- mówi dyrektor muzeum.

Pamiątkowe medale otrzymali: prezydent Lucjusz Nadbereżny, poseł Rafał Weber, kurator wystawy Anna Król.

Otwarcie Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego uświetnił koncert piosenki francuskiej pt. „Pod dachami Paryża” w wykonaniu Izy Kowalewskiej.

Zobacz również

Materiał video
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jvm

@rozwadowianka

Wiele jest osob, ktore zanosi do Muzeum Regionalnego osobiste pamiatki, dziela sztuki, zabytki, czy innego typu artefakty, czesc robi to jako darowizna jest tez grupa osob, do ktorych nalezy moj "zywiciel" - moze i nie powinienem tego tutaj pisac bo zablokuje im zrodlo dochodow. Przynajmniej moj "zywiciel" w momentach braku gotowki gdy renta jeszczze nie przyszla zanosi cos tam do MR, zeby sprzedac aby jakos przezyc. Muzeum nie moze tego "kupic" chociaz w budzecie miasta jest pozycja dla MR i przekazane srodki na zakup zabytkow. Rozwiazywane jest to w inny sposob MR zabytek bierze a ofiarodawce kieruje do pobliskiego Antykwariatu po gotowke. Moze pani tez z tych metod korzysta?
Moj "zywiciel" w rozmowie ze mna wskazywal jeszcze inne osoby, ktore tez zywi.
Jak sie ten filantrop MR kiedys zawali to wielu osobom pogorszy sie poziom zycia.
To tak w formie uzupelniena.

~jvm

~rozwadowianka Wytłumacz mi ...
Na pytania 1-2-3 i 4 odpowiem jutro - wymagaja cyt. materialow zrodlowych.
Co sie tyczy podniesionego tematu "goscinnosci" nalezalo by zaczac od darmowych wyzerek w MR bo jak zywo temat postu dotyczy MR, przy roznego rodzaju eventach, tych oficjalnych i tych mniej dla tych majetnych i tych mniej.
Od czasow gdy komunizm sie skonczyl i jego opieka nad psedo-biznesmenami, ktorzy nie radzili sobie z przedsiebiorczoscia poprzednich mieszkancow Rozwadowa, ktora "przejeli". Czesc do ktorych zalicza pani pewnie mojego zywiciela - kupuje od "dostawcow" produktow spozywczych ze smietnika za "Biedronka" produkty zywnosciowe, mi nie sposob bylo odmowic poczestunku aby nie urazic czestujacego, mam tez rachunki z TESCO na produkty, ktore jemu kupowalem. Czesc probuje sobie radzic w inny sposob czasami uda im sie na Stowarzyszenie czy Fundacje zdobyc catering.
Problem ubustwa i pijanstwa w Rozwadowie jest dosc znaczny.
Za czynsz placilem przelewem z gory z wyprzedzeniem nawet pol-rocznym na co mam dowody przelewow, jak pani widzi posiadam konto w Banku.
A pani z czego zyje?

~do jvm

Próbowałem to nawet przeczytać co piszesz. z trudem udało mi się. niewiele zrozumiałem, albo za głupi jestem, albo to jakieś brednie. no chyba już wystarczy tej grafomani umiech

~rozwadowianka

Wytłumacz mi 1. Co to jest mienie porzucone?
2. Kto wyrzucił J.Lubomirskich z Polski?
3. Czy płacili podatki? itd.....
Co Ty pleciesz , piszesz o własności prywatnej a chcesz w ratuszu zainstalować agendy rządowe. Nie siej zamętu w Rozwadowie napisz z czego żyjesz i czy uregulowałeś już swoje długi wobec tych którzy cię żywili i dali dach nad głową. Z Polski po II w.ś. wyjeżdżali ci którzy nie chcieli ponosić trudów i kosztów odbudowy zrujnowanej ojczyzny,

~jvm

@rozwadowianka jvm nie wymądrzaj się i nie zakłamuj historii Rozwadowa...

W kwestii zasadniczej Ratusz i grunt pod nim jako jednostka miastotworcza, nalezy ciagle do rodziny Lubomirskich i jak dotychczas nie mam wiedzy na ten temat aby zrzekli sie Oni swoich praw wlasnosci.
Proby przejecia Ratusza czy tez dzialki, na ktorej stal na cele prywatne probowala zrealizowac firma "Zwirex" Sztafeta 14 Sierpnia 2008r, ktorej wlasciciele a zarazem czlonkowie rodziny "przejeli" w Rynku Rozwadowskim okolo 5 kamienic przynajmniej mi o tylu wiadomo - nie wyrazil zgody na to prez. Szlezak. Obecne badania georadarem plyty rynku i odkrywka archeologiczna podziemi Ratusza byly prowadzone pod katem przydatnosci tych podziemi pod filje dzialalnosci gastronomicznej radnego Ordynata.
Czesc kamienic w Rynku jest w zarzadzie radnych z PIS - pisze w "zarzadzie" bo prawa wlasnosci sa jak dotychczas niezbywalne, wiec prawa do nich maja ciagle Ci sami co je mieli.
Po dokonaniu "rewitalizacji" plyty rynku zarzadzaniem nim przejmie MR o czym informuje UM jak i samo MR.
Obiekty "prywatne" byly oprotestowane przez prawowitych wlascicieli przy otwarciu MR zastrzegal swoje prawa do obiektu p. M. Lubomirski co bylo podnoszone w prasie lokalnej cyt. ...Zauważył też, że los pałacu nie jest jeszcze przesądzony. Toczy się postępowanie spadkowe i dopiero gdy się ono zakończy, księżna Jolanta Lubomirska zadecyduje o ostatecznym przeznaczeniu obiektu. Nowiny24 z 26 Marca 2002 r. i odp. dyrektor muzeum Lucyna Mizera. /.../ - Z księżną Jolantą były prowadzone długie rozmowy na temat przyszłości pałacu. w tym samym artykule.
Czyli "wlasnosc" na ktora ida olbrzymie srodki publiczne byla i jest watpliwa.
Jezeli jednak byly prowadzone jakies rozmowy od tego dnia a mieszkancy St. Woli nie byli o tym poinformowani to jest to dzialalnosc na szkode Miasta. W obecnej rzeczywistosci potencjalnie odbudowany Ratusz to pozadana siedziba dla delegatury CBA i NIK

~rozwadowianka

jvm nie wymądrzaj się i nie zakłamuj historii Rozwadowa twój komentarz jest bardzo tendencyjny,Obiekty które wymieniasz sa własnością prywatną.MIASTO W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI zajmuje się budynkami które do niego należą. Ratusz to budynek w którym urzędują włodarze miasta. Na chwilę obecną nie słyszałam o zamiarze przeprowadzki UM do Rozwadowa. Więc po co ratusz. Nie owijaj w bawełnę i nazwij rzecz po imieniu / Kto i po co chce pod pokrywką ratusza wpełznąć na najatrakcyjniejsze miejsce inwestycyjne i jaką ma pełnić funkcję ten obiekt ?/Sam sobie przeczysz skoro twierdzisz , że dość już muzeów.A swoją drogą urodziłam się w Rozwadowie, tutaj mieszkam i jestem rozwadowianinem, A moi przodkowie zamieszkiwali na tych terenach od przeszło 1000 lat. Czyżbyś był na praktyce u Grossa.

~jvm

@mieszkanka tak piękny obiekt ....
Chociaz pochodze z Rozwadowa nie nazwal bym sie Rozwadowianinem - Rozwadowianie to 300 - setne rody, ktorych przedstawiciele zostali wymordowani w Belzcu, czesc, ktora wrocila do swoich domow w Rynku po wojnie zostala przez lokalnych ciarachow pod grozba smierci wyrzucona z miasta.
Te dwa obiekty to w kontekscie Rozwadowa zwykle pasozyty, ktore niczego nie wnosza w zamian maja coraz wieksze wymagania finansowe, w tym roku bylby i trzeci muzeum KEDYW-u ale pieniedzy z budzetu miasta na remont nie dostali.
Ponizej ostatni budzet miasta gdzie MR splaca jakas pozyczke cyt.
- przychody ze splaty pozyczki przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w kwocie 864.211,84 zl.
A z czego splaci z biletow a pozyczyli na weksel?
Piekny obiekt - to kamienica Szwakopa przy Jagiellonskiej z bogata sztukateria, pozbawiona juz wiekszosci ozdobien, stan do rozbiorki. Budzet MR od 1999r starczyl by na odbudowanie Ratusza - prace zachowawcze i konserwatorskie obiektow urbanistycznych i zabytkowych w Rozwadowie. Takich jak zabytkowa kamienica na Polnej z polichromia, ktorej juz nie ma. Czy wykup dzialki z kamienica ta z burdelem przed zabytkowa kuznia - sprzedawal ten sam wlasciciel, aby umozliwic jej wykorzystanie w celach edukacyjnych i turystycznych.
Jak widzimy w Rozwadowie kultura spada a wydatki na jej fikcyjne podnoszenie rosna.
Prosze sie wypowiadac we wlasnym imieniu.

~stw

Przez tyle lat lokalni działacze i działaczki rozwadowscy nic nie zrobili dla tego miejsca i mieszkańców. Jedna wielka ruina. Dopiero teraz gdy odnawia się budynki, planuje rewitalizację rynku - to nic się nie podoba. Latami tylko słychać było gadaninę z której nic nie wynikało. teraz są działania, a o dziwo gadanina nie ucicha.

~jvm

Ulica Alfonsa Karpinskiego - wystarczylo tak upamietnic postac malarza, ostatecznie zrobic pracownie malarska jego imienia w "zburzonych" zabytkowych czworakach przy "Zamku jak dotychczas wlasnosci Lubomirskich".
Niestety tutaj amok w przerabianiu funduszy europejskich na etato-gaze osiagna taki stan, ze zapomina sie o podstawowych zasadach przyzwoitosci i zapewniena bezpieczenstwa przy takich pseudo-kulturalnych projektach.
Podstawowa sprawa, ktora ciagle bagatelizuje UM i Samorzad jest ciagla obecnosc, burdelu na tej ulicy co moze sie kojarzyc mniej rozeznanym w kulturze z "Alfonsem" i ten fakt ciagle negatywnie oddzialywuje na Rozwadow wizerunkowo. To nie jest moja tylko opinia ale forumowiczow gdzie jedna z forumowiczek pisze z przestrachem o dziecku ktore informuje ja, ze "idzie na Alfonsa"
cyt.
Moje dziecko dziś zapytało mnie czy pójdziemy do muzeum alfonsa na otwarcie!? Przeżyłam istny szok. Nie widziałam o co chodzi a ono nie potrafiło mi wytłumaczyć.
Minely czasy gdy Rozwadow kojarzyl sie z handlem teraz mimo wpompowywania olbrzymich pieniedzy na peryferie kulturalne Rynku Rozwadowskiego, zadnego pozytywnego efektu nie osiagnieto - Rozwadow obecnie kojarzy sie tylko z burdelem i zulernia.

~darek55

Lucek znowu odpucha swoja osoba ludzi .Ciekawe czy była policja?
Kolejne bezsensownie wydane pieniądze, ale nie swoje , to co tam..Kiedy beda w muzeum dostepne do zwiedzania zwykłe maszyny ktore były produkowane w HSW?a jak były by działa produkowane przed wojna to byłby cud.

~rolnik

Niesamowite. Kto wyhodował tak ogromne ziemniaki? Ekskluzyw ta galeria! Estetyczna i klimatyczna. Słowa uznania.

~malarz

a ja namalowałem na galerii własny obraz. przesłałem go do siebie na kompa. jestem wielki. fajna ta galeria. no ktoś miał zaje... pomysł umiech

~mieszkanka

tak piękny obiekt jakim stał się budynek sądu w Rozwadowie na pewno będzie miał wiele funkcji i wiele pomysłów znajdzie tam realizację.
w tej chwili to już jest perełka, po rewitalizacji rozwadowskiego rynku powinny odzyskać swoja świetność jeszcze inne budynki w Rozwadowie. róbmy piękne rzeczy - muzeum pokazało nam jak te piękne rzeczy tworzyć. jako rodowita rozwadowianka nie przypuszczałam nawet ze doczekam czasów gdzie wreszcie coś w Rozwadowie się zmieni. najpierw powstało wspaniałe MUZEUM, teraz Galeria, potem rynek , Sokół. Wielkie słowa uznania. Wielkie słowa uznania Panie Prezydencie. Pani Dyrektor. Rozwadowianie Dziękują!

~Wanda

W Stalowej Woli przydałoby się liceum plastyczne. Ten budynek mógłby być do tego celu wykorzystywany. W tej chwili są różne zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, ale to mało, żeby przygotować się do egzaminów na ASP. Poza tym nie dla wszystkich dostępne ze względów opłat za zajęcia. A jest w okolicy bardzo dużo młodzieży uzdolnionej plastycznie. Dzieciaki ze Stalowej wyjeżdżają do Lublina, Rzeszowa czy Jarosławia, żeby się uczyć. A można by tak u nas taką szkołę zorganizować, budynek już jest, nauczyciele na pewno by się znaleźli. I miejsc pracy by było trochę, i prestiż miasta by się podniósł, i mielibyśmy swoich uzdolnionych artystów. Takie liceum mogłoby zarabiać na siebie organizując kursy dla uczniów szkół podstawowych w jakichś atrakcyjnych cenach. Niech władze miasta o tym pomyślą.

~malarz wp

do hejterów co ujadają przypomina wam coś wynik w wyborach 70 % ?? to są dzieła sztuki nie chcesz nie idż proste ! dawno takich arcydzieł nie było. brawo prezydencie i rozwadów

~stach

Kolejne bezsensownie wydane pieniądze, ale nie swoje , to co tam...

expres

no a kiedy otwarcie stacji paliw ? to powinno być ważniejsze a potem płyta pamięci dla byłego posła Palikota

~stena

To chyba będzie najładniejszy obiekt w Stalowej Woli. Gratuluję realizacji.

expres

a kiedy ściana pamięci byłego posła Palikota też mieszkał w Rozwadowie !?

~Luster

To co miał budynek się zawalić ? Dobre dofinansowanie i budynek stoi. A galeria bardzo ciekawa. Wiekszość dzieci tabletowych powinna czasem pozwiedzac takie miejsca dla wąłsnego dobra.

kruger

Czekam na podanie frekwencji po 1 miesiącu działalności.

~Polak

Wyższość umysłu nad tłustym lewactwem.... Gratuluje ! Liczą się fakty a nie sadzenie drzewek na kanalizacji miejskiej....

~yureks

Ministrant Lucek wyszedł z ukrycia.Lepiej nie chodzic na otwrcia od bałkotu L. mozna dostac dziury w mózgu.

~NieDlaPiS

Weber nic nie zrobił a się pokazuje i lansuje!!! wynocha PiS!!

~tom

Piękna galeria, wspaniale odremontowany budynek. Jestem pod wrażeniem.