Pamięci powstańców styczniowych

Image

Kolejny rok z rzędu mieszkańcy mieli okazję uczcić pamięć o powstańcach. Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy na cmentarzu w Rozwadowie.

22 stycznia 1863 roku, w będącym pod zaborem rosyjskim Królestwie Polskim, wybuchło Powstanie Styczniowe, które było największym powstaniem narodowym w naszej historii. W ciągu kilkunastu miesięcy jego trwania walczyło w nim ok. 200 tys. osób, z czego jednocześnie na polu walki stawało około niż 30 tys. walczących. Od początku walka przybrała formę walki partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek w Królestwie, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Przez 16 miesięcy powstańcy trzymali w szachu jedną z największych armii Europy. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę zesłańczą na Sybir. Mimo porażki wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności. W naszym rejonie toczyły się walki m.in. w Zaklikowie, Lipie i Zdziechowicach.

Również w tym roku uczczono pamięć o tych, którzy walczyli z wrogiem o wolną Polskę. Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie, na którym spoczywają powstańcy styczniowi. Odwiedzono mogiły ks. Jana Leszczyńskiego, Ambrożego Sługockiego oraz modlono się przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych. Pierwszy raz podobna uroczystość miała miejsce w 2016 roku.

- Chcemy przypomnieć o tym wydarzeniu, o naszej historii, powstańcach, którzy spoczywają tutaj, na cmentarzu w Rozwadowie i Zaleszanach. Powstanie styczniowe zakończyło się oczywiście klęską. Być może to jest przyczyną tego, że mniej o nim pamiętamy. Jest to jednak taka dobra lekcja dla nas, o tym, żebyśmy pamiętali, że wolność nie jest dana raz na zawsze, żebyśmy ją po prostu szanowali- mówi Witold Adamski z Fundacji "Przywróćmy Pamięć".

Podobnie jak w latach minionych został odczytany Apel Poległych, złożono znicze w miejscach pamięci. Podczas uroczystości honorową wartę wystawili harcerze z Hufca ZHP im. Powstańców Styczniowych w Stalowej Woli. Później zgromadzeni ruszyli w marszu pamięci do Zaleszan. Tam modlono się przy mogiłach dwóch powstańców: majora Edmunda Śląskiego oraz porucznika Tytusa Stadnickiego poległych w 1863 roku.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~toż to szok

Przepraszam za pytanie, ale to dla mieszkańców ważne. Od jakiegoś czasu nie widać prezydenta miasta. Nie wyskakuje z lodówki, nie składa kwiatów, nie przecina wstęgi, nie pokazuje się tam gdzie być powinien. Czy coś się stało, czy może ma inne zdanie niż jedynie słuszne? Dodam, że Pan starosta jest tak samo niewidoczny. O co chodzi??????????

~rakster

ostatnie zdjęcie : złożenie kwiatów na grobie ks.Birkenmajera emisariusza powstania styczniowego spoczywającego przy głownej alei umiech

Ortega78

https://youtu.be/lu1SWrnD4mY

Ortega78

https://youtu.be/lu1SWrnD4mY

~jvm

Cyt. ksiedza Dembinskiego ... Po powaznej manifestacji roku 1830, maja pozniejsze powstania az do roku 1863 znamiona "plodow poronionych".
Powstanie 1863 roku o dziwo wybuchlo tylko w Zaborze Rosyjskim.
Jedyne powstanie ogolnonarodowe jakie mialo szanse wyzwolenia Rzeczypospolitej okupowanej przez Prusy, Rosje i Austrie bylo Powstanie Krakowskie 1846 roku i dotyczylo ono wszystkich zaborow. Zostalo ono krwawo stlumione przez chlopstwo i ciarachow w Galicji na obecnych terenach woj. podkarpackiego - mordowali oni szlachte i ksiezy nazywajac ich Polakami -sami uwazajac sie za poddanych Cesarza tego z Wiednia.
W szkolach o tym nie ucza?

~skrzat

Ja się tylko zapytam: DLACZEGO NIE BYŁO ŻADNEGO OPOZYCYJNEGO RADNEGO?

~rrrr

Śmieją się z Lu cka czy Rafalka, bo im zazdroszczą. Oni głupimi wpisami do tego nie doszli. Ale po co jak za darmo się wszystko należy.

~siwy

widzę że dzisiejsza młodzież ma gdzieś bohaterów. tak mało ludzi. a gdzie meiszkancy Stalowej? wstyd.

~Cisza

Co przedstawia ostanie zdjęcie? Przywróćmy Pamięć - gdzie i komu?

~Cisza

Co się stało z grobem ks. Bernarda Birkenmajera - emisariusza powstania styczniowego? - Co z przywracaniem pamięci?

~Zumba

Czesc I chwala powstancom.

~warte uwagi!

A gdzie Rafał?

~POLAK

CZESC I CHWALA BOHATEROM KTORZY WLACZYLI O POLSKE