Czy w Rozwadowie zostanie odbudowany ratusz?
Opublikowano: 17  Stycznia  2019

Projekt rewitalizacji rozwadowskiego Rynku został wykonany w taki sposób, że pozostawiono miejsce na ewentualną budowę ratusza.

Po modernizacji sam Rynek zostanie wyłożony jednolitą kostką brukową. W miejscu gdzie kiedyś stał ratusz, kostka będzie mieć inny kolor.

- Są to zalecenia konserwatora zabytków, aby w ten sposób zakreślić miejsce, gdzie stał ratusz w Rozwadowie. Świadomie pozostawiamy to miejsce zarezerwowane. Może kiedyś pojawią się środki finansowe, które pozwoliłyby na ekspozycję, czy jakieś inne odtworzenie tej funkcji. To kwestia dalekiej przyszłości- mówi Lucjusz Nadbereżny.

W budynku ratusza niegdyś mieściła się nie tylko siedziba burmistrza i urzędników, ale również dom towarowy, zakład fryzjerski, posterunek policji, areszt a nawet gospoda. Zabytkowy budynek spłonął podczas II wojny światowej.

W 2010 roku na rozwadowskim rynku prowadzone były badania archeologiczne, które ujawniły pozostałości po tej XVIII wiecznej budowli.

- Tutaj były wykonywane badania georadarem, które pokazały pewne pozostałości fundamentów. Prace odkrywkowe, które były prowadzone na Rynku wskazały pewne elementy historyczne- mówi prezydent miasta.

Zachęcamy do udziału w naszej sondzie i opowiedzenia się na temat pomysłu odbudowy ratusza w Rozwadowie. Sonda znajduje się na stronie głównej po lewej stronie.

 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

@mądry
I co załatwił?
Dodano: 23  Stycznia  2019  21:44:44
~Mądry
Dodam ze wczoraj był w Warszawie załatwiać kasę dla naszego miasta
Dodano: 23  Stycznia  2019  18:21:01
@toż to szok
Prezydent znalazł się na konferencjach prasowych w szpitalu i bibliotece
Dodano: 23  Stycznia  2019  18:09:06
~Green
Wybudowanie tego ratusza powinno byc sponsorowane przez Niemców którzy go zniszczyli. A najlepiej jakby przyjechali i własnoręcznie go jeszcze odbudowali.
Dodano: 23  Stycznia  2019  13:06:47
~doda
Do "nikuś" jeśli proponujesz "stworzenie" Rozwadowa na wzór i podobieństwo z przed wojny to ja się tylko pytam skąd ty weźmiesz tylu Żydów ortodoksów, którzy byli stałymi mieszkańcami? Na zdjęciach historycznych widoczni są mieszczanie polscy narodowości żydowskiej. To będzie trudniejsze od wskrzeszenia ratusza! Bez nich nie będzie tamtego Rozwadowa!
Dodano: 21  Stycznia  2019  18:49:00
~toż to szok
Przepraszam za pytanie, ale to dla mieszkańców ważne. Od jakiegoś czasu nie widać prezydenta miasta. Nie wyskakuje z lodówki, nie składa kwiatów, nie przecina wstęgi, nie pokazuje się tam gdzie być powinien. Czy coś się stało, czy może ma inne zdanie niż jedynie słuszne? Dodam, że Pan starosta jest tak samo niewidoczny. O co chodzi??????????
Dodano: 21  Stycznia  2019  18:00:10
~milicjantemwr
Proponuje wyjac pomnik zołnierzom armi czerwonej z magazynu i postawic w miejscu ratusza .W Rozwadowie zyje wielu emerytow komunistow i napewno beda zadowoleni.Moze tez rosyjscy turysci beda tu sie zatrzymywac.
Dodano: 21  Stycznia  2019  15:41:57
~ola
To nie jest trudne odnaleźć Pana O. mieszkającego przy ulicy Sandomierskiej w Charzewicach(chyba trzeci domek od wieży ciśnień!) i poprosić go o udostępnienie dokumentacji technicznej by pokazać ją na zdjęciach... Z jednej strony prezydent LN uwielbia prezentacje na tle różnych wizualizacji a z tym przypadku jakaś obstrukcja się zakradła. Przecież nie będzie to jednoznaczne z podjęciem decyzji o odbudowie ratusza. Ludzie zobaczą przynajmniej jak wyglądało to "cudo XVIII". Skoro są dokumenty to może warto je pokazać?
Dodano: 21  Stycznia  2019  14:56:43
~nikuś
Jeżeli chcemy stworzyć coś na wzór Rozwadowa przedwojennego to ratusz musi być. W innym przypadku to wyjdzie takie nie wiadomo co postkomunistyczne cudo z blaszakiem zamiast ratusza. Ratusz mógłby pełnić rolę ładnego hotelu, których tak w Stalowej Woli brakuje. Może jaka prywatna inicjatywa się w to włączy. Próbować Panie Prezydencie.
Dodano: 21  Stycznia  2019  13:45:59
@cdn
Podaj choć jeden powód, żeby teraz odbudowywać ratusz w Rozwadowie
Dodano: 21  Stycznia  2019  13:45:29
cdn
A ty manekin po co jesteś na tym świecie.Tylko zaśmiecasz swoim łajnem okolice.Co za buc.
Dodano: 21  Stycznia  2019  12:26:54
@csa
Nic osobistego, śmieję się z tych dzbanów, którzy traktują prezydenta jak bożka. Dla nawet największa głupota Nadbereżnego będzie powodem do zachwytu. Przecież by najchętniej Cię zjedli, bo masz inne zdanie o skuteczności władz.

Miasto nie ma żadnej oferty dla młodych ludzi, a władze dyskutują o odbudowie ratusza. Po co? Przecież w obecnej sytuacji miasta to czysta głupota.
Dodano: 21  Stycznia  2019  11:03:58
~nora
Ratusz nie jest(nie był!) okazałym budynkiem. Dosyć długi i podcieniami łukowatymi a na poddaszu chyba były biura lub jakies pracownie. Jedną ze ścian szczytowych był skierowany prostopadle do ul. Ściegiennego( w miejscu aktualnie stojącego popiersia Sobieskiego). W części parterowej były sklepy, zaklady rzemieślnicze, jatki z mięsem. Nie była to porywająca budowla. Osobą która chciała go odtworzyć był wspominany tu poniżej mieszkaniec Charzewic, emerytowany inżynier z huty! On prawdopodobnie ma całą swoją dokumentację techniczną na ten budynek.
Dodano: 20  Stycznia  2019  20:49:12
~jasio
ja bym zaczon o kibla bpublicznego bo dom podobno juz je
Dodano: 20  Stycznia  2019  18:37:52
to nie jest dobry pomysł. mamy jako miasto mnóstwo bieżących wydatków, zadłużenie a stan prawny zabudowy rynku nie jest jasny. obawiam się, ze kolejny megaloman na stanowisku prezydenta miasta.
Dodano: 20  Stycznia  2019  10:45:48
~rozwadow59
Ten rynek w Rozwadowie jest w złym stanie,kamieniczki poniszczone styropianem i plastikowymi oknami.Porownajcie kamieniczki w jednym z poniemieckich miast z tymi ruderami co sa w Rozwadowie.Te poniemieckie sa ładniejsze bo nie sa obklejone styropianem i maja ozdobienia.Widać ze w Rozwadowie mieszkali biedni żydzi i dlatego te kamienice sa takie.
Dodano: 19  Stycznia  2019  17:28:04
~???
Wyłożenie kostką brukową placu, postawienie ławek, zrobienie niby wystawy składającej się z kilku obrazów, czy wyremontowanie budynku niby na koncerty czy jakieś drobne przedstawienia niczego tam nie zmieni, tłumów turystów nie ściągnie bo dalej będą stały puste obskurne kamienice, puste lokale i tłumy z okolic tam chodzić też nie będą. To, że młodych wystawy, przedstawienia, koncerty które się tu odbywają, nie interesują za bardzo świetnie widać w MDK, jak są imprezy, średnia wieku to 50-60 lat. Młodzi potrzebują dobrze płatnej pracy, mieszkań bo mając kasę są w stanie pojechać do większego miasta na konkretne przedstawienie, koncert, na weekend w góry, zakupy, wystawy z prawdziwego zdarzenia i tego już nic nie zmieni, mają po prostu inne potrzeby, wizję życia. W Stalowej, Nisku jest coraz więcej pustych lokali wiec tym bardziej nie zapełnią się nagle w Rozwadowie to jest chyba raczej pobożne życzenie niektórych.
Dodano: 19  Stycznia  2019  14:48:48
~csa
@cccp. wiec jeśli nie ma na to fundusz to po co siać zamęt. równie dobrze można napisać artykuł "w Stalowej powstanie metro" a na końcu artykułu...powstanie jeśli Stalowa przekroczy milion mieszkańców i będą środki na to. powinniśmy skupić się na bieżących sprawach a nie na bajkach z 1000 i jednej nocy. Warszawa ma większe możliwości a odbudowa Pałacu Saskiego idzie jak krew z nosa. Niewątpliwie jest to fajny pomysł ale w naszej rzeczywistości nierealny więc po co dawać nadzieję ludziom. @manukum. nowa nienawiści? nie obrażam nikogo i nie chcę aby mnie obrażano. wypowiadam jedynie swoją opinie na forum. chyba po to jest? prawda. rozmawiajmy, piszmy swoje zdanie. na tym to chyba polega. umiech
Dodano: 19  Stycznia  2019  10:34:56
~lalka
kris z kąd ty jesteś nie znasz histori miasta i ludzi tu żyjących i mieszkających jak rozwadów miał prawa miejski to ty gyłeś w d....
Dodano: 19  Stycznia  2019  10:23:48
~trafik
nie robić nic żle robić tez zle to karwa kawka w czym problem najlepiej pisać pierdoły dla zabawy w tym ratuszu kiedyś pracowała moja rodzina i coś na ten temat wiem chciałbym aby powstał ratusz i zrobić muzeum Rozwadów by zyskał noi Stalowa a hal niema co budować bo niema komu pracować
Dodano: 19  Stycznia  2019  10:19:28
@csa
Jak możesz krytykować władze ich pomysły?! Przecież to "mowa nienawiści" i "przez takich jak ty giną ludzie".

Jedyną szansą na uchronienie miasta przed upadkiem przy obecnych igrzyskach.
jest szybkie zbudowanie hal produkcyjnych przez inwestorów na tych obiecywanych hektarach terenów inwestycyjnych. Dadzą one dodatkowo kilkanaście milionów złotych wpływów do budżetu i pozwolą spłacać zadłużenie miasta.
Dodano: 19  Stycznia  2019  10:01:21
~Cccp
Csa przeczytaj artykuł pozniej komentuj. Wyraźnie jest napisane może w dalekiej przyszłości jak będzie na to kasa. Nikt teraz budować ratusza nie będzie.
Dodano: 19  Stycznia  2019  09:55:54
~csa
ratusz? czy nie ma bieżących potrzeb miasto. może Pałac Kultury i Nauki jeszcze. ludzie co z wami? przecież są jakieś granice absurdu i wydawania pieniędzy. chcecie ratusz aby nadać klimat? a co z kamieniczkami. też wkomponują się w ten krajobraz. zostaną wyremontowane? za co i przez kogo? a tłumaczenie, że wszyscy się zadłużają jest porażające. tak wszyscy. tylko jedni na inwestycje a inni na konsumpcje. zrównoważmy to mieszkańcy bo obecnie króluje w Stalowej konsumpcja i igrzyska.
Dodano: 19  Stycznia  2019  07:20:15
~kris35
Duo lepszy blok mieszkalny . A te żydo- wspomnienia odpuść sobie.
Dodano: 18  Stycznia  2019  23:56:44
~STALOWKA
Wybudujcie w Rozwadowie wszystko przyjdą pejsaci i będą mieli gotowe !!
Dodano: 18  Stycznia  2019  23:40:36
~hehe
Lucus poszukaj złota jeszcze
Dodano: 18  Stycznia  2019  22:36:10
~Rollo
https://fotopolska.eu/foto/402/402829.jpg

Super pomysl, tylko, że z tym ratuszem to szału nie ma. Nie bylo to na pewno coś, co wyobrażamy sobie myśląc o ratuszu...
Ale zawsze można wzbogacić go o wieżę zegarowa i będzie jak z marzeń;)
Dodano: 18  Stycznia  2019  21:58:20
~siwy
obym dozył ze będzie ratusz. piekne to byłoby
Dodano: 18  Stycznia  2019  20:50:45
Co to za miasto bez rynku, bez ratusza jezyk W Stalowej już i tak na taki rynek z ratuszem niema miejsca, Skoro Rozwadów jest już dzielnicą Stalówki, mogli by przynajmniej w tej zabytkowej części miasta wybudować ratusz, coś na podobiznę tego jak kiedyś wyglądał.
Dodano: 18  Stycznia  2019  20:20:44
cdn
No i co...na kase bede patrzyl.Pieniadze sa po to aby za nie cos kupowac,zbudowac,dac ludziom.Nawet jesli trzeba wziac dodatkowo kredyt na dlugielata.Nasi rodzice splacali,my splacamy ,nasze dzieci beda splacac i ich dzieci rowniez.I tak do konca swiata.Takie zycie.Mi nie sa potrzebne pieniadze dla samego faktu ich posiadania.Brawo prezydent.Oby tak dalej.
Dodano: 18  Stycznia  2019  17:46:41
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe