Nisko ma problem śmieciowy

Image

W Nisku nie ma kto odbierać odpadów komunalnych. Spółka z Tarnobrzega wypowiedziała gminie umowę. Nie dogadano się co do stawek usługi.

Problemem są rosnące ceny. Gmina szuka zastępczego odbiorcy, a mieszkańców prosi, by ci nie wystawiali śmieci przed posesje. Worków ze śmieciami coraz więcej, problem wciąż jest nierozwiązany.

Śmieciami zajmowała się, zgodnie z umową z 26.10.2016 roku, tarnobrzeska Spółka FCC. Ona to odbierała odpady, wywoziła i zagospodarowywała je na terenie całej gminy i miasta Nisko. W 2018 roku spółka wystąpiła do samorządu z prośbą o ustalenie wyższych składek za odbiór śmieci. Powodem rosnące ceny usług i znaczny wzrost odpadów do wywozu. Ostatecznie nie dogadano się i spółka wypowiedziała gminie umowę. Usługi przestały być świadczone z dniem 10 stycznia 2019 roku.

W trakcie trwania umowy ilość odpadów generowanych na terenie Gminy Nisko wzrosła w sposób diametralny (o prawie 50%). I tak np. ilości pochodzących z gminy tworzyw sztucznych wzrosły ponad 2- krotnie, odpadów wielkogabarytowych ponad 3- krotnie, a odpadów zielonych- 3,5- krotnie- pisze w oświadczeniu Michał Pudil, członek zarządu, dyrektor operacyjny spółki.

Takiego wzrostu nie dało się przewidzieć w momencie składania przez FCC Tarnobrzeg Sp. Z o.o. oferty. Spółka tłumaczy też, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 marca 2017 roku, drastycznie wzrosła opłata środowiskowa ze 120,76 zł za tonę odpadów komunalnych do 170 zł w 2019 roku. Wzrosły też koszty produkcji paliwa alternatywnego produkowanego z odpadów o 60%, a także wprowadzono embargo zakazujące eksportu do Chin 24 rodzajów odpadów.

Spółka wypowiedziała umowę gminie uznając, że brak porozumienia naraziłby FCC na duże straty.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Dudu

Mieszczuchy z Niska dostały pińcet plusa i zaczęły masowo wymieniać tapczany to i śmieciarze wymiękli

~Welo

A na cholere nam Nisko. Już jest jeden Rozwadów, slumsy, cyganie i element, który generuje tylko koszty. Ładowali byśmy kasę w tą dziurę. Worek bez dna.

~norek

Wielowieś stalowa wola miałaby się połączyć z Niskiem? nigdy w życiu. Wsioki, ćwoki i cwaniaki. Twu...

~Kupa śmiechu

Ponoć odbiór zastępczy odpadów będzie realizowała zgadnijcie kto??? FCC czyli Ci sami co zaprzestali świadczyć usługi. TAKIE RZECZY TYLKO W NISKU.

~gązo

piechur chodzi ci o zmianę tablicy rejestracyjnej RNI na RST nic z tego

~mama

set po co nam dziad i dojna krowa niech sobie nisko będzie nisko

~STW

Po co przyłączać Nisko do Stalowej Woli i inwestować w w w niżańską infrastrukturę pakować pieniądze w zapadające się drogi i starą kanalizacje przez którą co kilka miesięcy są problemy z bakteriami Koli. Żadna to korzyść dla Stalowej Woli.

~set

Jestem za wciągnięciem Niska do Stalowej. Warto sie pochylić nad tym tematem

~Płw

Piechur: chyba bardziej by skorzystało Nisko. Przede wszystkim woda z którą mają problemy

~stalowy

Co mają śmiecie RNI do STALOWEJ WOLI

~piechur

Nisko tworzy jeden zespół miejski ze Stalową Wolą. Gdyby zostało częścią Stalowej Woli to by wyszło na korzyść obu miastom.