Własne, a nie na użytkowanie wieczyste

Image

Od 1 stycznia 2019 roku zmieniły się przepisy dotyczące użytkowania lokali mieszkalnych. Zlikwidowano prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi.

- W tej chwili jesteśmy w procesie zmiany użytkowania wieczystego na własność. Oczekiwany od lat projekt przekształcenia wchodzi w życie. Samorząd Miasta Stalowej Woli w tym procesie chce być jak najbardziej przychylny i otwarty dla mieszkańców Stalowej Woli, ale również dla portfela mieszkańców. Osobiście, jeszcze jako radny, byłem tą osobą, która proponowała rozwiązania, które poszerzały prawo własności wśród naszych mieszkańców, chociażby kwestia bonifikaty zakupu mieszkań komunalnych za 1%, z bonifikatą 99%. Zawsze byłem zwolennikiem własności tak, aby to najważniejsze prawo dawało również możliwości rozwoju, dobrego i skutecznego obrotu prawnego. Tak również będzie w tym przypadku- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Na sesji Rady Miasta, która odbędzie końcem stycznia, prezydent zaproponuje radnym wprowadzenie bonifikaty za opłatę przekształceniową w wysokości 99%. Podczas spotkania z dziennikarzami, włodarz Stalowej Woli podkreślił, że przez ostatnie lata miasto nie prowadziło agresywnej polityki wzorem innych samorządów, jeśli chodzi o aktualizację wartości nieruchomości w ramach użytkowania wieczystego. Były miejscowości, gdzie te opłaty wzrastały nawet kilkusetkrotnie.

- To powoduje, że opłaty za mieszkania, które są w Stalowej Woli wynoszą niewiele (np. na ulicy Skoczyńskiego 40 zł za 1 m2 rocznie). Konstrukcja ustawy, która została wprowadzona przez rząd pozwala na to, aby właśnie zlikwidować ten relikt poprzedniej epoki i wprowadzić prawo własności. Zakłada, że użytkowanie wieczyste będzie wygasać. Będzie wprowadzona opłata przekształceniowa, która będzie płacona przez 20 lat w wysokości ostatniej opłaty, która była naliczana przez miasto. Istnieje możliwość spłacenia tej opłaty jednorazowo i przy tej formie spłaty będzie obowiązywała bonifikata 99% i będzie ona dotyczyła osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowych- mówi Lucjusz Nadbereżny.

W praktyce oznacza to, że np. mieszkańcy ulicy Skoczyńskiego zapłacą około 8 zł za przekształcenie lokalu. W skali miasta opłaty te mogą wahać się w granicach od kilku do kilkunastu złotych. Zadanie to będzie wymagało zaangażowania administracyjnego, ponieważ każdy z użytkowników lokalu będzie musiał być o tym fakcie pisemnie zawiadomiony.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jks

Nie wiem co mi to daje jak ten grunt będzie mój po blokiem i tak właścicielem jest cały blok. Myślę ,ze tu chodzi o to ,ze jak wejdzie podatek katastralny to musze więcej wybulić.

~jvm

W Anglii sa dwie genralne mozliwosci wladania nieruchomosciami - domem czy kawalkiem ziemi. Pierwsza to freehold (wlasnosc) czyli wladanie bez ograniczen czasowych i leasehold (dzierzawa) na jakis okreslony czas ponad 21 do 99 lub 125, w niektorych przypadkach nawet 999 lat. Po uplywie tego czasu nieruchomosc wraca do tego pierwszego - mielismy przypadek Hong Kongu - wrocil do Chin po 99 latach. W PRL-u komunisci wprowadzili tzw. dzierzawe wieczysta taki quasi leasehold na 99 lat obecnie przeksztalcana we wlasnosc. Automatycznie ta zasada weszla w zycie 1 01 2019 roku co znaczy ze w swietle prawa ci co dzierzawili czyjas czy swoja nieruchomosc staja sie jej wlascicielami. Paradoks albo absurd w swietle prawa miedzynarodowego dzierzawca czyjejs wlasnosci staje sie jej wlascicielem. Ciekawe jak Komisja Jakiego to zinterpretuje - bo w swietle prawa ci co dzierzawili nieruchomosc na zasadzie Dekretu Bieruta tak naprawde nigdy nie byli jej wlascicielem ani tez nie mogli a teraz niby beda i nie bedzie mozliwosci bozbawic ich wlasnosci.
W Rozwadowie czy Stalowej Woli sytuacja jest podobna.

art2deco

Lokal lokalowi nierówny, stare i nowe (wartość rynkowa) a opłata tak.

~eski

Zwolennik własności - HAHAHAHA
Widać, jak szanuje się prawo własności, na przykładzie zastosowania spec ustawy - do wyburzenia PRYWATNEJ własności smiech2

~Cccp

Jak dobrze ze trzaskowski U nas nie rządzi.