Czy rozwadowskie kamienice zyskają nowe elewacje?

Image

Rewitalizacja Rozwadowa „nie wejdzie” na tereny prywatne. Oznacza to, że właściciele kamienic zlokalizowanych wokół Rynku nie muszą wyjść naprzeciw zmianom.

Jak wyglądają obecnie kamieniczki stojące wokół rozwadowskiego Rynku, wszyscy wiemy. Gdy w Rozwadowie dokona się rewitalizacja, niewyremontowane kamienice będą „gryźć się” z resztą krajobrazu. Już w 2015 roku miała miejsce dyskusja na temat co zrobić, by właściciele budynków zajęli się wyglądem elewacji. Ponad 3 lata temu mówiło się też o założeniu stowarzyszenia rozwadowskich właścicieli kamienic, które to mogłoby ubiegać się o jakieś dofinansowanie do remontów. Miasto z unijnych środków na renowację prywatnych kamienic nic przecież nie dostanie. Budynki nie należą do gminy, a ta nie może komuś nakazać remontu póki obiekt nie zagraża zdrowiu i życiu obywateli. Dodatkowo problemem może być fakt, że kamienice są stare, a więc jeśli zostaną określone jako zabytkowe, wówczas ich remont będzie musiał odbyć się pod okiem konserwatora zabytków. Każdy, najmniejszy nawet detal będzie musiał być otworzony z należytą starannością, a to będzie słono kosztować. Co dopiero mówić o kolorze elewacji czy wymianie drzwi i okien na takie, jakie pasowałyby właścicielowi.

Problem remontu elewacji to ciężki orzech do zgryzienia. Dodatkowo nie wszystkie kamienice mają uregulowany status prawny. Jak więc prywatnie ubiegać się o pieniądze nie będąc prawnym właścicielem obiektu? Na pewno to trudne. Prezydent liczy na to, że zmiany w Rozwadowie sprawią, że ożywi się handel i rzemiosło. Miasto chce zmian i chce pomóc. Jeśli ktoś będzie zarabiał dzięki kamienicy, będzie mógł liczyć na wsparcie finansowe.

- W tej chwili, w ramach współpracy z instytucją rządową, przygotowujemy projekt historycznych elewacji odnowienia całości Rynku dla wszystkich kamienic, które znajdują się w obrębie Rynku. Za sprawą wsparcia podatkowego, albo jeżeli kamienice będą wpisane do rejestru zabytków, poprzez bezpośrednią dotację z budżetu miasta, będziemy wspierać tych prywatnych inwestorów, którzy będą chcieli odnowić elewację trzymając się wskazań, które będą w tym projekcie zawarte. Zdajemy sobie sprawę z tego, że taką pełną rewitalizację osiągniemy wtedy, kiedy będzie dokonana odnowa elewacji, i to nie tylko i wyłącznie w jakiejś tam dowolnej termomodernizacji, tylko trzymając się pewnych wytycznych historycznych, kolorystycznych i estetycznych dla poszczególnych kamienic. Nie będzie to proces łatwy- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent liczy na to, że mieszkańcy Rozwadowa ujrzawszy jak duża inwestycja jest prowadzona w Rynku uwierzą, że ich kamienice „mogą zarabiać”. Czas pokaże, czy uda się zmobilizować wszystkich.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
manukun

@remont
Co się zmieni po wyrzuceniu w błoto kilkunastu milionów złotych na "rewitalizację"? Przecież nie powstanie tam nic, co ściągnie ludzi. Kazimierz w Krakowie bez rewitalizacji stał się hitem turystycznym i miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców. Tam nie utopili milionów złotych na betonowanie wolnej przestrzeni, wycinkę drzew ani kopiowanie elementów małej architekturyz innych rynków. Tam utworzyli instytucje kultury, które ściągnęły ludzi. Jak pojawili się ludzie, jak grzyby po deszczu wyrosły knajpy, bary i restauracje. Drogi były fatalne, z kamienic odpadał tynk, a chętni przybywali tłumnie.

art2deco

CYTAT
Każdy, najmniejszy nawet detal będzie musiał być otworzony z należytą starannością, a to będzie słono kosztować. Co dopiero mówić o kolorze elewacji czy wymianie drzwi i okien na takie, jakie pasowałyby właścicielowi.


To rokuje poważne "upiększenie" i zwrot kosztów inwestycji (chyba że publiczna) :-)

remont

politykę PISu oceniam bardzo negatywnie, ale Lucjusz jako prezydent Stalowej Woli mi imponuje swoim działaniem i zaangażowaniem. Rozwadów to temat trudny, także brawa za wytrwałość.

~WHO

…….Mrzonki


kto za to zapłaci? "Trzech" właścicieli co im sie tam biznesy jakoś kręcą mogli zrobić to dawno a odnowione elewacje można wyrachować na jednej palcach jednej ręki... tam panuje architektoniczny chaos, neo-socjalistyczny bełkot... i oprócz picu nie ma głębszej strategii.


Nawet strach tam wieczorem spacerować a zimą smog 1000 krotnie przekraczający normy...

~rzeszowiak

A co bedzie z macewami pod uliczkami Rozwadowa?Maja tyle kasy i co znowu nie bedzie czasu na wykopanie albo za mało kasy.W muzeum maja kawałek macewy,bo podczas wykopow w drodze ktos go odłamał z całosci.Ciekawe co pisze na tych macewach tam sa nazwiska mieszkancow Rozwadowa.Szukali podziemi w ROZWADOWIE I podobno sa ale korytarz trzeba odkopac.To podziemia mogły byc przyciagnac turystów.

~raszid

fit takich kretynów/kretynek trzeba, zydzi nie są od dawania, oni są od brania i pobierania

~fit

A ŻYDZI TEŻ MAJĄ JAKIEŚ FUNDACJE? PODEBRAĆ OD NICH niech wyszperają z tych woreczków swoich.
Przecież większość miast małych to żydowskie ryneczki.
W Rozwadowie to są lata zaniedbań ,przecież nawet słupy elektryczne to lata powojenne i nie wymieniane.

art2deco

CYTAT
Dodatkowo nie wszystkie kamienice mają uregulowany status prawny.


Jaka cześć?

~boras

remontujcie kamienice remontujcie zeby wzrosła ich wartość a na mocy ustawy 447 oddacie ją żydom

~wera

Brawo Lucek.

~dojna zmiana+

Garbate zaczną rościć prawa jak kamienice zostaną odnowione i wyremontowane.

~rzeszowiak

Lucek z Pława , dawaj włascicielom kase na remont scian od strony rynku.Tyle jest podobno kasy ze nie wiadomo na co przeznaczyc.Przeciez mozna odnowic te kamienice ,polozyc asfalt ,poprawic chodniki i to bedzie lepsze jak głupia rewitalizacja.A co do kamienic zabytkowych to sa to straszydła bez zadnych ozdób.Jedzcie sobie do miast w zachodniej Polsce tam bez remontu te kamienice sa cudami.

~Andrzej

JA słyszałem że Żydzi zaczeli rościć sobie prawa do wielu kamienic....

~adaś

Może tak, może nie...

~Toitoi

Każdy trzeźwo myslący człowiek wie że : Ci których stać na odwnowienie elewacji już to zrobili. Pozostałe budynki nie zostaną odnowione albo dlatego że właścicieli na to nie będzie stać albo dla tego że mają to w dupie lub dla tego niejasna jest własność budynku. A nikt nikogo na siłę nie zmusi. Można by było dofinansować taką odnowę elewacji ale tylko i wyłącznie z pieniędzy nie pochodzących bezpośrednio z budżetu miasta (bo ludzie by zaczęli szczekać czemu jednym sie daje kasę a innym nie.