Dlaczego nie mogę przytyć - poradnik

Image

Nieprawidłowa waga ciała to coraz powszechniejszy problem w rozwijających się społeczeństwach.

Zazwyczaj jednak dotyczy on nadwagi i otyłości, które są spowodowane siedzącym trybem życia i niezdrową, zbyt kaloryczną dietą. Natomiast niedowaga może być również istotnym problemem dla osoby, która się z nią zmaga. Z jednej strony mogą się z nią wiązać problemy zdrowotne, z drugiej strony niedowaga powoduje brak akceptacji swojego ciała. I mimo, że bardzo staramy się przytyć i jemy coraz więcej i coraz bardziej kalorycznie, to wciąż jest to niemożliwe. Powodów może być kilka, od chorób po źle ułożoną dietę. Osoby, którą starają się zyskać parę kilogramów często jedzą bardzo niezdrowo, czyli dużo fast foodów, słodyczy i przekąsek. Myślą, że pomoże im to szybko przytyć, a niekoniecznie tak rzeczywiście jest. Nawet jeśli przytyjemy na takiej diecie, to może to odbić się na naszym zdrowiu. Zazwyczaj jest tak, że osobom otyły przypisujemy choroby, a w przypadku szczupłych osób myślimy, że są zdrowe, nawet jeśli ich dieta to głównie pizza i frytki. Musimy jednak pamiętać, że złe odżywianie ma zazwyczaj wpływ na nasze zdrowie i szczupła osoba również może mieć, np. problemy z cholesterolem, cukrzycę typu II lub otłuszczoną wątrobę, czyli dolegliwości związane z nieprawidłową dietą. Jeśli, więc chcemy przytyć należy podejść do tego bardzo rozważnie i kierować się paroma regułami, które powinny nam pomóc zyskać pożądane kilogramy.

(Jak działa member xxl)

Zdrowa dieta jest najważniejsza

Jeśli chcemy przytyć to nasze posiłki powinny być przede wszystkim wysokokaloryczne i znacznie przekraczać dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Nie oznacza to wcale, że dania muszą być bardzo duże lub bardzo niezdrowe. Wystarczy jeść produkty, które nawet w małych ilościach mają dużo kalorii, a jednocześnie są bogate w składniki odżywcze. Takimi produktami są np. tłuszcze, zarówno te w formie olejów lub masła, oraz te zawarte w orzechach lub awokado. Takie wysokokaloryczne składniki warto dodawać do wielu posiłków, wpływają one również pozytywnie na ich smak. Ziarna i orzechy możemy podjadać między posiłkami, ale również dodawać do sałatek, zup kremów lub nawet kanapek. Tak samo warto wzbogacać kaloryczność posiłków olejami. Tym bardziej, że obecnie jest ich duża różnorodność. Oliwą z oliwek, olejem pistacjowym, z lnu lub sezamowym możemy polać surowe lub pieczone warzywa, zupy lub dania na bazie ryżu i makaronu. Awokado jest nie tylko świetnym dodatkiem do sałatek, ale na jego bazie możemy przygotowywać pasty do kanapek. Świetnie w tej roli sprawdzą się również pasty z fasoli, ciecierzycy lub soczewicy, które również można wzbogacić olejami. Świetnym przykładem takiej pasty jest hummus. Warto również do swojej diety wprowadzić duże ilości jajek, które są prawdziwym super food. Dla zwiększenia kaloryczności możemy również zabielać zupy śmietaną, a także jeść inny, tłusty nabiał. Zaletą takich wysokokalorycznych produktów spożywczych jest to, że nie musimy wcale zjadać ich dużej ilości, przez co nie są tak zapychające, jak np. pieczywo. Sałatka polana dużą ilością oliwy z dodatkiem ziaren i orzechów dostarczy nam dużej ilości kalorii, bez uczucia przejedzenia, a przy okazji będzie też zdrowa. (Czysta masa jest możliwa – sprawdź najlepszy zielony jęczmień - Green Barley Plus)

Co zrobić jeśli nie chcę już jeść?!

[p]Jednym z istotnych problemów, które mogą wystąpić przy diecie z nadwyżką kaloryczną jest to, że w pewnym momencie może pojawić się uczucie przejedzenia. Obfite posiłki i sycące składniki sprawiają, że szybko się najadamy i bardzo długo utrzymuje się poczucie sytości. Nasz żołądek jest wypełniony i czujemy, że już więcej nie damy rady zjeść. Rozwiązaniem tego problemu jest pobudzenie apetytu, które sprawi, że jesteśmy w stanie spożyć jeszcze większe ilości jedzenia. Przede wszystkim należy jest regularnie i często. Nasz organizm przyzwyczaja się, że o danej godzinie dostarczamy mu pożywienie i po jakimś czasie zaczyna sam się go domagać. Pojawia się wtedy silne uczucie głodu, które musimy zaspokoić. Inną metodą jest dodawanie do posiłków ziół i przypraw, które pobudzają apetyt, czyli mięty, pieprzu cayenne, imbiru, kminku, tymianku, rozmarynu lub bazylii. Warto również gotować różnorodnie, próbować nowych smaków i pamiętać, że jemy również oczami. Ładnie podany posiłek jest dla nas bardziej atrakcyjny, a nowe smaki sprawiają, że dieta nie jest monotonna, co działa zachęcająco.

(Nonacne - jak działa - sprawdź)

Ćwiczenia na pobudzenie apetytu i dla pełniejszej sylwetki

[p]Aktywność fizyczna również sprawia, że jemy chętniej i więcej. Wprawdzie spalamy przy tym kalorie, jednak przy odpowiednio dobranej diecie nie powinno to powodować chudnięcia. Warto skupić się na ćwiczeniach siłowych, które rozwijają nasze mięśnie. Sylwetka staje się jędrna i pełniejsza, co jest ważne, jeśli mamy kompleksy na punkcie zbyt szczupłego ciała. Mięśnie również sprawiają, że zwiększa się nasza waga. Inne formy aktywności fizycznej również pobudzą przemianę materii, dzięki czemu wzrośnie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. A co za tym idzie, rośnie również nasz apetyt. Jeśli wysiłek fizyczny jest dodatkowo na świeżym powietrzu, to tym chętniej później jemy. Dieta musi jednak również uwzględnić kalorie, które spalamy podczas ćwiczeń. Im więcej ćwiczymy, tym więcej powinniśmy jeść.

Pozwól sobie również na coś niezdrowego

Każdy z nas powinien stosować zdrową i pełnowartościową dietę, ale faktem jest, że niezdrowe posiłki bywają najbardziej kuszące. Dodatkowo są również bardzo kaloryczne, dlatego raz w tygodniu możesz zrobić sobie tzw. cheat day, podczas którego jesz wszystko to na co masz ochotę. W bilansie kalorycznym liczy się bilans z całego tygodnia, dlatego taki jednorazowy zastrzyk ogromnej ilości kalorii powinien pozytywnie wpłynąć na wagę, a jednocześnie nie będzie szkodliwy. Jeśli przez cały tydzień jesz zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce, a Twoje posiłki są pełnowartościowe, to jeden dzień ze słodyczami, chipsami i fast foodem nie odbije się na Twoim zdrowiu.

Dlaczego wciąż nie mogę przytyć?

Stosujesz się do powyższych zasad, a mimo to waga wciąż wskazuje tyle samo? Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. Wszyscy chcielibyśmy, by efekty były od razu widocznie, zarówno w tyciu, jak i chudnięciu. Niestety nie jest to możliwe i efekty pojawiają się dopiero wtedy, gdy jesteśmy systematyczni i wytrwali. Aby mieć pewność, że dieta jest prawidłowa i rzeczywiście bilans kaloryczny jest dodatni, warto zapisywać codziennie każdy posiłek i każdą przekąskę. Nie chodzi o to, by stać się zakładnikiem liczenie kalorii, ale by mniej więcej wiedzieć, czy rzeczywiście zjadamy odpowiednie ilości produktów o wysokiej kaloryczności. W przypadku niezadowalających efektów możemy skonsultować się z dietetykiem, który udzieli nam wskazówek i pomoże ustalić dzienny jadłospis. Może się okazać, że konieczna jest wizyta również u innych specjalistów i przeprowadzenie badań. Szybkie chudnięcie lub niemożność przytycia może też być skutkiem chorób. Pasożyty (np. tasiemiec), zespół nieprawidłowego wchłaniania, zaburzone działanie hormonów lub nadczynność tarczycy nie tylko powodują utratę wagi, ale również są przyczyną wielu innych dolegliwości i mogą nawet zagrażać życiu.

Bądź cierpliwy i jedz!

Jeśli nic nam nie dolega i niska waga nie jest skutkiem, ani przyczyną problemów ze zdrowiem, to tak naprawdę nie mamy się czym martwić. Szybka przemiana materii i możliwość jedzenia tego, na co tylko mamy ochotę to marzenie tysięcy ludzi. Twój organizm posiada taką umiejętność, ale to wcale nie oznacza, że już nigdy nie przytyjesz. Jeśli Twoja waga jest dla Ciebie kompleksem, warto zawalczyć o parę kilogramów więcej odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Jedz takie produkty, których jedzenie sprawia Ci przyjemność, aby czynność ta nie była przykrym obowiązkiem. Jednocześnie postaraj się dostarczać organizmowi wszelkie potrzebne składniki odżywcze. Pamiętaj, że Twoim głównym sprzymierzeńcem są wysokokaloryczne, a jednocześnie zdrowe produkty, czyli tłuszcze, orzechy i ziarna, jaja, awokado i tłuste ryby. Nie żałuj ich sobie, a od czasu do czasu pozwól sobie też na słodycze lub fast foody. Przy dodatnim bilansie kalorycznym i prawidłowej diecie na pewno będziesz zyskiwać dodatkowe kilogramy, a jednocześnie będziesz też zdrowy i pełen energii.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~kj.mać.

Autor pomylił przemianę materii z trawieniem pokarmów.