Droga S19 na Podkarpaciu jako element Via Carpatia: wczoraj – dziś - jutro

Image

W siedzibie Oddziału GDDKiA w Rzeszowie odbyła się konferencja: „Droga S19 na Podkarpaciu jako element Via Carpatia: wczoraj – dziś - jutro”, przedstawiająca zaawansowanie prac przy realizacji szlaku drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu.

„Tego projektu już nic nie zatrzyma. Realizując drogę ekspresową S19 udaje się nam przedefiniować kierunki rozwojowe transportowe w Europie z tych, które są obecne wschód-zachód na kierunki północ-południe; strategiczne, ważne, historyczne dla rozwoju Polski kierunki transportowe, do których zalicza się także szlak Via Carpatia.” – powiedział biorący udział w konferencji poseł do Parlamentu Europejskiego, Tomasz Poręba. „Cieszy fakt, że Via Carpatia ma swoje finansowanie, że ma gwarancje rządowe, że jest priorytetem rządowym i że w perspektywie 3 lat na odcinku Rzeszów-Lublin a 5-6 lat na południe do Barwinka ta droga zostanie wybudowana”.

S19 WCZORAJ – odcinki zrealizowane

Idea utworzenia szlaku Via Carpatia została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny. Docelowo Via Carpatia połączy kraje Bałtyckie z resztą Unii Europejskiej oraz jej wschodnimi sąsiadami. Na Podkarpaciu będzie mieć długość 169 km. Cały jej przebieg ma zapewnione finansowanie.

Odcinki zrealizowane:

odc. Sokołów Młp. Północ – Stobierna 12,5 km (oddany do ruchu 09.2017)

odc. Stobierna – w. Rzeszów Wschód 6,9 km (oddany do ruchu 09.2012)

odc. Rzeszów Zachód – Świlcza 4,4 km (oddany do ruchu 12.2013)

odc. w. Świlcza – w. Rzeszów Południe 6,4 km (oddany do ruchu 12.2017)

Łącznie zrealizowano 30,1 km za kwotę: 1,24 mld PLN.

Zakończono postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla całego przebiegu Via Carpatia na Podkarpaciu. Najważniejsze problemy jakie pokonaliśmy w trakcie wydawania decyzji środowiskowych to obszary chronione dla odc. Rzeszów – Barwinek. Wariant przebiegu zatwierdzony decyzją środowiskową kolidował z:

- 5 obszarami Natura 2000: Beskid Niski PLB 180002 (ptasi), Ostoja Jaślińska PLH 180014 (siedliskowy), Wisłok Środkowy z Dopływami PLH180030 (siedliskowy), Jasiołka PLH 18011 (siedliskowy), Trzciana PLH (siedliskowy)

- Rezerwatem Tysiąclecia na Górze Cergowej

- 2 Parkami Krajobrazowymi: Czarnorzecko-Strzyżowski, Jaśliski Park Krajobrazowy

- 4 Obszarami Chronionego Krajobrazu: Strzyżowsko-Sędziszowski, Hyżniańsko – Gwoźnicki, Czarnorzecki, Beskid Niski

W ramach raportu o oddziaływaniu na środowisko wykonano czasochłonne inwentaryzacje przyrodnicze:

Flory:

Siedlisk chronionych - 9 szt. (433 płaty- stanowiska) i roślin chronionych - 40 gatunków (1595 stanowisk) w latach 2008 i 2012

Mszaków - 17 gatunków, w tym 14 gatunków chronionych (41 stanowisk)

Grzybów chronionych - 2 gatunki (2 stanowiska) w latach 2012 i 2013

Porostów chronionych - 2 gatunki (16 stanowisk) w roku 2013

Fauny:

Ptaków - 123 gat. (w tym chronionych prawem polskim 116 gat., 21 gat. z Dyrektywy Ptasiej, 600 stanowisk lęgowych) w latach 2008, 2012 i 2013

Płazów chronionych - 13 gat. (1586 stwierdzeń)

Gadów chronionych - 5 gat. (440 stwierdzeń) w latach 2008, 2012 i 2013

Bezkręgowców chronionych -39 gat. w 2012 r.

Nietoperzy chronionych -17 gat. w latach 2012 i 2013

Ssaków – 42 gat. (w tym chronionych prawem polskim 25 gat., 12 gat. z Dyrektywy Siedliskowej) w latach 2008 i 2014

S19 DZISIAJ - odcinki w realizacji

W ciągu pół roku udało się zakontraktować i przekazać Wykonawcom do realizacji 6 odcinków drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. Oznacza to, że już cały odcinek S19 od granicy województwa lubelskiego i podkarpackiego do Sokołowa Małopolskiego o łącznej długości 54,2 km jest w realizacji systemem projektuj i buduj. Aktualnie trwa etap projektowania a Wykonawcy pracują nad dokumentacją potrzebną do złożenia wniosków o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Po uzyskaniu ZRID rozpoczną budowę.

Odcinki w realizacji systemem P&B:

1. odc. Lasy Janowskie – Zdziary 9,3 km

2. odc. Zdziary – Rudnik 9,0 km

3. odc. Rudnik – Nisko 6,0 km

4. odc. Nisko – Podgórze 11,5 km

5. odc. Podgórze – Kamień 10,5 km

6. odc. Kamień Sokołów Młp. 7,9 km

Razem: 54,2 km

Podsumowując, dla odc. S19 od granicy województwa lubelskiego i podkarpackiego do Sokołowa Małopolskiego do wykonania jest:

- ok. 54 km drogi

- 7 węzłów drogowych: w. Zdziary, w. Rudnik nad Sanem, w. Nisko Południe, w. Podgórze, w. Nowy Kamień, w. Kamień, w. Sokołów Młp. Północ

- 6 MOP-ów (3 pary)

- 1 obwód utrzymania drogi w węźle Sokołów Młp. oraz Centrum Zarządzania Ruchem

- 45 mostów i wiaduktów

- 9 dużych i średnich przejść dla zwierząt górą (wg decyzji środowiskowej)

S19 JUTRO - odcinki w przygotowaniu KP, przed przetargiem na realizację

W przygotowaniu jest cały ponad 85-kilometrowy odcinek przyszłej S19 od w. Rzeszów Południe do granicy państwa w Barwinku. Rozwiązania projektowe Koncepcji Programowych dla 5 odcinków, nad którymi pracują obecnie Wykonawcy, pozwolą na opracowanie Programów Funkcjonalno – Użytkowych, w oparciu o które zostaną wyłonieni przyszli Wykonawcy drogi ekspresowej S19. Łączny koszt opracowania Koncepcji Programowych to 56,38 mln zł.

Odcinki w przygotowaniu:

1. odc. Rzeszów Płd. – Babica 10,3 km

2. odc. Babica – Domaradz 23,5 km

3. odc. Domaradz – Miejsce Piastowe 22,7 km

4. odc. Miejsce Piastowe – Dukla 10,4 km

5. odc. Dukla – Barwinek 18,3 km

Razem: 85,2 km

Aktualnie na całym odcinku drogi S19 od w. Rzeszów Południe do Barwinka prowadzone są badania geologiczne i geofizyczne:

- badanie tomografii elektrooporowej

- badania sejsmiczno – refrakcyjne

- wiercenia rdzeniowe ponad 100 m pod tunel

Dla zobrazowania ogromu niezbędnych do wykonania prac przygotowawczych, podamy, iż tylko na odcinku od w. Rzeszów Południe do w. Babica wykonano:

- ok. 33 300 m badań geofizycznych metodą tomografii elektrooporowej ERT

- ok. 23 500 m badań geofizycznych metodą sejsmiki refrakcyjnej SRT

Dodatkowo w rejonie tunelu wykonano ok. 620 m badan geofizycznych metodą MASW i 2870 m badań geofizycznych metodą VLF.

Podsumowując, dla odc. S19 od w. Rzeszów Południe do Barwinka (granica państwa), do wybudowania jest 85,2 km drogi klasy „S” w tym:

- 7 węzłów: Babica, Strzyżów-Żarnowa, Domaradz, Miejsce Piastowe, Iskrzynia, Dukla, Barwinek,

- 4 tunele drogowe o łącznej długości 6,430 km

- 4 pary MOP (Lutoryż, Jawornik, Zagórze, Równe)

- 47 estakad (w tym wysokie h>30m - 7 szt.) o łącznej długości 17,9 km

- 67 mostów i wiaduktów

- 2 Obwody Utrzymania Drogi w węźle Domaradz i Miejsce Piastowe

- 2 Centra Zarządzania Tunelami w węźle Babica i Domaradz

Warto również zaznaczyć, że w realizacji systemem P&B jest także 77 km S19 od Lublina do granicy woj. lubelskiego i podkarpackiego. Dla odcinka Kraśnik- granica woj. lubelskiego/podkarpackiego (35 km) Wykonawcy złożyli już wnioski o wydanie decyzji ZRID. Jeszcze w grudniu planowane jest złożenie wniosków o wydanie ZRID dla odcinka od Lublina do Kraśnika (42 km).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
manukun

@stefek
Znalazłeś tę ekspresówkę w Jeżowym? A w Babicy? Tam już tylko PiS chciało budować szybkie trasy i od dekady mamy tylko konferencje prasowe

~edziu

Turyści uwięzieni na Śląsku. Zdjęcie mówi wszystko
Zemsta chuliganów za 12-latkę. "Świadkowie ostrzelani"
Nadciąga Szef podlaskiej policji. Wiemy, co nam przyniesie wulkan Etna
stanowisko ws. usunięcia macicy przez prezesa PiS
Horror w górach. Dziadek zgwałcił Andruszkiewicza
16-latka zabita przez Tajemnicze spotkanie
Pogrzeb bpa Pieronka. Wzruszające słowa
Watykan posądzany o szpiegostwo
prezes PiS się doigra

~stefek

Do manekin, kolejna twoja kompromitacja na nie spotykana skale jesliuwazasz ze rzad PIS nie zbudowal jeszce kilometra drogi ekpresowej. Ja nie mam przyjemnosci z idiotami dyskutowac bo to strata czasu. Kiedy skonczysz te wypociny o moscie na SANIE bo w e brenie nawet male dzieci nie wierza, nigdy nawet zlotowki na zaden most na SANIE nie bylo , to byla kielbasa wyborcza SZLEZAKA. Tak samo jak ten hotel na gorce kolo cyganow ile zdjec tego hotelu SZLEZAK na portalach pokazywal. Wiec sie pytam ciebie lemingu ten hotel byl kielbas wyborcza czy nie byl?. Bo dla mnie byl tak samo jak tenmost na SANIE,ty jako leming jestes naiwny jak malutkie dziecko co ci kto powie ty w to wierzysz. Kiedy PIS rzadzil w latach 2005 do 2007 rozpoczal budowe wielu drug ekspresowych i autostrad a potem pelo te autostrady konczylo i otwierali te autostrady wychwalajacsie ze to oni wybudowali te autostrady. A CHINY w ciagu pol roku wiecej autostrad wybudowali niz pelo przez 8 lat swego nie rzadu.

manukun

@stefek
Halo, tu ziemia. Ekspresówka do Jeżowego i Rudnika ma dopiero rozstrzygnięcie przetargu po 26 miesiącach opóźnienia. Może czas najwyższy przestać ośmieszać się publicznie? S19 na północ od Rzeszowa kończy się na wysokości Sokołowa.

Więcej informacji i faktów, mniej telewizji rządowej i partyjnej. Wtedy może ockniesz się w rzeczywistości, a nie propagandzie sukcesu.

Rząd nie zbudował jeszcze ani kilometra własnej drogi ekspresowej. Wszystko oddawane obecnie to przetargi poprzedniego rządu, który budował więcej szybkich tras.
Przejdź się drogą ekspresowa z Rzeszowa do Babicy. Jedzie się nią tak samo wygodnie, jak nowym mostem na Sanie z brandwicy do vivo w Stalowej Woli.

~stefek

Do akim, takie pier..doly to wiesz komu mozesz opowiadac ja nie jstem lemingiem ktory wierzy w cokolwiek co mowi FAKE telewizja TVN. Co do tych autostrad ktore pelo wybudowalo to nie asz o czym pisac bo te autostrady sie sypi w drobny mak, wiekszosc z nich juz wymaga remontow. Ty chyba nigdy w zyciu po za STALOWA nie byles bo gdybys jezdzil po POLSCE to bys widzial ile korkow w kazdym miejscu w POLSCE przez ostatnie 3 lata mamy.A dlaczego sa korki bo wszedzie sa budowane drogi ekspresowe i nie tylko. Kto rzadzi POLSKA w ostatnich 3 latach, zadaj sobie te pytanie?. Jezdze czesto do RZESZOWAi widze jak rza PI buduje ta ekspresowke z RZESZOWA do LUBLINA. Ostatnio tez jechalem do JANOWA LUBELSKIEGO i widzialem jak buduja ta ekspresowke ale dla ciemnoty PIS nic nie buduje.

~Akim

@stefek ta ekspresówka i autostrada to ci Polki i Polacy przez ostatnie osiem lat wybudowali a obecni jeszcze wychodka nie postawili na przyszłych budowach. Na slajdach i konferencjach to już jest wybudowana i nawet zmierzyli natężenie ruchu. Ocknij się ze snu o potędze.

~stefek

Do manekin, czy chcesz mi powiedziec ze jestem slepy ja ta ekspresowka juz wiele razy jchalem z RZESZOWA do JEZOWEGO wjezdzajac w RZESZOWIE przy tym wiellkim rondzie kolo szpitala w tym miescie. Zeby zobaczyc ta ekspresowke w JEZOWYM to musisz zjechac z drogi S19 i jechac na poludnie w kierunku RUDNIKA. Czy ty myslales ze ta ekspresowka bedzie przebiegac tak jak S19 pojdzie nowa trasa. Takie bajki ze PIS przez 3 lata nie zbudowal nawet kilometra drogi ekspresowej to wiesz komu mozesz opowiadac. Co do obwodnicy STALOWEJ to juz dawno by byla konczona gdyby SZLEZAK nie pajacowal z ta droga.

manukun

@stefek
W Jeżowym nie ma żadnej ekspresówki. Tu nawet drogi krajowej od trasy ekspresowej nie odróżniasz, a piszesz kocopały o trasach szybkiego ruchu zbudowane przez PiS. Jak dotąd nie zbudowali na Podkarpaciu ani kilometra. Nawet przetargu nie potrafili przez 26 miesięcy rozstrzygnąć na budowę S19. Obwodnica Stalowej Woli powinna być już na ukończeniu, a roboty jeszcze się nie zaczęły.

Jeżowe nie będzie nawet miało swojego węzła na S19, a Ty piszesz brednie, że budujesz ekspresówkę w Jeżowym.

~stefek

Do manekina, czy ci nie wstyd klamac bo nie dawno jechalem przez SOKOLOW do LANCUTA i zaraz za targowica w SOKOLOWIE jest ta ekspresowka pod ta droga ktora ja jechalem. Wiec sie zatrzymalem zeby zobaczyc jak pieknie PIS buduje ekspresowki. Jedno co mi sie rzucilo w oczy to to ze kierunk RZESZOWA ta ekspresowka ma 2 pasy a w kierunku JEZOWEGO 1 pas ale tu chodzi o oszczednosci w budowie.Kiedy stalem na tym wiadukcie i patrzylem w obie strony to na 100 procent ta ekspresowka laczy sie z JEZOWEM. Nie masz zielonego pojecia o tej budowie a piszesz dyrdymaly. Jesli mi nie wierzysz to wybierz sie do SOKOLOWA bo to nie daleko moze 38 kilometrow, podjedz do tego miejsca o ktoym ja komentuje i wtedy nie bedziesz sie kompromitowal.Obecnie na tej budowie budujemy odcinek z JEZOWEGO do NISKA w okolicach RUDNIKA.

manukun

@stefek
Nie wstyd Ci kłamać? Przecież ekspresowka powstała do Sokołowa. Do Jeżowego dopiero przetargi rozstrzygnięli, chociaż w 2019 S19 na odcinku Rzeszów - Lublin miała już być gotowa. Jaki to priorytet rządu, skoro przetarg miał 26 miesięcy opóźnienie

~stefek

Do razdwatrzy, to juz przechodzi ludzkie pojecia jak lemingi moga cos wypocic o kregoslupie moralnym. Coraz czesciej zastanawiam sie czy nie musimy rozbudowac ta przychodnie na WYSZYNSKIGO skoro w naszym miescie jest tyle glupoty. To wy hejterzy byscie sprzedali wsystkich mieszkancow naszego miasta do obozu w OSWIECIMIU tylko dlatego ze zawsze glosuja i beda glosowac na PIS. Czytalem juz takie wypociny na tym portalu gdzie lemingi z LEMINGRADU pisali ze moherow trzeba wywiezc do obozu koncentracyjnego.Do emeryta ja nigdy sie nie denerwuje bo wiem z kim dyskutuje, moglbym sie zdenerwowac gdyby ktos madry mi cos zarzucil a ja dyskutuje z pozytecznymi idiotami. Wiem ze starasz sie mnie zdenerwowac ale ci sie nie uda bo ja was dobrze znam i wiem o co wam chodzi.

~Razdwatrzy

stefek=edziu=edek=STALOWKA=styl pisania=człowiek bez kręgosłupa moralnego, który, na rozkaz partii sprzedał by własną matkę, żonę dzieci do obozu pracy.

~silence

stefek=edziu

e2rds

stefek, widzę, że zaczynasz się denerwować, a to niedobry objaw, jak ma ci to ulżyć i odzyskasz spokój to bluzgaj, myślę, że potrafisz, tylko bez błędów.

~stefek

Do emeryta , komentowalem ci zebys nie prowokowal bo ci dowale i odechce ci sie pisac wypociny. Pisac takie brednie w twoim wieku t bardzo nie ladnie. Probujesz mnie obrazic ale ci sie nie uda bo ja takich jak ty to olewam[wiesz czym].

e2rds

Oj stefek, stefek, najpierw masz górnolotne myśli, a później głupio się tłumaczysz. Widzisz, kiedyś w szkole ortografia i gramatyka były obowiązkowe, to teraz istnieją takie nieuki, jak między innymi ty co nie potrafią pisać i co najgorsze, próbują.

kruger

Do wszystkich apeluje NIE KARMIĆ TROLLA (stefka)

~stefek

Do bimbambom, hejterze czytajac moje komentarze to jestes w realnym swiecie bo ja pisze fakty i prawde. To wy lemingi zyjecie w wirtualnym swiecie i piszecie idiotyzmy.

~stefek

Do kabi, hejterze lemingu bylem tam nie dawno zobaczyc ta ekspresowke w SOKOLOWIE MALOPOLSKIM i ta ekspresowka juz dawno jest zrobiona do JEZOWEGO a obecnie jest robiona z JEZOWEGO do NISKA. Jak zwykle wypociny i propaganda dla naiwnych ludzi z LEMINGRADU. Do emeryta, tu nie chodzi o to kto zginal walczac o ta ekspresowke ale o to ze ci euro poslowie z PIS byli bardzo skuteczni bo droga VIA CAPATIA powstaje. Co do bledow to wylacz slownik ortograficzny w komputerze a wtedy bedziemy dyskutowac o bledach.Piszesz strasznie glupie teksty jak na emeryta. Ale zbliza sie nowy rok i nie wypada mi spuscic ci prawdziwy lomot, ale nie podskakuj a o mysleniu to ty nie masz pojecia. Do balbina nic glupszego nie mogles wypocic hejterze.

e2rds

stefek, to ilu z PiS-u w tej walce na "smierc i zycie o budowe tej ekspresowki" oddało życie, bo nic nie słyszałem. A tak stefek, ty do szkoły to chodziłeś, bo nikt tyle błędów nie robi co ty i że spieszysz się do odpowiedzi, to cię nie upoważnia do pisania z błędami, bo to niszczy twoją wiedzę i wiarygodność. Popraw się w Nowym Roku i zacznij myśleć.

~GSA

STEFEK ale glupol z ciebie

kabi

powiem krótko PROPAGANDA SUKCESU, wątpliwego sukcesu, zbliżają się wybory to trzeba się chwalić, wy nas a my was. PiS miał trzy lata a nawet metra ie wybudowali od Sokołowa w kierunku Niska

~Balbina

Stefek widzę że twoje samobójstwo, jest już blisko, ale nie łam się, podobno naukowcy udowodnili, że istnieje życie po życiu. ;)

~Bimbambom

stefek piszesz tysiące komentarzy, to kiedy ty masz czas żeby żyć? O matko bosko sagatosko, żal mi ciebie człowieku. Idź żyj na prawdę, wyloguj się do realnego świata.

~stefek

Do e2rds, emerycie masz duzo czasu bo jestes emerytem ale wiedzy duzej nie masz. Wszyscy EURO poslowie z PO i SLD glosowali w euro parlamencie zeby nigdy ta ekspresowka [VIA CARPATIA] nie powstala. Jedynie euro parlamenarzysci z partii PIS walczyli na smierc i zycie o budowe tej ekspresowki , szczegolnie posel E.P. z PODKARPACIA PAN TOMASZ POREBA. Jeszcze ci dodam zebys posluchal co mowia poslowie z POLSKI PLATFORMY OBYWATELSKIEJ na tasmach prawdy na temat sciany wschodniej. Ci nie udacznicy z pelo wyraznie mowia ze POLSKE B maja tam gdzie slonce nie dochodzi.Do ''bimbambom'' masz racje ale ja czasami piszac tysiace komentarzy nacisne w pospiechu nie wlasciwy klawisz. Tak ze nie pouczaj bo nie dysktujesz z lemingiem z LEMINGRADU.

~@stefek

@stefek tak sama zasługa PiS w budowie tej nie budowanej drogi jak ich zasługa w lotach na księżyc. Jedyna zasługa to opóźnienie w jej budowie.

~jasio

a tera robta se co chceta

~jasio

ale do wyborof 2019 będzie w wazie projektowania projekta

~jasio

na kturom nie było nie ma i nie będzie piniedzy

~jasio

no i dalyj będziemy chodzic tak jak tera na pichote na suszone grzyby co rosly w miejscu s19