W Parku Miejskim w Nisku pojawią się nowe nasadzenia

Image

Gmina Nisko otrzymała dofinansowanie w wysokości 85% na realizację projektu pn. „Rewaloryzacja Zabytkowego Parku Miejskiego w Nisku z uwzględnieniem ochrony miejsc różnorodności biologicznej”.

Projekt zakłada ochronę znajdujących się w parku siedlisk, pielęgnację drzewostanu, w tym częściową wycinkę drzew i krzewów obumarłych oraz wycinkę drzew i krzewów młodych tzw. samosiejek, które kolidują z najcenniejszym starodrzewem.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Nisku rajcy mogli zapoznać się z tym projektem. Urszula Knercer- Grygo z firmy Architektury Krajobrazu z Olsztyna przestawiła jego założenia, opowiedziała o tym jak park zmieniał się na przestrzeni lat.

- Naszym celem było połączenie rewaloryzacji, odtworzenia tych wartości historycznych w parku i uszanowanie elementów układu pierwotnego oraz wykorzystanie potencjału przyrodniczego i ochrona elementów biologicznych, przyrodniczych. Z analiz historycznym wiadomo, że park powstał około połowy XIX wieku- mówiła Urszula Knercer-Grygo, architekt krajobrazu.

Radni dowiedzieli się jakie nowe nasadzenia pojawią się w niżańskim parku. W ramach pielęgnacji drzewostanu przewiduje się konserwację istniejących drzew, w tym pomników przyrody, jak również nasadzenie nowych drzew, krzewów i roślin zielonych. Dodatkowo będą realizowane działania w zakresie infrastruktury, tzn. nastąpi wyznaczenie ścieżki edukacyjno- przyrodniczej, wzdłuż której zostaną zamontowane tablice informacyjne i stanowiska do obserwacji roślin, miejsc gniazdowych oraz schronień dla zwierząt, a także elementy edukacyjno- zabawowe, ławki, kosze, stojaki na rowery. Zamontowane zostaną budki lęgowe, hotele dla owadów i skrzynki gniazdowe dla trzmieli. Planowana jest też lokalizacja punktu widokowego oraz wymiana nawierzchni żwirowej na kostkę betonową.

Wartość projektu opiewa na kwotę 2,97 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 2,52 mln zł. Wkład własny gminy to 447 tys. zł. Projekt będzie realizowany od grudnia br. do 31 maja 2021 roku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~niedlapis33

Co jest grane przeciez ten nasz drwal czyli Nadberezny zbereźny nie ma tam nic do gadania,a tez drzewa beda rewitalizowac czyli wycinka i sadzenie patykow.A to łobuzy urzedniki,darmowe drzewo ktos chce na opał,bo nie wierze ze wyciete drzewa wyrzuca na smietnik.Jak cos jest warte to zaraz ktos kupi ,a jak nie potrzebne jak gruz po parowozowni to bedzie lezec na wieki .

Persymona

no właśnie co mnie Nisko obchodzi, a kiedy u nas nowe nasadzenia?,w całym mieście by się przydało!

~HoHoHo

W pierwszym zdaniu artykułu pisze ze chodzi o Nisko ;)

~michalek

Kuzwa...czemu w tytule nie ma ze chodzi o park w Nisku.?Jestem na stronie Stalowej Woli wiec kazda informacja nie dotycząca tego miasta powinna byc wyraźnie zatytułowana.Po chu...ja tu wchodziłem.