Czy będzie chaos edukacyjny w powiecie?

Image

W roku szkolnym 2019/2020 czeka nas kumulacja roczników szkolnych w I klasach szkół średnich. Opozycja martwi się o to, że lokalna oświata nie jest na to przygotowana. Starosta zaprzecza.

Rozmowa na ten temat poruszana już była podczas spotkania połączonych komisji miejskich. Teraz o tym jak powiat poradzi sobie z tą sytuacją, jako ten organ, który ma pod swoimi skrzydłami najwięcej szkół średnich, mówił włodarz powiatu obecny na sesji Rady Miasta. Radna Renata Butryn wyraziła zaniepokojenie, czy wszyscy dostaną się do wymarzonych szkół, czy starczy dla nich miejsca, czy powiat na pewno da radę? Radna uważa, że ani miejskie, ani powiatowe szkoły nie są gotowe na przyjęcie większej liczby uczniów. W szkołach nie przeprowadzono badań sondażowych na temat jakimi szkołami są zainteresowani młodzi ludzie i ich rodzice, a co za tym idzie, jeśli uczniowie wybiorą jedną czy dwie szkoły, dla wszystkich nie starczy miejsca, albo zajęcia będą musiały odbywać się na zmiany.

Jak mówi starosta powiatowy Janusz Zarzeczny analizę rynku przeprowadzono już z dyrektorami szkół. Powiat jest zorientowany jakimi kierunkami jest zainteresowana młodzież. Do szkół średnich w roku szkolnym 2019/2020 pójdzie 1985 uczniów. Od lat problemem nie jest brak miejsc w szkołach, a raczej brak uczniów.

- Jeżeli uczniowie nie przyjdą do szkół, nie przyjdą za nimi i pieniądze, a bądźmy szczerzy, szkoły są teraz puste. W „jedynce”, ze szkoły, która liczyła kiedyś 45 oddziałów zostało 18. Utrzymaliśmy tę szkołę, wiedząc, że wejdzie reforma. Pewien problem na pewno będzie w liceum ogólnokształcącym, ale ten problem nie jest dla nas tak groźnym dlatego, że my zawsze mieliśmy w tej szkole 40 oddziałów, teraz mamy 27 i jeżeli będzie te 30, czy 31, to nic się nie stanie- mówił Janusz Zarzeczny.

Starosta chciałby uniknął dwuzmianowości w szkołach i jak mówi, nie będzie takiej konieczności, by uczniowie musieli siedzieć w placówce na 2 zmiany. Szkoły są duże, uczniowie powinni się w nich zmieścić bez problemu, zwłaszcza „jedynka”, gdzie kształcić może wielu na raz. Powiat ma bardzo bogatą ofertę edukacyjną, tworzy nowe, aktualnie poszukiwane kierunki i jest w stanie powołać kolejne, jeśli będzie odpowiednie nimi zainteresowanie. Nie będzie też przyporządkowywania uczniów na siłę do klas, czego obawiała się radna Renata Butryn.

- Czekałem na ten dzień, bo nasze szkoły były nieco puste- mówił starosta.

Radna Butryn uważa jednak inaczej.

- Pamiętam jak egzaminowaliśmy do Liceum Ogólnokształcącego, kiedy klasy liczyły 40 osób, a w innych, zaprzyjaźnionych szkołach klasy liczyły 13 uczniów. Takie były warunki pracy. Widziałam dzieci i pamiętam je, dzieci, które zdawały egzamin ustny i miały bardzo nikłe szanse, żeby dostać się na wymarzony profil, do wymarzonej klasy. To byli bardzo dobrzy, zdolni uczniowie, którzy wybrali tę właśnie szkołę. To była szkoła ich marzeń. I o to mi chodzi. Pan mówi o czymś zupełnie innym. Pan mówi o liczbach i o podziale na szkoły i wysyła pan dzieci do „jedynki”. To nie jest uczciwe ani wobec ucznia, ani wobec rodziców. Takiego słowa używam bardzo świadomie. To nie jest uczciwe. Dlatego domagam się i bardzo o to proszę, aby przeprowadzić ankiety, gdzie będą uczniowie mówić o swoich i rodziców preferencjach, żeby pan się zorientował jaka jest skala problemu, bo proszę pamiętać o tym, że pan musi tworzyć podwójne klasy, bo inny program realizują dzieci, które są w 8 klasie, a inny program te, które kończą gimnazjum- mówiła Renata Butryn.

Większa liczba klas, to również większa liczba nauczycieli do zatrudnienia. Renata Butryn zastanawia się czy kolejni pedagodzy zostaną zatrudnieni na 3 lata, a później zwolnieni.

- W oświacie przepracowałem 26 lat. Mnie naprawdę nie trzeba tłumaczyć jak powinno to wyglądać. Ja naprawdę to analizuję i proszę mi uwierzyć, że jesteśmy zdeterminowani i mamy wszystko pod kontrolą. Badania zrobimy, to nie jest problem, natomiast przez to, że było tak mało uczniów na rynku edukacyjnym stało się coś, co nie powinno się stać. Prawie wszyscy szli do kształcenia kończącego się maturą, czyli wybierali licea, technika. W zawodówkach mieliśmy po jednej klasie, maksimum po dwie. To jest bardzo zły trend. Poziom tego kształcenia zdecydowanie się obniża, jeżeli w ten sposób będziemy do tego podchodzili. Do liceum mają się dostać najlepsi uczniowie. Jeżeli nie będzie się prowadzić takiej polityki, to poziomu w szkołach licealnych nie będzie. Podobnie w technikach. Uczniowie muszą być też w zawodówkach. Nie możemy skasować szkół zawodowych, bo jesteśmy miastem przemysłowym i trzeba dać bogatą ofertę w branżowych szkołach- przekonywał starosta.

W Stalowej Woli są trzy szkoły branżowe: CEZ, Budowlanka i Ekonomik, jedna znajduje się też w Zaklikowie. Są one dobrze wyposażone, kształcą w wielu zawodach. Jak mówi starosta nie może być tak, że wszyscy wybiorą jedną placówkę. Renata Butryn uważa jednak, że jeśli uczniowie nie dostaną się do wymarzonej szkoły średniej w powiecie, nie wybiorą innej na miejscu, w której są miejsca, lecz będą zapisywać się do szkół w innych miejscowościach. Starosta jednak jest pewien, że takiej sytuacji nie będzie, ponieważ to raczej powiat musi ściągać uczniów do siebie mając w ofercie tak wiele miejsc, a nie odwrotnie. Obecnie ponad 30% młodzieży uczącej się w szkołach średnich pochodzi spoza powiatu.

- Jestem odpowiedzialny. Po naborze stanę przed państwem i nie będę się chował w kąt. Już dziś obiecuję, że będę z państwem rozmawiał i zobaczycie państwo, że udowodnię, że moje działanie jest skuteczne- mówił Janusz Zarzeczny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~edziu

Tak bedzie chaos taki sam ak beda pdwyzki pradu od nowego roku, po co te prowokacyjne artykuly na tym portalu.

~dojna zmiana+

A Sagatowska to jeszcze żyje bo cisza?

~Liljana

Bo w jedynce mają swoją dyrektorkę. Typowe dla pisu.

~@olo

@olo co ty z tym przytułą, wielki komentatorze. Komuch jesteś, mówisz jak komuch, popierasz komuchów, jesteś jak stówka z waryńskim, czerwona i nic nie warta.

~@olo

@olo co ty z tym przytułą, wielki komentatorze. Komuch jesteś, mówisz jak komuch, popierasz komuchów, jesteś jak stówka z waryńskim, czerwona i nic nie warta.

~@olo

@olo co ty z tym przytułą, wielki komentatorze. Komuch jesteś, mówisz jak komuch, popierasz komuchów, jesteś jak stówka z waryńskim, czerwona i nic nie warta.

~Jaja

Styczeń, a pomyślałeś czego pragnie Twoje dziecko?????Czy myślisz tylko o sobie i masz w dup.e jak bardzo nieszczęśliwy jest Twój dzieciak? Dla Ciebie ważne jest to co powiedzą inni. Żal dziecka.

~Jaja

Styczeń, a pomyślałeś czego pragnie Twoje dziecko?????Czy myślisz tylko o sobie i masz w dup.e jak bardzo nieszczęśliwy jest Twój dzieciak? Dla Ciebie ważne jest to co powiedzą inni. Żal dziecka.

~Jaja

Styczeń, a pomyślałeś czego pragnie Twoje dziecko?????Czy myślisz tylko o sobie i masz w dup.e jak bardzo nieszczęśliwy jest Twój dzieciak? Dla Ciebie ważne jest to co powiedzą inni. Żal dziecka.

~styczen

grudzień - może twoje dziecko 14-letnie konczące klase VIII pragnie być kucharzem? bo moje nie! zdecyduje PO MATURZE!

~WHO

Powraca edukacyjny "elitaryzm", będą szkoły bardziej i mniej oblegane a kto mądry zrobi zawód w 3 lata i będzie kosił kasę, ci bardziej inteligentni nauczą się dodatkowo języka obcego i będą zarabiać 5 razy tyle za granicą... innym pozostanie długa ścieżka edukacyjna do rozczarowania tym co ten kraj może zaoferować. Pani Butryn mogła wiele wnieść ale najbardziej aktywna była w hucie przed wyborami, taką zapamiętam na zawsze.

~olo

Hejterze przytula, to ty nie badz smieszny w swojej narracji nazywajac mnie komuchem a kto pierwszy krytykowal komuchow za to ze wybrali takiego hejtera jak przytula do rady miasta. Chcesz dyskutowac z tak wielkim komentatorem jak ja to najpierw sie przedstaw co hejterze brakuje ci juz nickow. Tak zostales osmieszony i skompromitowany ze wstydzisz sie nawet nickiem podpisac. Dla swojego dobra aj sobie pokoj z wypocinami i sie wycofaj z radnego iasta a wtedy wstydu oszczedzisz.

~@olo

@olo nik nie hejtuje tylko ma inne zdanie i Nikogo nie broni to poprostu DEMOKRACJA.. Komuchy tez mówili o wrogach, reakcjonistach i hejterach wrogach ludu i władzy i teraz jest identyczna narracja jak masz inne zdanie to jesteś reakcjonistyczną jednostka z zachodu. Stuknijcie się w te puste pacynki komuchy z wasza komunistyczna mową!

~@jks

@jks, Kiedyś to żyły smoki, a ludzie mieszkali w jaskiniach. Bronicie chłamu i chaosu, który jest nie do obrony.

~olo

No hejtezy co tak bronicie ta pania Butryn , prawdziwa cnota sama sie obroni a to ze zostala radna to moze podziekowac bylym czlonkom partii PZPR. A to nic dobrego slawy jej nie przynosi to ze jest radna to jesy maksimum jej mozliwosci bo do niczego wiecej sie nie nadaje.

~jks

A dlaczego wszystkie dzieci maja mieć taki kierunek jak chcą. Nie wszystkie są zdolne i powinno być tak jak kiedyś. Do liceów i techników powinny być egzaminy wstępne. Po co wszystkich na sile kształcić. Kto nie zdawał egzaminu oferowano mu zawodówkę. Nie wiem po co chodzić do technikum mechanicznego jak się nie idzie na studia. I tak cię po nim zatrudnia do pracy fizycznej na maszynie lub ręcznej. To nie lepiej się nauczyć porządnego zawodu w zawodówce Mniej lat się kształcisz , mniejsze koszty ponosisz ty i państwo. To samo dotyczy i studiów wyższych.
A pani Butryn taka wielka znawczyni i nie wie jak kiedyś było. Ile procent uczniów przyjmowano do jej szkoły po egzaminach. Zapomniała biedula. Przecież w tym jej ogólniaku chodziło się 4 lata i teraz się będzie chodzić 4 lata. Ilu uczniów jest teraz w tym ogólniaku i ilu nauczyciel. a ilu było kiedyś jak ona taka mądra nie była.

~Uśmiech

Reforma się udała. Chaos został wprowadzony i trwa i trwał będzie. Co by tu jeszcze spieprzyć panowie co by tu jeszcze .....

~STACJA

aczego dzieci niepełnosprawne maja płatny basen ich utrzymanie to ogrom pieniędzy dla rodziców

~ele

Cisza przed burza , a co dalej po'' kumulacji '' ..... cisza i w dół ...., nikt nie myslał wczesniej bo dobrze było teraz.....

~pytanie

A gdzie jest Rafał?

art2deco

Skoro Pani radna naucza ze będzie to słowa dotrzyma. Zawsze dotrzymują danych obietnic.

~Grażyna

Jak Janusz mówi jak Janusz, że będzie dobrze, to na miejscu uczniów i rodziców już zacząłbym się mocno obawiać tej degrengolady.

~@pytajnik

Była aktywna, najbardziej w PECu.

~pytajnik

A Sagatowska w ogóle była aktywna?

~hehek

pamiętacie jak sagatowska była radną i jej aktywność? umiech

~Alfa

~Omega
Bo się zna na szkole na pewno ,i na wielu sprawach. Butryn jest rozgarnięta w przeciwieństwie do co niektórych z rządzącej opcji. I ma odwagę się odezwać w przeciwieństwie do wielu milczących. I brawo jeszcze dla Proszowskiej i Brzezińskiego.

~Rumcajs

Czemu taka madra niebylas Butrynowa jak bylas poslem a rzadzila twoja POpaprana partia

~Grudzień

Współcześni rodzice są porażająco ambitni! Ludzie, pogódźcie się czasami z tym, że wasze dziecko nie urodziło z talentem lekarskim czy prawniczym i nie trzeba go na siłę wciskać do liceum, a potem pchać obowiązkowo na jakieś studia.

Takie zawody jak kucharz, fryzjer, krawiec, murarz, glazurnik, ślusarz, mechanik czy elektryk to dziś bardzo dobre zawody. Może Twoje dziecko po skończeniu szkoły branżowej zostanie świetnym mechanikiem samochodowym i założy własny warsztat? A może będzie doskonałym cukiernikiem i dorobi się fortuny na pieczeniu rewelacyjnych ciast?

Naprawdę nie wszyscy muszą być lekarzami, prawnikami, architektami czy profesorami na uczelni. Dla mnie lekarz i mechanik to tak samo szanowane i odpowiedzialne zawody.

Dlaczego dla rodziców szkoła branżowa to wstyd i hańba? Każdy ma inne zdolności wrodzone i inne talenty, co ujawnia się już w szkole podstawowej. Liceum ogólnokształcące jest szkołą dla tych uczniów, którzy wykazują zdolności w kierunku zawodów wymagających odbycia studiów.

Ciągle pokutuje twierdzenie, że zdolni idą do liceum, a tępaki do zawodówek. Takie myślenie jest absurdalne. Znam bardzo bystrego chłopaka, który wybrał szkołę kucharską, bo uwielbia gotować i chce zostać kucharzem. W liceum gotować nie uczą, więc po co miałby tam pójść?

Rodzice, niech wasze dzieci same wybierają zawody dla siebie. Niech nie będą ofiarami waszych przerośniętych ambicji. Nie zmuszajcie chłopaka, który uwielbia gotować, do tego, aby został prawnikiem.

~Omega

Odnoszę wrażenie że radna Butryn zna się na wszystkim.

~doda

"hero", fakt facet ma tupet ponad miarę... swego czasu zaczął reformować szkołę specjalną w ten sposób, że najpierw przyjął program szkoły na kolejny rok a potem pani dyrektor Basia złożyła... rezygnację ze stanowiska dyrektorki! On ochoczo ogłosił nowy konkurs na obsadzone jeszcze stanowisko ale przyparty do muru o jej "dobrowolną" abdykację wycofał się się z podłego zamiaru i w ten sposób pani Basia jest do tej pory dyrektorem. W slangu młodzieżowym jest to dzban! Mieliśmy już tzw. licea profilowane, wyszła na nich młodzież jak Zabłocki na mydle!