Wigilia w Stalowej Woli

Image

W Miejskim Domu Kultury zapachniało świętami. Tradycja, lokalne zwyczaje i najpiękniejsze na świecie kolędy. To dla Polaków najpiękniejszy czas w roku.

W poniedziałek 17 grudnia 2018 roku w Miejskim Domu Kultury odbyło się widowisko „Wigilia w Stalowej Woli” przygotowane przez Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy.

Jak wyglądał ten jedyny w swoim rodzaju dzień? Co przygotowywano na wieczerzę? Czego wystrzegano się robić, a o co zabiegano? Jak dbano o przekaz tradycji rodzinnych? Czym pachniał dom? Te i wiele innych informacji o wigilii zebrała etnolożka Patrycja Laskowska– Chyła od najstarszych mieszkańców naszego miasta. Na podstawie wywiadów napisała scenariusz tradycyjnej stalowowolskiej wigilii. Inscenizacją przedstawienia zajęła się reżyser Maria Bembenek wraz z aktorami ATD. Tak powstało widowisko „Wigilia w Stalowej Woli”, które jest już piątą tego typu inscenizacją. Wcześniej poznawaliśmy wigilijne tradycje z Baranowa Sandomierskiego, Bojanowa, Jastkowic i Zaklikowa. Projekt, w ramach którego przypominane i utrwalane są lokalne obyczaje realizuje Miejski Dom Kultury w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym oraz regionalnymi ośrodkami kultury. W tym roku, z racji jubileuszu 80-lecia Stalowej Woli, wigilia „wywodzi” się z naszego miasta.

Tegoroczne widowisko było trudne do realizacji, gdyż nasza stalowowolska tradycja utworzona została z tradycji przywiezionych przez stalowowolskich pionierów. Mamy więc obrzędy i ze Śląska, i z Krakowa, Warszawy, Poznania, województwa świętokrzyskiego, lubelskiego czy Kresów. Do tego dochodzą zwyczaje tutejsze, te z Pława, Rozwadowa, Charzewic.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.