Uroczyste wręczenie odznak pamiątkowych GRH Zakłady Południowe

Image

W piątek 14 grudnia 2018 r. w Bibliotece Miejskiej w Stalowej Woli odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której wręczono odznaki pamiątkowe Rekonstrukcji Historycznej "Zakłady Południowe".

W listopadzie 2016 r. w Stalowej Woli roku został powołany Miejski Klub Strzelecki i Kolekcjonerów Broni "Ur". Jego sekcją stała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Zakłady Południowe". Grupa brała udział w licznych uroczystościach, wydarzeniach patriotycznych, a także w kilku rekonstrukcjach historycznych. Z biegiem czasu zwiększyła się również liczba jej członków.

Podczas piątkowych uroczystości zgromadzeni mieli okazję obejrzeć prezentację na temat Grupy Rekonstrukcji Historyczne "Zakłady Południowe". Został wyświetlony film poświęcony tej formacji zrealizowany przez lokalną telewizję. Można było również zapoznać się z eksponatami GRH.

Podczas piątkowej uroczystości zostały wręczone odznaki osobom zasłużonym dla Grupy. Otrzymali je: prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, poseł na Sejm RP Rafał Weber, starosta Janusz Zarzeczny, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, prezes MZK Anna Pasztaleniec oraz mecenas Andrzej Uba. Odznaczenia zostały także przyznane rekonstruktorom z GRH Zakłady Południowe, którzy wykazali się aktywnością i odpowiednim stażem, a byli to: Jerzy Pawełek, Grzegorz Męciński, Lucjan Małek, Włodzimierz Wójtowicz, Szymon Mazurek, Justyna Konefał, Tomasz Bis, Andrzej Kulpa oraz Witold Adamski.

Odznaki zostały wykonane na wzór odznak pułkowych piechoty i artylerii z okresu II RP. Intencją ówczesnych twórców odznak pamiątkowych było integrowanie kadry pułku i żołnierzy w nim służących, skupienie przy pułku tych, którzy z niego odeszli do rezerwy lub na inne stanowiska w wojsku oraz uhonorowanie osób fizycznych, organizacji i instytucji związanych blisko z oddziałem, zasłużonych dla niego, pielęgnujących jego tradycje i dbających o jego sławę. Uroczyste nadanie odznaki było wyrazem przyjęcia do wspólnoty pułkowej i zobowiązywało do przestrzegania określonych norm. Na odznaczonych ciążył zaszczytny obowiązek szanowania, podtrzymywania i bronienia dobrego imienia pułku. Posiadacze odznak mieli prawo i obowiązek uczestniczenia w dorocznym święcie pułkowym i we wszystkich przejawach życia oddziału. Odznaki takie miała większość z pułków piechoty i artylerii II RP.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~pytanie

A gdzie jest Rafał?

~konpolski

Pan Były radny Grzegorz M nie może się rozstać z kamerami?

~hahhaha

Spocznij, pierdnij i odmaszeruj.

~klupak

Litości, ubraliby się jakoś ładnie. Przecież te ciuchy to jakaś tragedia. Proponuję wyjście w niedzielę do Vivo tam są ładne dziewczyny i lansik można uprawiać.
Co do nagród to należą im się medale za męstwo i sukcesywne zadłużanie miasta.

~Wiesiek

A na drzewach zamiast liści bedą wisieć komuniści

~Taki jeden

Ja rowniez nie rozumiem niektorych komentarzy.Naiwne pisanie o robieniu ,,czegos,, , szlachetnosci czy oddawaniu holdu bohaterom (?)i nagradzaniu samych siebie za wytrwalosc.W tym cyrku nie ma niczego poza leczeniem jakichs kompleksow i checi zaistnienia za wszelka cene , nawet za cene smiesznosci.Byc moze niektorzy nie potrafia zapomniec o dzieciecych zabawach w zolnierzykow i podchody.

~Pozytywna

Nie rozumiem głupich komentarzy. Zamiast siedzieć i narzekać - proszę coś robić. Ludzie się organizują, nagradzają za wytrwałość, upowszechniają szlachetne postawy, uczestniczą w uroczystościach oddając hołd bohaterom.
Może jakieś drobiazgi w stroju trzeba dopracować, ale wydają na to w ogromnej większości własne pieniądze. Tak trzymaćumiech

e2rds

Faktycznie, sami zasłużeni, to jeszcze tylko Virtuti Militari zostało. Tylko czy ci zasłużeni proch kiedykolwiek wąchali i wiedzą którą stroną broń strzela, bo mam duże wątpliwości.

~Pax

Wszystkim Polakom życzę zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Amen.

~Falka

I żeby była jasność. Chodzi mi tutaj o wszystkie wyzwiska i inwektywy, które się tu posypały. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale proszę przestać usprawiedliwiać zwykłe chamstwo.

~Falka

Rekonstrukcja nie szkodzi ludziom, tylko uczy, natomiast przykre, chamskie komentarze już tak. Słowa potrafią bardzo zranić i trzeba uważać na to co się ludziom pisze.

~benek

Mundury były czyste, uszyte na miarę. No ale trzeba coś skrytykować. Szkoda nawet pisać z niektórymi. I tak zauważam że krytykują "koledzy" rekonstruktorzy z okolicy, którym też można wiele zarzucić.

~Taki jeden

Falka : pomijajac fakt, ze kazdy, dowolnie i wedlug swojego widzimisie moze nazwac hejtem kazdy komentarz,uwazam ze jest setki roznych rzeczy ktore mogliby robic ci ludzie i ktore chwaly im nie moglyby przyniesc.Nie mozna pisac w ten sposob. Zdanie prawidlowe powinno byc takie : cokolwiek ci nie ludzie nie robia i jakkolwiek nie wygladaja ,,, . etc.

~falka

Nie zamierzam korygować swojej odpowiedzi. Hejt jako taki, jest czymś karygodnym, obrzydliwym i należy się go wstydzić.

~loona

kazek myślę że panie ucieszą się z tej opinii, nie ma nic gorszego niż spodobać się facetowi, którego zachowanie jest tak żałośnie chamskie.

~Taki jeden

Falka : zastanow sie chwilke nad tym co ,, ci panstwo ,, mogliby zrobic gdyby nie robili tego co robia i czy na pewno byloby to lepsze od komentowania ich smiesznego zachowania. Mam nadzieje , ze wyobrazni ci nie zabraknie i skorygujesz swoja wypowiedz.

~anna

Tłumów nie widać. Pustka na sali. Czyżby pomimo plakatów na fb i nie tylko nikt z mieszkańców miasta się nie zainteresował tym wydarzeniem smiech2

~rex

No teraz kampanię wrześniową wygralibyśmy..

~Falka

Cokolwiek by ci państwo nie robili i jak nie wyglądali, to i tak jest to lepszy i bardziej pożyteczny sposób spędzania czasu, niż pisanie chamskich, hejtujących komentarzy pod artykułami.

rock

Zdjęć ogromne ilości.... bo?

~.....

co najważniejsze w Stalowej Woli istniała improwizowana bateria przeciwlotnicza F, której obsługa też nosiła maski po lewej stronie, tak samo jak inne oddziały artylerii przeciwlotniczej

tak wiec zachowane zdjęcia pokazują obie strony, a nawet zdarzało się że na przemian. noszenie po lewej stronie miało swoje plusy choćby w tym że puszka nie obijała się o karabin

~.....

~ll4 każdy może przekonać się misiu wpisując ' obsługa działka ppanc 37' gdzie wyskoczą zdjęcia z manewrów. No i na złość ci zrobili znawco ze maja chleba po prawej a maski po lewej hehe po za tym są zdjęcia z centralnego archiwum wojskowego. Widać gowno wiesz :-)

~janek

W LWP nie było rogatywek tylko okrągłe czapki- w wersji na polowe zaczerpnęli z II RP, ale się rożnily. Popatrzcie sobie na rekonstrukcje NP w.Romaszowie i na inne GRH. Ta GRH niczym nie ustępuje tamtym. A drobne wpadki się zdarzają. Te mundury niczym się nie różnią od innych GRH. Wersja polowa była z innego materiału. To jest wersja garnizonowa. W Jastkowicach robią szopkę ;) Ale oczywiście Polak Polakowi wilkiem... To się tutaj potwierdza .

~ll4

~.... Co ty gosciu pleciesz haha masakra smiech2 zapraszam do regulaminu piechoty cz1 2, podrecznika podoficera warszawa 1930 i wielu innych instrukcji artylerzysto haha

~.....

dodka wystarczy zobaczyć na zdjęcia np ćwiczeń na krakowskich Błoniach z lat 30. Ciebie widać to przerasta bo brakło argumentu

~Nawa

Rozumiem jak dorośli ludzie umawiają się na coś co nikomu nie robi krzywdy a im robi dobrze. Tylko po co te artykuły o przebierankach?

~dodka

~..... pod tym nickiem ukrył się jeden z tych szwejków z imprezy i udaje znawce tematu

~aleksander

pisowska dzicz

~.....

Polowe wz37 oraz wypierały puszki powinno byc

~.....

claudia hahaha.... Ty jesteś LWP :-) Rogatywka garnizonowa wz35 a pozostałe połowę wz37. Puszki po lewej nosiła np artyleria, a torby to maska wz 32 które wspieraly starsze maski w puszce wz24 wielki znawco wyposazenia piechty