„Razem bezpiecznej” z seniorami

Image

Funkcjonariusz niżańskiej komendy wspólnie z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów, poprowadził spotkanie z niżańskimi seniorami. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego”, który został dofinansowany w 2018 roku z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Niżańska komenda jest jednym z głównych realizatorów programu profilaktycznego Starostwa Powiatowego w Nisku „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego”, który został w bieżącym roku doceniony i dofinansowany w sferze działań profilaktycznych. W ramach programu niżańscy policjanci uczestniczą w spotkaniach z seniorami naszego powiatu. Mówią im o bezpieczeństwie w kontaktach z osobami obcymi oraz w ruchu drogowym.

Spotkanie z seniorami z Terenowego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nisku, było kolejnym z cyklu spotkań na terenie powiatu. W wystąpieniu brali udział Pani Ferdynanda Łątkowska, Rzecznik Praw Konsumentów z Niżańskiego Starostwa oraz profilaktyk st. asp. Bernard Dul.

Rzecznik przedstawiła najczęstsze problemy i oszustwa przy podpisywaniu umów związanych ze zmianą operatorów telefonicznych oraz podczas zakupów na pokazach sprzętu rehabilitacyjnego, bądź gospodarstwa domowego. Wspominała o terminach przysługujących w zakresie wypowiedzenia umowy i sposobach kontaktów z firmami oferującymi wymienione usługi czy sprzęty. Apelowała o dokładne czytanie treści zawieranych umów i ograniczone zaufanie do ich zawierania przez telefon czy internet. Seniorzy dzielili się swoimi doświadczeniami w tego typu sytuacjach. Jak się okazało kilka osób spotkało się osobiście z omawianymi przypadkami.

W drugiej części głos zabrał st. asp. Bernard Dul, który omówił sposoby oszust na szkodę osób starszych. Przestrzegał przed ujawnianiem swoich danych osobowych, w obliczu jakie niesie możliwość łatwego zaciągnięcia pożyczki przez internet. Wspominał, również o złym nawyku umieszczania na karcie bankomatowej numeru pin, który ułatwia złodziejom kradzież pieniędzy.

Ostatnim tematem poruszanym przez policjanta było bezpieczeństwo seniorów na drodze. Funkcjonariusz przypominał o obowiązku noszenia po zmroku, poza terenem zabudowanym odblasków i konieczności wyposażenia rower w przepisowe oświetlenie. Dopełnieniem spotkania było wręczenie seniorom kamizelek odblaskowych zakupionych w ramach projektu.

W najbliższym czasie funkcjonariusze będą uczestniczyć w kolejnych spotkaniach z seniorami.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.