100- lecie praw kobiet oczami posłanek

Image

Do Stalowej Woli przyjechały posłanki Platformy Obywatelskiej, by mówić o sytuacji kobiet w polskim parlamencie, życiu społecznym i politycznym.

Gospodarzem spotkania była Renata Butryn, a gośćmi: Bożena Szydłowska- przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, Ewa Drozd- pracująca w komisjach polityki społecznej i rodziny, Agnieszka Hanajczyk i Maria Małgorzata Janyska zaangażowane w sprawy społeczno- polityczne i charytatywne.

Jak mówi była posłanka, a obecna radna miejska Renata Butryn kobiety świętują specyficznie, pracując i podejmując różnego rodzaju wyzwania. W poniedziałek na Podkarpaciu spotkania zorganizowały trzy czteroosobowe zespoły: w Rzeszowie, Stalowej Woli i Krośnie. Łącznie podobnych wyjazdów przedstawicielki Platformy odbyły już 50 w całej Polsce. Panie jeżdżą po to, by rozmawiać z Polkami, pytać o potrzeby, ale nie ukrywają- też pochwalić się tym, co już dokonały. Okazją do spotkania było 100- lecie uzyskania praw przez kobiety. „Rajd” po Polsce trwa już od 3 lat. Program, który obecnie prezentują nosi tytuł „(S)prawa Polek”. Kobiety Platformy mówią o równości, świadomości i opiece zdrowotnej. Na podstawie rozmów ma zostać stworzona programowa propozycja PO dla kobiet.

Jak mówią posłanki, dziś mało kto pamięta, że Rzeczpospolita była jednym z pierwszych krajów Europy, który rozpoczął proces politycznego równouprawnienia. Dlatego też to z naszego kraju powinien wypłynąć głos o pozycji kobiet i wzmacnianiu ich roli w społeczeństwie. Wiele się jeszcze musi zmienić, obalenie pewnych stereotypów zapewne zajmie trochę czasu. Kobiety mają prawa i o swoich sprawach chętnie mówią jasno artykułując swoje potrzeby. Wielość potrzeb sprawia, że program będzie różnorodny i szeroki. Według posłanek do sejmu obecnie nie wpuszcza się wielu stowarzyszeń, fundacji blokując im w ten sposób możliwość wypowiedzenia się, zwłaszcza w sprawach, które ich dotyczą. Dlatego też do tych osób trzeba dotrzeć w inny sposób.

Podczas spotkania, które miało miejsce po konferencji prasowej podjęto wiele tematów z zakresu polityki społecznej, zwłaszcza tych pomijanych obecnie w parlamencie, rozważano kwestie uznane za kontrowersyjne i trudne. Było też trochę historii, mówiono o zmianach praw politycznych kobiet na przestrzeni lat, a także zajęto się rolą kobiet w polskiej polityce.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.