Jakie zagrożenia niesie podwyżka cen energii elektrycznej?

Image

Podwyżki cen energii elektrycznej mogą zaowocować zwiększeniem bezrobocia. Tego zdania są radni A. Szlęzak, A. Szymonik i D. Marczak, którzy w tej sprawie spotkali się z dziennikarzami.

- Po rozmowach z przedsiębiorcami mam swoje spostrzeżenia, że te podwyżki ceny prądu mogą kosztować Stalową Wolę od 200 do 300 miejsc pracy. Nie jest to wiedza kompletna, nie mam pełnej wiedzy jak te skutki będą wyglądały we wszystkich firmach. Nie wiem czy te podwyżki cen energii spowodują bankructwo jakiś firm, tego nie należy wykluczyć. (...) Tego nikt nie powie, tym bardziej oficjalnie, że to będzie powodowało przechodzenie w szarą strefę z jakąś częścią działalności w różnych firmach i to też jest zjawisko bardzo nie korzystne dla miasta- mówi Andrzej Szlęzak, radny sejmiku województwa podkarpackiego.

Były prezydent Stalowej Woli przypomniał, że kilka lat temu, kiedy miały być wprowadzone podwyżki cen za energię elektryczną, związki zawodowe wyraziły sprzeciw. W Rzeszowie odbyła się wówczas kilkutysięczna demonstracja przed zakładem energetycznym. Brał w niej udział m.in. Szlęzak. Wskutek tej demonstracji przedstawiciele przedsiębiorców i parlamentarzyści spotkali się z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem. Padły nawet deklaracje pomocowe dla Stalowej Woli, co prawda z obietnic nic nie wyszło, jednak lokalne władze podejmowały próby uzyskania pomocy od rządu. Jak dodaje Szlęzak, teraz, kiedy podwyżki mają być dużo bardziej dotkliwe, o tym problemie nikt nic nie mówi.

Radny miejski Andrzej Szymonik zaznaczył, że podczas wczorajszej sesji wywiązała się duża dyskusja na temat podwyżek cen za energię elektryczną, która będzie dotyczyć urzędu miasta. Miasto podpisało 2- letnią umowę na dostawę prądu. Obowiązuje ona do listopada 2019 roku.

- Pan prezydent próbował uspokajać mówiąc, że umowy mamy podpisane do listopada 2019 r., w związku z czym problem nie istnieje. To jest według mnie bardzo infantylne tłumaczenie. Być może za 12 miesięcy zderzymy się z taką sytuacją, że energia elektryczna będzie jeszcze droższa niż jest dzisiaj. To tłumaczenie nas nie przekonuje, tym bardziej, że nie wiemy jaka jest sytuacja w spółkach miejskich- mówił radny Andrzej Szymonik.

Jak powiedział Szymonik podwyżka cen energii elektrycznej wyniesie w Rzeszowie aż 67% w stosunku do tego, co było do tej pory.

Radny Damian Marczak ubolewał nad tym, że w budżecie miasta na 2019 rok znalazło się tylko 400 tys. zł na wymianę oświetlenia na ledowe. Radny zauważył, że podwyżka opłat za prąd nie odbije się echem tylko wśród przedsiębiorców, straci na tym każdy mieszkaniec miasta, bowiem wzrosną ceny produktów i usług.

- Mimo, że rząd w tym momencie deklaruje, że będą jakieś rekompensaty dla odbiorców indywidualnych, to trzeba pamiętać, że ceny dosłownie wszystkich produktów pójdą do góry i każdy z nas odczuje to w portfelu- mówi Damian Marczak.

Radny Andrzej Szymonik mówił podczas spotkania o realizowanym w Rzeszowie programie dofinansowania źródeł fotowoltaicznych, z którego mogą korzystać mieszkańcy kilku gmin zlokalizowanych wokół stolicy Podkarpacia. Ci mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 65%. W Stalowej Woli nie jest realizowany taki program.

Podczas sesji Rady Miasta o problem podwyżek energii elektrycznej spytał radny Piotr Rut. Prezydent Lucjusz Nadbereżny na razie nie widzi powodu do paniki, bo jak zaznaczył dyskusja na ten temat wciąż trwa na szczycie, a czasu jest sporo by się do tematu można było solidnie przygotować. Decyzje w sprawie podwyżek nie zależą tak do końca od Polski, a od Unii Europejskiej, a ta zamierza zadbać o środowisko naturalne. Również w mieście stawia się na rozwiązania nowoczesne, zmieniane są latarnie na led-owe (podobne oszczędnościowe rozwiązania stosuje się w urzędach i budynkach użyteczności publicznej od 4 lat). Przykładem jest tu żłobek miejski, MOSiR, czy Ambulatorium, gdzie zastosowano rozwiązania fotowoltaiczne. Do tematu radni mają wrócić na kolejne sesji.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny.

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~do roboty

Sondaż. Zjednoczona Opozycja wygrywa z PiS
PiS może liczyć na 38 proc. głosów. Ale jeśli opozycja się zjednoczy (PO, Nowoczesna, PSL, SLD, Razem i Teraz), to może liczyć na 50

~fajne

Jeszcze rok temu nie wierzyłem, że PO wróci do władzy. Ale teraz jestem przekonany, że Schetyna będzie rządził od 2019r. PiS zrobił swoje, ustawa o IPN oraz SN pogrążyła PiS nie wspomne o imprezie u Rydzyka w sobote. Schetyna zachowa 500+ I będzie rządził 8lat. Prawica nie potrafi w Polsce rządzić, Kaczyński się rozjechał.

~Jet

Ludzie nauki mówią jakie źródła energi powinnismy rozwijać poniewaz się znają na materi w której się wypowiadają, a politycy typu Adrian gadają, paplają i liczą ze naród jest ciemny jak wegiel i prą w technologie 19 wieku. Co za tumaneria chce truć i unicestwiać własny naród towarem kupionym w Rosji. Będą budować kolejne trujące ludzi elektrownie napędzane rosyjskim węglem. Krzyczą na Niemców ze nordsrem 2 to samo zło, a sami uzależniają nas od rosyjskiego węgla i do tego trują własnych obywatelii.

~@jan-ku

@jan-ku, ale się nazarleś śniegu z tej zamrażarki i piszesz jak na ba..... przystało. Medycyna ma co badać? za komuny lokomotywy też potaniały,

manukun

@jan
Łomot? Jak dotąd nie powiedziałeś niczego zgodnego z prawdą. Wazelina partii zasłoniła ci oczy do tego stopnia, że nie zaprzeczasz nawet oficjalnym danym podpisanymi przez prezydenta miasta.

Ale czego wymagać od fanatyka, który dla dobra partii pisze nawet o rakotwórczych topolach czy wyludnianiu się Rzeszowa.

manukun

@mik
Szlęzak miał 140 urzędników, Nadbereżny ponad 230

~jan

Do och, masz racje np. edziu wielki czlowiek wybitnie inteligentny ktory bez przerwy spuszcza lomot lemingom. Jeszcze jedno bo hejterzy mne pytali po ile kupuje maslo wiec 2 kostki za 8 zlotych a chleb w duzych hipermarketacj po 1,60 oczywisie wszystko na promocji. Kiedy sa duze promocje to kupuje np. 10 kostek masla i trzymam to maslo w zamrazalce. Dlatego ja wszystko kupuje tak tanio, jak lemingi macie glowe to w zyciu dacie sobie rade i odwrotnie. Cukier byl tak tani ze kupilem 10 kilo i mam na zapas. Ale hejterzy jeszcze raz was prosze piszcie swoje wypociny na temat artykulu.

~Och

3 chłopaków , którzy znają się z podwórka urzędu miasta,z pierwszej kadencji niejakiego Szlęzaka.Ito,co mówią, to wszyscy już dawno wiedzą. Nie jestem za pisem,i nigdy nie będę, ale tych 3 to łączy 3 rzeczy- rozbudowane ego, bucowatość i przekonanie, że lepszych nie ma. A są, i to ich sporo w Stalowej, normalniejsi i z szacunkiem dla innych.Wystarczy spojrzeć na wyraz twarzy kazdego z nich.!!!

~@tytcyk

Najbardziej żałosne że Adrian pier...ił swoje a Pinokio swoje zaprzeczając sobie. Żałośni chłopcy są a ten ogłupiały suweren bije brawo zaprzeczeniom przez nich głoszonym. 😜

~@fix

Nie był bo nie umie tańczyć z przytulaniem ...

~Edward

Po trzech latach szukania złodziei z PO zamknięto Marka Ch. Z PISu

~Informator

Koszykówka fajna jest

~Koment

Szymonik jeszcze ma śmiałość się pokazywać ? Śmiechu warte....
Marczak wystąpił bo wiadomo, że to uderzy w jego intersy

Jedynie Szlęzak ma pojęcie o czym mówi i jest tu jedyną właściwą osobą

~fix

Ciekawe czy lucjuszek tez był u Tadzia na imprezie?

~wyga

naród musi wyjść na ulicę jak we Francji... Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie tak śpiewaliśmy przez pokolenia i aktualne znowu

~tytcyk

wyobrażcie sobie teraz gdyby takie podwyżki jak pinokio morawiecki wprowadził u siebie macron - on wprowadzał serię podwyżek podatków pod rozmaitymi infantylnymi pretekstami bełkocząc jakieś bzdury o nowej polityce energetycznej itd itd - i to były podwyżki rzędu kilku procent ..i co ?? i właśnie ukręcił sobie na szyję sznur - jest skończony politycznie - a u as ??? szczur morawiecki błaznując i strugając pawiana o jakichś potęgach innowacji i high tech w polsce - nakłada ok 40-60 procentową podwyżkę cen prądu czyli podatku - jednocześnie sypiąc na prawo i lewo miliardami na utrzymanie patologii w spólkach skarbu państwa archaicznym i zupełnie spatologizowanym górnictwie spółkach spółeczkach energetycznych będących w istocie przechowalniami partyjnych wieprzków rozmaitego elementu towarzysko-partyjno-biznesowego - i co ?? i szczerzy ryj w tym swoim krzywym uśmiechu a tłuszcza skacze kankana z radości bo otrzymała 500 plus za która sama z nawiązką zapłaci.... quo vadis.....

art2deco

Jaki plan działania opracowała PO/PSL?

~qwerty

Proponuję kupować energię elektryczną od Białorusi ,Słowacji czy Ukrainy i niech sobie wtedy podnoszą ceny energii ?????

~Lipa

Za certyfikaty prosze podziękować panu Buzkowi z PO to jego idiotyczny pomysł wcielony w zycie za czasów jego posługi W PE a także całej partii Po za wyprzedaż certyfikatów za grosze . Dziekuję za uwagę.

~1234

A radny Marczak nie zajmuje się ledami umiech ot lisek .

~forte

Moim zdaniem to bardzo dobra forma łączności radnych z wyborcami. Wykazują błędy i zarazem ostrzegają co decydenci chcą suwerenowi uczynić. Myślę, że to powinny być cykliczne spotkania radnych z mediami i za ich pośrednictwem z obywatelami. Teraz nie zabraknie tematów do dyskusji zarówno w mieście jak i województwie. Tak trzymać panowie! Co najwyżej może wylecieć z ręki długopis panu prezydentowi i marszałkowi! Ludzie muszą usłyszeć prawdę a nie niestrawną papkę przeplataną łgarstwem!

~stalovviak

Pogadali, pogadali... i co? HAHAHAHAHA

~Mieszkaniec

A co ci panowie zrobili w tej sprawie?
To tylko lans!

~Zumba

Nasi przedsiebiorcy maja najnizsze podatki na Podkarpaciu I najtanszych pracownikow na wschodniej scianie placzu. El.dorado

~dojna zmiana+

~jan na tych udkach to ty długo nie pociągniesz.

e2rds

Oj janie, we łbie ci się pomieszało z tymi cenami, jak można być takim ślepym i głuchym jak ty, ale życzę ci mimo wszystko w życiu dużo szczęścia i zdrowia, bo o rozum to już za późno.

~siwy

co ma bezrobocie do pradu. ludzie zobaczycie raczuneczki w przyszłym roku to się może obudzicie. myslicie że jak bierzecie 500+ to nic innego was nie obchodzi. PIS zatkał tymi pieniedzmi gęby ludziom

~Informator

Jan bezrobocie jest mniejsze i wara wam od LN

~mik

Czy ktoś z Was wie ilu urzędasów było za Szlęzaka, a ilu jest teraz w Urzędzie Miasta Stalowa Wola?

~WHO

Koszty rosną, wynagrodzenia nie rosną...
Koszty maleją, wynagrodzenia nie rosną...
Polacy uwielbiają jak im podnoszą podatki, ceny i VAT-y ... Kto bogatemu zabroni, nikt nie protestuje a straszenie zwolnieniami? Kto bedzie pracował, sami pracodawcy żeby sie zatyrac na śmierć?