Jakie zagrożenia niesie podwyżka cen energii elektrycznej?

Image

Podwyżki cen energii elektrycznej mogą zaowocować zwiększeniem bezrobocia. Tego zdania są radni A. Szlęzak, A. Szymonik i D. Marczak, którzy w tej sprawie spotkali się z dziennikarzami.

- Po rozmowach z przedsiębiorcami mam swoje spostrzeżenia, że te podwyżki ceny prądu mogą kosztować Stalową Wolę od 200 do 300 miejsc pracy. Nie jest to wiedza kompletna, nie mam pełnej wiedzy jak te skutki będą wyglądały we wszystkich firmach. Nie wiem czy te podwyżki cen energii spowodują bankructwo jakiś firm, tego nie należy wykluczyć. (...) Tego nikt nie powie, tym bardziej oficjalnie, że to będzie powodowało przechodzenie w szarą strefę z jakąś częścią działalności w różnych firmach i to też jest zjawisko bardzo nie korzystne dla miasta- mówi Andrzej Szlęzak, radny sejmiku województwa podkarpackiego.

Były prezydent Stalowej Woli przypomniał, że kilka lat temu, kiedy miały być wprowadzone podwyżki cen za energię elektryczną, związki zawodowe wyraziły sprzeciw. W Rzeszowie odbyła się wówczas kilkutysięczna demonstracja przed zakładem energetycznym. Brał w niej udział m.in. Szlęzak. Wskutek tej demonstracji przedstawiciele przedsiębiorców i parlamentarzyści spotkali się z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem. Padły nawet deklaracje pomocowe dla Stalowej Woli, co prawda z obietnic nic nie wyszło, jednak lokalne władze podejmowały próby uzyskania pomocy od rządu. Jak dodaje Szlęzak, teraz, kiedy podwyżki mają być dużo bardziej dotkliwe, o tym problemie nikt nic nie mówi.

Radny miejski Andrzej Szymonik zaznaczył, że podczas wczorajszej sesji wywiązała się duża dyskusja na temat podwyżek cen za energię elektryczną, która będzie dotyczyć urzędu miasta. Miasto podpisało 2- letnią umowę na dostawę prądu. Obowiązuje ona do listopada 2019 roku.

- Pan prezydent próbował uspokajać mówiąc, że umowy mamy podpisane do listopada 2019 r., w związku z czym problem nie istnieje. To jest według mnie bardzo infantylne tłumaczenie. Być może za 12 miesięcy zderzymy się z taką sytuacją, że energia elektryczna będzie jeszcze droższa niż jest dzisiaj. To tłumaczenie nas nie przekonuje, tym bardziej, że nie wiemy jaka jest sytuacja w spółkach miejskich- mówił radny Andrzej Szymonik.

Jak powiedział Szymonik podwyżka cen energii elektrycznej wyniesie w Rzeszowie aż 67% w stosunku do tego, co było do tej pory.

Radny Damian Marczak ubolewał nad tym, że w budżecie miasta na 2019 rok znalazło się tylko 400 tys. zł na wymianę oświetlenia na ledowe. Radny zauważył, że podwyżka opłat za prąd nie odbije się echem tylko wśród przedsiębiorców, straci na tym każdy mieszkaniec miasta, bowiem wzrosną ceny produktów i usług.

- Mimo, że rząd w tym momencie deklaruje, że będą jakieś rekompensaty dla odbiorców indywidualnych, to trzeba pamiętać, że ceny dosłownie wszystkich produktów pójdą do góry i każdy z nas odczuje to w portfelu- mówi Damian Marczak.

Radny Andrzej Szymonik mówił podczas spotkania o realizowanym w Rzeszowie programie dofinansowania źródeł fotowoltaicznych, z którego mogą korzystać mieszkańcy kilku gmin zlokalizowanych wokół stolicy Podkarpacia. Ci mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 65%. W Stalowej Woli nie jest realizowany taki program.

Podczas sesji Rady Miasta o problem podwyżek energii elektrycznej spytał radny Piotr Rut. Prezydent Lucjusz Nadbereżny na razie nie widzi powodu do paniki, bo jak zaznaczył dyskusja na ten temat wciąż trwa na szczycie, a czasu jest sporo by się do tematu można było solidnie przygotować. Decyzje w sprawie podwyżek nie zależą tak do końca od Polski, a od Unii Europejskiej, a ta zamierza zadbać o środowisko naturalne. Również w mieście stawia się na rozwiązania nowoczesne, zmieniane są latarnie na led-owe (podobne oszczędnościowe rozwiązania stosuje się w urzędach i budynkach użyteczności publicznej od 4 lat). Przykładem jest tu żłobek miejski, MOSiR, czy Ambulatorium, gdzie zastosowano rozwiązania fotowoltaiczne. Do tematu radni mają wrócić na kolejne sesji.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Cop24

Szaleńcami są rządzący którzy unicestwiają i trują własnych obywateli i zapowiadają ze będą truli jeszcze bardziej budując kolejne elektrownie węglowe.

~Szalency

Miedzynarodowka chce nas opodatkowac za CO2. Najawieksi truciciele nie sa zainteresowani. Ta sama miedzynarodowka chce wprowadzic obowiazkowe masowe przyjmowanie na socjal emigrantow przez rozwiniete kraje.

Nic z tego nie bedzie. Sprawa wybiega ponad mozliwosci finansowe swiata.
Ktos chce wszystkim pozyczac na lichwe?

~AC/DC

Rząd za 250 milionów zorganizował szczyt klimatyczny i ponoć zarazem promocję RP. Zorganizowali to w Katowicach, w sezonie grzewczym i oparach smogu, sponsorami są spółki energetyczne które wytwarzają energię z węgla, uczestnikom przygrywa orkiestra górnicza jeszcze tylko brakuje aby delegacje zagraniczne w ramach pamiątki, suweniry otrzymały smog w spreju lub słoiku. Adrian krzyczy że węgla mamy na 200 lat, minister zapowiada budowę kolejne budowy elektrowni węglowych i to wszystko na oczach 200 delagacji zagranicznych, które rozmawiają o zmniejszeniu emisji gazów i pyłów. Cóż za przenikliwa strategia.

~AC/DC

@jan nie złe napięcie cię jeb... ale masz szczęście że przed podwyżką. To dziwne że w UE prąd nie drożeje o 70%. Skończ z tą prostacką propagandą. Więcej węgla = więcej smogu = więcej zgonów i chorób, a wiatraki na złom - to jest myśl i strategia tych mondryjałów speców od dojnej zmiqny.

~dojna zmiana+

Myślę że szybciej wyjdą a pisiorów za rok po wyborach już nie będzie.

~marek

Do bronektalar, wiesz kiedy POLACY wyjda na ulic jak by sie pelo udalo wrocic do koryta, masz to zagwarantowne jak pies bude.

~jan

Do jaja jak berety, hejterze nie masz o niczym zielonego pojecia na ogladales sie tej propagandy z TVN i popisujesz sie wlasna glupota. Podwyzki pradu jezeli w ogole beda bo na razie ich nie ma to podwyzki wprowadzone przez UNIE EUROPEJSKA. P wystapieniu z UNII, WIELKIEJ BYTANII brakuje tej pseudo unii pienidzy wiec wszystkie kraje maja tej unii duzo olozyc aby troske dostac. A lemingi nie znajacy ie na polityce wypisuja takie wypociny ze wszyscy sie z nich smieja.

~Polak

Jaro Fans Hooligans !!!!! Ave Jarosław !!!

BRONEKTALAR

Kiedy Polacy wyjdą na ulicę.

~Nikodem

Ale teraz niech się PO nie wybiela. Bo tak widzę że pięknie wszystko obracają od dupy strony że wygladać to niedługo zacznie że żadnych zakładów nie posprzedawali i nie pozamykali, niepopodnosili podatków i niepozabierali ulg. Bardzo sprytny sposób próby powrotu do korytka. Szukanie winy u innych. I co nam dacie jak was wybierzemy ? Vat 25% ? Wiek emerytalny 75 ? Dzieci od 5 roku do szoły ? A spier%#$jcie umiech

~Andrzej Z

Facet raz dostał za to że próbował zablokować kasę PiS to może dostać znowu ..... Ci zrobią wszystko aby pokazać że oni są święci a tylko za PO to się działo ( i zaraz żeby mnie nikt nie atakował nie sugeruję że PO było święte ale to miała być "dobra zmiana" ale takiej nigdy nie było jeszcze)

~jajaJakBerety

Wojciecha Kwaśniaka zatrzymali. 4 lata temu pobili go za tropienie przekrętów w SKOK Wołomin. Za to że ich śledził! A ciemny lud nie wie nic co to knf
;D ;D ;D CIEMNY LUD W TO WIERZY?

~do magistra Z

I to jest minister sprawiedliwości? Usprawiedliwia bandytów i ich czyny?
Panie Ziobro -Pan już nie ma argumentów ,władza Wasza dobiega końca nie zamieciesz SPRAWY KNF na czele z panem Ch. pod dywan-bo to są koledzy !!! Nie obecnie ale tego nie da się ukryć ,utopić laptopa itp . PRYMITYWNE SPOSOBY nie pomogą to kwestia czasu-jakże bolesnego dla mnie i milionów Obywateli Polski.

~jajaJakBerety

Ziobro w TVP mówi: Kwaśniak został zaatakowany, bo KNF "rozzuchwalała przestępców"
Zdaniem ministra sprawiedliwości Ziobry, do ataku na b. wiceszefa KNF doszło, bo KNF "rozzuchwalała przestępców". Odniósł się tym samym do pobicia Wojciecha Kwaśniaka w 2014 r. przez wynajętych przez SKOK Wołomin bandytów.
MAJĄ NAS ZA TOTALNYCH KRETYNÓW? smiech2 smiech2 smiech2

~jajaJakBerety

Gowin mówi:
- Wzrost cen energii nie musi się przekładać na wzrost cen innych usług!
smiech2 smiech2 smiech2 Mają już nas za totalnych debili?

~@jan

Janeczku totalna władza wprowadza totalna podwyżkę na energię elektryczną i totalnie wszystko zdrożeje, ale
stawia totalną węglanizację a my totalnie będziemy zdychać, chorować i płacić za matolowatą politykę energetyczną. Totalnie totalna władza przegra i pójdzie w totalny niebyt, czego życzę Tobie i sobie. Na pohybel totalnym matołom energetycznym i ekologicznym.

~(*&#%%

Te wyrazy twarzy opozycji ze Szrekiem na czele mówią wszystko.

~Zumba

Wierchuszka co prawda powrocila w postaci paru radnych, ale sa w Totalnej mniejszosci. Nie stoja juz ze swieczkami na mrozie bo robote odzyskali.
Gdyby zaczeli chodzic w Konstytutkach to co innego.

~Jacek

kupujemy żółte kamizelki

cdn..

opozycja to taki dobry Pan dla słoików

~jan

Najnowasza wiadomosc prezydent WARSZAWY Trzaskowsi i te jego pomagier z NOWOCZESNEJ wprowadzili potezne podwyzki warszawiakom na bilety transportu miejskiego. Juz od kilku dni bilety podrozaly o 40 procent ale w kampanii wyborczej ani slowka o tym ichprogramie nie bylo. Wcale sie nie zdziwie jak warszawiacy wyje..bia tego leminga z urzedu a prezydntem bedzie PAN PATRYK JAKI.Pmietajcie POLACY nigdy nie glosujcie na pseudo opozycje bo kiedy oni sie dostana do koryta to was zniszcza.

~Naród

Koniec końców płacimy zdrowiem i zapłacimy kasę wszyscy za fanaberie naszych rządzących.

art2deco

Żeby wolnomyśliciele wyciągali ręce po daniny to dziwne.

~mieszkaniec

Ci dwaj goscie na temat podwyzek nie maja prawa sie wypowiadac bo kiedy byli przy koryce to wprowadzili najwieksze podwyzki na wszystko w naszym miescie . Wowczas ich te podwyzki nie bolaly bo zaabiali majatek za pierdzenie w stolek.

manukun

@edziu
Ilu mieszkańców Stalowej Woli pracuje w LOT? Ile zarabia co najmniej 9 tys. zł oprócz prezydenta i prezesów miejskich spółek?

~edziu

Do reddc, hejterze to skoro w latach 90 bylo tak dobrze to dlaczego w POSCE co 4 lata zmienial sie rzad, tak ten TVN wypral ci pusta mozgownice. Ja komentowalem o czym innym a ty bredzisz o czym innym. Komentujac ze w latach 90 POLACY zarabiali 600 zlotych brotto to pisalem o najniszej krajowej bo wiekszosc POLAKOW pracowalo wtedy za nanizsza . A dlaczego bo rynek pracy byl pracodawcy i oni dyktowali warunki zatrunienia [wysokie bezroobocie]. W przszlosci zanim cos wypocisz to pamietaj nie dyskutujesz z lemingiem tylko z kims kto zna fakty. Te 1700 zlotych to juz w przyszlym roku bedzie najnizsza krajowa a dzis za najnisza nikt nie pracuje bo mamy rynek pracownika i to pracownicy stawiaja warunki zatrudnienia. Czy ty wiesz lemingu ze w LOT obecnie sredni zarobek to jest 9 tysiecy i ci co tam pracuja protestuja o wieksze zarobki, to jak to sie ma do tych 1700 zlotych o ktorych ty wypociles. Ile wiecej mozna kupic paliwa za 9 tysiecy w obecnych dniach do tych 1700 zlotych w latach 90 [ceny p paliwa]. Po za tym ta drozyzne to pel wprowadzilo w POLSCE przez 8 lat swego nie rzadu i o tym zawsze pamietaj bo sa ludzie co wszysko dobrze pamietaja.

~@cdn

@cdn, unia to też my. Niczego nam nie wybiera tym bardziej SN. Chce abyśmy byli zdrowi ale ty wolisz aby własny rząd cię truł i płacił za fanaberie wyborczo/górnicze. Włóż łeb do komina i oddychaj pełna piersią jak lubisz. Ja pierdziele co za społeczeństwo ze chce być trzymane w ciemnocie i do tego jeszcze unicestwiane (40 tys zgonów spowodowanych smogiem). Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w eu 36 jest w Polsce.

cdn..

gdy Unia wybiera nam skład SN to dobrze, gdy Unia każe nam kupować pozwolenia na emisje CO2 to źle czy dobrze?

~@edziu

@edziu dzięki PiS to mamy dodatkowy podatek w wysokości 10 groszy za litr od
Nowego roku. PiS ma taki wpływ na cenę baryłki ropy, jak ty na sraczkę.

~elektryk

Jak kazdy bedzie zarabiał tyle co Nadberezny to moga smialo podniesc cene prądu dwukrotnie.Nadberezny nie musi sie bac bo ma duza pensje.