Sesje Rady Miasta- Nudno nie będzie, czyli gdzie jest radca prawny?

Image

To już druga sesja Rady Miasta w tej kadencji i już widać, że łatwo nie będzie. Dziś wybierano komisje miejskie.

Sesja rozpoczęła się od razu od zgrzytu. W ciągu pierwszych 30- kilku minut ogłoszono aż dwie przerwy. Później tych przerw było również sporo. W poniedziałkowy ranek przystąpiono do wyboru komisji. Na początek zamieszanie. Próbowano nowy system. Nie wszyscy radni potrafili sobie z nim radzić, mimo wcześniejszego szkolenia. A teraz, jak na dłoni widać kto jak zagłosował, czego nie przycisnął i kiedy nie przycisnął. W końcu udało się ustalić, że w ławach 3 grudnia w sali obrad zasiało 23 radnych.

Na początek Komisja rewizyjna. Zgłoszono kandydatów. Byli nimi: Renata Butryn, Joanna Grobel- Proszowska, Lucjan Małek, Łukasz Warchoł i Stanisław Sobieraj, który chwilę później i tak musiał zrezygnować, ponieważ nie może jako przewodniczący RM zasiadać w tej komisji. Wszyscy pozostali wyrazili zgodę na kandydowanie. Na przewodniczącego zaproponowano Łukasza Warchoła (Kukiz’15) i Renatę Butryn (Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe). Po głosowaniu uznano, że komisji będzie przewodził radny Warchoł (15 radnych „za”). W tej sytuacji Renata Butryn (którą poparło 8 osób) uznała, że rezygnuje z pracy w tej komisji. Razem z nią wypisać zdecydowała się Joanna Grobel- Proszowska. Powstało zamieszanie, bo jeszcze nie zdarzyło się, żeby kilka minut po decyzji na „tak”, podjąć decyzję na „nie”. Czy to zgodne z procedurami i co robić w takiej sytuacji? Zdecydowano się skorzystać z pomocy radcy prawnego. Po przerwie do sali obrad przyszła radca Teresa Darska. Okazało się, że w sprawie tej komisji, skoro nie da się wybrać składu i przewodniczącego będzie trzeba rozmawiać na przyszłej sesji, a teraz należy skupić się na kolejnych punktach obrad. Poza tym w nowej komisji, po rezygnacji byłoby zbyt mało członków, zaledwie 2 (według przepisów potrzeba ich co najmniej 3). Dlaczego dwie osoby z Porozumienia zdecydowały się wyjść z klubu?

- W zwyczaju jest, że przewodniczącym Komisji Rewizyjnej jest osoba, która reprezentuje największy klub opozycyjny. To zaznaczyła pani radna Grobel- Proszowska w swoim wystąpieniu. Ponieważ wynik głosowania jest taki, a nie inny, my szanujemy taki wynik głosowania, ale jednocześnie uznaję, że ja w tej komisji pracować nie będę, ponieważ nie widzę tam jakoś swojej roli. Wolę pracować w innej komisji, gdzie będę mogła łączyć dwa aspekty komisji, tzn. merytoryczność z elementami kontroli. To leży w gestii opozycji- powiedziała Renata Butryn.

- Już na ostatniej sesji była taka sytuacja, że staraliście się państwo dobrać nam osobę, która będzie nas reprezentowała w gronie przewodniczących Rady Miasta. W tym momencie tak samo jakby odbiegacie nam państwo możliwość przewodniczenia w tej komisji, która tak naprawdę patrzeć ma ręce obecnej władzy, pana prezydenta i pracy całego urzędu, więc uznaje to za stawianie nas pod ścianą- mówił Damian Marczak.

- Pan Łukasz Warchoł nie jest ani od nas, ani od was. Nie wiem czemu nie miałby poprowadzić komisji jako osoba postronna? Jest komisja rewizyjna, można w niej przecież pracować nie będąc przewodniczącą. Nie ma się co obrażać. Pan Łukasz Warchoł tak samo jest wybrany w wolnych wyborach. Jest przedstawicielem ugrupowania Kukiz’15, też ma prawo być przewodniczącym. Nie ma tu znaczenia, że ktoś się zgłasza, a jak nie jestem przewodnicząca, to rezygnuje - mówił się Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miasta.

Radni przegłosowali rezygnację z komisji dwóch członków. Zgodę na odejście z komisji Renacie Butryn dało 8 radnych, 5 było przeciw, część się wstrzymała od głosu, część w ogóle nie przycisnęła przycisku. W przypadku Joanny Grobel- Proszowskiej „za” było 7 osób, a 6 przeciw, pozostali wstrzymali się od głosu lub nie brali udziału w głosowaniu. Wobec niezgodności w komisji Łukasz Warchoł uznał, że zrezygnuje z przewodniczenia.

- To wszystko dla dobra Stalowej Woli, nie kłóćmy się- powiedział Łukasz Warchoł.

Radna Renata Butryn stwierdziła na koniec, że domaga się jedynie respektowania demokratycznych zasad, a słowa przewodniczącego ją dotknęły, choć jako doświadczony polityk nie ma w zwyczaju się obrażać. Powiedziała również, że nie zrezygnowała dlatego, że akurat ona nie została przewodniczącą i nie o to chodziło, bo przecież rezygnację złożyła również Joanna Grobel- Proszowska. Chodziło o przekazanie Komisji rewizyjnej we władanie największej opozycji, a tę stanowi Porozumienie.

Za rezygnację Łukasza Warchoła było 5 osób, przeciwko-8, 5 się wstrzymało i tyle samo nie wzięło udziału w głosowaniu.

Pozostałe komisje wybrano bez dyskusji.

Komisja Petycji, Skarg i Wniosków

Przewodniczący: Mariusz Bajek

Skład: Mariusz Bajek, Karolina Paleń, Andrzej Kochan, Andrzej Szymonik, Damian Marczak, Leszek Brzeziński, Piotr Rut.

Komisja Budżetu i Finansów

Przewodniczący: Elżbietka Kulpa

Skład: Leszek Brzeziński, Renata Butryn, Joanna Grobel- Proszowska, Damian Marczak, Andrzej Szymonik, Jerzy Augustyn, Dariusz Przytuła, Elżbieta Kulpa, Łukasz Durek, Lucjan Małek, Paweł Madej, Stanisław Sobieraj, Piotr Rut, Paulina Miśko, Ilona Kaczmarek.

Komisja Gospodarki Komunalnej, Geodezji, Architektury i Ochrony Środowiska

Przewodniczący: Franciszek Zaborowski

Skład: Damian Marczak, Joanna Grobel- Proszowska, Andrzej Szymonik, Franciszek Zaborowski, Paweł Madej, Jan Sibiga, Maria Chojnacka, Mariusz Bajek, Stanisław Sobieraj, Piotr Rut.

Przed głosowaniem przewodniczącego tej komisji radna Joanna Grobel- Proszowska wyraziła wątpliwość czy Franciszek Zaborowski będzie odpowiedni do bycia przewodniczącego ze względu na pełnione funkcje zawodowe. W związku z tym opozycja poprosiła o przerwę celem przedyskutowania tej sprawy. Po przerwie wybrano go przewodniczącym. Na drugiego kandydata, Pawła Madeja oddano 3 głosy.

Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia

Przewodnicząca: Karolina Paleń

Skład: Dariusz Przytyła, Renata Butryn, Maria Chojnacka, Elżbieta Kulpa, Karolina Paleń, Jan Sibiga.

Komisja Inicjatyw Gospodarczych, Rozwoju i Promocji Miasta

Przewodnicząca: Joanna Grobel- Proszowska

Skład: Jerzy Augustyn, Andrzej Szymonik, Joanna Grobel-Proszowska, Damian Marczak, Paulina Miśko, Franciszek Zaborowski, Andrzej Kochan, Agata Krzek.

Komisja Oświaty, Kultury i Sportu

Przewodniczący: Lucjan Małek

Skład: Ilona Kaczmarek, Mariusz Bajek, Andrzej Kochan, Paulina Misko, Agata Krzek, Łukasz Durek, Stanisław Sobieraj, Łukasz, Warchoł, Leszek Brzeziński, Jerzy Augustyn, Lucjan Małek.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

Przewodniczący: Andrzej Kochan

Skład: Karolina Paleń, Franciszek Zaborowski, Andrzej Kochan, Łukasz Durek, Lucjan Małek, Piotr Rut, Leszek Brzeziński, Łukasz Warchoł.

Komisja Mieszkaniowa

Przewodniczący:Jan Sibiga

Skład: Jan Sibiga, Karolina Paleń, Ilona Kaczmarek, Renata Butryn, Łukasz Warchoł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny.

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~csa

@!!!. przecież chłop się wycofał honorowo widząc konflikt. jakby dał się zagospodarować jak to napisałeś(łaś)to by pozostał jak pis chce.

~xyz

@art2deco
Tak , demokratyczne głosowanie w PiS,czyli pod pod dyktando i zgodnie z "przekazem dnia".

~CoByTuJeszcze

Pomysł Macierewicza bierze w łeb. WOT nie nasyci pola walki patriotyzmem
"PiS to jednak „fachowcy”. Nawet własne pomysły są w stanie spartolić. Na początku zabierali pieniądze z modernizacji armii na WOT, teraz wyhamowują rozbudowę WOT. I tak cały czas od bandy do bandy."
A tu się rypło… Właściwie można było przewidzieć, że to też spieprzą. Grudzień się zaczął, więc zapisujmy listę pisowych obciachów. Będzie więcej, szczyt klimatyczny dopiero się rozpoczął.
Jest dla PiS-u
pole do popisu.

~Boże zagrzmij

A teraz sobie wyobraźcie... USA, Francja, Niemcy, Rosja, jakikolwiek inny rozwinięty kraj. Kraj w którym prezydent, ministrowie i pół rządu oddają hołdy pastorowi, księdzu, rabinowi - właścicielowi radiowej stacji radiowej. Widzicie to? A my kur... w takim kraju żyjemy.

art2deco

Ale to jest koalicja nowoczesnych, obywatelskich rebeliantów. To komu się należy skoro głosowania są de-mo-kra-ty-czne a nie kolesiowskie?
Róbcie tak jak nauczacie.

~@Katolik

Z towarzyszem Piotrowiczem modliłeś się? Ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni.

~!!!

A co to pan Warchoł nie wiedział,że PiS go chciał "zagospodarować"? oczywiście, że przewodniczącym komisji rewizyjnej powinien być członek największego klubu opozycji, a w mieście klub jest jeden.Ta sama jazda jest w sejmiku.

~Katolik

Sam byłem na imprezie u ojca tadeusza więc się odczep różaniec mieczem mym krzyż moja tarcza amen

~żenada

A widzieliście ten cyrk w Toruniu? Boki można było zrywać !!!

~@Becia

Flagę zwiesił i Morawiecki na tle unijnej flagi występuje. Teraz zaklinają się że są za Unią bo wiedzą że 86% Polaków też jest za. Ale to czysty koniunkturalny zabieg. Sądzisz, że ich coś oświeci? Ale miejmy nadzieje ze nie zdąży dziadek tego zrobić.

~Olo

a myślały pisowskie dzieci że sobie poukładały wszystko a tu klops, dzieci polityczne musicie się wysilić a powodzenia i tak nie będzie umiech

~wyga

hehe sobieraj teraz trzeba być ociupinkę mądrym? nie będzie łatwo pisowskie ciołki umiech

~czas na rozum

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zapowiedział, że w ramach walki z emisją dwutlenku węgla, na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach przyjedzie pociągiem. Nikt, nie spodziewał się, że prezydent do Polski dotrze drugą klasą. Zauważcie - proszę, ze przywódcy normalnych państw nie wstydzą się jechać pociągiem, nie wstydzą się pójść do publicznego sklepu, podczas wizyt zagranicznych ich świta jest ograniczona do minimum... Kraje że tak powiem dzikie charakteryzują się bizantyjskim przepychem. No chociażby "nasza" sołtysina z Brzeszcz. Co tydzień kilka aut gna z Warszawy do zapchlonego Przecieszyna, bo paniura musi być w domu. Ba - ulicę się zamyka, bo przechodzi Macierewicz. Co prawda to chory człowiek i licho wie co takiemu palnie do głowy, ale to są UDOKUMENTOWANE FAKTY. Nie wspomnę o Kaczorze, którego nawet w Sejmie mimo straży "eskortuje" po 6 ochroniarzy i tylko brak lektyki! A gdyby tak pisowskich nierobów wsadzic do wagonów zamiast wozić rzadowymi kolumnami samochodów ?!

~Informator

Co do cen prądu to nas pokryje Rzeszów oni niech się męczą za to że nie wybrali prezydenta z PiS my z faktu że mamy Lucjusza jesteśmy zwolnieni

~podatnicy

Pisowczycy podniosą ceny pradu to wreszcie motłoch co ich wybieral przejzy na oczy ale jest już za pozno wszystko będzie droższe !!!

~podatnicy

Pisowczycy podniosą ceny pradu to wreszcie motłoch co ich wybieral przejzy na oczy ale jest już za pozno wszystko będzie droższe !!!

~Jebać Peło

Kiedy świeczki opozycja pod sądem. Czy boicie się, bo zaraz na radzie miasta będzie wiadomo, kto. Poszliscie do urzędu miasta o będziecie popychadłem.

~Informator

Po prostu u nas w mieście najlepsze są dwie partie Kukiz i PiS a podwalin sld po tu nie potrzeba niestety ale chcą głównie dowalić panu prezydentowi

~siwy

- To wszystko dla dobra Stalowej Woli, nie kłóćmy się- powiedział Łukasz Warchoł. bardzo dobrze Pan im powiedział. Opozycja tylko chce skłócic wszystkich ze wszystkimi. byle dopiec PISowi. zachowuja sie jak dzieci w przedszkolu

~Polak

Do poprzednika a co ciebie to obchodzi trzebaylo startować jakbyś został wybrany to by ciebie też wybrali jeszcze ktoś cos złego powie na panią Ilone a gorzko tego porzaluje są odpowiednie organy które w mig znajdą hejterow

~....

Hehe Pani Kaczmarek w komisji ...że ona wstydu nie ma tam siedzieć..to tak jakby ucznia po podstawówce tam posadzić..i jeszcze w komisji finansów..ech z czym do ludzi??

~....

Hehe Pani Kaczmarek w komisji ...że ona wstydu nie ma tam siedzieć..to tak jakby ucznia po podstawówce tam posadzić..i jeszcze w komisji finansów..ech z czym do ludzi??

~janek

Do hejterow a mnie zastanawia jeden fakt dlaczego ak wielu radnych z pseudo opozycji wystartowalo do KOMISJI BUDZETU i FINANSOW. Czy oni licza ze im tez cos kpnie z tego budzetu do prywatnej kieszeni.

~@Becia

Jesteś optymistką to nie „dojrzałość” tylko TRYND taki przekazany z Nowogrodzkiej, że PiS kocha Unię Europejską. Np o motłoch da się nabrać. O naiwności😳😳😳

~Becia

Czy zauważyliście że przed urzędem miasta wreszcie powiewa unijna flaga, całą kadencję dojrzewał Lucek by dojrzeć do sprawy ciekawe do czego dojrzeje w następnej kadencji?

~jeje

Butrynowa wyczuła, ze nie opłacalne. Za dużo afer ostatnio Peło jak dzisiaj neumana., Kasy za mało w komisji, to franca się wycofała i jeszcze robi zamieszanie.

~Hehek

Radna Butryn, głosowanie nie po jej myśli, to nie akceptuje.
Pani radna taka jest demokracja.

~luna

Ilona Kaczmarek vel ,,radna bez matury - ale wstyd'' w Komisji Budżetu i Finansów hehehehehehehhehe przecież ona liczyć nie umie!!!