Poznaj historię Cmentarza Wojennego w Rozwadowie
Opublikowano: 1  Listopada  2018

Był to największy cmentarz wojenny w regionie. Dzięki zaangażowaniu pasjonatów historii pamięć o nich nie zaginie.

Spoczywa na nim 932 żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, ale również ci, którzy oddali życie za Ojczyznę walcząc w II wojnie światowej.

Z inicjatywy Fundacji „Przywróćmy pamięć”, przy współpracy z płk. Tomaszem Nowakowskim historia cmentarza nie zaginie.

Na części wojskowe widać wiele zmian. Umieszczono tablice z nazwiskami pochowanych, a także z historią cmentarza. Ci, którzy zginęli byli różnej narodowości, różnych wyznań. Spoczęli tu, gdzie przyszło im toczyć walkę z wrogiem. Dziś w miejscu ich pochówku palono znicze i modlono się. Rodzice przyprowadzali dzieci. Cmentarz wysprzątano, pojawiły się brzozowe krzyże z tabliczkami.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Stefan
kolo1, napisz jakie tajemnice, bo brzmi ciekawie?
Dodano: 5  Listopada  2018  10:39:50
~kazek
Misiu, nie wiesz, ale "jakoś nie nie wierzysz". A ja wiem, bo kilkukrotnie własnymi rękami, z klasą i wychowawczynią z rozwadowskiej podstawówki pielęgnowaliśmy ziemne mogiły żołnierskie w ramach "prac ręcznych". A w czasach komuny nikt nie pytał dzieci (i pewnie nauczycieli też) o zdanie. Było polecenie, nie wiem czy na etapie dyrekcji szkoły, czy wyżej, klasa szła i pracowała. Może dzisiaj byłyby jakieś opory odnośnie pracy dzieciaków w cmentarnej ziemi, choć dziś w radio słyszałem, że jakaś szkoła nadal pielęgnuje mogiły żołnierzy w tej części Polski. Wtedy nikomu nie przychodziło do głowy jakiekolwiek "ale". Ale też nikomu czapka z głowy nie spadła, a i uczniowie woleli takie zajęcia od szkolnej nudy. No i- przy okazji - dodatkowa lekcja patriotyzmu.
Dodano: 5  Listopada  2018  10:28:09
~MIś
oby tak było, dzięki za zainteresowanie, może razem się wybierzemy
Dodano: 3  Listopada  2018  11:30:23
Miś - kiedyś szkoły opiekowały się grobami wojennymi , to już przeszłość i tylko czasem stare tabliczki po tym zostały . A na cmentarz w Rozwadowie z chęcią się wybiorę aby zobaczyć czy rzetelnie go opisano , bo skrywa on jeszcze kilka tajemnic .
Dodano: 3  Listopada  2018  10:51:34
~Miś
przestańcie rozmawiać o przeszłości , jak by wam teraźniejszosć nie obchodziła głosujecie na bandę złodziei i chowacie głowę w piasek jak strusie chciałbym wskrzesić tych prawdziwych Polaków choć nie mogę wozicie się tylko na historii bo sami nie macie nic do zaoferowania, tylko wspomnienia, wywody i pitolenie , banda nie użytków rolnych nawet nie wiecie jak ziemię uprawiać,do rosmana na zakupy chłopy kremiki na paluszki perfumki , fryzjer gładka buzia, tyle zostało z facetów kup jeszcze spodnie w rozkroju po kolana -to oznaka męskości tylko jaj niema!!!!!!!! ale grunt że że psęłdo kobitom się podoba
Dodano: 3  Listopada  2018  09:55:09
~Miś
mam wrażenie że za 30 lat znajdzie się jeszcze więcej kombatantów i nowych historii, opowieści jak było w 39 roku, szacunek dla żołnierzy walczących w tamtych czasach i wszystkich ale bez przesady ciągle kombatantów przybywa,czyżby za sprawą kleru zostali powołani nowi kombatanci?
Dodano: 3  Listopada  2018  08:10:23
~Miś
kazek, chciałbym żeby by było to prawdą o czym piszesz, w czasach socjalizmu jakoś nie wierzę a chciałbym , dzieci po cmentarzach pielęgnują groby?, ciekaw jestem kto w tamtych czasach by się n to zgodził, może tak było , ale ja nie wierzę
Dodano: 3  Listopada  2018  08:03:49
~historyk
Tragiczna prawda jest taka,że po obu stronach walczyli i strzelali do siebie również i Polacy przymusowo wcieleni do armii zaborców, ciekawe i równe zainteresowania są cmentarze wojenne w Zbydniowie.
Dodano: 2  Listopada  2018  20:22:32
~.....
~michal33, głupoty piszesz. Idź i najpierw przeczytaj, a później komentuj. Niemców tu niewielu było pochowanych z I wojny. Na mogiłach tych z I wojny rożnych narodowości chowano w 1944 żołnierzy armii czerwonej, później ich ekshumowano i przewieziono do Sandomierza
Dodano: 2  Listopada  2018  16:45:50
~Max
Wspaniała inicjatywa. Oby takich więcej. Ważne jest to , co pisze ~ michal33. Trzeba to uwypuklać iwyraźnie zaznaczać dla świadomości, szczególnie młodych.
Dodano: 2  Listopada  2018  13:17:29
~kazek
Pamiętam ten cmentarz z lat szkolnych (przełom 60tych i 70tych), z mogiłami ziemnymi i zmurszałymi krzyżami. Pielęgnowaliśmy te groby jako uczniowie w ramach zajęć z "prac ręcznych", jak to się wówczas nazywało. (Tak, uczniowie(!) w ramach zajęć szkolnych, to nie pomyłka! Już widzę to zdziwienie i hejterskie komentarze, jak zawsze na wszystko). Oprócz tego, w większym niż szkoły zakresie, prace porządkowe wykonywały też jakieś inne służby czy instytucje, nie pamiętam jakie, ale ten cmentarz był zadbany, mogiły wyraźne, nie tylko "nasze", także te "zaborców". Pamiętam niemego świadka zapomnienia; rozpadający się krzyż prawosławny, który niszczał na zaniedbanym cmentarzu, stojąc w środku zbiorowej mogiły ziemnej żołnierzy rosyjskich. Mogiły ziemne, w późniejszych latach niepielęgnowane, zapadły się i zniknęły w latach 70 - 80. W dniu Święta Zmarłych widziało się tam pojedyncze światełka, ktoś pamiętał... Dobrze, że obecna inicjatywa przywraca choć fragmentarycznie pamięć o tych czasach i ludziach, którzy polegli tak daleko od domów, nie zawsze w walce o sprawę, do której byli przekonani. Ku przestrodze wciąż obecnym apologetom przemocy i odgrzewania animozji między narodami. Oby nigdy więcej takie cmentarze nie musiały powstawać. To nasz zbiorowy obowiązek; pokój NIE jest dany raz na zawsze, a jego utrzymanie wymaga rozsądku, mądrości i pracy.
Dodano: 2  Listopada  2018  10:07:10
~michal33
Prawda jest taka ze groby z pierwszej wojny ,szczegolnie niemcow zostały celowo zlikwidowane,bo to zli niemcy i wywołali wojne.Tylko to nie byli zolnierze co nas najechali w 1939 roku,ale im sie dostało .Teraz w tym miejscu leza polacy ,bo była komuna i dała na to pozwolenie.Nie wolno mylic nazistow z niemcami z pierwszej wojny,bo wtedy to byli nasi sojusznicy i razem z nimi bilismy ruskich.
Dodano: 1  Listopada  2018  17:09:50
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe