Kino Ballada przestaje istnieć, czyli od Paryżanki do Zwyczajnej przysługi

Image

31 października w kinie Ballada zostanie wyświetlony ostatni seans. Kino przestaje istnieć. Właścicielem obiektu jest Miasto, w gestii prezydenta i rady będzie dalsza przyszłość tego budynku.

W grudniu 2015 roku miasto wygrało przetarg na zakup obiektu przy ul. Staszica 14. Transakcja została sfinalizowana w ratach na łączną kwotę 830 tys. zł. Nabyta nieruchomość ma powierzchnię 1151 m2, w tym ok. 135 m2 stanowi lokal użytkowy. Prezydent miasta od początku podkreślał, że działalność kina nie jest zagrożona, ale dzierżawca obiektu z różnych względów wycofuje się jednak z prowadzenia kina.

– Mamy plan, mamy pomysł na ten budynek. Oczywiście, pomimo tego, że miasto jest właścicielem budynku mocno kibicowaliśmy Balladzie. Chcieliśmy, aby kino przetrwało mimo niełatwej sytuacji na rynku, zwłaszcza, że pojawił się kolejny podmiot prywatny o silnej pozycji marketingowej w jednej z galerii handlowych- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Co się stanie z porzuconym obiektem, tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo za to, że prezydent swoje plany dotyczące budynku po kinie Ballada za jakiś czas zaprezentuje na forum Rady Miejskiej. Zanim jednak podjęte zostaną jakiekolwiek działania, pomysły zatwierdzone zostaną przez radnych nowej kadencji.

- Zapewniam, że pomysłów na życie w tej przestrzeni- z punktu widzenia kulturalnego i edukacyjnego potencjału zespołów, grup, które w Stalowej Woli działają- nie brakuje, a więc na pewno ta przestrzeń nie pozostanie pusta. Nie będzie również ta przestrzeń w moim zamyśle wykorzystywana na cele handlowe- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Miasto będzie starało się na pozyskanie środków zewnętrznych na remont obiektu po kinie.

Pierwszy seans w kinie Ballada wyemitowano 20 kwietnia 1958 roku. Widzowie obejrzeli wtedy film z Brigitte Bardot "Paryżanka". Ostatni seans w kinie Ballada zaplanowano na 31 października 2018 roku. Stalowowolskie kino mieszczące się przy ul. Staszica zakończy swoją historię filmem "Zwyczajna przysługa".

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~do Eco

Lepiej bym tego nie ujęła.

~Eco

Od wielu miesięcy obserwuję, co dzieje się w Stalowej Woli a i w Polsce również. Obraz zaczyna być nieco niepokojący.

W moim odczuciu, Stalowa Wola staje się powoli jakimś zaściankiem, pomimo: rewitalizacji kilku placów zabaw, naprawie kilku kilometrów chodników, zalepieniu styropianem blokowisk z elegancką pastelozą. To cieszy może, gusta nie przywykłe do jakości, ładu i harmonii.

Centrum miasta natomiast, zainstalowano gdzieś daleko na błoniach, koło oczyszczalni ścieków. Chyba po to aby móc dojechać do kina nowym autem z salonu? Niestety, czasem w Vivokinie śmierdzi kupą, ale to może nic nie szkodzi, gdy ktoś przywykły.
W ścisłym środku miasta czyli "centrum", zainstalowano dla odmiany myjnię samochodową. Super, przynajmniej można dla rozrywki oderwać sie od telewizorka i przed mszą umyć auto.

Wycięto również setki drzew w wielu miejscach, tak jakby cień w gorące lato był jakoś szczególnie dla ludzi szkodliwy. W powietrzu za to unosi się pył i dym ze stalowni HSJ jak również smród z firm aluminiowych, a po nocach szczególnie w weekendy hałas z pieca HSJ i wentylatorów Alutec skutecznie wybijają z błogiego snu, tysiące mieszkańców!

Ekstra, naprawdę jestem pod wrażeniem! Tylko czy koniecznie musimy równać do trzeciego świata?


A teraz czytam, że Balladę zamykają. Owszem wkurzał mnie popcorn popijany colą przez nieprzywykłych do 2 godzin postu i uczty dla duszy. Denerwowało zimno, czy średnio wygodne fotele. Ale jednak, było to jakieś miejsce spotkań z kulturą, jak również często spotkań towarzyskich.

Strach pomyśleć co tu będzie!

Czy może powstanie tutaj wreszcie, długo wyczekiwane, centum kultury disco polo?

To pytanie retoryczne oczywiście ;-)) (wyjaśniam od razy tym, nie rozumiejących pojęcia kultura)

Zaczynam rozważać konieczność wyjazdu stąd, do jakiegoś MIASTA.

A Wy dordzy Państwo, co sądzie o rozwoju naszego osiedla hutniczego dumnie nazywanego Stalową Wolą?

~Kler

Pewnie Kara za wyświetlenie Kleru.

~@Lefy

Znowu wam w Tworkach internet włączyli?

~norma

Zamkykać kino w mieście i cieszyć się ze jest drugie w krzakach przy śmierdzialni czyli oczyszczalni miejskiej to absurd.

manukun

@don
HAHAHAHAHA.

Szlęzak podnosił podatki? Ty nie masz bladego pojęcia o historii Stalowej Woli, a szczekasz pod każdym artykułem.

Twierdzisz, że Rzeszów stracił 10000 mieszkańców przez ostanie 4 lata, topole są rakotwórcze, a dzisiaj bredzisz o ciągłych podwyżkach podatków przez Szlęzaka doprowadzających do upadku sklepu.

W sumie byłoby to zabawne, gdybyś nie posiadał praw wyborczych...

~Jacek

Stalowa na psy schodzi, zamyka się kino w centrum...

~Lefy

A .. podziekujcie UE. Tak się sracie że LN sciaga flagi Uni. Niby dają kase na rozwój, ale po cichutku poznikają polskie kina, sklepy, firmy. I tak naprawde to będziemy robić w swoim własnym kraju na ludzi w Niemczech .

~Prawy

A prawda jest taka że dziadostwo tam było. Pierdyliard lat nikt tego niemodernizował. Wszystko stare i gowniane. A 3D to jakas kpina.

Ciekawe dlaczego nikt nie płakał za starymi sklepami jak wchodziły markety, dlaczego nikt nie płakał za autosanami jak wchodziły elektryczne autobusy, za syrenkami i polonezami jak wchodziły zachodnie auta ...

Stare, niespełniające aktualnych standardów musi odejsc. Witaj nowe. Lepsze.

~www

Wierzyć się nie chce...

~don

Do warte uwagi, hejterze juz wiekszej glupoty sie nie dalo wypocic, za komuny i za nie rzdu SZLEZAKA [zreszta to samo] to nasze miasto bylo grajdolkiem. Wstyd mi bylo jak do mnie przyjezdzala rodzina z zagranicy [w latach 1970 do 2015] bo nie wiedzialem ktoredy ich prowadzic po miescie bo wszedzie byl syf. W ostatnich 4 latach dumnie ich wszedzie prowadze a oni sa zachwyceni pieknoscia naszego miasta obecnie. Nawet dodaja ze chetnie do naszego miasta obecnie by sie przeprowadzili. Ja tez mialem porzadny sklep i za nierzadu SZLEZAKA poprzez ciagle podnoszenie podatkow przez tego jegomoscia i warszawke [za nie rzadu PATOLOGI OBYWATELSKIEJ] zbankrutowalem i nie szedlem do SZLEZAKA zeby ratowal moj sklep.

~Adam

A ja proponuje w Balladzie utworzyć jakieś muzeum na cześć łaskawie nam panującego Lucjusza N.

~@jazda

No tak Ty z tymi co świeczki w inne miejsce sobie wkładają.

~ewka

hałas straszny,
bardzo utrudnia spanie i wypoczynek, o smrodzie nie wspomnę wystarczy pospacerować koło "jubilatu "wieczorami - aż biało od smrodu, maskara.

~dobra zmiana

Co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze...

~dobra zmiana

Co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze...

~dobra zmiana

Co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze...

~iwa

Nie zgadzajmy się na to! Tyle osób lubi Balladę. To nasze kultowe kino.
Dlaczego tym razem prezydent nie pyta mieszkańców czego chcą? Niech zapyta, to powiemy. Od razu , bez konsultacji zrobi tam kolejny plac zabaw lub coś w tym stylu? STOP! Chcemy kultury.

~norma

Jak można tak niszczyć wszystko co w Stalowej było dobre.
Wy
cięto już setki drzew, a teraz jeszcze Ballada!

Najważniejsze problemy Stalowej Woli takie jak hałas i smród są całkowicie ignorowane.
Możecie spać w tym hucianym huku?

~norma

Jak można tak niszczyć wszystko co w Stalowej było dobre.
Wy
cięto już setki drzew, a teraz jeszcze Ballada!

Najważniejsze problemy Stalowej Woli takie jak hałas i smród są całkowicie ignorowane.
Możecie spać w tym hucianym huku?

~norma

To jest po prostu straszne!!!
Będzie tam nowy plac zabaw?

~set

Żegnaj Ballada [*]

~Tomek

Wielka szkoda. Dla mnie Ballada to jeden z symboli Stalowej Woli. Chodziłem tam na seanse już jako młodzian, w ostatnich latach zabierałem też dzieci na bajki. Co z tego, że nie było to kino nowoczesne jak Helios, najważniejsze, że miało swój niepowtarzalny klimat. No i było prowadzone przez fajnych ludzi - pozdrowienia i ukłony dla Pań Marty i Darii!

~PRAWDA

Juz Szlęzak miał plany co do ballady, szkoda że własciciele zdecydowali się na taki krok, no ale skoro plebs wybrał kino przy galerii to się nie ma co dziwić

~Gosia

To tak jakby w Krakowie zlikwidowali Sukiennice.

~Iskra

Koniec Ballady? Wielka szkoda! Przecież to kawał historii tego miasta... Być moze mniej osób tam chodziło,ale to w wielu przypadkach ze względu na nie najlepszy stan kina i.. zimno.Może jakiś remont? Helios ok,ale ceny biletów i odległość... Naprawdę niewielu stać na taki wydatek

truskawka1

~nini, Teleranki to były w jedynie słusznej telewizji, a w kinie Ballada były Poranki umiech

~ella

szkoda, takie obiekty powinny być w centrum miasta a nie na wygwizdowie gdzie zimą trzeba autem jechać.
Helios nie powinien dostać zgody na lokalizację koło vivo, tam powinien być porządny market budowlany, którego w mieście bardzo brakuje. za to liczba kin juz została zweryfikowana przez rynek. szkoda tylko ze padło na ballade

kolo1

Gdyby w MDK nie było kina tylko teatr i muza , a w Balladzie kino to nie byłoby problemu . A tak MDK jest wszystkim w jednym z niewygodnymi fotelami :(

~Polak

Jarek Polskę i stalowa zbaw i daj nam życie wieczne