Jak rozpoznać starzenie się opon?

Image

Opony to jeden z najważniejszych elementów naszego samochodu. Odpowiadając za kontakt z podłożem, narażone są na bliskie spotkanie z nierównościami nawierzchni, dziurami czy różnymi wbijającymi się w gumę drobiazgami. Starzenie ogumienia zależy od kilku czynników, takich jak czas eksploatacji czy miejsce magazynowania. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, żeby wiedzieć, kiedy opony nadają się do wymiany?

Jeździsz czy trzymasz w garażu?

Zgodnie z prawem producent opon ma obowiązek sprzedać je do 3 lat od momentu wyprodukowania. Z kolei my, gdy kupimy komplet od detalisty, zwykle wykorzystujemy go przez około 4 lata. Choć stan ogumienia należy sprawdzać regularnie, po upływie tego czasu warto zwrócić na niego szczególną uwagę - zwłaszcza, gdy opony są w stałym użytkowaniu, a nie np. czekają na użycie leżąc w garażu. Szacuje się, że 1 rok poprawnego magazynowania odpowiada ok. 3 tygodniom użytkowania, więc jeśli korzystamy z kompletu dość intensywnie, starzenie się opon będzie zachodziło szybciej.

Najczęstsze powody uszkodzenia

Nawet najmocniej zadbane opony w końcu ulegają na tyle dużym uszkodzeniom, że stają się nieprzydatne. Jednak jako kierowcy mamy spory wpływ na to, kiedy to nastąpi. Jeżeli jeździmy na niedopompowanych kołach, starzenie się opon będzie zachodzić szybciej, a guma może zacząć pękać i łuszczyć się w miejscach, które są przydeptane w wyniku niedostatecznego ciśnienia. Na stan ogumienia mają również wpływ takie czynniki, jak światło słoneczne, zawarty w powietrzu ozon czy proces utleniania. Dlatego tak ważnym jest, abyśmy przechowywali nieużywane w danym momencie opony w odpowiednich warunkach - dzięki temu wydłużymy ich żywotność.

Jak ograniczyć proces niszczenia się opon?

Choć wydaje się, że to niewiele, jako kierowcy mamy dość istotny wpływ na stan ogumienia naszego pojazdu. Jeżeli zadbamy o odpowiednie ciśnienie w kołach, zastosujemy odpowiednie kosmetyki zapobiegające procesom ozonowania i utleniania, a także regularnie będziemy sprawdzać ich stan, opony posłużą nam naprawdę długo, a my będziemy spokojniejsi, znając ich aktualny stan techniczny.

W samochodach istnieje wiele systemów, na których stan musimy jako kierowcy zwrócić uwagę. Stan ogumienia zalicza się do jednego z nich - dbając o opony nie tylko wydłużamy czas, w którym możemy je eksploatować, ale także zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze oraz poprawiamy komfort i przyjemność, jaką czerpiemy z jazdy. Jeżeli nie mamy pewności, czy nasze opony powinny zostać wymienione, czy mogą jeszcze posłużyć, zawsze warto skorzystać z usługi profesjonalnej oceny stanu opon - przeczytaj koniecznie porady na: https://www.uniroyal.pl/samochod

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.