W mieście przybywa młodych bezdomnych

Image

Wobec zbliżającej się zimy w MOPS-ie odbyło się spotkanie mające na celu zsynchronizowanie lokalnych służb na co dzień podejmujących pomoc osobom bezdomnych.

Niedługo temperatury na zewnątrz gwałtownie spadną. Niejednokrotnie przyjdzie nam spotkać osoby zaniedbane, bezdomne, które będą próbowały przetrwać zimę w miejscach do tego nieodpowiednich. Jak reagować w takich sytuacjach? Kogo zawiadomić?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli już w tym roku (do 19 października) objął pomocą społeczną 58 osób, w tym 50 mężczyzn i 8 kobiet. Schronienia udzielono 35 bezdomnym, w tym 4 kobietom. Część miejskich bezdomnych przebywa czasowo w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Są to: klatki schodowe, pustostany, ogródki działkowe, czy wybudowane naprędce prowizoryczne schronienia typu szałas. Czasem pomieszkują kątem u różnych znajomych, dziś tu, jutro tam.

Powody dojścia do bezdomności są bardzo różne. Najczęstszym jest rozpad rodziny spowodowany problemami wewnątrz samej rodziny, m.in. alkoholizmem, uzależnieniem od hazardu, zażywaniem substancji psychoaktywnych, przemocą.

Schronisko jeszcze niezapełnione

W schronisku również szykują się do sezonu zimowego.

- Przybywa nam osób bezdomnych. W tym roku udzielimy schronienia 50 osobom, z czego 32 osoby były z terenu gminy Stalowa Wola. Przybyło aż 12 osób nowych, z czego 6 ostatni pobyt stały miało na terenie gminy Stalowa Wola. Co najciekawsze, są to osoby coraz młodsze. Mieliśmy pana, który w lipcu skończył 18 lat, więc to bardzo młody człowiek, ale już uzależniony od narkotyków, dopalaczy, hazardu. Nie skończył gimnazjum. Sytuacja nie jest ciekawa, osób bezdomnych będzie przybywać. Na dzień dzisiejszy w schronisku mamy 10 osób, ale to tylko dlatego, że pogoda jest taka, jaka jest. Zapowiadają właśnie, że temperatury się obniżą i schronisko bardzo szybko nam się zapełni- mówi Zenon Gielarek, kierownik schroniska.

Policja z pracownikami MOPS-u dociera do bezdomnych

W ubiegłorocznym sezonie jesienno- zimowym na terenie powiatu stalowowolskiego nie odnotowano żadnych zgonów osób bezdomnych spowodowanych wychłodzeniem organizmu. Bezdomni stracili życie wskutek pożarów.

- Jak co roku, w trudnym dla osób bezdomnych i samotnych czasie, podejmujemy działania związane z odszukiwaniem tych osób. Były już takie patrole w tym sezonie, patrole łączone, w których uczestniczyli policjanci i pracownik MOPS-u. Sprawdziliśmy kilka miejsc, w których przebywały osoby bezdomne, sygnały te docierały do nas i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za pośrednictwem mieszkańców, ale także były zaznaczane na nowym narzędziu policjantów, Krajowej Mapie Bezpieczeństwa. Zweryfikowaliśmy te miejsca, zastaliśmy tam 4 osoby, które niestety, nie chciały skorzystać z oferowanej przez nas pomocy. Uważały, że jest jeszcze ciepło, że mają czas. Mamy świadomość, że te kontrole, te sprawdzenia trzeba realizować, bo przyjdzie taki czas, gdzie będzie chłodniej, gdzie te warunki będą ciężkie i być może wtedy do tych osób dotrze, że z tej pomocy trzeba skorzystać- mówi aspirant sztabowy Andrzej Walczyna, rzecznik KPP Stalowa Wola.

19 października 2018 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie poświęcone koordynacji lokalnych działań, działań podejmowanych w szczególnie trudnych warunkach atmosferycznych m.in. w zakresie monitorowania miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Spotkanie miało na celu opracowanie lokalnych procedur postępowania z osobami bezdomnymi, aby zapewnić im szybką i skuteczną pomoc w czasie okresu zimowego 2018/2019.

Nie bądź obojętny wobec osób bezdomnych , powiadom odpowiednie instytucje takie jak:

112 Centrum Powiadamiania Ratunkowego
987 Centrum Zarządzania Kryzysowego
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
15 6433487 Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
15 8425097 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Strażak,JP

Wiadomość z ostatniej pół godziny ,bezdomny/nie wiadomo na 100 procent/ powiesił sie na drzewie obok sklepu Słoneczko na JP 2 56 .Była straż,dwie policje.Nie wiadomo czy przezył.Policja teraz prszeszukuje okolice i pyta świadków.

~Onaaas

A ceny mieszkań w stalowej jak w Radomiu. Wynajem Jak Kraków. Sorry ale to jest chore.

~Anioł

A co się dziwić skoro matki nie chcą trzymać rozwydżonych pijaków

~MFW

Mieszkańców ubywa,bezdomnych przybywa,
czyli
robotę zwiększyć, jedzenie zmniejszyć - constans musi być.

~do obibok

Co to za praca chyba taka gdzie nikt nie chce. Jak nie masz układów w kascie to ewentualnie obóz najgorsze stanowiska.

~do obibok

Co to za praca chyba taka gdzie nikt nie chce. Jak nie masz układów w kascie to ewentualnie obóz najgorsze stanowiska.

~Obibok

dużo bezdomnych jest na własne życzenie narkotyki alkohol itp.
pracy w stalowej jest bardzo duzo nie piszcie głupot ze nie ma pracy. Jeśli ktos niechce sie leczyć to londuje na ulicy bo ci co chcą wyjść na prostą to wiedzą ze wystarczy iść do mopsu lub do schroniska a później do pracy ale żeby tego dokonać trzeba być czystym trzeba chcieć być czystym od używek
szloda mi młodych ludzi którzy dla szpanu pokazują swoją głupotę a potem na ulicy londuja

~Moher49

Jedni mają mieszkanie i nie mieszkają, inni nie mają gdzie spać. W mieście jest kilkaset niezamieszkałych lokali. Jeśli ktoś pracuje, dostanie kredyt, to mieszkanie może sobie kupić. Ci co śpią pod wiaduktem mają rodziny w okolicy, im już pomóc się nie da.

~bieda55

W Stalowej jest ukryta bezdomnosc.Ja bezdomny,bo mieszkam u kolegi w garazu za odłozona kase.Kiedy sie skonczy to laduje na ulicy.Sporo osób mieszka z dziadkami,bo nie maja na własne mieszkanie.Jak by nie mieszkanie dziadków to tez wyladowali by na ulicy.

~do odpust

Młodzi w Stalowej pracy i mieszkań nie mają. A ukraińcy niszczą akademik zamiast w blok przekształcić.

~Kiniu

Nacht sie spowrotem sprowadzil spod Jaroslawia?

~jasio

wystarczy dokwaterowac do tych co nam sluza publicznie ina ochotnika czyli do radnych i wladzymeieskiej bowidac oświetlenie blon i monitoring ulicrobiom swoje

~odpust

Do ministrant-durniu często ci Ukraińcy mają polskie korzenie.

~Ministrant

Madej ma dużo miejsca na Plebani. Franek na Akademikach KUL. Zamiast ściągać Ukraińców niech im pomogą, a nie biegają za kasą.

~Ministrant

Madej ma dużo miejsca na Plebani. Franek na Akademikach KUL. Zamiast ściągać Ukraińców niech im pomogą, a nie biegają za kasą.

~Lola

I super park wodny rewelacja inne atrakcje dla dzieci dzięki panu prezydentowi super teraz będziecie się czepiać bezmuzgowce Lucek tak dalej mój głos masz. A ten co twierdzi że to duperele to k.....yn co Slezak zrobił dla stalowe wielkie g...o a teraz przynajmniej jest gdzie wyjść z dzieciakami a nie tylko telefony komórkowe w rękach dzieci.

~Pepe

Ale na park wodny i inne duperele było!

~.....

i co na to kandydaci na radnych? w ulotkach tylko o potrzebie dla bezdomnych zwierząt, a ludzie?