Stalowowolski szpital w ciągłej budowie

Image

Trwają prace przy Bloku Operacyjnym oraz centralnej sterylizatorni.

W stalowowolskim Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym trwa budowa nowego Bloku Operacyjnego oraz centralnej sterylizatorni. Powstaje również druga Izba Przyjęć. O tych oraz innych inwestycjach mówiono podczas konferencji prasowej.

Władze Powiatu Stalowowolskiego oraz dyrektor szpitala spotkali się z dziennikarzami w dniu 16 października. Głównym tematem spotkania była budowa największej i najkosztowniejszej inwestycji powiatu w ostatnich latach, czyli Bloku Operacyjnego. Inwestycja jest w trakcie realizacji, a dziennikarze mieli okazję zobaczyć stan zaawansowania prac.

– To potężne zadanie. Nowy Blok Operacyjny ma powierzchnię 2,5 tys. metrów kwadratowych, wraz z wyposażeniem będzie kosztował 25 mln zł. Decyzja o podjęciu się tego zadania i sfinansowania go, była trudna, bo mocno i na długo obciążyła budżet naszego samorządu. Ale nie było wyjścia, zresztą to była ostatnia szansa na pozyskanie dofinansowania do tego zadania. Wzięliśmy więc 10 mln zł z RPO Województwa Podkarpackiego, dołożyliśmy 15 mln zł z budżetu powiatu i budujemy. Już za kilka miesięcy ten blok będzie działał pełną parą – mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Wsparcie i zaangażowanie samorządu powiatowego docenia dyrektor stalowowolskiej lecznicy.

- Mam ogromną satysfakcję, że gdy podczas sesji Rady Powiatu pan przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek o dofinansowanie budowy Bloku Operacyjnego, to wszyscy radni byli za. Nikt nie był przeciw, nikt też się nie wstrzymał. To było głosowanie ponad podziałami, ponad polityką– komentował Edward Surmacz.

W szpitalu budowana jest jednocześnie centralna sterylizatornia. - Dotychczasowa ma tyle, ile blok operacyjny, czyli 63 lata. I tak jak on, również nie spełnia obecnych wymogów sanitarnych. Dlatego nowa była niezbędna. Zostanie wyposażona w 2 piece parowe oraz 1 plazmowy. Prace nad nią trwają, stan ich zaawansowania oceniam na 60-70 procent. Powinna być gotowa jeszcze przed blokiem operacyjnym[/i]– mówił dyrektor Surmacz.

Oprócz budowanych Bloku Operacyjnego oraz sterylizatorni, dziennikarzom pokazano również fragment drugiej Izby Przyjęć, która powstaje na parterze pochodzącego z lat 80. Pawilonu B. - Ta inwestycja jest realizowana dzięki dofinansowaniu Miasta Stalowa Wola. Mówimy o kwocie rzędu 500 tys. zł. Będzie ona obsługiwała pacjentów przyjmowanych na oddziały: ginekologiczny, położniczy, pediatrię, okulistykę oraz kardiologię pierwszą. Dzięki dwóm Izbom Przyjęć, szpital będzie miał znacznie lepszą płynność w przyjmowaniu pacjentów[/i]– tłumaczył Edward Surmacz.

Starosta Janusz Zarzeczny omówił również to, co jeszcze w tym roku w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym zostanie zrealizowane.

– Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa o dofinansowanie zakupów sprzętowych na kardiologię inwazyjną. Chodziło nam zwłaszcza o aparat rentgenowski z ramieniem C, który jest wykorzystywany przy wszczepianiu rozruszników. Dotychczasowy działa od 12 lat i jest mocno wyeksploatowany. Podczas niedawnej wizyty w Stalowej Woli minister Jerzy Kwieciński zapewnił mnie, że wkrótce trafią do nas na ten cel środki w kwocie 821 tys. zł. Ale to nie koniec, bo wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku otrzymamy również środki na doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Złożyliśmy wniosek na kwotę prawie 2,8 mln zł do Ministerstwa Zdrowia. Dodatkowo, jeszcze w grudniu będziemy mieli w naszym szpitalu nową karetkę wraz z urządzeniem do mechanicznego masażu serca. Podsumowując – to był bardzo bogaty i udany rok dla stalowowolskiego szpitala– mówił starosta Janusz Zarzeczny.

Zapytany przez dziennikarzy o plany inwestycyjne w szpitalu na kolejne lata, zdradził, że najważniejszym zadaniem w szpitalu na przyszłą kadencję, będzie przeniesienie OIOM-u do nowego pawilonu.

- A w miejscu dotychczasowego OIOM-u chcemy zrobić 2 sale udarowe z 10 łóżkami, bo to odpowiada zapotrzebowaniu naszego powiatu. Teraz mamy 4 stanowiska udarowe, a to za mało, bo pacjentów z udarami jest coraz więcej. Trzeba też myśleć o remontach bieżących, wymagają ich oddziały ginekologiczny i wewnętrzny, a także skończyć remont pediatrii. Planujemy sfinansować prace na tym oddziale wspólnie z miastem w przyszłym roku, wstępnie takie ustalenia poczyniliśmy z prezydentem Nadbereżnym– mówił Janusz Zarzeczny.

Głos zabrał również obecny na konferencji przewodniczący rady Powiatu Stalowowolskiego Ryszard Andres.

- Kończy się kadencja, więc chciałbym w imieniu radnych podziękować dyrektorowi oraz pracownikom szpitala za ich ciężką pracę, tym bardziej, że odbywała się ona w tych trudnych, budowlanych warunkach. Zdaję sobie sprawę, że dla załogi to mało komfortowa sytuacja. Ja, do planów i oczekiwań na najbliższą kadencję chciałbym jeszcze dodać większą liczbę lekarzy-specjalistów w stalowowolskim szpitalu, tak żeby nasi mieszkańcy nie musieli jeździć w ich poszukiwaniu po innych miastach i powiatach. Takie jest oczekiwanie społeczeństwa i z tym trzeba się zmierzyć. Mury i sprzęt są oczywiście ważne, ale musimy też pozyskać nowe zasoby kadrowe. W tych nowych i świetnie wyposażonych salach i gabinetach, muszą pracować specjaliści– podkreślił przewodniczący Rady Powiatu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~apsik

Inwazja ulotek z tzw. 'forum" w ostatnich dniach wdziera się do skrzynek i różnistych zakamarków i szpar przy ogrodzeniach. Dosłownie wszędzie ich pełno... Listę "forum" zdobi motto rozpoczynające się od cyt. "...dla ludzi...."i tu zatrzymajmy się na chwilę! Można polemizować z tym przesłaniem a wręcz odwrócić jego znaczenie, że najpierw ...dla siebie... a potem dla ludzi! Wątpiących i słabej wiary w ten przekaz można odesłać a nawet trzeba do przeglądnięcia oświadczeń majątkowych szefa i twórcy "forum" by przekonać o się potrzebie sparafrazowania tego motta! Jest o co się bić i tworzyć takie chwytające za serca motta!

~KAROLEK

Prosze nie wypowiadac sie w imieniu wszystkich pielegniarek.Znam osobiscie wiele ,ktore zaglosuja wlasnie na tych ludz.

~Jarek

Sołtys i Surmacz ...

~wiosna60

Najbardziej rozśmieszył mnie lans pana starosty , który na inauguracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gratulował kobietom podczas wręczania indeksów. Najpierw "dobra zmiana" wypchnęła kobiety z rynku pracy, a teraz im gratuluje. Szczyt hipokryzji!

~Anioł

Wygląda jakby przyszli w odwiedziny i się zagubili na budowie. Alternatywy 4 nic dodać nic ująć.

~zorza

Panowie z zarządu powiatu czy wizytując szpital ostatnio nie spotkaliście się do czoła chociażby z jedną z pielęgniarek pracującej w szpitalu? Chyba, że mieliście takiego farta, że panie was omijały. Po co żeście tam pojechali? Głosów od nich i ich rodzin nie dostaniecie. To pewne jak amen w pacierzu!

~Adela

Lans przedwyborczy.Zamiast wziąć się do pracy "zapi...za miskę ryżu", spacerują bogowie powiatu i szpitala. Jakąś miotłę w rękę , aby przed suwerenem poudawać jak Jarosław Kaczyński na Mierzei Wiślanej.Macie od kogo przykład brać , ludzie głupi są.

~pppp

Cytat : " Na razie udowodniono to radnemu miejskiemu z PiS -Markowi Zarembie, który ze wstydem musiał złożyć mandat. "

To nieprawda, Marek jest niewinny, donosił w dobrej wierze !

~b28

Mało w tym szpitaliku pustostanów? Budują moloch - bez lekarzy i pacjentów, chyba dla własnej satysfakcji. Dla mnie ten szpital to PLAJTA . Funkcjonuje jeszcze dzięki dotacjom z powiatu.

~@@@

@~pamietliwy, skąd się wyrwałeś?
My to wiemy od dawna. Oświadczenie zostało złożone wiele lat temu. Gorzej, kiedy ktoś złoży nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Na razie udowodniono to radnemu miejskiemu z PiS -Markowi Zarembie, który ze wstydem musiał złożyć mandat.
To jest dopiero wstyd!
Ten człowiek chyba nadal prowadzi zajęcia z młodzieżą w MDK? Zapewniam cię, że takich osób jak Pan Zaremba jest więcej w naszym obecnym samorządzie i w parlamencie.
Pan Gola pokazał, że potrafi zajmować się ochroną zdrowia. Dzięki jego pracy wielu mieszkańców może podreperować sobie podupadłe zdrowie. Wypełnia lukę, daje nam możliwości leczenia jakich nie dostaniemy, ani w szpitalu, ani w ambulatorium.
Ja osobiście zawdzięczam Panu Goli swoje życie.
Ma moją szczerą wdzięczność na zawsze.
Jego wiedza i umiejętności mogłyby być wykorzystane przez lokalne społeczeństwo. Tacy właśnie ludzie powinni być w samorządzie.
Obecna sytuacja w szpitalu zagraża naszemu życiu i życiu mieszkańców. Straszenie personelu prokuratorem niczego nie zmieni na lepsze dla pacjentów. Cała góra musi odejść, żeby wrócili do szpitala specjaliści i dobra atmosfera do pracy. Nie tylko dyrekcja szpitala, ale przede wszystkim osoby, które pociągają za sznurki w powiecie.

~Ty i ja

A gdzie kaski? Robota lżejsza od spania.

~lolo

Naprawdę to 10% zarząd powiatu?

~pamietliwy

dlaczego blokujecie komentarze pod reklamą lekarza Goli? Może żeby nikt nie przypomniał że współpracował z SB?
To nie jest tajne - popatrzcie na obwieszczenie o wyborach, ma złożone oświadczenie lustracyjne o współpracy.

~Pytam

A gdzie Janina?

~Pytam

A gdzie Janina?

~Pytam

A gdzie Janina?

~Marysienka S.

Opozycja ma okazje do ujadania,a ja mysle, ze przyjdzie czas i na dobrych lekarzy.Juz duzo sie zmienilo na plus.Kto goni tylko za forsa niech odchodzi.Psy szczekaja karawana jedzie dalej.

~momoxa

100% racji w wypowiedzi "hutas". Z tej rady powinni skorzystać pracownicy szpitala i ich rodziny już w najbliższą niedzielę od 7.00 do 21.00. Jeżeli nie skorzystają to eskalacji niedofinansowania będzie ciąg dalszy!

~123

Faktycznie @NANA wypowiada się wyjątkowo zjadliwie, ale nie pozwólcie się skłócić.
Zjednoczcie się, aby wystąpić przeciwko tym, którzy dla was mają miseczkę ryżu.

~123

Faktycznie @NANA wypowiada się wyjątkowo zjadliwie, ale nie pozwólcie się skłócić.
Zjednoczcie się, aby wystąpić przeciwko tym, którzy dla was mają miseczkę ryżu.

~niezalogowany

do Pracownik nie widzę problemu, ze pielegniarki w godzinach pracy korzystają z rehabilitacji. To dzięki pracy właśnie w tym zakładzie tracą zdrowie. Przymknalbym ze spokojem oko na taką formę zadoscuczynienia zwłaszcza przy 12 godzinnym systemie pracy.

~Pracownik

Do Pani NaNa .Fizjoterapeuci zarabiają połowę tego co obecnie pielęgniarki i nie widziałem zadzierania nosa a proszę sobie zobaczyć ile pielęgniarek w czasie pracy korzysta z rehabilitacji.Wówczas ich widzicie i są wam potrzebni z zadartym nosem.

~lulu

Mają minę na tych zdjęciach jakby się zgubili na tej budowie i szukali wyjścia idąc za „zapachem” z kuchni :-))

~Tomasz

Rece i majtki opadają na to cale bezcholowie !!!

~to są jaja

Ludzie! Żadnego przekopu przez Mierzeję Wiślaną NIE BĘDZIE!!!! To tak sam pic, jak CPK, jak lotnisko w Radomiu, jak Mieszkanie +, jak wbijanie łopaty pod rozpoczęcie budowy autostrady, która buduje się od kilku lat, jak fundowanie policji radiowozów, które od dawna są w służbie. To propaganda PiS +. Nie dajmy się nabierać kłamcom i oszustom.

~rządGeniuszy

Czegoś takiego jeszcze nie było: tak dziennikarze więzieni są na brifing Kaczyńskiego w związku z „symbolicznym rozpoczęciem inwestycji” przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Reporterzy musieli wsiąść na przyczepę ciągnika rolniczego, co jako żywo przypominało scenki ze słynnego „Misia”. Należy dodać, że to już trzecie wbicie łopaty na Mierzei Wiślanej:

- 13 września 2011 (Fotyga, Krasulski)
- 14 października 2015 (Krasulski, Jaworski)
- 16 października 2018 (Kaczyński, Gróbarczyk, Wilk)

Zawsze przed samymi wyborami. To już taka tradycja. U nas też codziennie coś przed wyborami!

~Fredek

Fredek idź już odpocząć bo szkoda reszty życia marnować!

~hutas

Fila zostawił powiat bez długów, a Dyrektor Leśniowski przyciągnął specjalistów i powiew świeżego powietrza. Doposażył szpital sprzętowo korzystając z zewnętrznych środków. Zrobiło się jakoś kulturalniej i bardziej przyjaźnie.
Po przejęciu władzy przez "dobrą zmianę" wszystko złe wróciło.
Powiat zadłużony po uszy, w szpitalu niebezpiecznie się znaleźć.
Zostali tylko ci, którzy nie mają innego wyjścia. Są sfrustrowani i zrezygnowani. Pacjenci to czują.
Lądowisko na dachu to wielka porażka. Wydane na darmo pieniądze z kredytu.
Obyśmy za kilka dni nie musieli już widzieć tych nieudaczników.
Straszenie pracowników prokuratorem to niedopuszczalny błąd.
Powinni za to zapłacić politycznym niebytem na zawsze!

~gość

Ciekawe, kto będzie w tych cudownych warunkach pracował? Bo póki co, staraniem Pana Dyrektora dobrzy, wykształceni specjaliści poodchodzili a zostali ci, na których mowimy - BMW - bierny, mierny ale wierny.

~gość

Ciekawe, kto będzie w tych cudownych warunkach pracował? Bo póki co, staraniem Pana Dyrektora dobrzy, wykształceni specjaliści poodchodzili a zostali ci, na których mowimy - BMW - bierny, mierny ale wierny.