Konferencja W stronę Niepodległej – gospodarka, przedsiębiorczość, kapitał

Image

W piątek w Bibliotece Międzyuczelnianej odbyła się konferencja naukowa na temat gospodarki, przedsiębiorczości i kapitału. W konferencji wziął udział Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński

Organizatorami konferencji było Województwo Podkarpackie, Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Uniwersytet Rzeszowski.

Centralny Okręg Przemysłowy to największe przedsięwzięcie gospodarcze międzywojennej Polski, które miało przynieść gospodarczą wolność i niepodległość. Sztandarowym programem stała się budowa Stalowej Woli, silnej, spójnej i rozwojowej, przodującej w nowoczesności i korzystającej z najnowszej myśli technicznej. Niepodległość Polski to czas startu wyzwań, wytężonej pracy i dążeń do postawienia sobie wysokiej poprzeczki. Jaki jest dorobek Centralnego Okręgu Przemysłowego? Jakie dynamiczne zmiany zachodzą teraz w regionie? Jakie kierunki wytyczono w naszym mieście? Konferencja naukowa to okazja do podjęcia takich tematów i dyskusji nad przyszłością.

- Myślę, że ta dzisiejsza konferencja, te dzisiejsze przemyślenia z perspektywy stu lat odzyskania przez Polskę niepodległości, osiemdziesięciolecia Miasta Stalowej Woli, to chyba najlepszy przykład tego, jak również dzisiaj należy patrzeć na przyszłość polskiej gospodarki, urbanistyki, tego, jak należy planować miasto, dobre miejsce do życia pod względem zapewnienia miejsca pracy, ale również rozwoju osobistego, patrzenia na kwestie edukacji. To jest przykład Stalowej Woli. Chciałbym życzyć zebranym tutaj decydentom, szczególnie panu ministrowi, aby właśnie ta Stalowa Wola towarzyszyła jako idea, jako myśl budowania silnej, niezależnej polskiej gospodarki we wszystkich decyzjach na przyszłość- mówił otwierając konferencje prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

W konferencji wzięli udział nie tylko naukowcy, lecz również uczestnicy życia publicznego– przedstawiciele biznesu, samorządów, organizacji pozarządowych. Odczytano także list m.in. Marszałka RP Marka Kuchcińskiego, Wojewody Podkarpackiej Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Wykład inauguracyjny wygłosił minister Jerzy Kwieciński.

- To był dla nas bardzo ważny rok dla Polski, dla Stalowej Woli. Świętujemy 100- lecie odzyskania niepodległości, świętujemy również 80- lecie powstania Stalowej Woli. Faktycznie Polska kiedy odzyskiwała niepodległość wyglądała całkiem inaczej. Kraj był mocno zniszczony. Podczas II wojny światowej zniszczono około 30% naszego majątku. Olbrzymim wyzwaniem było zintegrowanie terenów trzech zaborów. Do dzisiaj zastanawiamy się czy te efekty społeczne, gospodarcze, które obserwujemy w naszym kraju nadal jeszcze nie są reminiscencją tej naszej przeszłości. Kraj był zniszczony wojną gospodarka była w rozsypce, a my w dodatku musieliśmy jeszcze walczyć o nasze granice- mówił minister Kwieciński.

Zawieruchy wojenne to trudny czas dla naszego kraju i naszej państwowości. Byliśmy biedniejsi, swoje państwo zaczęliśmy budować późno. Stawialiśmy porty i miasta, fabryki. Okres światowego kryzysu w 1929 przerwał kryzys światowy. Później pojawił się wielki plan Eugeniusza Kwiatkowskiego (COP). Prelegent omówił etapy powstawania COP i rozwoju Polski od czasów wojennych do teraźniejszości.

Konferencja odbywa się w ramach wydarzenia pn. Spotkania z Niepodległą, których organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Iwona

A gdzie Ryszard? Chyba że ta baba z kopą na głowie go zasłoniła?

~Foty

Ileż tęsknoty za rozumem maluje się na tych niektórych twarzach ?

~władek60

Ja nie ufam Nadbereznemu,moze i udaje ze wszystko zrobi ale wiekszosc osób oleje i nie spełni ich próśb.Miał pogadac z kims zeby załozyli tabliczke przy pomniku Za wolność i lud .Mija 4 lata i dalej nie ma tej tabliczki.Koszt takiej tabliczki to góra 50 PLN plus montaż.Może ktoś zasponsoruje taka tabliczke ,miejsce pamieci narodowej.Tam jestnamalowany znicz i dwa miecze.

~Mieszkaniec

...... CZY KOMUNA WRACA??? ..... PO+PiS= POPiS
Prezydent " ZAŁATWIŁ ", Poseł " ZAŁATWIŁ ", Senator " ZAŁATWIŁA "..... itd. .......
Co to znaczy " ZAŁATWĆ "??? Lektura peanów pochwalnych przygotowanych przez hejterów PIS wprawia w osłupienie. Polska dobrej zmiany urasta w nim do rangi bastionu praw człowieka. Niemal każdy z punktów, mający poświadczać poprawę sytuacji, jest oderwany od rzeczywistości i faktycznej polityki PIS.
Pis jak PO WSZYSTKO fałszuje. Ta partia nie ma NIC wspólnego z prawem, ani tym bardziej ze sprawiedliwością. Jak można tak bezczelnie oszukiwać ludzi? Żadnej moralności ani uczciwości. TVP INFO stosuje sowieckie socjotechniki wobec mniej zorientowanej chłopsko-robotniczej warstwy, jak za dawnych lat, a w tych ich materiałach inteligencja przedstawiana jest jako mniej patriotyczna, wrogo podchodząca do Narodu i Państwa.
Komuna wraca z większą siłą oddziaływania na społeczeństwo bo zaprzęgnęła religie do swego rydwanu.

~@Tylko PiS

Wyprane mózgi to prawdziwy fundament "dobrej zmiany" czego jesteś dowodem!

~Maciej

W dawnej Polsce pospolite ruszenie szlacheckie nieraz przegrywało wojny, bo zamiast zwierać szyki, rozłazili się do wsiach okolicznych, a to za babamy, za okowitą, za rabunkiem wreszcie. Trudno porównać PiS do szlachty, ale rozłażą się i owszem.

~Noe

Jak ludzie pójdą tak tłumnie do wyborów jak na film kler to się PiSowi odbije oranżadą z pierwszej komuni:-)))

~tylkoPIS

Do mieszkaniec, to ty masz najwiekszy deficyt umyslowy w naszym miescie. A tak po za tym to dalej obrazaj mieszkancow naszego miasta a zobaczysz 21 pazdziernika jak mieszkancy ocenia takich oszolomow jak ty. Wypociles ze kazdy ''pisior'' to kretyn a ja powiem tak kazdy kto popiera PO, NOWOCZESNA, PSL czy SLD to jest pozyteczny idiota.

~pacjentka

Urzedasy zrobiliście remont i zmiane wystroju w okolicach izby przyjęć w szpitalu w Stalowej Woli a czy ktoś przespacerowal się z was na I pietro i zobaczyl caly oddzial chirurgii z jej przedluzeniami? tam jest syf i ze nikt tam nie umiera z powodu niekontrolowanych bakterii? Zamiast tego dolnego remontu może nalezaloby zobaczyć jak wygladaja oddzialy i tam zacząć remont. Na salach po 8 do 10 lozek a najwieksza zgroza jest w zbiorowych toaletach. Brak nawet desek przy muszlach klozetowych, wczoraj aby umyc rece nalezalo wcześniej wyciagnac ze zlewu wlozone baseny.Zapach moczu powala czy ktoś tam sprząta i jak często? Owszem forsa na wyposażenie sal operacyjnych sa słuszne ale remont wejścia kiedy srodek szpitala jest fatalny. Wystarczy popatrzeć jak wygląda chirurgia w Nisku sale 3 osobowe z lazienka, lozka wymienione, szfki, jest bardzo czysto a toalety sa wzorem bo w takich miejscach powinno być sterylnie.Prezydencie i spolka radze odwiedzić szpital ale nie przy wejściu a pojsc na oddzial proponuje chirurgie to może oczy się panu szeszej otworzą i nos zmieni zapach. Ten pan chwalący się jak to dba o remont i wyposażenie szpitala tez powinien z panem pojsc. Każdy z was będzie stary i chory tylko was będzie stać leczyc się w innych warunkach bo polskich prowincjonalnych emerytow na pewno nie chociaż ich tez kosztuje tylko inaczej.

~Mieszkaniec

Taki wpis wiele mówi o inteligencji piszącego.
Najwspanialszy Kwiat PISu.
Skad oni was wszystkich biora i czy może być tylu ludzi z tak wielkim deficytem umysłowym? To jakis ogólno krajowy niekończący sie festiwal głupoty. Nie każdy kretyn to pisior,ale kazdy pisior to kretyn i codziennie dajecie tego dowody.
To wszystko co się dzieje, to taki teatrzyk dla tych nierozgarniętych wyborców, którym co dwa dni sondażownie szlachty jerozolimskiej mierzą poziom rozumu specjalnymi do tego celu sondażami. Posługują się sprawdzonymi mechanizmami socjalizmu i piękną frazeologią po to, by zdobyć pełnię władzy Teraz już wiecie wyborcy zwani Suwerenem – głosujecie przez 30 lat na PO/PiS/PSL/SLD/ – jak działa ich ( niby nasze ) państwo? Nie dość, że was dymało przez 30 lat zaciskaniem pasa to jeszcze sprzedaje w niewolę obciążonych nie swoimi długami.

~Mieszkaniec

Osoby mające budować wizerunek PiS-u robią to tak prostacko, fałszywie i nachalnie, że nie są w stanie przekonać nikogo a czytelnicy odbierają to jak marny program rozrywkowy. Tuby propagandowe ekipy DOJNEJ ZMIANY traktują Miasto jak partyjny folwark myśląc, że większość mieszkańców ma wyschnięte rozumki tak jak oni. Z upływem czasu jest mi coraz bardziej wstyd, że kiedyś na nich głosowałem. Patrząc na wypowiedzi - ich forme i treść, na oczy, które przecież nie kłamią a tęsknią za rozumem - widze coś sztucznego, nienaturalnego pozbawionego całkowicie sensu. Jednomyślni wazeliniarze starają się jak najbardziej 'ozdobić' różnymi słowami swoją wypowiedź, aż traci ona na znaczeniu.

~janek

Do mieszkaniec, hejterze ty oszarych komorkach najlepiej zrobisz jak bedziesz milczal bo ty komorek szarych w ogole nie masz.

~Informator

Wektor maszt nie wisi bo ta opozycja zgłosiła to do prokuratury i policja bada sprawę podejście pana prezydenta do tej sprawy znajdziecie państwo pod koniec debaty w stalowej mieście polecam

~Mieszkaniec

~janek PINOKIO doradzal i szkolil wszystkich tak jak jego wy...tresowali jako doradce PO a teraz uzdrawia wszystkich z POPiSu rowno.
Przejrzyj na oczy i uzywaj w koncu szarych komorek, ktore masz w letargu.

~Mieszkaniec

~janek PINOKIO doradzal iszkolil wszystkich jako doradca PO a teraz uzdrawia wszystkich z POPiSu rowno.
Przejrzyj na oczy i uzywaj w koncu szarych komorek, ktore masz w letargu.

~Ha ha ha

Byle masztem w łeb nie dostać.Stalowa to komiczne miasto.Chcesz się pośmiać zapraszamy do Stalowej Woli podziwiać nasze elity intelektualne.

~Ha ha ha

Byle masztem w łeb nie dostać.Stalowa to komiczne miasto.Chcesz się pośmiać zapraszamy do Stalowej Woli podziwiać nasze elity intelektualne.

~wektor90

Wazna rocznica 100 lecie odzyskania niepodleglosci,a masz z flagą dalej nie naprawiony.Jak mial przyjechac Morawiecki to wystarczylo kilka dni i postawili maszt z flaga.Jak tak Lucek podchodzi do tej rocznicy to nie zagłosuje na niego.

~Mecenas

Fajnie że Nadbereżny myśli perspektywicznie ... jak was wszystkich wy..mać.

~Mecenas

Fajnie że Nadbereżny myśli perspektywicznie

~janek

Do mieszkaniec, lemingu hejterze co ty PIS porownujesz do pelo za tych z pelo ludzie cierpieli ubostwo a teraz ludzie dzieki roznym programom plus zyja jak szlachta. Ale wiem ze przed wyborami mona czytac na portalach najwieksz idiotyzmy. Przed chwila ogladalem ''kawa na lawe'' i ten polityk pelo tak klamal ze nawet PINOKIO moglby sie od niego duzo nauczyc jak sie klamie[NEJMAN].

~Mieszkaniec

PiS=PO jedno zlo.

~Edwad

No właśnie widać, edek jakiś wykształcony, nawet przecinków, nie umiesz stawiać. smiech2

~z internetu

MOŻECIE POWIEDZIEĆ - NIE!

Piotrowicz ma się doskonale,
Misiewicz jest kandydatem na
prezydenta Piotrkowa, idźcie
do jasnej … na wybory
jeśli nie chcecie, żeby kolesie,
którzy do władzy się dorwali,
zaorali Kraj z kretesem!
Pieniądze nie rosną na drzewach,
nawet jeżeli będzie je podlewała
partia PiS
Nie łudźcie się naiwni ludzie, że
ktoś może wam coś dać.
PiS to nie bankomat, przecież wie
najgłupsze dziecko – żeby władzę
utrzymać rozdaje NASZE
pieniądze.
Najwięcej kasy zagarniają dla siebie,
przecież szydło wyszło z worka, że:
„im się należy.”
Odejdą w niepamięć a nas zostawią
z chaosem straszliwym i pustym
budżetem.
Jeśli ludziom odpowiada Premier,
który kłamie, proszę uprzejmie
nie chodźcie głosować.
Dorobił się ciężkich milionów, a
krytykuje wczorajszą Polskę.
Dla nas ma miskę ryżu i bezmiar
pogardy, perspektywa niezła…
Ojczyźnie nie robimy łaski,
jeśli nie zadbamy o nią – nawet
na ryż nie wystarczy.
Nie można ufać tym, którzy
modlą się wówczas, gdy się opłaca.
Pisałam już, że Katedra
w ostatnią miesięcznicę pustką świeciła.
Gdzie się ci żarliwi w modlitwie
podziali,
pewnie wybory przygotowują?!

~aCS

Wizja STalowej Woli według opozycji?
Pod sądem świeczki ....

~nona

Na szóstym zdjęciu od góry to jeden z prelegentów, profesor nauk z PAN? Tak mi się wydaje, że to jakiś naukowiec mający za chwilę wygłosić swój referat. Gdzieś go już widziałam...

~edek

Do janusz, lemngu nieuku zeby dostac dobra prace trzeba miec dobre wyksztalcenie a nie znajomosci. Ja nie mam zadnych znajomosci a dostalem prace w URZEDZIE MIASTA.

~Janusz

Stalowa Wola za Pis stala sie miastem misiewiczow, kolesi... tacy sa promowani i zajmuja bez wzgledu na wyksztalcenie kierownicze stolki...Reszta sie nie liczy... Kiedy to sie skonczy?

~jozef

Tragedia ... wszedzie rowerzysci.... Do czego doszlo ...Kto rzdzi Polska? Pedaly ?

~Mieszkaniec

~Informator słabe masz informacje i ograniczoną lub zaślepioną wiedze w temacie.