Odnaleziono bohatera

Image

4 października 2018 r. w Pałacu Prezydenckim miała miejsce uroczystość wręczenia 21 not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmów. W ceremonii uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda oraz rodziny ofiar. Wśród zidentyfikowanych znaleźli się również żołnierze pochodzący z województwa podkarpackiego – Tadeusz Gajda ps. „Tarzan” (1924–1946) i Adam Mirecki ps. „Adaś” (1909–1952).

Należy nadmienić, iż fundamentalna działalność antykomunistyczna Tadeusza Gajdy „Tarzana” (1924–1946) była związana z dzisiejszym powiatem stalowowolskim i tarnobrzeskim. To właśnie w 1945 r. na jego terenie „Tarzan” utworzył oddział składający się z osób pochodzących m.in. z Dzierdziówki, Kotowej Woli, Zbydniowa, Turbi, Rozwadowa. Do głównych zadań „Tarzana” i jego żołnierzy należało przeprowadzenie akcji w obronie mieszkańców wsi położonych w północnej części wideł Wisły i Sanu, wymierzanie kary chłosty na gorliwych sprzymierzeńcach „władzy ludowej”, rozbrajanie posterunków Milicji Obywatelskiej, a także akcje ekspropriacyjne związane z koniecznością utrzymania żołnierzy w oddziale.

Aresztowanie Tadeusza Gajdy „Tarzana” przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa nastąpiło 7 sierpnia 1946 r. w Tarnowie. Po kilkudniowym procesie sądowym, Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie na sesji wyjazdowej w Tarnowie dnia 27 września 1946 r., ogłosił wyrok w sprawie Gajdy – śmierć. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski wobec tego 22-letniego mężczyzny. Tadeusz Gajda „Tarzan” został zamordowany 14 października 1946 r. za walkę o niepodległość państwa polskiego.

Przez wiele lat rodzina „Tarzana” nie znała dokładnego miejsca pogrzebania jego ciała. W październiku 2017 r. specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN we współpracy z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie prowadzili prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Znalezione szczątki poddano badaniom sądowo-medyczny oraz analizie genetycznej w celu identyfikacji ich tożsamości. Udało się. Notę indentyfikacyjną śp. Tadeusza Gajdy odebrał z rąk prezesa IPN dr Jarosława Szarka i prof. Krzysztofa Szwagrzyka syn „Tarzana” – Andrzej Gajda.

Katarzyna Sabat


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Bury

Ojcowie Stalowowolskiej opozycji przyczynili się do tego Ludobójstwa . Polacy pamiętajcie o tym przy stawianiu krzyżyka . Komuna podobno padła. Układy pozostały.

~Edward

Jak coś to proszę poszukać kogoś z mojej rodziny który był w tych bandach co okradali wioski i mordowali . A teraz nazywają ich wyklętymi bohaterami . Jak go znajdziecie to pewnie te dostanę jakaś kasę za to ze to rodzina

~Febrisan

Ten wesołek najlepiej pasuje do śpiewów przy ognisku i zjadania kiełbasy na prowincjonalnych festynach.

~Taki jeden

Czy Polska kiedys bedzie normalnym krajem ? Krajem, w ktorym nazwiemy bohatera bohaterem a bandyte , bandyta ?

~HEJT STOP

Uprasza się trolla opozycyjnego o niehejtowanie pod tym artykułem i uszanowanie pani Mireckiej - Loryś.

Dziękuję.

~RST

A nasza Pani Mirecka odebrała notę Adama Mireckiego. To wielka chwila móc się pomodlić i zapalić wreszcie świeczkę na odnalezionym grobie najbliższej osoby, która oddała swoje młode życie za ojczyznę.
Mamy taki grób dopiero od kilkunastu lat.
Uczucie spełnienia i emocje niesamowite.

Cieszę się, że Pani Mirecka dożyła tego momentu mając ponad sto lat.
Serdecznie pozdrawiamy wszyscy Panią Marię 🙂

~kora

"akcje ekspropriacyjne" wg Słownika PWN - przymusowe pozbawianie własnosci, wywłaszczenie.2

~asddsa

Adrian nie krzyczał na słuchaczy jak to ma w zwyczaju?

~czytelnik

Gdybyście mieli choć trochę rozumu albo przyzwoitości to byście zauważyli, że na zdjęciu jest p. Mirecka-Loryś, ale o tym już nikt nie pisnął.
Jesteście bandą ciemniaków.