Co tam w duszy zagrało

Image

I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Mariana Berkowicza „O Dmuchawce Skojarzeń” rozstrzygnięty.

W sobotę 29 września w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Mariana Berkowicza „O Dmuchawce Skojarzeń”. Galę konkursu prowadzili Agnieszka Bulicz, prezes SL Witryna, poetka oraz Grzegorz Męciński- radny Rady Miejskiej w Stalowej Woli, poeta. Sobotnią galę uświetniły występy uczniów szkoły muzyczne.

Na konkurs wpłynęło 239 wierszy z całej Polski. Prace oceniało jury w składzie: Małgorzata Żurecka (poetka, sekretarz Związku Literatów Polskich – Oddział w Rzeszowie, członek SL Witryna), Joanna Rybak (kierownik Biblioteki Głównej MBP w Stalowej Woli, animatorka kultury, prowadząca warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży WERS przy MBP), Krystyna Wojniak (inspektor ds. kultury UM w Stalowej Woli) i Ryszard Mścisz (poeta, polonista, krytyk literacki, członek ZLP O Rzeszów i SL Witryna).

Jury postanowiło, że laureatami I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Mariana Berkowicza „O Dmuchawce Skojarzeń” będą:

I nagroda: Tomasz Knyziak z Warszawy,

II nagroda: Janusz Pyziński z Dębicy,

III nagroda: Marta Męcińska ze Stalowej Woli.

Wyróżnienia: Magdalena Cybulska z Łodzi, Zdzisława Górska ze Strzyżowa, Dorota Grzesiak z Krakowa, Mieczysław A. Łyp z Rzeszowa, Kacper Płusa z Łodzi, Andrzej Ziobrowski z Krakowa.

Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Literackiego „Witryna za wierz poświęcony Marianowi Berkowiczowi: Marta Męcińska ze Stalowej Woli.

W almanachu pokonkursowym znalazły się następujące wiersze:

1. „Ja i…”, godło: Karenina, Anita Róg, Poręby Dymarskie

2. „Podmuch asocjacji”, godło: Lutowe barwy, Urszula Rędziniak, Strzyżów.

3. „ Transkrypcje pamięci”, godło: Lutowe barwy, Urszula Rędziniak, Strzyżów.

4. „Autostrada”, godło: Skrzypce, Jadwiga Kupiszewska, Rzeszów.

5. „Tryptyk” M. Berkowiczowi, godło Tojad, Maciej Henryk Modzelewski, Białobrzegi.

6. bez tytułu (inspirowany obrazem Droga do Middelharnis, pędzla Meinderta Hobbemy), godło: Tojad, Maciej Henryk Modzelewski, Białobrzegi.

7. „Choć cię nie ma” M. Berkowiczowi, godło: Koń, Tadeusz Dejnecki, Płock.

8. „Panu Marianowi (Panu B.)”, godło: Laura, Elżbieta Ferlejko, Stalowa Wola.

9. „To oni właśnie”, godło: Pyszna Pysznica, Antonina Sebesta, Myślenice.

10. „Perspektywy”, godło: Czeremcha, Janusz Pyziński, Dębica.

11. „Powroty”, godło: Czeremcha, Janusz Pyziński, Dębica.

12. „W jednej chwili” , godło: Odys, Zdzisława Górska, Strzyżów.

13. „Most zwodzony”, godło Stella, Marta Męcińska, Stalowa Wola.

14. „W tonacji As-dur”, godło: Żuraw, Mieczysław A. Łyp, Rzeszów.

15. „Pozycja embrionalna”, godło: Monter instalacji, Kacper Płusa, Łódź.

16. „Przestrzeń kochanków”, godło: Wolfgang, Tadeusz Knyziak, Warszawa.

17. „Kłamstwo”, godło: Rozdroże, Marek Szczerbiński, Kraków.

18. „Chwila”, godło: Mirabelka, Magdalena Cybulska, Łódź.

19. „Tobie”, godło: Silesianna, Magdalena Dryl, Katowice.

20. „Kapucyn”, godło: Clara, Alina Barbara Nowak, Prudnik.

21. „Lacrimosa”, godło: Sahara, Mariola Kruszewska, Mińsk Mazowiecki.

22. „Odczuwanie”, godło: Bezmiar, Ela Galoch, Turek.

23. „Memento Mori”, godło: bis, Marcin Wojtowicz, Leszno.

24. „Starość”, godło: Ten z dziurką, Krzysztof Rejmer, Warszawa.

25. „Jest wszystko”, godło: Powiew, Mirosław Kowalski, Mysłowice

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Literackie „Witryna” ze Stalowej Woli.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jury

Nie żal mi nawet tych osób co mają odwagę komentować, bo pojęcia nie mają o czym piszą.Po pierwsze to Ogólnopolski Konkurs i prace nadesłano z całej Polski, z każdego województwa,opatrzone godłem czyli pseudonimem i jury nie wiedziało kto napisał dany wiersz i kogo wyłaniają jako laureata, okazało się dopiero później spisując protokół,jeśli ktoś wie co to jest teraz RODO- a to że Pani Marta Męcińska otrzymała nagrodę specjalną to nikogo nie dziwi jeśli ktoś zna ludzi pióra, jest to wspaniałą poetka i pisząc o patronie konkursu,zmarłym poecie P.Marianie Berkowiczu, pisała o rzeczywistości, ponieważ znała tego Pana osobiście, po za tym I miejsce przyznano Panu z Warszawy, także jak widać nie sami sobie, ale to trzeba wiedzieć, a nie snuć domysły, obrażać ludzi i wypisywać bzdury.Po drugie tez nikogo nie powinien dziwić fakt,że na finale Ogólnopolskiego konkursu byli przedstawiciele powiatu i miasta, patroni, współorganizatorzy,oraz sponsorzy.

~do Kinga

Wynika zupełnie co innego, ale do tego trzeba czytać ze zrozumieniem, a widocznie nie nauczyli. Jacy to uzdolnieni poeci Stalowej Woli są poza Witryną? Może zamiast pitolić, że są i zasłużyli na nagrodę (choć diabli wiedzą co i czy w ogóle wysłali) to jakieś konkretne nazwiska? Nie, lepiej napisać "swoim dają". Żeby lepiej się poczuć. Przecież nikt nie zasłużył, na pewno mu załatwiono. Weźcie ludzie leczcie swoje kompleksy na kozetce psychoterapeutycznej.

~Kinga

z wypowiedzi poniżej wynika, że tylko w Stowarzyszeniu są "zdolni poeci", a wszyscy pozostali to nieudolni "grafomaniacy" hm...

~do hde

To skoro tak dobrze radzisz sobie z Internetem, to znajdź też nazwiska jurorów i zastanów się, kogo oskarżasz o "dawanie swoim". Bo cała czwórka jurorów to osoby zasłużone i uczciwe. Widocznie nie było kogo nagradzać ze Stalowej spoza Witryny. Tak się składa, że Witryna prężnie działa i zrzesza w swoich szeregach chyba wszystkich zdolnych poetów z naszego miasta (bo tylko Grażyny Jarzyńskiej brakuje). To że ktoś sobie grafomanię wyśle na konkurs, nie oznacza, że ma się ją nagradzać, bo jest ze Stalowej. Żeby było ciekawiej, to panie zostały nagrodzone za wiersze poświęcone patronowi konkursu, którego zdaje się obie znały. Nie dziwi więc, że ich emocje ujęte w wersy oceniono wyżej. A poza tym z regulaminu wyraźnie wynikało, że wiersze maiły być z godłem, czyli anonimowe.

~hde do edh

W pokorze dokonuję sprostowania: jedna nagroda i jedno "wyróżnienie w formie publikacji". Skąd wiem, że panie należą do Stowarzyszenia? Ano z zakładki "członkowie", którą można odnaleźć na stronie Witryny. I zdradzę Ci tajemnicę: nie wszystko, co przeczytasz w Internecie, będzie kłamstwem :-). Tak czy inaczej: dobrej nocy.

~edh

hde, taki hejt miałeś przygotowany, a tu pech, ze Stalowej Woli została nagrodzona tylko jedna osoba, i chyba nie należy do Stowarzyszenia Witryna, sprawdź najpierw i skoryguj szablon, kiedy nie pasuje bo się kompromitujesz. Reszta nagrodzonych jest spoza Stalowej, jak umiesz czytać.

~hde

Nagrodę i wyróżnienie jako jedyne ze Stalowej Woli otrzymały panie, które są członkami Stowarzyszenia Witryna. To trochę głupie: robimy konkurs i nagradzamy samych siebie... Chociaż nie, to nie jest głupie - to właściwie normalne.

~Smieszne

Co tam robia kandydaci na radnych i Kamila Piech, Zarzeczny. Dlatego nie ma tam mieszkancow, bo maja dosyc takich kretaczy jak oni. Kaske to sie bierze, ale praworzadnosc i sprawiedliwosc to sie ma gdzies.

~Mieszkańcy

Bardzo ładnie aż miło popatrzeć. PIS tak trzymać jesteśmy z Wami. Najważniejsze, że nie ma między nimi POstkomuchów i innych PZPR-owsich dzieci i karierowiczów.

~Olo

Mariusz Sepioł zrezygnował z członkostwa w partii w proteście przeciwko „patologii, manipulacji, knowaniom, pomówieniom i prowokacji, realizowanych z inspiracji czołowych postaci Prawa i Sprawiedliwości w Jaśle”, jak sam pisze w liście do Jarosława Kaczyńskiego. Był związany z PiS od 2007 roku, pełnił między innymi funkcję starosty powiatu. Był też pełnomocnikiem gminnym tej partii.

~ech

Drugie zdjęcie od dołu - laureaci i kandydaci pisu. Jurorzy, sponsorzy już się nie zmieścili, bo są z innej opcji? Dobrze, że przynajmniej sami laureaci mogli sobie zdjęcie zrobić...

~123ert

Męciński jest wszędzie ten gość ma straszne parcie wszędzie chce zabłysąć ale jest to jego ostatnia chwila

piket

od kiedy pisiory interesują się literaturą? a zapomniałem. wybory i trzeba się fotografować wszędzie.

~Artur

sami swoi

~dojna zmiana+

Ostatnie podrygi myszki ,męcinskiego i zarzecznego.

~dojna zmiana+

Ostatnie podrygi myszki ,męcinskiego i zarzecznego.