Na rozwadowską kolej niepodległość nadeszła już nocą

Image

W piątek przy rozwadowskim dworcu PKP odbyły się uroczystości z okazji odzyskania niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się przy tablicy upamiętniającej 100 rocznicę powstania Węzła Kolejowego w Rozwadowie (przy budynku dworca). Wzięli w nich udział kolejarze, przedstawiciele samorządów, jak również dzieci z rozwadowskiej podstawówki (PSP9). Na początek miały miejsce przemówienia: Andrzeja Matysiewicza, dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie, a następnie Marii Rehorowskiej z Rozwadowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego SOKÓŁ z informacją o walce o niepodległość Polski przez Kolejarzy Węzła Kolejowego Rozwadów.

- Ubrałam swoje odznaczenia nie po to, żeby się chwalić, ale po to, żeby uszanować w tym dniu jakże uroczystym, kolejarzy, tych, którzy przez 131 lat ten węzeł budowali, którzy ginęli za ten węzeł, którzy ginęli na miejscu pracy, dlatego w ten sposób chciałam zaznaczyć mój wielki szacunek dla wielkiej pracy tych ludzi- mówiła na początku swojego przemówienia Maria Rehorowska.

Była radna, nauczycielka kolejarzy i miłośniczka Rozwadowa w swoim przemówieniu szczegółowo omówiła dzieje rozwadowskiej kolei i życiorysy osób z nią związanych, przeczytała również fragmenty książki zmarłego niedawno regionalisty ks. Wilhelma Gaja- Piotrowskiego.

Przy starym parowozie Ty2-16, który w piątek buchał w niebo parą zorganizowano stoisko kolejowe. Wystawiono eksponaty z wystawy „Stacja Rozwadów- między Lwowem a Krakowem, należące do pracownika ISE Stalowa Wola Rozwadów Andrzeja Tomczyka. W piątek można też było podziwiać psy służbowe Straży Ochrony Kolei, a także zwiedzić parowów. Uroczystości zakończyły się Mszą Świętą w rozwadowskiej Farze.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~zdziwiony

Jak zwykle impreza kolejowa bez kolejarzy. Z byłych długoletnich pracowników to tylko dwóch, jeden oficjalnie a drugi fanatyk z aparatem. Czy ktoś wreszcie odrobi lekcję historii,że ta Pani to tylko mieszka w Rozwadowie a z koleją to już ma niewiele do czynienia. Na węźle rozwadowskim pracowali wspaniali ludzie z całego regionu od Przeworska po Kraśnik. Wielu znakomitych Polaków i cichych bohaterów na przykład śp. Bronisław Kochan- długoletni pracownik parowozowni, bohaterski obrońca Westerplatte.

~rakster

Mała poprawka: Parowozownie zburzyli za Szlęzaka.

manukun

@wieslawskarpa
Znając decydentów z PKP, albo nie chcieli parowozowni sprzedać miastu, albo zażądali kosmicznych kwot. Na szczęście miasto może zablokować budowę osiedla domów jednorodzinnych na jej terenie.

Dobrą wiadomością spośród wszystkich złych związanych z tematyką kolejową jest, że stara parowozowni wymagała wyburzenia z powodu tragicznego stanu technicznego. Szkoda tylko oryginalnych materiałów budowlanych, które mogłyby zostać wykorzystane do odbudowy parowozowni.

~wieslawskarpa

Ciekawe co na to znawcy Rozwadowa ,za Nadbereznego tumany z pkp zburzyli zabytkowa wieze cisnien,bo nie byla wpisana na liscie albo konserwator dal sie przekupic i podpisal wyburzenie.W innych miastach stoja takie wieze w duzo gorszym stanie a u nas byla w dobrym stanie.Kto podpisal z pis zgode pkp na wyburzenie tej wiezy?Obstawiam Nadberezny,starosta,kierownik nadzoru budowlanego?Teraz udaja ze to nie oni ,glupi uwierzy ze taki budynek mozna wyburzyc bez podpisu kogos z miasta,a madry wie ze to sprawka urzednika na wysokim stanowisku w urzędzie.Parowozownie wyburzyli bo wladze z Szlezakiem nie zablokowali tego i nie chcieli tego odkupić.

~kris35

Ciekawy jestem co miłośnicy Rozwadowa myślą o zburzeniu budynków parowozowni? O tym temacie ciszaaaaaaa.

~rakster

Msza nie była w farze tylko w klasztorze ojców kapucynów.

~rakster

Msza nie była w farze tylko w klasztorze ojców kapucynów.

~banankolej

Wiadomo ze pisze prawde o złej sytuacji na kolei i to kłuje w oczy i przeszkadza.Co w sprawie tego przejscia przez tory na osiedle Piaski
obok stacji w Rowadowie?To zrobili za pis wiec i oni musza naprawic to ,moze byc nawet przejscie nad torami,chyba tansze od podziemnego.

~coca cola

uspokuj sie szerszeniu i nie komentuj w sprawie stacji w rozwadowie i rynku . dobrze ze cos sie dzieje ! jak ja jeżdziłem w latach 90 to ty pewnie w nogach spałes hehe

~banankolej

Mala uwaga .W czasie odzyskania niepodleglosci kolej byla jedna a nie kilkadziesiat malych spolek kolejowych.Do tego w kazdej spolce zarzad chcacy zarabiac ile sie da.To jest chore.W Rozwadowie jakis daun zaprojektowal wyzsze perony .Teraz ciezko wyjechac wozkiem z wagonu .Sa za wysokie perony.Przejazd obok tego parowozu zlikwidowali i ludzie musza chodzic do osiedla Piaski na okolo .Przejscie teraz jest gdzie przejazd kolejowy dla aut.To sa te udogodnienia.Ten parowoz nie jest z czasow odzyskania niepodleglosci.Wiec nie pasuje do tematu.

~banankolej

Mala uwaga .W czasie odzyskania niepodleglosci kolej byla jedna a nie kilkadziesiat malych spolek kolejowych.Do tego w kazdej spolce zarzad chcacy zarabiac ile sie da.To jest chore.W Rozwadowie jakis daun zaprojektowal wyzsze perony .Teraz ciezko wyjechac wozkiem z wagonu .Sa za wysokie perony.Przejazd obok tego parowozu zlikwidowali i ludzie musza chodzic do osiedla Piaski na okolo .Przejscie teraz jest gdzie przejazd kolejowy dla aut.To sa te udogodnienia.Ten parowoz nie jest z czasow odzyskania niepodleglosci.Wiec nie pasuje do tematu.

~Tępy topór

Na potrzeby własne wszelkie chwyty dozwolone.Ale kto został wierny swoim szkoleniowc0m w latach 50 tych nie jest w stanie się oderwać od swoich mentalnych korzeni zgodnie z zasadą marksizmu "Cel uświęca środki"I tak narodził się SOKÓŁ w nazwie stowarzyszenia. Następny krok proponuję ochrzcić SOKOŁA powołać ojca chrzestnego i ujawnić mieszkańcom prawdziwy cel tej walki.Wszak te medale świadczą o bezinteresownego oddania się sprawie społecznej.Dlatego dzięki takim działaczom w/g PiSu Polska KWITNIE A LUDZIOM ŻYJE SIĘ LEPIEJ

~do wujka

Wujku, wujku, na szczęście nie każdy jest tak oderwany od rzeczywistości. To, że Ty nie jeździsz Pendolino nie znaczy, że ludzie nie chcą nimi jeździć! Oby więcej nowych, szybkich i cichych pociągów zamiast tych starych gruchotów.

~wujek2

W koncu zdjecia bez Nadbereznego.Ludzie pytaja co z tym niebieskim wagonem dlaczego go zabrali w inne miejsce,moze chca /prezes pkp/po cichu oddac na złom?Prawda o kolejnictwie jest taka ludzie chca dalej jezdzic wagonami w starym stylu ,parowozami.Mamy juz te Pendolino,ale nie jezdze w tym .